Alternativní hudba

Pod pojmem alternativní hudba si můžeme představit všechny tzv. menšinové žánry (v protikladu ke střednímu proudu populární hudby). Můžeme ji však vnímat i v užším slova smyslu: jako souhrn jinam nezařaditelných stylů či stylů na pomezí. Patří sem písničkáři doprovázejíci se na elektronické nástroje; zdánlivě popové kapely se složitější strukturou písní; voice-bandy a deklamované dadaistické texty; zvukové experimenty sahající v rámci jedné písně od folku po dancefloor; fúze akustické hudby s předtočenými smyčkami; hiphopoví písničkáři; sóloví bubeníci; depresivní šansoniéři; a mnoho dalších.

Protože zájemce o alternativní hudbu zpravidla zajímají i další styly, doporučujeme vaší pozornosti i stránku o folku. Na ní totiž (vedle pro vás možná nezajímavých trampských autorů) najdete také informace o osobnostech, které by vás mohly zaujmout.

Slyšte, lidé! – Sedm let cen Vinyla

Slyšte, lidé! – Sedm let cen Vinyla

15. června 2018, 14:02

Už sedm let fungují hudební ceny Vinyla, které vznikly jako protiváha komerčněji zaměřeným cenám Anděl. Vinyla každý rok ve třech kategoriích – Deska roku, Objev roku a Počin roku – mapuje českou alternativní hudební scénu. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé skupiny a projekty, které tuto cenu v minulých letech získaly, případně na ni byly nominovány. Premiéra v sobotu 16. června 2018, později k poslechu v audioarchivu.

Čáry života s albem Stínítko

Čáry života s albem Stínítko

14. června 2018, 17:55

Jan Boroš, donedávna člen úspěšné skupiny Fiordmoss (cena Anděl 2017 v kategorii Elektronická hudba), vydal album Stínítko se svým novým projektem Čáry života. Rozhovor v pořadu Jak se vám líbí chystáme na srpen.

Jak se vám líbí – Hudba budoucnosti skupiny Dalekko

Jak se vám líbí – Hudba budoucnosti skupiny Dalekko

10. června 2018, 15:33

Své druhé album s názvem Hudba budoucnosti vydala skupina Dalekko. Rozhovor s jejími členy Džianem Babanem a Janem Patkou uvedeme v pořadu Jak se vám líbí 20. června 2018.

Jan Burian: Jihotaje (recenze 2CD)

Jan Burian: Jihotaje (recenze 2CD)

9. června 2018, 17:35

Na novém dvojalbu písničkáře Jana Buriana doprovází osmičlenná skupina Bizarre Band. Namísto obvyklých „zpěvů u klavíru“ nebo elektronického doprovodu, známého z řady jiných Burianových alb, zde slyšíme klarinet, flétnu, housle nebo akordeon.

Rozhovor se skupinou Lake Malawi

Rozhovor se skupinou Lake Malawi

7. června 2018, 09:49

Hostem pořadu Jak se vám líbí s datem 7. června je Albert Černý z kapely Lake Malawi. Poslouchejte v 19.15.

Druhý ročník Mandolínového festivalu v Boskovicích

Druhý ročník Mandolínového festivalu v Boskovicích

5. června 2018, 09:31

Od pátku 8. do neděle 10. června 2018 proběhne na Zámku Boskovice a v Zámeckém skleníku Mandolínový festival. Už podruhé zve své hudební kolegy do Boskovic jeden z našich předních mandolinistů Martin Krajíček. Na festivalu vystoupí například Jiří Plocek s Jitkou Šuranskou, Martin Krajíček Trio, vokální kvarteto Megafon a další.

King Creosote o svém rodném kraji

King Creosote o svém rodném kraji

27. května 2018, 08:56

King Creosote je skotský písničkář a patriot, který loni vystoupil na festivalu Colours Of Ostrava. Právě tam jsme s ním natočili rozhovor, který vám nabídneme v pořadu Jak se vám líbí. Těšit se můžete na melodické písně na pomezí folku, popu a rocku. V rozhovoru, jehož část vám přinášíme i zde, bude King Creosote hovořit především o svém rodném kraji Fife. 

Vyšlo album skupiny Nesbitt’s Inequality

Vyšlo album skupiny Nesbitt’s Inequality

23. května 2018, 23:15

Své první album nedávno vydala alternativně rocková skupina Nesbitt’s Inequality, kterou vytvořili členové kapel Unkilled Worker a OTK.

Slyšte, lidé! – Antonín Sova v písních

Slyšte, lidé! – Antonín Sova v písních

20. května 2018, 20:07

Antonína Sovu si pamatujete ze středoškolských hodin literatury jako autora básně Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy. V roce 2014, kdy uplynulo 150 let od básníkova narození, proběhl v jeho rodném Pacově festival, na kterém různé kapely a interpreti zpívali jeho zhudebněné verše. Jak se básní z přelomu 19. a 20. století zhostili například Marta Töpferová, Jablkoň, Mňága a Žďorp nebo skupina Lanugo, si ukážeme v pořadu Slyšte, lidé! Přidáme ukázku z alba zhudebněných Sovových básní v podání písničkáře Jiřího Bílého a chybět nebude báseň Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy, kterou už v roce 1999 po svém zpracovala skupina Hm… Pořad si můžete poslechnout z našeho audioarchivu.

Pavel Koudelka: Revival jsme dělali jako jedni z prvních

Pavel Koudelka: Revival jsme dělali jako jedni z prvních

16. května 2018, 22:58

Se dvěma novými formacemi hraje bubeník Pavel Koudelka, bývalý člen skupin Z kopce, Dunaj nebo Mňága a Žďorp. Jednou z nich je bubenické duo s Pavlem Fajtem Zesilovači a druhou skupina Kucharski. Ta bude mít svou koncertní premiéru ve čtvrtek 17. května 2018 v klubu Stará Pekárna v Brně. Nabízíme vám část rozhovoru, který si celý můžete poslechnout v našem archivu a také přečíst na serveru Brno – město hudby.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

BraAgas na novém albu česky

braagas_oPtacichPoslechněte si rozhovor se skupinou BraAgas o albu O ptácích a rybách.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music