Alternativní hudba

Pod pojmem alternativní hudba si můžeme představit všechny tzv. menšinové žánry (v protikladu ke střednímu proudu populární hudby). Můžeme ji však vnímat i v užším slova smyslu: jako souhrn jinam nezařaditelných stylů či stylů na pomezí. Patří sem písničkáři doprovázejíci se na elektronické nástroje; zdánlivě popové kapely se složitější strukturou písní; voice-bandy a deklamované dadaistické texty; zvukové experimenty sahající v rámci jedné písně od folku po dancefloor; fúze akustické hudby s předtočenými smyčkami; hiphopoví písničkáři; sóloví bubeníci; depresivní šansoniéři; a mnoho dalších.

Protože zájemce o alternativní hudbu zpravidla zajímají i další styly, doporučujeme vaší pozornosti i stránku o folku. Na ní totiž (vedle pro vás možná nezajímavých trampských autorů) najdete také informace o osobnostech, které by vás mohly zaujmout.

Nylon Jail se vrací s albem Irreversible Changes

Nylon Jail se vrací s albem Irreversible Changes

6. prosince 2018, 23:44

Skupina Nylon Jail se po pauze vrací s novým albem Irreversible Changes. V březnu kapela vyjede na společné turné s formací Never Sol. Zastavit by se měla i u nás v rádiu v pořadu Jak se vám líbí.

Martin Kyšperský: Vlastně pořád zpíváme o lásce

Martin Kyšperský: Vlastně pořád zpíváme o lásce

5. prosince 2018, 22:48

Přesně před rokem vystoupila v našem studiu skupina Květy se speciálním projektem písní ve stylu country. Nyní jsou na světě hned dvě alba Květů pod hlavičkou projektu YM – country písně Martina Kyšperského (Lorenzovi hoši) a elektronická deska Aleše Pilgra (Japonec). Poslechněte si premiérové country vystoupení Květů z našeho archivu a přečtěte rozhovor s Martinem Kyšperským.

Katarzia vydala Antigonu

Katarzia vydala Antigonu

4. prosince 2018, 23:32

Slovenská zpěvačka Katarzia, vlastním jménem Katarína Kubošiová, vydala nové album Antigona, na kterém s ní spolupracoval producent Pjoni. Rozhovor s Katarziou připravujeme.

Jak se vám líbí – rozhovor s Ivanou Mer

Jak se vám líbí – rozhovor s Ivanou Mer

26. listopadu 2018, 22:49

V úterý 18. prosince 2018 bude hostem našeho pořadu Jak se vám líbí slovenská zpěvačka Ivana Mer. Představíme si jednak její debutové CD Early Works a také její remixové album, na kterém se podíleli producenti z různých kontinentů.

Slyšte, lidé! – Hudební tváře Petra Linharta

Slyšte, lidé! – Hudební tváře Petra Linharta

22. listopadu 2018, 19:19

Petr Linhart je písničkář, který svými písňovými příběhy oživuje zapomenutá místa Sudet. Je také kapelníkem skupiny Majerovy brzdové tabulky, která po delší pauze znovu začíná hrát. Jako textař nebo skladatel se podílel na albech Michala Horáčka, Jana Spáleného nebo Františka Segrada. A nedávno natočil album písní karlovarské folkové skupiny Čp. 8, ve které v první polovině 80. let hrál na kytaru. Všechny tyto hudební tváře Petra Linharta si představíme v pořadu Slyšte, lidé! Premiéru vysíláme v sobotu 24. listopadu 2018.

Miriam Kaiser – soutěž o album Tanec strún

Miriam Kaiser – soutěž o album Tanec strún

17. listopadu 2018, 15:32

Slovenská zpěvačka a houslistka Miriam Kaiser právě vydala nové album s názvem Tanec strún. Soutěžit o ně můžete do pátku 23. listopadu 2018.

Slyšte, lidé! – Vydavatelství Hevhetia v roce 2018

Slyšte, lidé! – Vydavatelství Hevhetia v roce 2018

30. října 2018, 20:21

V pořadu Slyšte, lidé! si podrobněji představíme produkci košického vydavatelství Hevhetia za rok 2018. Uslyšíte mimo jiné polského kytaristu Szymona Miku, norské jazzové duo Past Present, Big Band Małopolski, skupnu Hartyga ze sibiřské republiky Tuva, české improvizační trio Romanovská/Tichý/Hrubý, zpěvačku Martu Kloučkovou, novou polskou skupínu Mów, slovenského kytaristu Davida Kollara a další. Premiéru poslouchejte 3. listopadu 2018, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Please The Trees – o albu Infinite Dance v Třikrát z Proglasu

Please The Trees – o albu Infinite Dance v Třikrát z Proglasu

27. října 2018, 08:00

Skupina Please The Trees v čele s Václavem Havelkou vydala v září nové album Infinite Dance. V listopadu je představí evropskému publiku na turné, na kterém hraje jako host americké rockové skupiny Mudhoney. Albu se budeme věnovat 1. listopadu 2018 odpoledne v pořadu Třikrát z Proglasu.

Slyšte, lidé! – Píseň jako zrcadlo rozechvělé společnosti

Slyšte, lidé! – Píseň jako zrcadlo rozechvělé společnosti

23. října 2018, 15:43

Píseň jako zrcadlo rozechvělé společnosti je název dalšího vydání našeho týdeníku Slyšte, lidé! Budeme se věnovat aktuálním písním s politickými, společenskými nebo přímo protestními tématy. Tématu uprchlické krize se dotkne rocková skupina Už jsme doma, texty proti komunistům budou zpívat David Koller nebo Olin Nejezchleba. Písničkář Jakub Tichý se ve svém textu dotkne konspiračních teorií a Tomáš Klus upozorní na problematickou postavu Vladimira Putina. Premiéru vysíláme 27. října 2018 výjimečně v 16.55, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Mimořádné hudební projekty na zimním Hradeckém slunovratu

Mimořádné hudební projekty na zimním Hradeckém slunovratu

21. října 2018, 22:51

Vedle Luboše Pospíšila, skupiny Lights Off a interpretů slam poetry vystoupí na festivalu Hradecký slunovrat – Winter Edition dvě uskupení, ve kterých se představí dva známí autoři: Petr Linhart a Martin Kyšperský.

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music