Alternativní hudba

Pod pojmem alternativní hudba si můžeme představit všechny tzv. menšinové žánry (v protikladu ke střednímu proudu populární hudby). Můžeme ji však vnímat i v užším slova smyslu: jako souhrn jinam nezařaditelných stylů či stylů na pomezí. Patří sem písničkáři doprovázejíci se na elektronické nástroje; zdánlivě popové kapely se složitější strukturou písní; voice-bandy a deklamované dadaistické texty; zvukové experimenty sahající v rámci jedné písně od folku po dancefloor; fúze akustické hudby s předtočenými smyčkami; hiphopoví písničkáři; sóloví bubeníci; depresivní šansoniéři; a mnoho dalších.

Protože zájemce o alternativní hudbu zpravidla zajímají i další styly, doporučujeme vaší pozornosti i stránku o folku. Na ní totiž (vedle pro vás možná nezajímavých trampských autorů) najdete také informace o osobnostech, které by vás mohly zaujmout.

Slyšet jinak – bezbariérová hudební výchova

Slyšet jinak – bezbariérová hudební výchova

19. dubna 2018, 10:47

Slyšet jinak – projekt, který vznikl ze snah o proměnu hudební výchovy v obor, ve kterém kreativita má stejně významnou roli jako reprodukce a vytváření hudby jako její provozování. Projekt, ve kterém má každý člověk šanci rozvíjet své vlohy a dovednosti bez ohledu na dosavadní hudební a sociokulturní zkušenosti. Hudební výchova bez bariér.

Colours of Ostrava 2016: Electronic Stage

Colours of Ostrava 2016: Electronic Stage

16. dubna 2018, 14:22

Festival Colours of Ostrava 2018 bude mít svou elektronickou scénu. Představí se na ní zavedené formace tohoto žánru i čerstvé objevy.

Slyšte, lidé! – Hudbu složil, na basu hrál…

Slyšte, lidé! – Hudbu složil, na basu hrál…

13. dubna 2018, 09:09

V pořadu Slyšte, lidé! budeme poslouchat hudbu, kterou skládají čeští – a ve dvou případech také izraelští – kontrabasisté a baskytaristé. Do hodiny nazvané „Hudbu složil, na basu hrál…“ jsme vybrali ukázky z aktuálních alb Tomáše Lišky, Jaromíra Honzáka, Josefa Feča, Jaroslava Šimíčka nebo Michaela Krásného. Představí se nám také Jiří Slavík a Petr Tichý a světovou scénu budou zastupovat Omer Avital a Adam Ben Ezra. Poslouchejte v sobotu 14. dubna 2018 od 19.15 nebo v repríze v úterý 17. dubna v 16.55.

Kittchen: Akt (recenze CD)

Kittchen: Akt (recenze CD)

4. dubna 2018, 16:04

Písničkář Kittchen, vlastním jménem Jakub König, nabídl svým kolegům k přepracování skladby ze svého třetího řadového alba Kontakt. Výsledek vyšel pod názvem Akt. Přečtěte si naši recenzi.

Čtvrttónová hudba tria Quarter To Three

Čtvrttónová hudba tria Quarter To Three

3. dubna 2018, 07:17

Trio Quarter To Three tvoří zpěvačka, hráč na japonskou flétnu šakuhači a pianista, který používá speciální čtvrttónový nástroj. Bezejmenné album skupiny vyšlo u vydavatelství Polí5.

Tellemarkk: Vidíme se jen při společném hraní

Tellemarkk: Vidíme se jen při společném hraní

1. dubna 2018, 14:42

Tellemarkk je trio, ve kterém se sešly tři výrazné osobnosti: saxofonista a klarinetista Pavel Hrubý, violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová a hráč na tabla a další nástroje Tomáš Reindl. Jejich společné album si představíme 10. dubna 2018 v pořadu Jak se vám líbí. Část rozhovoru s Pavlem Hrubým si už nyní můžete přečíst.

Beata Bocek, Trevor Coleman: One Moment (recenze CD)

Beata Bocek, Trevor Coleman: One Moment (recenze CD)

31. března 2018, 15:23

Písničkářka Beata Bocek se během svého pobytu na Novém Zélandě zúčastnila natáčení rozsáhlého (tříalbového) projektu skladatele Trevora Colemana. Na CD One Moment je mu rovnocennou partnerkou. Přečtěte si recenzi alba.

Iszek Baraque – autorské alter ego Františka Chaloupky

Iszek Baraque – autorské alter ego Františka Chaloupky

27. března 2018, 07:07

Skladatel a kytarista František Chaloupka, zakladatel Kytarového institutu, natočil pod svým uměleckým jménem Iszek Baraque nevšední písňové album. Rozhovor s Iszkem Baraquem si můžete poslechnout v úterý 3. dubna 2018 v 19.15.

Pozdrav Slnku – výjimečná spojení slovenských interpretů

Pozdrav Slnku – výjimečná spojení slovenských interpretů

25. března 2018, 09:09

Bratislavské hudební vydavatelství Slnko Records právě vydalo svůj jubilejní titul. Pod pořadovým číslem 100 se v jeho katalogu skrývá album Pozdrav Slnku, na kterém účinkují například Ivana Mer s duem Taten Elze, Bad Karma Boy, Nany Hudák se Soňou Horňákovou nebo Archívny chlapec.

Beseda u bigbítu vstupuje do druhého čtvrtstoletí

Beseda u bigbítu vstupuje do druhého čtvrtstoletí

22. března 2018, 07:07

Po loňském 25. ročníku bude i letos v Tasově u Veselí nad Moravou pokračovat festival Beseda u bigbítu. Ve dnech 3. a 4. srpna 2018 si na jižní Moravě přijdou na své příznivci mnoha hudebních žánrů. Dojde na psychedelický rock, alternativní pop, hypnotický metal, filmovou hudbu nebo energický rap.

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music