Alternativní hudba

Pod pojmem alternativní hudba si můžeme představit všechny tzv. menšinové žánry (v protikladu ke střednímu proudu populární hudby). Můžeme ji však vnímat i v užším slova smyslu: jako souhrn jinam nezařaditelných stylů či stylů na pomezí. Patří sem písničkáři doprovázejíci se na elektronické nástroje; zdánlivě popové kapely se složitější strukturou písní; voice-bandy a deklamované dadaistické texty; zvukové experimenty sahající v rámci jedné písně od folku po dancefloor; fúze akustické hudby s předtočenými smyčkami; hiphopoví písničkáři; sóloví bubeníci; depresivní šansoniéři; a mnoho dalších.

Protože zájemce o alternativní hudbu zpravidla zajímají i další styly, doporučujeme vaší pozornosti i stránku o folku. Na ní totiž (vedle pro vás možná nezajímavých trampských autorů) najdete také informace o osobnostech, které by vás mohly zaujmout.

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

12. února 2017

Zpěvačka Monika Načeva vybrala ze svého katalogu deset písní na texty Jáchyma Topola a natočila je znovu společně se smyčcovým kvartetem a s akustickou kytarou Michala Pavlíčka. Jak tyto akustické verze dopadly? Čtěte naši recenzi.

Festival Písně s příběhem: Pomozte nám vybrat účinkující

Festival Písně s příběhem: Pomozte nám vybrat účinkující

8. února 2017

Ve dnech 26. a 27. května se bude v Roudnici nad Labem konat první ročník festivalu Písně s příběhem, zaměřeného na písně s kvalitními českými texty. Pořadatelem je Michal Horáček, jehož přáním bylo, aby se na výběru účinkujících podílel hudební redaktor Proglasu Milan Tesař a také posluchači Proglasu. V pořadu Slyšte, lidé! vám představíme 12 finalistů, které vybral Milan Tesař, a vy z nich budete moci hlasováním vybrat šest, kteří se na festivalu představí po boku Hradišťanu, Michala Horáčka, skupiny Květy nebo Martiny Trchové.

Bubeník Andrew Cyrille vydává první samostatné album u ECM

Bubeník Andrew Cyrille vydává první samostatné album u ECM

4. února 2017

Americký jazzový bubeník Andrew Cyrille v minulosti spolupracoval například s Carlou Bley, Cecilem Taylorem nebo Benem Monderem. Nyní vydává u prestižního vydavatelství ECM prvním album pod svým jménem. Stojí v čele kvartetu, který dále tvoří kytarista Bill Frisell, hráč na klávesové nástroje Richard Teitelbaum a basista Ben Street. CD si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu ve čtvrtek 9. února 2017 v 7.45.

Emozpěv: Hebké bolesti (recenze CD)

Emozpěv: Hebké bolesti (recenze CD)

1. února 2017

Duo Emozpěv tvoří písničkář Ondřej Vratislav Vyšehradský a baskytarista Martin Drahoňovský. Poslechněte si z archivu náš rozhovor s nimi a přečtěte si recenzi jejich nejnovějšího CD Hebké bolesti.

Slyšte, lidé! – Slnko Records v roce 2016

Slyšte, lidé! – Slnko Records v roce 2016

30. ledna 2017

Různé ankety o nejlepší hudební alba roku 2016 na Slovensku ovládlo hudební vydavatelství Slnko Records, personálně propojené se skupinou Longital. My si v pořadu Slyšte, lidé! přiblížíme loňskou produkci tohoto vydavatelství. Uslyšíte ukázky z nových alb zpěvaček Kataríny Málikové, Barbory Bloom, Katarzie nebo Ivany Mer, dostane se na skupiny Živé kvety, Billy Barman a Longital nebo na zpěváka Nanyho Hudáka. Poslouchejte v sobotu 4. února 2017 od 19.15 nebo v úterý 7. února v 16.55.

Festival Jazz Jaro 2017 v brněnské Staré Pekárně

Festival Jazz Jaro 2017 v brněnské Staré Pekárně

29. ledna 2017

I na jaře 2017 pokračuje v klubu Stará Pekárna v Brně série jazzových (a bluesových) koncertů. Tentokrát se představí například britská bluesová zpěvačka Zoe Schwarz, britský kytarista Femi Temowo, americký saxofonista Robby Marshall, polská zpěvačka Ida Zalewska nebo britská zpěvačka  Victoria Klewin. Z českých kapel v Brně zahrají Madfinger, Mulligang, Apoaché nebo Organic Session. Více o programu prozradí pořadatel festivalu Jiří Švéda 7. února od 19.15 v pořadu Jak se vám líbí.

Martin E. Kyšperský – sólové album Vlakem

Martin E. Kyšperský – sólové album Vlakem

28. ledna 2017

Brněnský písničkář, kapelník skupiny Květy a spolupracovník naší hudební redakce Martin Evžen Kyšperský vydal nové sólové album Vlakem. V audioarchivu si můžete poslechnout rozhovor, který jsme o něm s Martinem Vedli v prosinci 2016. Album si také představíme v  pondělí 30. ledna 2017 od 14.30 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Longital a Bratři Orffové v Brně na Flédě

Longital a Bratři Orffové v Brně na Flédě

27. ledna 2017

Brněnský klub Fléda obnovuje tradici česko-slovenských alternativních večerů. Ve středu 1. února 2017 zde vystoupí bratislavská skupina Longital a česká kapela Bratři Orffové.

Třicet nejčastěji hraných písní za rok 2016

Třicet nejčastěji hraných písní za rok 2016

26. ledna 2017

Víte, které písně jsme na Proglasu vysílali v roce 2016 nejčastěji? Podívejte se na žebříček.

The Odd Gifts: Migrant Songs (recenze CD)

The Odd Gifts: Migrant Songs (recenze CD)

23. ledna 2017

Ondřej Galuška vydal se svou skupinou The Odd Gifts hudební album věnované migraci. Jako hosty si na ně mimo jiné pozval hudebníky-cizince, kteří žijí a působí v Česku. Přečtěte si naši recenzi a přitom si třeba poslechněte rozhovor, který jsme s Ondřeje Galuškou vedli o jeho knize Tělo hudby a také o tomto albu.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou chystají album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Regiony

Regiony

Jazz Jaro 2017

temowo_musicV Brně probíhá festival Jazz Jaro 2017.

Hudební události roku 2016 – 1. díl

epydemye_kotlina Kotlina se stala albem roku. Skety nominovány na ceny CARA. Zemřel David Bowie. A další hudební události roku 2016.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music