Alternativní hudba

Pod pojmem alternativní hudba si můžeme představit všechny tzv. menšinové žánry (v protikladu ke střednímu proudu populární hudby). Můžeme ji však vnímat i v užším slova smyslu: jako souhrn jinam nezařaditelných stylů či stylů na pomezí. Patří sem písničkáři doprovázejíci se na elektronické nástroje; zdánlivě popové kapely se složitější strukturou písní; voice-bandy a deklamované dadaistické texty; zvukové experimenty sahající v rámci jedné písně od folku po dancefloor; fúze akustické hudby s předtočenými smyčkami; hiphopoví písničkáři; sóloví bubeníci; depresivní šansoniéři; a mnoho dalších.

Protože zájemce o alternativní hudbu zpravidla zajímají i další styly, doporučujeme vaší pozornosti i stránku o folku. Na ní totiž (vedle pro vás možná nezajímavých trampských autorů) najdete také informace o osobnostech, které by vás mohly zaujmout.

Michal Horáček zve na festival Písně s příběhem

Michal Horáček zve na festival Písně s příběhem

28. dubna 2017, 23:22

V úterý 9. května 2017 od 19.15 bude hostem pořadu Jak se vám líbí textař Michal Horáček. Pozve vás do Roudnice nad Labem na festival Písně s příběhem, jehož první ročník letos organizuje.

HLASkontraBAS – rozhovor s Ridinou Ahmedovou a Petrem Tichým

HLASkontraBAS – rozhovor s Ridinou Ahmedovou a Petrem Tichým

27. dubna 2017, 18:56

HLASkontraBAS je název společného alba zpěvačky a hlasové experimentátorky Ridiny Ahmedové a kontrabasisty Petra Tichého. O tom, jak album pro ženský hlas a kontrabas vznikalo, i o koncertní podobě tohoto jedinečného projektu jsme s oběma autory hovořili v pořadu Jak se vám líbí. Rozhovor si můžete poslechnout v našem audioarchivu a jeho část si můžete také přečíst.

Písně s příběhem - soutěž o vstupenky podruhé

Písně s příběhem - soutěž o vstupenky podruhé

26. dubna 2017, 08:48

Podruhé vám na tomto webu nabízíme soutěž o dvojici vstupenek na festival Michala Horáčka Písně s příběhem. Koná se v Roudnici nad Labem 26. a 27. května a vedle písní s texty Michala Horáčka si na něm můžete poslechnout Hradišťan, Květy, Martinu Trchovou, Petr Linharta a další. Uzávěrka soutěže je 2. května 2017.

Katarzia – rozhovor o albu Agnostika

Katarzia – rozhovor o albu Agnostika

25. dubna 2017, 22:36

Autorkou nejlepšího slovenského alba roku 2016 je podle ankety naší hudební redakce Album roku písničkářka Katarzia. V pořadu Jak se vám líbí s ní budeme hovořit právě o albu Agnostika, dále o diplomové práci, o bubeníkovi Martinu Valihorovi, o vydavatelství Slnko Records nebo o tom, proč je na albu tak málo kytar. Poslouchejte 4. května 2017 od 19.15.

Fotogalerie: Martin Opršál a Radim Hanousek ve studiu

Fotogalerie: Martin Opršál a Radim Hanousek ve studiu

23. dubna 2017, 23:04

Dne 6. dubna 2017 vystoupilo v našem studiu duo, které tvoří profesor JAMU Martin Opršál (marimba) a doktorand na téže vysoké škole Radim Hanousek (saxofony). Podívejte se na fotografie ze studia. Záznam vystoupení si můžete poslechnout v našem audioarchivu nebo zde.

The Plastic People Of The Universe živě ze studia

The Plastic People Of The Universe živě ze studia

20. dubna 2017, 23:01

V roce, kdy si připomínáme 40 let od Charty 77, stále funguje kapela, která stála na počátku tehdejších událostí. The Plastic People Of The Universe zahrají živě v našem studiu v úterý 25. dubna 2017 od 19.15. Moderovat bude Martin Kyšperský.

Druhé album skupiny Div I Ded

Druhé album skupiny Div I Ded

15. dubna 2017, 16:24

Alternativně rocková skupina Div I Ded, která byla za své první album nominována na cenu Vinyla v kategorii Objev roku, vydává novinku s názvem Transformation.

Kolektivní halucinace – soutěž o CD Kosti

Kolektivní halucinace – soutěž o CD Kosti

4. dubna 2017, 23:21

Rozhovor s kladenskou skupinou Kolektivní halucinace jsme vám nabídli v pátek 31. března 2017. Nyní můžete soutěžit o její CD Kosti. Uzávěrka soutěže je ve čtvrtek 13. dubna 2017.

Cat s albem Ve vlasech v pořadu Jak se vám líbí

Cat s albem Ve vlasech v pořadu Jak se vám líbí

3. dubna 2017, 23:38

Album s názvem Ve vlasech natočila Cat, což je nový projekt brněnské písničkářky a zpěvačky Jany Jun Šrámkové. Rozhovor s Janou bude moderovat Martin Kyšperský v úterý 18. dubna 2017 od 19.15.

Festival Písně s příběhem – soutěž o vstupenky

Festival Písně s příběhem – soutěž o vstupenky

2. dubna 2017, 22:02

Ve dnech 26. a 27. května 2017 proběhne v Roudnici nad Labem první ročník festivalu Písně s příběhem. Vystoupí na něm například Michal Horáček, Jiří Pavlica s Hradišťanem, Květy, Kittchen, Petr Linhart, Martina Trchová, Lakuna, Rendez-fou, Půljablkoň a další. Do pondělí 10. dubna můžete soutěžit o dvě vstupenky na celý festival.

Jan Novotný
Moderuje: Jan Novotný
NyníVstupenka na...
Skladba: La Traviata - druhé dějství (část) - Pura siccome un angelo; Autor: Verdi Giuseppe; Dirigent: Rizzi Carlo; Sóla: Gruberova Edita, Spence Patricia. Bocelli Monica, Shicoff Neil, Zancanaro Giorgio, Belgey Kim, Sidhom Peter, Barrell David, Miles Alasrair, Visentin Fabrizio - zpěv; Soubor: Ambrosianský sbor
22.10Mezi slovy
23.10Písničky k usínání
23.50Duchovní slovo
23.58Simeonovo kantikum
00.00Hymna a chorál Svatý...
00.05Kolem se toč -...

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Regiony

Regiony

Bluesový veletrh v Dánsku

blues_veletrh_danskoV Dánsku proběhl bluesový veletrh s účastí našich přátel z portálu BluesMusic.

Rozhovor se skupinou Värttinä

varttina_vienaRozhovor s finskou skupinou Värttinä budeme vysílat 12. května 2017.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music