Alternativní hudba

Pod pojmem alternativní hudba si můžeme představit všechny tzv. menšinové žánry (v protikladu ke střednímu proudu populární hudby). Můžeme ji však vnímat i v užším slova smyslu: jako souhrn jinam nezařaditelných stylů či stylů na pomezí. Patří sem písničkáři doprovázejíci se na elektronické nástroje; zdánlivě popové kapely se složitější strukturou písní; voice-bandy a deklamované dadaistické texty; zvukové experimenty sahající v rámci jedné písně od folku po dancefloor; fúze akustické hudby s předtočenými smyčkami; hiphopoví písničkáři; sóloví bubeníci; depresivní šansoniéři; a mnoho dalších.

Protože zájemce o alternativní hudbu zpravidla zajímají i další styly, doporučujeme vaší pozornosti i stránku o folku. Na ní totiž (vedle pro vás možná nezajímavých trampských autorů) najdete také informace o osobnostech, které by vás mohly zaujmout.

Dagmar Voňková: Zpívám i o sekerách a pilách

Dagmar Voňková: Zpívám i o sekerách a pilách

20. srpna 2017, 18:16

Písničkářka Dagmar Voňková vydala nové album s názvem Hostina. Představíme si je v pondělí 21. srpna v 7.45 v pořadu Třikrát z Proglasu. Přinášíme vám krátký úryvek z rozsáhlého rozhovoru s Dagmar Voňkovou, který si budete moci přečíst v zářijovém čísle časopisu UNI.

Slyšte, lidé! – Ohlédnutí za festivalem Colours of Ostrava 2017

Slyšte, lidé! – Ohlédnutí za festivalem Colours of Ostrava 2017

19. srpna 2017, 14:52

Festival Colours Of Ostrava měl v roce 2017 rekordní návštěvnost – neoficiální údaje hovoří až o 50 000 návštěvníků. Jedním z nich byl redaktor Proglasu Milan Tesař, který v Ostravě natočil 23 rozhovorů s hudebníky a odborníky na hudby z 12 zemí. A mezitím v rámci možností sledoval dění na 21 hudebních a diskusních scénách. O své zážitky se s vámi podělí v pořadu Slyšte, lidé! Pořad vysíláme v sobotu 19. srpna od 19.15 a v repríze 22. srpna v 16.55.

Startuje Malá Alternativa 2017

Startuje Malá Alternativa 2017

17. srpna 2017, 15:53

Do 30. září 2017 se mohou skupiny a hudebníci hlásit do soutěže Malá Alternativa. Členem poroty, která vybere finalisty, je spolupracovník naší hudební redakce Martin Kyšperský ze skupiny Květy. Finále proběhne na začátku listopadu v rámci festivalu Alternativa.

Kittchen: album Kontakt nejen k poslechu, ale i ke cvičení

Kittchen: album Kontakt nejen k poslechu, ale i ke cvičení

12. srpna 2017, 15:32

Písničkář Kittchen připravuje cvičební příručku, kterou vás provede jednotlivými písněmi svého alba Kontakt. V rámci projektu Cvičme s Kittchenem se můžete do 16. srpna 2017 spolupodílet na jejím financování. A kromě toho si z archivu můžete poslechnout náš rozhovor o albu Akt, na kterém Kittchenovy skladby hrají jiní interpreti.

Slyšte, lidé! – Pink Floyd, raná éra

Slyšte, lidé! – Pink Floyd, raná éra

10. srpna 2017, 17:45

Pod názvem The Early Years vyšel více než 20 CD a DVD s nahrávkami skupiny Pink Floyd z let 1965–72. Jde tedy o koncertní a raritní studiové záznamy z doby, která předcházela největším úspěchům této britské kapely – albům jako Dark Side Of The Moon nebo The Wall. Některé z těchto raných snímků legendární kapely jsme si představili 22. července 2017 v pořadu Slyšte, lidé! Poslechněte si pořad z našeho audio archivu.

Dagmar Voňková přichází s Hostinou

Dagmar Voňková přichází s Hostinou

6. srpna 2017, 18:06

Devět let po svém předchozím albu Slunci ležím v rukou přichází písničkářka a kytaristka Dagmar Voňkovou s novinkou nazvanou Hostina. Album si představíme v pondělí 21. srpna 2017 v 7.45 v pořadu Třikrát z Proglasu. Rozhovor s jeho autorkou chystáme na podzim.

Slyšte, lidé! – Profil písničkáře Jakuba Čermáka

Slyšte, lidé! – Profil písničkáře Jakuba Čermáka

3. srpna 2017, 08:18

Jakub Čermák je písničkář, básník a také filmař, autor videoklipů. V dnešní mladé folkové generaci je jedním z mála, který dokáže spojit aktuální společenská a politická témata s poezií. Navíc spolupracuje s různými producenty a hudebníky, díky nimž jsou jeho nahrávky barevné a nadžánrové. V rámci cyklu Slyšte, lidé! jsme profil tohoto umělce vysílali 1. července 2017. Pořad si nyní můžete pustit z našeho audioarchivu.

Jak se vám líbí – Kittchen o albu Akt

Jak se vám líbí – Kittchen o albu Akt

30. července 2017, 23:28

Hudebník Jakub König představil na začátku prázdnin v premiéře na festivalu Hradecký slunovrat svůj nový projekt Zvíře jménem podzim. My jsme s ním však na Hradeckém slunovratu natočili rozhovor o jeho písničkářském alter egu Kittchen a především o novém albu Akt. Na něm různí interpreti zpívají Kittchenovy písně.

Rozhovor se skupinou Clarinet Factory o albu Meadows

Rozhovor se skupinou Clarinet Factory o albu Meadows

28. července 2017, 18:26

Na festivalu Colours of Ostrava jsme natočili rozhovor se skupinou Clarinet Factory o jejím aktuálním albu Meadows. Poslechnout si jej můžete v pondělí 7. srpna v 19.15 v rámci pořadu Jak se vám líbí.

Hostina Dagmar Voňkové – soutěž o CD

Hostina Dagmar Voňkové – soutěž o CD

25. července 2017, 22:48

Písničkářce a kytaristce Dagmar Voňkové právě vyšlo nové album Hostina. Soutěžit o ně můžete do pátku 4. srpna 2017.

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music