Aktuality

Bel Air de Forro: V Bretani si lidé společně zpívají

Bel Air de Forro: V Bretani si lidé společně zpívají

3. října 2022, 18:06

Bel Air de Forro je skupina z Bretaně, která spojuje bretonskou a brazilskou hudební tradici. Tvoří ji dva Brazilci, zpěvačka Mariana Caetano a hráč na perkuse Marcelo Costa, a bretonský akordeonista Yann Le Corre. Rozhovor s Marianou a Marcelem jsme natočili na festivalu Czech Music Crossroads v Ostravě.

Hudební kompas: Nové album sámské skupiny Solju z Finska

Hudební kompas: Nové album sámské skupiny Solju z Finska

2. října 2022, 23:59

Hudební kompas, náš průvodce novou hudbou, nás v pondělí 3. října 2022 v 7.45 ráno zavede na sever. Ze severního Finska, z oblasti zvané Sápmi, pochází ženské duo Solju, které před necelým měsícem vydalo album s názvem Uvjamuohta neboli Prachový sníh. 

A cappella na kanapi – Amélia Muge

A cappella na kanapi – Amélia Muge

30. září 2022, 20:28

V neděli 2. října 2022 nás pořad A cappella na kanapi zavede do Portugalska. Zpěvačka Amélia Muge vydala velmi zajímavé vokální album Amélias, které si od 16.30 představíme. Věnovat se mu budeme i v pondělí 3. října v odpoledním vydání Hudebního kompasu (dříve Třikrát z Proglasu).

Třikrát z Proglasu: skotský písničkář Mark Mulholland

Třikrát z Proglasu: skotský písničkář Mark Mulholland

29. září 2022, 23:22

V pátek 30. září 2022 si v ranní rubrice Třikrát z Proglasu představíme skotského písničkáře Marka Mulhollanda a jeho album Revolutions Go In Circles.

Aliaksandr Yasinski vydává první sólové album

Aliaksandr Yasinski vydává první sólové album

28. září 2022, 23:40

U prestižního britského vydavatelství vydává své první sólové album Hlybini Aliaksandr Yasinski, běloruský akordeonista usazený v Česku. V našem pořadu Jak se vám líbí se v minulých letech představil jako spoluhráč zpěvačky Ivy Marešové nebo jako člen pražské skupiny Shum Davar. O svém sólovém albu bude v našem studiu hovořit 14. října 2022 od 19.15.

Slyšte, lidé! – Mezinárodní hudební spolupráce II.

Slyšte, lidé! – Mezinárodní hudební spolupráce II.

27. září 2022, 23:50

Na mezinárodní hudební spolupráce se tentokrát zaměříme v týdeníku Slyšte, lidé! Představíme si například skupinu Al-Qasar, kterou v Paříži vytvořili hudebníci z Francie a arabsky mluvících zemí. Pustíme si ukázku z už druhého společného alba polského skladatele a pianisty Krzysztofa Kobylińského a košické gregoriánské scholy. Budeme poslouchat společnou skladbu hudebníků z Chile a Argentiny nebo nahrávku, na které s izraelskou zpěvačkou Liraz už podruhé v utajení spolupracovali hudebníci a hudebnice z Íránu.

Jak se vám líbí – rozhovor se skupinou The New Speaters

Jak se vám líbí – rozhovor se skupinou The New Speaters

26. září 2022, 23:47

Brněnský muzikant Petr Hloušek se po několika desetiletích vrátil k bigbítu a funku, tedy stylům, kterým se v 60. letech věnoval se skupinou The Speaters. Kapelu The New Speaters založil mimo jiné společně s o generaci mladším hudebníky – kytaristou a producentem Pavlem Šmídem a s hráčem na klávesové nástroje Vojtěchem Svatošem. V pořadu Jak se vám líbí 30. září 2022 pánové představí nové album Že prý chodí s kosou.

Jirkovský písňovar 2022

Jirkovský písňovar 2022

26. září 2022, 11:32

„Populární hudba je ve sborovém světě takovou ‚Popelkou‘, vždy se na ni nahlíželo svrchu, dodnes se potýkám s tím, že nad ní určité stigma visí. Ale zdá se mi, že Jirkovský písňovar průběžně dokazuje, že se dá dělat populární hudba i na úrovni – tak kvalitní, že si v žádném případě nezadá s tou klasickou,“ říká Luboš Hána – sbormistr a zakladatel mezinárodního festivalu zaměřeného na populární hudbu v úpravách pro vokální tělesa a pěvecké sbory.

Stelios Petrakis: Nikdy jsem nic neplánoval

Stelios Petrakis: Nikdy jsem nic neplánoval

25. září 2022, 23:22

Stelios Petrakis je hudebník a výrobce hudebních nástrojů původem z Kréty. Působí v několika kapelách a ve své vlastní dílně vyrábí lyry, sazy a další strunné nástroje. Jeho aktuální autorské album Spondi bylo v létě 2022 dva měsíce na prvním místě prestižní hitparády World Music Charts Europe, kterou sestavují rozhlasoví publicisté z celé Evropy. Rozhovor se Steilosem Petrakisem připravil Jannis Moras.

Pořad Jak se vám líbí – témata do 15. října 2022

Pořad Jak se vám líbí – témata do 15. října 2022

24. září 2022, 20:48

V Česku usazený akordeonista Aliaksandr Yasinsky vydává v říjnu album, kterému se už nyní dostává zasloužené mezinárodní pozornosti. Rozhovor s Aliaksandrem chystáme v pořadu Jak se vám líbí. Dozvíte se, co chystají pořadatelé opavského festivalu Slunovrat na letošní podzim i na příští rok. Přineseme vám obsáhlý rozhovor s hvězdou hry na mandolínu, americkým hudebníkem Chrisem Thilem. V našem studiu vystoupí písničkářské duo Caine-Me. Zopakujeme rozhovor s hudebníkem z Kréty Steliosem Petrakisem. A mnoho dalšího.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web