Folk, jazz, blues, world music, pop, rock… na Proglasu

Redakce „populární hudby“ se na Proglasu věnuje především menšinovým žánrům, jako jsou folk, jazz, blues, world music nebo alternativa. To však neznamená, že bychom se vyhýbali kvalitnímu popu a rocku. Tyto stránky tvoří doplněk k hudebnímu vysílání našeho rádia. Najdete zde informace nejen o našich hudebních pořadech, ale také o nových CD, o koncertech a festivalech, aktuality z hudebního dění a recenze na cédéčka, z kterých na Proglasu nejčastěji hrajeme.

Vítejte, čtěte, případně napište svůj názor na adresu tesar@proglas.cz. Máte-li zájem o zasílání přehledu chystaných hudebních pořadů do e-mailové schránky, dejte vědět. Rádi si vás zařadíme do adresáře.

Humoreska Emila Viklického

Humoreska Emila Viklického

22. října 2018, 09:56

Česko-americké jazzové trio pod vedením pianisty Emila Viklického nahrálo v květnu 2018 v americkém státě Iowa koncertní album nazvané podle skladby Antonína Dvořáka Humoreska

Mimořádné hudební projekty na zimním Hradeckém slunovratu

Mimořádné hudební projekty na zimním Hradeckém slunovratu

21. října 2018, 22:51

Vedle Luboše Pospíšila, skupiny Lights Off a interpretů slam poetry vystoupí na festivalu Hradecký slunovrat – Winter Edition dvě uskupení, ve kterých se představí dva známí autoři: Petr Linhart a Martin Kyšperský.

Kozák a Schut natočili album v duu

Kozák a Schut natočili album v duu

20. října 2018, 23:33

Bluegrassoví hudebníci Ondra Kozák a Ralph Schut natočili v duu CD Bits ’n Pieces, na kterém zní kytary, mandolíny, basa, banjo a housle. Album si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu 25. října 2018 ve 14 hodin. Rozhovor s Ondrou Kozákem chystáme na 4. prosince.

Pořad Jak se vám líbí –  témata do 10. listopadu 2018

Pořad Jak se vám líbí –  témata do 10. listopadu 2018

19. října 2018, 21:59

V pořadu Jak se vám líbí vás pozveme na Hradecký slunovrat – Winter Edition. Přineseme další porci novinek z blues. Ve studiu budeme klást otázky valašskému písničkáři Pavlu Tabáskovi. Zopakujeme rozhovory s polskými skupinami Čači Vorba a Krzikopa. A těšit se můžete také na novinku křesťanské rockové skupiny Jiný rytmus.

Jak se vám líbí: Zbojstory Nebeské muziky

Jak se vám líbí: Zbojstory Nebeské muziky

18. října 2018, 23:09

Zbojstory je název alba slovenské skupiny Nebeská muzika, která na něm zpracovala příběhy z kraje Juraje Jánošíka. Album postavené především na barevných aranžích smyčcových nástrojů, představí spolu s kapelou Pavel Kunčar. V premiéře poslouchejte 26. října 2018, poté bude pořad v audioarchivu.

Trupa Trupa: Nesnažíme se o jednotný zvuk

Trupa Trupa: Nesnažíme se o jednotný zvuk

17. října 2018, 22:58

Klasickým i alternativním rockem se inspiruje polská skupina Trupa Trupa, jejíž aktuální album Jolly New Songs si představíme v pořadu Jak se vám líbí. Rozhovor s členy kapely, která pochází z Gdaňsku, jsme natočili na festivalu Colours Of Ostrava. Premiéru vysíláme 18. října 2018, pořad bude k dispozici také v našem audioarchivu.

Slyšte, lidé! – 15 let soutěže Notování

Slyšte, lidé! – 15 let soutěže Notování

16. října 2018, 07:13

Už 15 let probíhá v Praze písňová soutěž Notování. Po celou tu dobu funguje také spolupráce jejích pořadatelů s naším rádiem – každý rok se buď vítěz, nebo některý z finalistů představí živě v našem pořadu Jak se vám líbí. Postupně se tak u nás objevili například Pavel Pokorný, Martin Rous, skupina Bodlo, Twisted Timber, Jirka Mucha, Isara, Alternativa, Faux Pase Fonet nebo letos skupina Meziměsto. Celou 15letou spolupráci Proglasu a Notování si shrneme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 20. října 2018 (poté v audioarchivu).

Milostné vzpomínky na Čp. 8 – soutěž o CD

Milostné vzpomínky na Čp. 8 – soutěž o CD

15. října 2018, 23:49

Písničkář Petr Linhart natočil album písní karlovarské skupiny Čp. 8, jejímž byl členem v první polovině 80. let. O album Milostné vzpomínky na Čp. 8 můžete soutěžit do pondělí 22. října 2018.

Michel Camilo: S Tomatitem jsme prolomili tabu

Michel Camilo: S Tomatitem jsme prolomili tabu

14. října 2018, 20:18

V sobotu 10. listopadu 2018 vystoupí v Praze v rámci festivalu Struny podzimu pianista Michel Camilo z Dominikánské republiky a španělský kytarista Tomatito. S Michelem Camilem jsme v telefonickém rozhovoru mluvili nejen spolupráci s Tomatitem, ale představili jsme si také jeho aktuální sólové album nebo ocenění, která za svou kariéru nasbíral. Rozhovor si poslechněte z archivu. Celý si jej můžete přečíst také v říjnovém čísle měsíčníku Harmonie.

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 9

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 9

13. října 2018, 22:20

Po necelém roce jsme se v týdeníku Slyšte, lidé! vrátili k volnému cyklu Sólo pro piano. V tomto devátém pokračování seriálu si představíme devět pianistů z různých zemí – například Stefana Bollaniho z Itálie, Kennyho Barrona ze Spojených států, Omara Sosu z Kuby, Michela Camila z Dominikánské republiky a také české hudebníky Emila Viklického a Pavla Wlosoka. Poslouchejte z našeho archivu.

Rozhovor s bubenicí Michaelou Antalovou

IMG_1154Chystáme rozhovor s bubenicí Michaelou Antalovou o jejích mezinárodních kapelách.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

05_KarpaTonPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music