Alternativní hudba

Pod pojmem alternativní hudba si můžeme představit všechny tzv. menšinové žánry (v protikladu ke střednímu proudu populární hudby). Můžeme ji však vnímat i v užším slova smyslu: jako souhrn jinam nezařaditelných stylů či stylů na pomezí. Patří sem písničkáři doprovázejíci se na elektronické nástroje; zdánlivě popové kapely se složitější strukturou písní; voice-bandy a deklamované dadaistické texty; zvukové experimenty sahající v rámci jedné písně od folku po dancefloor; fúze akustické hudby s předtočenými smyčkami; hiphopoví písničkáři; sóloví bubeníci; depresivní šansoniéři; a mnoho dalších.

Protože zájemce o alternativní hudbu zpravidla zajímají i další styly, doporučujeme vaší pozornosti i stránku o folku. Na ní totiž (vedle pro vás možná nezajímavých trampských autorů) najdete také informace o osobnostech, které by vás mohly zaujmout.

Slyšte, lidé! – Píseň jako zrcadlo rozechvělé společnosti

Slyšte, lidé! – Píseň jako zrcadlo rozechvělé společnosti

23. října 2018, 15:43

Píseň jako zrcadlo rozechvělé společnosti je název dalšího vydání našeho týdeníku Slyšte, lidé! Budeme se věnovat aktuálním písním s politickými, společenskými nebo přímo protestními tématy. Tématu uprchlické krize se dotkne rocková skupina Už jsme doma, texty proti komunistům budou zpívat David Koller nebo Olin Nejezchleba. Písničkář Jakub Tichý se ve svém textu dotkne konspiračních teorií a Tomáš Klus upozorní na problematickou postavu Vladimira Putina. Premiéru vysíláme 27. října 2018 výjimečně v 16.55, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Mimořádné hudební projekty na zimním Hradeckém slunovratu

Mimořádné hudební projekty na zimním Hradeckém slunovratu

21. října 2018, 22:51

Vedle Luboše Pospíšila, skupiny Lights Off a interpretů slam poetry vystoupí na festivalu Hradecký slunovrat – Winter Edition dvě uskupení, ve kterých se představí dva známí autoři: Petr Linhart a Martin Kyšperský.

Trupa Trupa: Nesnažíme se o jednotný zvuk

Trupa Trupa: Nesnažíme se o jednotný zvuk

17. října 2018, 22:58

Klasickým i alternativním rockem se inspiruje polská skupina Trupa Trupa, jejíž aktuální album Jolly New Songs si představíme v pořadu Jak se vám líbí. Rozhovor s členy kapely, která pochází z Gdaňsku, jsme natočili na festivalu Colours Of Ostrava. Premiéru vysíláme 18. října 2018, pořad bude k dispozici také v našem audioarchivu.

Milostné vzpomínky na Čp. 8 – soutěž o CD

Milostné vzpomínky na Čp. 8 – soutěž o CD

15. října 2018, 23:49

Písničkář Petr Linhart natočil album písní karlovarské skupiny Čp. 8, jejímž byl členem v první polovině 80. let. O album Milostné vzpomínky na Čp. 8 můžete soutěžit do pondělí 22. října 2018.

Jak se vám líbí – Slnko Records v roce 2018

Jak se vám líbí – Slnko Records v roce 2018

12. října 2018, 16:54

V pondělí 15. října 2018 bude hostem pořadu Jak se vám líbí Shina, zakladatelka a majitelka hudebního vydavatelství Slnko Records. V rozhovoru, který jsme natočili v Bratislavě během World Music Festivalu, si představíme letošní tituly včetně některých připravovaných alb.

Dalekko: Hudba budoucnosti (recenze CD)

Dalekko: Hudba budoucnosti (recenze CD)

9. října 2018, 09:09

Rozhovor s členy skupiny Dalekko o jejich druhém albu Hudba budoucnosti jsme vám přinesli v červnu 2018. Pusťte si pořad z archivu a přečtěte si k němu naši recenzi.

Hradecký slunovrat – Winter Edition 2018 – soutěž o vstupenky

Hradecký slunovrat – Winter Edition 2018 – soutěž o vstupenky

6. října 2018, 08:48

Letošní „zimní“ vydání festivalu Hradecký slunovrat se koná v Hradci nad Moravicí u Opavy ve dnech 2. a 3. listopadu. Na programu bude slam poetry a koncerty Luboše Pospíšila, Majerových brzdových tabulek, skupiny Květy s projektem YM a kapely Lights Off. O dvě vstupenky můžete soutěžit do pondělí 15. října 2018.

Výletné lode dua Burgr/Pjoni

Výletné lode dua Burgr/Pjoni

5. října 2018, 07:17

Dva slovenští autoři, interpreti a producenti různých generací se sešli na albu Výletné lode. Ľubomír Burgr je herec, režisér, skladatel a hudebník, známý mimo jiné ze skupiny Ali Ibn Rachid nebo ze souboru Požoň Sentimentál. Jeho mladší kolega Pjoni (Jonatán Pastirčák) ve svých projektech mimo jiné kombinuje zvuk violoncella s elektronickou hudbou. O jejich společném albu budeme 12. prosince 2018 hovořit s Ľubomírem Burgrem.

Tugriki (recenze CD)

Tugriki (recenze CD)

3. října 2018, 10:39

Tugriki je společný projekt zpěvačky Doroty Barové a tří hudebníků ze slovenské skupiny Korben Dallas. Přečtěte si recenzi jejich alba a poslechněte si z archivu rozhovor s kompletní skupinou.

S Michaelou Antalovou o skupinách Mikoo a Brinicle

S Michaelou Antalovou o skupinách Mikoo a Brinicle

29. září 2018, 23:37

Bubenici Michaelu Antalovou můžete znát jako členku skupin Kuzmich Orchestra, Arará nebo Dunajská vlna. V pořadu Jak se vám líbí vám nyní představí dvě mezinárodní kapely, ve kterých hraje – Mikoo a Brinicle. Pořad bude moderovat Radek Habáň. Premiéru poslouchejte ve středu 10. října 2018.