Folk, jazz, blues, world music, pop, rock… na Proglasu

Redakce „populární hudby“ se na Proglasu věnuje především menšinovým žánrům, jako jsou folk, jazz, blues, world music nebo alternativa. To však neznamená, že bychom se vyhýbali kvalitnímu popu a rocku. Tyto stránky tvoří doplněk k hudebnímu vysílání našeho rádia. Najdete zde informace nejen o našich hudebních pořadech, ale také o nových CD, o koncertech a festivalech, aktuality z hudebního dění a recenze na cédéčka, z kterých na Proglasu nejčastěji hrajeme.

Vítejte, čtěte, případně napište svůj názor na adresu tesar@proglas.cz. Máte-li zájem o zasílání přehledu chystaných hudebních pořadů do e-mailové schránky, dejte vědět. Rádi si vás zařadíme do adresáře.

Julia Ulehla: „Zabil jsem galánku“ jsou velmi silná slova

Julia Ulehla: „Zabil jsem galánku“ jsou velmi silná slova

21. listopadu 2017, 05:05

Julia Ulehla je americká zpěvačka, pravnučka Vladimíra Úlehly, moravského vědce a sběratele lidových písní. Julia společně se svým manželem, kytaristou Aramem Bajakianem, založila skupinu Dálava, ve které netradičním způsobem zpracovávají moravský folklor. Natočili už druhé album s názvem The Book Of Transfiguration a my si je představíme v pořadu Jak se vám líbí. Rozhovor s Julií i Aramem poslouchejte v úterý 21. listopadu 2017. A část rozhovoru si můžete také přečíst.

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 8

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 8

20. listopadu 2017, 14:22

V osmé části volného cyklu Sólo pro piano jsme si představili devět klavíristů – čtyři z Česka, dva z Polska a po jednom ze Slovenska, z Norska a ze Spojených států. Slyšet jste mohli amerického hráče s jihoindickými kořeny Vijaye Iyera, ukázku ze suity Zimní písně Pavla Junga nebo polskou klavíristu Agu Derlak. Pořad si můžete poslechnout ještě v repríze v úterý 21. listopadu 2017 v 16.55 nebo kdykoli později z našeho audioarchivu.

Bluegrassový Fest! v pořadu Jak se vám líbí

Bluegrassový Fest! v pořadu Jak se vám líbí

19. listopadu 2017, 17:05

Fest! je bluegrassová skupina z Karviné, která se věnuje vlastní tvorbě s českými texty. Vznikla v roce 2015, ale její členové mají zkušenosti z jiných kapel tohoto žánru. Nástrojové obsazení je dobro, mandolína, kytara, banjo a kontrabas. Skupina Fest! zahraje v našem studiu živě. Poslouchejte ve středu 22. listopadu 2017 od 19.15.

Iva Bittová & Čikori: At Home (recenze CD)

Iva Bittová & Čikori: At Home (recenze CD)

18. listopadu 2017, 09:19

Iva Bittová se skupinou Čikori natočila po 15 letech nové album At Home. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte z archivu rozhovor s Ivou Bittovou, který jsme uvedli v prosinci 2016. Vedle dalších svých projektů v něm zpěvačka představuje také v té době úplně nové album At Home.

Jan Řepka zpívá Maniho Mattera na nádraží

Jan Řepka zpívá Maniho Mattera na nádraží

17. listopadu 2017, 14:46

Písničkář Jan Řepka byl za své album Rozjímání o sendviči s českými překlady písní švýcarského autora Maniho Mattera nominován na cenu Anděl 2016. Album představil 13. listopadu 2016 během slavnostního koncertu v prostoru Hlavního nádraží v Praze. Nyní, o rok později, zveřejnil hodinové video z toho koncertu. Odkaz najdete v článku. Můžete si také poslechnout náš rozhovor s Janem Řepkoou, který jsme vysílali v prosinci 2016.

Pět tváří zdi: koncert ze Senátu České republiky

Pět tváří zdi: koncert ze Senátu České republiky

16. listopadu 2017, 11:18

Při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii odvysíláme zkrácený záznam koncertu s názvem "Pět tváří zdi", který na podzim letošního roku uspořádalo Mezinárodní vězeňské společenství. Poslouchejte v pátek 17. listopadu od 18 hodin.

Pořad Jak se vám líbí –  témata do 9. prosince 2017

Pořad Jak se vám líbí –  témata do 9. prosince 2017

16. listopadu 2017, 08:38

V pořadu Jak se vám líbí vás pozveme k setkání s členy divadla Sklep, s mezinárodní skupinou Miramundo nebo s Robertem Nebřenským z kapely Vltava. Těšit se můžete také na představení britské křesťanské skupiny Bluetree nebo slovenského producenta a hudebníka, který si říká Autumnist.

Sam Lee: Mým úkolem je zprostředkovat nový zážitek

Sam Lee: Mým úkolem je zprostředkovat nový zážitek

15. listopadu 2017, 13:41

Sam Lee je anglický písničkář a také sběratel písní skotských a irských kočovníků – travellerů. Rozhovor jsme s ní natočili na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou, kde kromě koncertu připravil pro své fanoušky také zajímavý workshop v přírodě. Pořad, ve kterém jsme si hráli z aktuálního Samova alba The Fade In Time, si můžete poslechnout z našeho archivu. Část rozhovoru si zde můžete přečíst. 

Skeleton Tree Nicka Cavea v Třikrát z Proglasu

Skeleton Tree Nicka Cavea v Třikrát z Proglasu

14. listopadu 2017, 09:39

Zpěvák Nick Cave, který letos v září oslavil 60. narozeniny, nedávno vystoupil v Praze. V pořadu Třikrát z Proglasu se ve středu 15. listopadu 2017 od 7.45 vrátíme k jeho nejnovějšímu studiovému albu Skeleton Tree.

Martin Geišberg & Daniel Špiner: V jabloňovom kraji (recenze CD)

Martin Geišberg & Daniel Špiner: V jabloňovom kraji (recenze CD)

13. listopadu 2017, 16:24

Slovenské duo Martin Geišberg & Daniel Špiner, které si říká také Sandonoriko, vydalo album s názvem V jabloňovom kraji. Přečtěte si naši recenzi.

Květy – Komik do půl osmé

kvety_komikPřečtěte si recenzi CD Komik do půl osmé od skupiny Květy.

Regiony

Regiony

Budoár staré dámy – Sůl

budoar_sulPřečtěte si recenzi na nové album skupiny Budoár staré dámy. Rozhovor s kapelou chystáme na únor.

Sólo pro kytaru III

kollar_notes_undergroundPoslechněte si z archivu třetí díl seriálu o kytaristech.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music