Alternativní hudba

Pod pojmem alternativní hudba si můžeme představit všechny tzv. menšinové žánry (v protikladu ke střednímu proudu populární hudby). Můžeme ji však vnímat i v užším slova smyslu: jako souhrn jinam nezařaditelných stylů či stylů na pomezí. Patří sem písničkáři doprovázejíci se na elektronické nástroje; zdánlivě popové kapely se složitější strukturou písní; voice-bandy a deklamované dadaistické texty; zvukové experimenty sahající v rámci jedné písně od folku po dancefloor; fúze akustické hudby s předtočenými smyčkami; hiphopoví písničkáři; sóloví bubeníci; depresivní šansoniéři; a mnoho dalších.

Protože zájemce o alternativní hudbu zpravidla zajímají i další styly, doporučujeme vaší pozornosti i stránku o folku. Na ní totiž (vedle pro vás možná nezajímavých trampských autorů) najdete také informace o osobnostech, které by vás mohly zaujmout.

Barbora Bloom: 15/7 (recenze CD)

Barbora Bloom: 15/7 (recenze CD)

22. března 2017

Slovenská zpěvačka Barbora Bloom vydala své první sólové album 15/7. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte si záznam zpěvaččina vystoupení v našem studiu z roku 2012.

Jakub „Cermaque“ Čermák s novým albem Neboj

Jakub „Cermaque“ Čermák s novým albem Neboj

20. března 2017

„Postav se strachu. Předsudkům svým i svého okolí. Neboj se jasně postavit za svobodu, za fantazii, za lásku k bližnímu,“ vzkazuje svým posluchačům písničkář Jakub Čermák, který necelý rok po výborném albu Gravitace (natočeném spolu s manželkou Iamme Candlewick) vydal novinku Neboj. 

Fotogalerie: Krystyna Skalická na Proglasu

Fotogalerie: Krystyna Skalická na Proglasu

17. března 2017

V pondělí 6. března v našem studiu živě zahrála písničkářka a akordeonistka Krystyna Skalická. Na kontrabas ji skvěle doprovodil Libor Heřman. Podívejte se na fotografie z natáčení.

Slyšte, lidé! – Sólo pro housle 2

Slyšte, lidé! – Sólo pro housle 2

16. března 2017

V týdeníku Slyšte, lidé! se po necelých dvou letech podrobně vrátíme k houslím a představíme si tento nástroj v obvyklých i méně očekávaných polohách. Budeme poslouchat tři jazzové houslisty z Polska, ukázku z nového alba Jana Hrubého, výbornou českou houslistku Jitku Malczyk nebo dánského mistra Haralda Haugaarda. Poslouchejte v sobotu 18. března 2017 v 19.15 nebo v repríze 21. března v 16.55.

Blue Shadows – soutěž o CD

Blue Shadows – soutěž o CD

13. března 2017

V nové české skupině Blue Shadows se sešly čtyři osobnosti – violoncellista Jiří Bárta, bubeník Martin Novák, kytarista Josef Štěpánek a kytarista a skladatel Petr Ostrouchov. O jejich CD můžete soutěžit do úterý 21. března 2017. 

Milli Janatková vydává album Mým kořenům

Milli Janatková vydává album Mým kořenům

4. března 2017

Zpěvačka Milli Janatková vydává nové album Mým kořenům. Sestavila je především z písní své tety, zpěvačky a autorky Very P. Kistler. Oficiální koncertní představení alba proběhne 1. dubna 2017 od 19 hodin v klubu Jazz Dock v Praze.

Jablkoň: Vykolejená (recenze)

Jablkoň: Vykolejená (recenze)

3. března 2017

Krátce před oslavami svých 40. narozenin vydala skupina Jablkoň nové písňové album. Kontrastem mezi ženským a mužským hlasem se vrací k albu Půljablkoň, volbou repertoáru částečně k deskám Cestující v noci a Písničky a celkovou silou písní se přiližuje dodnes nepřekonané nahrávce Bláznivá z roku 1999.

Clarinet Factory vydávají nové album Meadows

Clarinet Factory vydávají nové album Meadows

1. března 2017

Skupina Clarinet Factory vydává nové CD Meadows. Album, které vychází u belgického vydavatelství, nabízí inspiraci Japonskem a moravským folklorem nebo spolupráci s Dano Šoltisem, bubeníkem jazzové skupiny Vertigo.

Prune v pořadu Jak se vám líbí

Prune v pořadu Jak se vám líbí

25. února 2017

Písničkářka Lucie Krpalová navštívila naše rádio už dvakrát. Představili jsme si ji jako členku dívčího folkového dua Lav Lav a v roce 2014 – už jako sólová hudebnice – zahrála několik svých písní živě v našem studiu. Právě z jejího sólového vystupování postupně vznikl projekt Prune, se kterým Lucie nedávno vydala velmi povedené album Kruhy. Představí nám je v pořadu Jak se vám líbí v úterý 28. února od 19.15. 

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

12. února 2017

Zpěvačka Monika Načeva vybrala ze svého katalogu deset písní na texty Jáchyma Topola a natočila je znovu společně se smyčcovým kvartetem a s akustickou kytarou Michala Pavlíčka. Jak tyto akustické verze dopadly? Čtěte naši recenzi.

Hudba pravdy

Hudba pravdy_2017_orezVelikonoční koncerty Ensemble FLAIR Jana Rokyty.

 

Regiony

Regiony

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou natočili album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music