Folk, jazz, blues, world music, pop, rock… na Proglasu

Máte-li zájem o zasílání přehledu chystaných hudebních pořadů do e-mailové schránky, pište nám na tesar@proglas.cz. Rádi si vás zařadíme do adresáře.

Bára Basiková: Vždy mi šlo o poselství a sdělení

Bára Basiková: Vždy mi šlo o poselství a sdělení

5. června 2023, 18:33

Zpěvačka Bára Basiková oslavila v únoru 2023 významné životní jubileum. V pořadu Jak se vám líbí s ní budeme hovořit o nových i starších písních, o Jesus Christ Superstar a dalších muzikálech, o textech a textařích, o latinských liturgických textech i o spolupráci s kapelou Blue Cimbal.

Jak se vám líbí – S Marií Puttnerovou o albu Laila Tov

Jak se vám líbí – S Marií Puttnerovou o albu Laila Tov

4. června 2023, 17:45

Ve spolupráci s hudebníky Martinem Novákem a Petrem Uvirou a s producentem Eddiem Stevensem nahrála zpěvačka Marie Puttnerová své první sólové album Laila Tov. Hovořit s ní o něm bude Martin Kyšperský v pořadu Jak se vám líbí s premiérou 30. června 2023.

Daoirí Farrell a Rachele Andrioli na Folkových prázdninách

Daoirí Farrell a Rachele Andrioli na Folkových prázdninách

3. června 2023, 15:03

Mezi hosty Folkových prázdnin 2023 v Náměšti nad Oslavou budou mimo jiné irský zpěvák Daoirí Farrell nebo italská zpěvačka Rachele Andriolli. S ředitelem festivalu Michalem Schmidtem budeme v pořadu Jak se vám líbí hovořit 23. června od 19.15.

Helena Vedralová: Hudbu jsem vnímala jako něco niterného

Helena Vedralová: Hudbu jsem vnímala jako něco niterného

2. června 2023, 13:11

Zpěvačka a houslistka Helena Vedralová, známá jako kapelnice skupiny Muziga, nahrála sólové album s názvem Moře. Sestavila je z rozsáhlejších autorských skladeb, které stojí na souzvuku houslí, violy, basklarinetu a perkusí a na kterých spolupracovala především s klarinetistou Garethem Davisem. O albu autorka hovoří s Jannisem Morasem v pořadu Jak se vám líbí.

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 2

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 2

1. června 2023, 12:54

V dnešním Čaji do páté vás čeká další díl nepravidelného občasníku Vlak v 16:01 a druhý díl „hommage“ neboli pocty Gordonu Lightfootovi, výjimečnému kanadskému písničkáři, který opustil své posluchače 1. května roku 2023 ve čtyřiaosmdesáti letech z plného koncertního nasazení. Tentokrát – na rozdíl od minulého dílu – uslyšíme častěji češtinu než angličtinu a naskytne se nám šance porovnat přímo, jak se čeští autoři a interpreti popasovali s výzvou převést (většinou do češtiny, ale často do úplně odlišného hudebního žánru) písně Gordona Lightfoota. Helena Bretfeldová vás zve na Hommage to Gordon Lightfoot 2 přesně měsíc po jeho odchodu, ve středu 1. června od 16.00.

WMCE v červnu 2023 – patnáct nových alb v top 20

WMCE v červnu 2023 – patnáct nových alb v top 20

1. června 2023, 06:56

Žebříček World Music Charts Europe (WMCE), který sestavují každý měsíc rozhlasoví publicisté z více než 40 evropských rádií, přináší ve svém červnovém vydání rekordních patnáct nových alb v první dvacítce. Hitparádou vás provede člen poroty a sekretář odborného panelu WMCE Milan Tesař ve čtvrtek 1. června od 19.15.

Slyšte, lidé! – Písně lesů, ohňů a cest

Slyšte, lidé! – Písně lesů, ohňů a cest

31. května 2023, 16:44

Pod názvem Písně lesů, ohňů a cest uvedeme přehled nových hudebních alb z country, bluegrassu, akustického folku a trampské hudby. V pořadu zavzpomínáme na zesnulé autory a interprety Gordona Lightfoota, Františka Nedvěda a Dušana Vančuru, představíme si sólové album amerického mandolinisty Chrise Thileho nebo severočeskou ženskou skupinu Ladybirds. Uslyšíte také jednoho country zpěváka z Havaje, už 76letého Vojtu Kiďáka Tomáška nebo text Wabiho Ryvoly, který zhudebnil jazzový kytarista Roman Pokorný. Premiéra v sobotu 3. června 2023.

Slunovrat láká na dobrou hudbu od nás, z Polska i z Balkánu

Slunovrat láká na dobrou hudbu od nás, z Polska i z Balkánu

30. května 2023, 17:25

Na festival Slunovrat do Opavy vás v pořadu Jak se vám líbí pozvou za pořadatele Vašek Müller a Ivo Mludek. Během rozhovoru zazní skladby od vybraných účinkujících: skupin Mr. Žarko, Terra Profonda, Dagadana, My3.avi, Marie Puttnerové a Scholy Gregoriany Pragensis. Pořad vysíláme 30. května 2023 od 19.15. Festival se koná ve dnech 22.–24. června.

Hudební kompas: Dieter Ilg hraje Maurice Ravela

Hudební kompas: Dieter Ilg hraje Maurice Ravela

29. května 2023, 16:24

Hudební kompas nám v úterý 30. května 2023 odpoledne představí německého jazzového kontrabasistu Dietera Ilga a jeho album Ravel, které vyšlo v září 2022. Jak název napovídá, jedná se o úpravy děl francouzského skladatele Maurice Ravela. 

Los Duendes: O lásce už je mnoho písní. A to stačí

Los Duendes: O lásce už je mnoho písní. A to stačí

28. května 2023, 15:21

Mezinárodní skupina Los Duendes vznikla v polské Vratislavi. Tvoří ji španělský zpěvák Borja Soto, polský saxofonista Piotr Łyszkiewicz, rakouskký kytarista Rainer Maria Nero a kubánský bubeník Osmar Pegudo Álvarez. Hudební vycházejí především z flamenca, ale čerpají i z jiných stylů. V rozhovoru, který jsme s nimi natočili v Opavě na festivalu Slunovrat, nám představí své album Misalliance. Premiéra v pondělí 29. května 2023.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web