Aktuality

Hudební kompas: Ondro a kamaráti

Hudební kompas: Ondro a kamaráti

8. června 2023, 16:04

Pod názvem Pod obločkom vyšlo první album slovenské skupiny Ondro a kamaráti. Představíme si je v ranním Hudebním kompasu v pondělí 12. června 2023.

Čaj do páté - Křižovatky: Jan Spálený - nejen blues

Čaj do páté - Křižovatky: Jan Spálený - nejen blues

8. června 2023, 13:01

Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  vám nabídne hudební ochutnávku z různorodých autorských a interpretačních podob osobnosti, kterou má většina posluchačů spojenou především s autentickou podobou žánru blues, za jehož  respektovaného českého doyena je považován – Jana Spáleného: muzikanta, skladatele, textaře, zpěváka, ale především frontmana kapely Amatérské sdružení profesionálních muzikantů, která na českých pódiích působí bezmála čtyři desetiletí. Ještě předtím založil rokenrolovou kapelu Hipp´s, později přeorganizovanou a přejmenovanou na Apollobeat (podle divadla, kde vystupovali).  Snad se nám podaří něco málo se o Honzovi, jak mu říkají jeho přátelé a spolupracovníci, dozvědět a některé perly a perličky z jeho autorského pera, někdy navíc zazpívané jeho tmavým, příjemným hlasem, vám také představit v ukázkách. Na Čaj do páté ve čtvrtek 8. června v 16 hodin vás zve Helena Bretfeldová.

Suonno D’Ajere: Neapolská hudba zůstane ve vašem nitru

Suonno D’Ajere: Neapolská hudba zůstane ve vašem nitru

7. června 2023, 18:26

Suonno D’Ajere, což znamená Včerejší sen, je název zlidovělé písně neapolského písničkáře Pina Danieleho, který zemřel v roce 2015. O rok později vznikla v Neapoli tříčlenná kapela, která se právě na jeho počest také pojmenovala Suonno D’Ajere. Trio se věnuje tradičním neapolským písním, které propojuje s prvky jazzu, klasické i populární hudby. Rozhovor se skupinou jsme natočili na světovém hudebním veletrhu WOMEX. Premiéra 16. června 2023.

Hudební kompas: Trio Grekow–Peev–Tsvyatkov

Hudební kompas: Trio Grekow–Peev–Tsvyatkov

6. června 2023, 18:16

Ve čtvrtek 8. června 2023 si v odpoledním Hudebním kompasu představíme polsko-bulharské Trio Grekow–Peev–Tsvyatkov a album Balkan Grooves.

Bára Basiková: Vždy mi šlo o poselství a sdělení

Bára Basiková: Vždy mi šlo o poselství a sdělení

5. června 2023, 18:33

Zpěvačka Bára Basiková oslavila v únoru 2023 významné životní jubileum. V pořadu Jak se vám líbí s ní budeme hovořit o nových i starších písních, o Jesus Christ Superstar a dalších muzikálech, o textech a textařích, o latinských liturgických textech i o spolupráci s kapelou Blue Cimbal.

Jak se vám líbí – S Marií Puttnerovou o albu Laila Tov

Jak se vám líbí – S Marií Puttnerovou o albu Laila Tov

4. června 2023, 17:45

Ve spolupráci s hudebníky Martinem Novákem a Petrem Uvirou a s producentem Eddiem Stevensem nahrála zpěvačka Marie Puttnerová své první sólové album Laila Tov. Hovořit s ní o něm bude Martin Kyšperský v pořadu Jak se vám líbí s premiérou 30. června 2023.

Daoirí Farrell a Rachele Andrioli na Folkových prázdninách

Daoirí Farrell a Rachele Andrioli na Folkových prázdninách

3. června 2023, 15:03

Mezi hosty Folkových prázdnin 2023 v Náměšti nad Oslavou budou mimo jiné irský zpěvák Daoirí Farrell nebo italská zpěvačka Rachele Andriolli. S ředitelem festivalu Michalem Schmidtem budeme v pořadu Jak se vám líbí hovořit 23. června od 19.15.

Helena Vedralová: Hudbu jsem vnímala jako něco niterného

Helena Vedralová: Hudbu jsem vnímala jako něco niterného

2. června 2023, 13:11

Zpěvačka a houslistka Helena Vedralová, známá jako kapelnice skupiny Muziga, nahrála sólové album s názvem Moře. Sestavila je z rozsáhlejších autorských skladeb, které stojí na souzvuku houslí, violy, basklarinetu a perkusí a na kterých spolupracovala především s klarinetistou Garethem Davisem. O albu autorka hovoří s Jannisem Morasem v pořadu Jak se vám líbí.

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 2

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 2

1. června 2023, 12:54

V dnešním Čaji do páté vás čeká další díl nepravidelného občasníku Vlak v 16:01 a druhý díl „hommage“ neboli pocty Gordonu Lightfootovi, výjimečnému kanadskému písničkáři, který opustil své posluchače 1. května roku 2023 ve čtyřiaosmdesáti letech z plného koncertního nasazení. Tentokrát – na rozdíl od minulého dílu – uslyšíme častěji češtinu než angličtinu a naskytne se nám šance porovnat přímo, jak se čeští autoři a interpreti popasovali s výzvou převést (většinou do češtiny, ale často do úplně odlišného hudebního žánru) písně Gordona Lightfoota. Helena Bretfeldová vás zve na Hommage to Gordon Lightfoot 2 přesně měsíc po jeho odchodu, ve středu 1. června od 16.00.

WMCE v červnu 2023 – patnáct nových alb v top 20

WMCE v červnu 2023 – patnáct nových alb v top 20

1. června 2023, 06:56

Žebříček World Music Charts Europe (WMCE), který sestavují každý měsíc rozhlasoví publicisté z více než 40 evropských rádií, přináší ve svém červnovém vydání rekordních patnáct nových alb v první dvacítce. Hitparádou vás provede člen poroty a sekretář odborného panelu WMCE Milan Tesař ve čtvrtek 1. června od 19.15.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web