Aktuality

Mikoo – norská skupina slovenské bubenice Antalové

Mikoo – norská skupina slovenské bubenice Antalové

17. ledna 2021, 22:51

Skupinu Mikoo založila slovenská bubenice a skladatelka Michaela Antalová v Norsku, kde momentálně žije. Dalšími členy jsou norský kytarista Fredrik Rasten, norská zpěvačka Ina Sagstuen a český pianista Vojtěch Procházka. Sestava propojuje prvky severského jazzu, ambientní písničkářství a experimentální polohy. Skupinu Mikoo nám Michaela Antalová představila v pořadu Jak se vám líbí v prosinci 2020. Nyní si pořad můžete pustit z archivu.

Slyšte, lidé! – S Microscopem do Katalánska II.

Slyšte, lidé! – S Microscopem do Katalánska II.

16. ledna 2021, 23:15

Už podruhé – po necelém roce – se v pořaduu Slyšte, lidé! zaměříme na katalánskou hudební scénu a konkrétně na produkci hudebního vydavatelství Microscopi. Představíme si například trumpetistku Albu Caretu, vibrafonistu a bubeníka Joana Péreze-Villegase, projekt Companyia Minimíssima, houslistku Colomu Bertran nebo klarinetistku Martu Urzaiz. Premiéra 23. ledna 2021.

Fawzy Al-Aiedy: chystáme rozhovor

Fawzy Al-Aiedy: chystáme rozhovor

15. ledna 2021, 18:06

Tradiční a pro nás exotickou melodiku Blízkého východu s elektronickou taneční hudbou kombinuje irácký zpěvák a skladatel Fawzy Al-Aiedy. Rozhovor s ním uvedeme v pořadu Jak se vám líbí 26. ledna 2021.

Saxofonista Mulo Francel a album plné historie

Saxofonista Mulo Francel a album plné historie

14. ledna 2021, 23:17

Německý saxofonista Mulo Francel vydal nové album Crossing Life Lines. Představíme si je v pátek 15. ledna 2021 v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.

Tara Fuki na čtvrté příčce World Music Charts Europe

Tara Fuki na čtvrté příčce World Music Charts Europe

13. ledna 2021, 23:03

Duo zpívajících violoncellistek Tara Fuki, které vzniklo před dvaceti lety v Brně, se se svým novým albem Motyle dostalo na čtvrtou příčku hitparády World Music Charts Europe. Rozhovor s členkou dua Dorotou Barovou chystá Martin Kyšperský na úterý 19. ledna 2020.

Třikrát z Proglasu: Las Lloronas z Belgie

Třikrát z Proglasu: Las Lloronas z Belgie

12. ledna 2021, 18:46

Ve středu 13. ledna 2020 si v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu představíme belgické dívčí trio Las Lloronas a album Soaked. Momentálně boduje na pátém místě v hitparádě World Music Charts Europe.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Brazílie

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Brazílie

11. ledna 2021, 17:35

Brazílie, pátý největší stát světa, je také hudební velmocí. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé současné brazilské umělce. Uslyšíte jednoho z průkopníků moderní brazilské hudby Toma Zé, instrumentální duo Lupa Santiago & Paulo Braga, mladou jazzovou pianistku Eloá Gonçalves, písničkáře Iana Lasserra, duo Serelepe, zpěvačku Céu nebo v Evropě působící mezinárodní skupinu Ayom, v jejímž čele stojí také brazilská zpěvačka. Premiéra 16. ledna 2021, poté v audioarchivu.

Východoafrická cesta Omara Sosy

Východoafrická cesta Omara Sosy

10. ledna 2021, 18:16

Deset let připravoval kubánský pianista a skladatel Omar Sosa své album An East African Journey. Natáčel je postupně v sedmi východoafrických zemích s tamními hudebníky. Album oficiálně vychází v březnu a my si z něj tři ukázky poslechneme už 11. ledna v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu.

To nejlepší z české hudby v roce 2020

To nejlepší z české hudby v roce 2020

9. ledna 2021, 18:26

První vydání týdeníku Slyšte, lidé! v roce 2021 patřilo přehledu nejlepších hudebních alb, která vyšla v roce 2020 na tuzemské scéně. Podle svého subjektivního vkusu je pro vás vybral vedoucí hudební redaktor Proglasu Milan Tesař. V pořadu, který si můžete pustit z našeho archivu, uslyšíte například písničkáře Petra Linharta, big band Cotatcha Orchestra, Roberta Křesťana s Druhou trávou, Mariana Friedla, Lenku Dusilovou, skupinu Květy, Dagmar Voňkovou, Jana Fice, Dana Bártu a další.

Slyšte, lidé! – To nejlepší z WMCE za rok 2020

Slyšte, lidé! – To nejlepší z WMCE za rok 2020

8. ledna 2021, 13:20

Hitparádu World Music Charts Europe sestavují každý měsíc čtyři desítky rozhlasových publisistů z 25 evropských zemí. V pořadu Slyšte, lidé! si shrneme, které nahrávky byly v tomto žebříčku nejúspěšnější za celý kalendářní rok 2020. Těšit se můžete na hudbu interpretů z Portugalska, Anglie, Bosny, Íránu, Ghany, Itálie, Finska, Západní Sahary a Kypru. Premiéra 9. ledna 2021.

To nejlepší z hitparády WMCE

vahdatMahsa_EnlightenTo nejlepší z hitparády World Music Charts Europe v pořadu Slyšte, lidé!

Regiony

Regiony

Sedmé vánoční album evropských jazzmanů

christmas-with-my-friends-viiVyšlo sedmé album z řady Christmas with my Friends.

Rozhovor se skupinou Tęgie chłopy

tegie_chlopyPoslechněte si rozhovor s polskou skupinou Tęgie chłopy.

Krása v bodláčí Romana Dostála

dostal_krasa-v-bodlaciPoslechněte si rozhovor s Romanem Dostálem z Oborohu o jeho novém sólovém albu.

Hudba národnostních menšin Číny II.

folk-music-china-4Poslechněte si druhou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web