Folk, jazz, blues, world music, pop, rock… na Proglasu

Redakce „populární hudby“ se na Proglasu věnuje především menšinovým žánrům, jako jsou folk, jazz, blues, world music nebo alternativa. To však neznamená, že bychom se vyhýbali kvalitnímu popu a rocku. Tyto stránky tvoří doplněk k hudebnímu vysílání našeho rádia. Najdete zde informace nejen o našich hudebních pořadech, ale také o nových CD, o koncertech a festivalech, aktuality z hudebního dění a recenze na cédéčka, z kterých na Proglasu nejčastěji hrajeme.

Vítejte, čtěte, případně napište svůj názor na adresu tesar@proglas.cz. Máte-li zájem o zasílání přehledu chystaných hudebních pořadů do e-mailové schránky, dejte vědět. Rádi si vás zařadíme do adresáře.

Slyšte, lidé! – Píseň jako zrcadlo II. – pohled zvenčí

Slyšte, lidé! – Píseň jako zrcadlo II. – pohled zvenčí

11. prosince 2018, 23:19

Jedno z minulých vydání týdeníku Slyšte, lidé! jsme nazvali Píseň jako zrcadlo rozechvělé společnosti. Věnovali jsme se v něm novým českým písní s politickými nebo společensky angažovanými texty. Nyní se podíváme do zahraniční. V pořadu Píseň jako zrcadlo II. – pohled zvenčí vás seznámíme s hudebníky, kteří svou tvorbou reagují například na politiku současného amerického prezidenta, na válku v Sýrii nebo na uprchlickou krizi. Premiéru vysíláme 15. prosince 2018, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Pořad Jak se vám líbí –  témata do 5. ledna 2019

Pořad Jak se vám líbí –  témata do 5. ledna 2019

10. prosince 2018, 22:53

V pořadu Jak se vám líbí vám představíme první album brněnské křesťanské skupiny Way to Go. K mikrofonu pozveme pianistu Najponka nebo Elin Špidlovou z vokálního souboru Bohemia Voice. Zopakujeme rozhovor s Radůzou o její country desce a těšit se můžete také na rozhovor se slovenskou zpěvačkou Ivanou Mer.

Mezinárodní kapela Šarivary

Mezinárodní kapela Šarivary

9. prosince 2018, 23:33

Šarivary je mezinárodní skupina působící v Česku. Z naší hitparády znáte její Chanson pour ma mere, ve vysílání se objevují i další skladby z alba Melanž. Rozhovor s kapelou uvedeme 21. února 2019.

Nautica – soutěž o CD Aeroplán

Nautica – soutěž o CD Aeroplán

8. prosince 2018, 22:40

Dva roky po předchozím albu Cože? vydává jablonecká skupina Nautica novinku s názvem Aeroplán. O CD můžete soutěžit do pondělí 17. prosince 2018.

Get the Blessing: Vytvořit něco organického a lidského

Get the Blessing: Vytvořit něco organického a lidského

7. prosince 2018, 16:04

Get the Blessing je jazzové kvarteto z britského Bristolu, které tvoří baskytarista Jim Barr, bubeník Clive Deamer (oba bývalí členové triphopové skupiny Portishead), saxofonista Jake McMurchie a trumpetista Pete Judge. Přečtěte si úryvky z rozhovoru, který vznikl před nedávným vystoupením skupiny na Český rozhlas Jazz Festu v Praze.

Nylon Jail se vrací s albem Irreversible Changes

Nylon Jail se vrací s albem Irreversible Changes

6. prosince 2018, 23:44

Skupina Nylon Jail se po pauze vrací s novým albem Irreversible Changes. V březnu kapela vyjede na společné turné s formací Never Sol. Zastavit by se měla i u nás v rádiu v pořadu Jak se vám líbí.

Martin Kyšperský: Vlastně pořád zpíváme o lásce

Martin Kyšperský: Vlastně pořád zpíváme o lásce

5. prosince 2018, 22:48

Přesně před rokem vystoupila v našem studiu skupina Květy se speciálním projektem písní ve stylu country. Nyní jsou na světě hned dvě alba Květů pod hlavičkou projektu YM – country písně Martina Kyšperského (Lorenzovi hoši) a elektronická deska Aleše Pilgra (Japonec). Poslechněte si premiérové country vystoupení Květů z našeho archivu a přečtěte rozhovor s Martinem Kyšperským.

Katarzia vydala Antigonu

Katarzia vydala Antigonu

4. prosince 2018, 23:32

Slovenská zpěvačka Katarzia, vlastním jménem Katarína Kubošiová, vydala nové album Antigona, na kterém s ní spolupracoval producent Pjoni. Rozhovor s Katarziou připravujeme.

Pozdní sběr: K narozeninám (recenze CD)

Pozdní sběr: K narozeninám (recenze CD)

3. prosince 2018, 17:05

Brněnská skupina Pozdní sběr oslavila v letošním roce 18 let na scéně. Při té příležitosti vydala nové albuum K narozeninám. Poslechněte si rozhovor, který s kapelníkem Jiřím Pařezem v létě vedla Mariana Ambrožová. A přečtěte si k tomu naši recenzi.

Půljablkoň – soutěž o album Světelné léto

Půljablkoň – soutěž o album Světelné léto

2. prosince 2018, 22:50

Světlené léto je název nového alba dua Půljablkoň, které se tentokrát ve studiu obklopilo řadou hostů. O CD můžete soutěžit do čtvrtka 13. prosince 2018.

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music