Folk, jazz, blues, world music, pop, rock… na Proglasu

Redakce „populární hudby“ se na Proglasu věnuje především menšinovým žánrům, jako jsou folk, jazz, blues, world music nebo alternativa. To však neznamená, že bychom se vyhýbali kvalitnímu popu a rocku. Tyto stránky tvoří doplněk k hudebnímu vysílání našeho rádia. Najdete zde informace nejen o našich hudebních pořadech, ale také o nových CD, o koncertech a festivalech, aktuality z hudebního dění a recenze na cédéčka, z kterých na Proglasu nejčastěji hrajeme.

Vítejte, čtěte, případně napište svůj názor na adresu tesar@proglas.cz. Máte-li zájem o zasílání přehledu chystaných hudebních pořadů do e-mailové schránky, dejte vědět. Rádi si vás zařadíme do adresáře.

Hradecký slunovrat 2018 – soutěž o vstupenky

Hradecký slunovrat 2018 – soutěž o vstupenky

20. června 2018, 05:55

Na festivalu Hradecký slunovrat 2018 vystoupí například Dan Bárta se skupinou Illustratosphere, Iva Bittová, Zrní, Longital, Diva Baara, Rózinky, Jaroslav Hutka, The Odd Gifts a mnoho dalších. Festival se koná ve dnech 29. a 30. června a o dvě vstupenky můžete soutěžit do pondělí 25. června.

Worship Central a další hvězdy na festivalu United

Worship Central a další hvězdy na festivalu United

19. června 2018, 16:54

Hlavní hvězdou letošního ročníku festivalu United ve Vsetíně bude britská kapela Worship Central. Rozhovor s pořadateli této přehlídky křesťanské hudby připravuje Mariana Ambrožová na 10. července 2018.

Barták & Kramarovič – chladné a jasné dvojalbum

Barták & Kramarovič – chladné a jasné dvojalbum

18. června 2018, 08:10

Chladno, ale jasno. To je název dvojalba folkového dua Zdenek Barták & Milan Kramarovič. Představíme si je v pořadu Třikrát z Proglasu v úterý 19. června 2018 v 7.45.

Jon Hiseman se připojil ke svým hrdinům

Jon Hiseman se připojil ke svým hrdinům

17. června 2018, 08:48

Vůbec poprvé se stalo, že host pořadu Jak se vám líbí zemřel dříve, než jsme natočený rozhovor s ním stihli odvysílat. Hlas britského bubeníka Jona Hisemana, zakladatele legendární jazzrockové skupiny Colosseum, zněl v dubnu do telefonu vitálně a optimisticky. Jen o několik dnů později však musel zrušit pražský koncert se svou novou kapelou JCM a 12. června 2018 zemřel ve věku nedožitých 74 let na nádor na mozku. Natočený rozhovor jako vzpomínku odvysíláme 23. července v 19.15.

Cheap Tobacco: Nejsme ani rock, ani blues, ani folk

Cheap Tobacco: Nejsme ani rock, ani blues, ani folk

16. června 2018, 01:31

Cheap Tobacco je polská skupina v čele se zpěvačkou Natalií Kwiatkovskou a s kytaristou Robertem Kapkowským. Rozhovor s kapelou vám nabízíme jako pozvánku na její koncerty na festivalu Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí 23. června 2018 a na bluesovém festivalu v Bílině 30. června. Premiéru vysíláme 16. června v 15.15, reprízu 31. července. Poslouchat můžete také z audioarchivu.

Slyšte, lidé! – Sedm let cen Vinyla

Slyšte, lidé! – Sedm let cen Vinyla

15. června 2018, 14:02

Už sedm let fungují hudební ceny Vinyla, které vznikly jako protiváha komerčněji zaměřeným cenám Anděl. Vinyla každý rok ve třech kategoriích – Deska roku, Objev roku a Počin roku – mapuje českou alternativní hudební scénu. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé skupiny a projekty, které tuto cenu v minulých letech získaly, případně na ni byly nominovány. Premiéra v sobotu 16. června 2018, později k poslechu v audioarchivu.

Čáry života s albem Stínítko

Čáry života s albem Stínítko

14. června 2018, 17:55

Jan Boroš, donedávna člen úspěšné skupiny Fiordmoss (cena Anděl 2017 v kategorii Elektronická hudba), vydal album Stínítko se svým novým projektem Čáry života. Rozhovor v pořadu Jak se vám líbí chystáme na srpen.

Sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou

Sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou

13. června 2018, 07:47

Zpěvačka Ida Kelarová vede už řadu let dětský sbor Čhavorenge. Nyní s ním natočila album Hej Romale, na kterém děti doprovází jazzové trio a v některých skladbách také Česká filharmonie. Rozhovor s Idou Kelarovou připravujeme na 6. sprna.

Deepers: Bouřek bál (recenze)

Deepers: Bouřek bál (recenze)

12. června 2018, 14:12

Skupinu Deepers jsme vám v pořadu Jak se vám líbí představili už v roce 2015. O dva roky později vydala své debutové album Bouřek bál, které nyní recenzujeme. Při čtení si můžete z archivu pustit zmíněný starší rozhovor.

Pořad Jak se vám líbí –  témata do 7. července 2018

Pořad Jak se vám líbí –  témata do 7. července 2018

11. června 2018, 23:50

V pořadu Jak se vám líbí vás budeme zvát na finále festivalu Porta do Řevnic u Prahy nebo na festival Boskovice. Představíme vám polskou skupinu Forsal, jednoho z vítězů letošního Blues Aperitivu. K mikrofonu pozveme členy slovensko-česko skupiny Tugriki nebo zástupce kapely Ukulele Orchestra jako Brno.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

BraAgas na novém albu česky

braagas_oPtacichPoslechněte si rozhovor se skupinou BraAgas o albu O ptácích a rybách.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music