Folk, jazz, blues, world music, pop, rock… na Proglasu

Redakce „populární hudby“ se na Proglasu věnuje především menšinovým žánrům, jako jsou folk, jazz, blues, world music nebo alternativa. To však neznamená, že bychom se vyhýbali kvalitnímu popu a rocku. Tyto stránky tvoří doplněk k hudebnímu vysílání našeho rádia. Najdete zde informace nejen o našich hudebních pořadech, ale také o nových CD, o koncertech a festivalech, aktuality z hudebního dění a recenze na cédéčka, z kterých na Proglasu nejčastěji hrajeme.

Vítejte, čtěte, případně napište svůj názor na adresu tesar@proglas.cz. Máte-li zájem o zasílání přehledu chystaných hudebních pořadů do e-mailové schránky, dejte vědět. Rádi si vás zařadíme do adresáře.

European Blues Train Festival 2017

European Blues Train Festival 2017

20. září 2017, 15:13

Pomyslný mezinárodní bluesový vlak se zastaví 22. a 23. září v klubu Jazz Dock v Praze. Cílem festivalu je představit vzájemně německému a českému publiku zajímavé klubové kapely a sólisty v oblasti blues a jazzu.

Blue Shadows (recenze CD)

Blue Shadows (recenze CD)

19. září 2017, 16:54

V projektu Blue Shadows se sešli čtyři hudebníci a autoři z různých oblastí od klasické hudby přes hudbu filmovou po jazz a alternativu. Původním cílem bylo natočení hudby k televizní minisérie, ale nakonec vznikla svébytná kapela se zajímavým rukopisem.

Okudžava v míru: přispějte na film

Okudžava v míru: přispějte na film

18. září 2017, 10:07

Letos si připomínáme dvacet let od úmrtí ruského básníka a písničkáře Bulata Okudžavy. Tým v čele s českým dokumentaristou a hudebníkem Jiřím Vondrákem připravuje filmový dokument Okudžava v míru a žádá fanoušky o finanční podporu na serveru HitHit. Přečtěte si o projektu více a přitom si třeba z našeho archivu poslechněte loňský rozhovor s Jiřím Vondrákem o Bulatu Okudžavovi.

Miloš Železňák hraje východoslovanské duchovní písně

Miloš Železňák hraje východoslovanské duchovní písně

17. září 2017, 09:29

Slovenský kytarista Miloš Železňák na svém novém albu použil nejen kytary, ale i další nástroje jako buzuki, mandolínu, arabskou loutnu nebo čínský drnkací nástroj zvaný pipa. Velmi důležitou roli však na CD hraje také zpěv v podání Anny Hlaváčové. CD s názvem Miloš Železňák, Anna a vtáčiky si představíme v pondělí 18. září 2017 v 7.45 v pořadu Třikrát z Proglasu a také v úterý 19. září od 0.35 v rámci pořadu Noční bdění.

Tomáš Liška: Nová kapela je pro mne další výzva

Tomáš Liška: Nová kapela je pro mne další výzva

16. září 2017, 10:40

S kontrabasistou a skladatelem Tomášem Liškou jsme hovořili v červenci 2017 na konferenci Czech Music Crossroads v Ostravě. Tam Liška se svou novou česko-srbsko-tureckou skupinou Invisible World Quartet zvítězil v hlasování u diváků. Přečtěte si část rozhovoru, který si celý můžete poslechnout z našeho archivu.

Slyšte, lidé! – Profil pianisty Jeana-Christopha Choleta

Slyšte, lidé! – Profil pianisty Jeana-Christopha Choleta

15. září 2017, 16:54

Francouzský skladatel a pianista Jean-Christophe Cholet se na jaře 2017 představil v Brně jako autor rozsáhlé skladby pro dětský a mládežnický sbor a jazzovou skupinu Martinova cesta o životě sv. Martina z Tours. Jeho tvorba a repertoár jsou však mnohem rozsáhlejší. Část jeho diskografie si představíme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 23. září 2017 v 19.15 s reprízou 26. září v 16.55.

Petr Bende: reSTART (recenze CD)

Petr Bende: reSTART (recenze CD)

14. září 2017, 10:24

Petr Bende nazval své čtvrté album reSTART a pojal je skutečně jako nový začátek. S novým textařem se částečně vrací ke svým kořenům, aniž by se přitom zpronevěřil popovému a rockovému zvuku. Poslechněte si z archivu rozhovor, který s Petrem vedl náš  kolega Luděk Staršák, a přečtěte si naši recenzi.

České turné houslisty Bena Holdera

České turné houslisty Bena Holdera

13. září 2017, 18:56

Od 25. září do 7. října 2017 bude probíhat společné české turné britského jazzového houslisty Bena Holdera a českého pianisty Petra Beneše. Bena Holdera si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu v pátek 15. září od 14.30.

Jak se vám líbí – témata pořadu do 7. října 2017

Jak se vám líbí – témata pořadu do 7. října 2017

12. září 2017, 18:46

V pořadu Jak se vám líbí pokračujeme i na podzim v pozvánkách na zajímavé festivaly: Budeme vás zvát na 10. ročník Moravia Music Festu nebo na Blues Alive 2017 do Šumperka. Přímo v našem studiu zahraje písničkář Ivo Cicvárek v duu s violoncellistou Pavlem Čadkem, Tomáš Kytnar představí nové album své skupiny Tady To Máš a věnovat se budeme také novinkám košického vydavatelství Hevhetia.

Rózinky: soutěž o CD Cvrkot

Rózinky: soutěž o CD Cvrkot

11. září 2017, 22:37

Dívčí folková skupina Rózinky vydala své druhé album s názvem Cvrkot. Soutěžit o ně můžete do pondělí 18. září 2017.

Nečekaná návštěva Olina Nejezchleby

4-NejezchlebaOlin Nejezchleba má nové sólové album Nečekaná návštěva.

Regiony

Regiony

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music