Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Latinské Ameriky

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Latinské Ameriky

V pořadu Slyšte, lidé! vás tentokrát pozveme na hudební výlet do Latinské Ameriky. Představíme si aktuální nahrávky interpretů především z Brazílie a Argentiny, ale podíváme se také do Kostariky, Paraguaye nebo Kolumbie. Těšit se můžete na brazilského písničkáře Tiganá Santanu, na argentinského hudebníka Santiaga Córdobu, na rappera Emicidu nebo na elektronickou taneční skupinu La Jungla. Premiéra 18. července 2020, poté v audioarchivu.

Pořad zahájím s brazilským písničkářem, který byl v červnu 2020 patnáctý v žebříčku World Music Charts Europe a nejlépe se v této hitparádě, kterou sestavují rozhlasoví publicisté z celé Evropy, umístil v květnu – na šestém místě. Jmenuje se Tiganá Santana a ve své tvorbě propojuje své afrobrazilské kořeny s moderními žánry. Pracuje s bohatou harmonií a jako jeden z mála Brazilců píše vedle portugalštiny texty také v afrických jazycích. S africkými hudebníky také spolupracuje. V roce 2015 například nahrál album Tempo & Magma, na které si jako hosty pozval hudebníky ze Senegalu, Guineje a Mali. Jeho aktuální album se jmenuje Vida Codigo.

Deset let od svého založení si letos připomíná hudební agentura a vydavatelství Sounds And Colours, které se věnuje propagaci latinskoamerické hudby. Při té příležitosti vyšlo digitální album, které obsahuje 25 dříve nevydaných skladeb od skupin a interpretů z různých zemí Latinské Ameriky. Album je ke stažení na platformě Bandcamp.com a veškerý výtěžek z jeho prodeje jde na podporu dalšího vydávání a propagace latinskoamerické hudby a umění obecně. Zastoupeni jsou umělci z Argentiny, Brazílie, Venezuely, Mexika, Chile. Uruguaye, Kolumbie, Kostariky, Paraguaye a Dominikánské republiky. My si z této kompilace pustíme postupně tři ukázky. První z nich nám zazpívá zpěvačka Maria Rita Stumpf. Pochází z hornaté oblasti jižní Brazílie, ale v těle jí koluje německá a italská krev. Kromě toho ji inspirovala i hudba původních obyvatel Jižní Ameriky a hudba africká, arabská a indická. Hudebně aktivní je od poloviny 80. let.

Santiago Córdoba pochází z Argentiny, ale od roku 2016 žil nějakou dobu nejprve v Madridu a poté v severní Itálii a v Bejrútu, kde všude pracoval na svém druhém sólovém albu En otros lugares. Jeho hudba stojí na propojení tradiční argentinské hudby s prvky psychedelického rocku a elektronické hudby. Ještě předtím, než se dal na sólovou dráhu, hrál Córdoba na perkuse ve skupině Violentango. Jako sólový písničkář se doprovází na akustickou kytaru a na syntezátory a samozřejmě zpívá.

Santi & Tuğçe je duo, on a ona. On se jmenuje celým jménem Santiago Ferreira a pochází z Paraguaye. Ona, Tuğçe Kurtiş, je z Turecka. Potkali se ve Spojených státech a momentálně žijí a tvoří v Berlíně. Jeho hudba vychází z afro-latinské melodiky, ale zahrnuje i prvky hudby blízkovýchodní, klasické evropské a jazzové. Santi studoval v Paraguayi jazzovou kytaru, hudební vědu a zvukové technologie, na to pak navázal v Kansasu studiem kompozice a IT technologií. Jeho turecká kolegyně studovala zpěv včetně zpěvu jazzového a také hru na africké perkuse.

Na festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou měla v létě 2020 vystoupit Dona Onete. Festival se kvůli epidemické situaci letos neuskuteční, ale celý naplánovaný program se přesouvá na rok 2021. V tiskové zprávě, kterou pořadatelé festivalu vydali ještě před propuknutím koronavirové krize, pořadatelé o 80leté zpěvačce psali: „Na podium ji přivezou na vozíku, během koncertu sedí jako královna v křesle a prvotním dojmem je často soucitné ustrnutí. Pochybnosti ale vzápětí vystřídá naprostý údiv. Za doprovodu mladé rockové kapely se totiž rozjede neuvěřitelně bujarý taneční amazonský mejdan končící všude navlas stejně: uvědoměním si, jak je věk relativní veličina.“ Dona Onete vydala v roce 2019 album Rebujo, které skončilo v celoročním pořadí hitparády World Music Charts Europe za loňský rok na krásném třetím místě.

Ještě o generaci starší je kostarický – a v Panamě narozený – písničkář a „král calypsa“ Walter Ferguson. V květnu 2020 totiž oslavil 101. narozeniny. Krátce předtím, v únoru, vyšlo jako připomínka jeho dožitých 100. narozenin album Walter Ferguson – 100 Years Of Calypso. Obsahuje 23 Fergusonových skladeb v podání různých interpretů. My si poslechneme trio Kawe Calypso z města Cahita, které se nachází na karibském pobřeží Kostariky.

Jako další nás bude zajímat album AmarElo brazilského rappera a zpěváka, který si říká Emicida. Ten si do studia pozval řadu zajímavých hostů včetně dnes už zmiňované zpěvačky Dony Onete a dále například Tokyo Sky Paradise Orchestra z Japonska nebo francouzské sesterské duo Ibeyi. Sám Emicida pochází ze São Paula, narodil se v roce 1985 a na svém kontě má řadu ocenění. Název jeho nového alba AmarElo vznikl ze slov „láska“ a „spojení“ a pochází z básně brazilského básníky Paula Leminského: „Láska je spojení mezi modrou a žlutou.“

Kompilace In A Quiet Place vyšla jako první díl projektu The Listen Project. Má jít o sérii nahrávek, které vznikají živě v přírodním prostředí na různých místech naší planety. Jejich cílem je upozornit na stav přírody s použitím co nejméně technologií a využití skutečně přirozeného zvuku. Album vyšlo v červnu a obsahuje nahrávky interpretů ze Švédska, Litvy, Kanady, Gruzie, Belize, Portugalska, Finska, Islandu a také z Argentiny. Tu zastupuje zpěvák z Patagonie Jorge Urbina.

V čele brazilské skupiny, která si říká Ozorio Trio, stojí kytarista Marcelo Ozorio. Ozorio Trio, které v březnu vydalo album Big Town, není navzdory názvu klasické trio, ale kapela s pohyblivým počtem členů – nebo spíše příležitostné sdružení muzikantů kolem zmíněného kytaristy. Skupina hraje směs typicky brazilských stylů, amerického folku a akustické hudby a mississippského blues.

V březnu 2020 vyšlo nové album argentinského klarinetisty, zpěváka a skladatele, který si říká Melingo. Škála žánrů, které během své kariéry od konce 70. let obsáhl, je úctyhodná. Věnoval se popu, rocku, reggae, klasické hudbě, lidové hudbě i tangu. Jeho nejnovější album Oasis je završením trilogie, na které se Melingo snaží dopátrat kořenů tanga v souvislosti s jeho vlastní rodinnou historií.

Na závěr si představíme jeden singl s kolumbijskou taneční hudbou. Jde sice o singl, ale obsahuje dvě skladby, každou od jiného interpreta. Pustíme si postupně obě. Strana A obsahuje píseň Cumbia del Desierto, první oficiálně vydanou nahrávku skupiny La Jungla. Vydáme se na karibské pobřeží Kolumbie v rytmu tance cumbia. Skupina používá výraznou elektrickou kytaru a vedle ní tradiční kolumbijskou příčnou flétnu zvanou caña de millo.

El Dragón Criollo je sólový projekt Paula Olarteho Tora. I v případě jeho skladby Je pense a toi se vydáme na karibské pobřeží Kolumbie. Skladba vychází ze zvuku karibských nahrávek 60. a 70. let a mísí antilské rytmy s prvky francouzské taneční hudby. Ještě dodám, že Toro sice pochází z Kolumbie, ale žije v Ženevě a působí tedy na evropské klubové scéně.