Folk, jazz, blues, world music, pop, rock… na Proglasu

Máte-li zájem o zasílání přehledu chystaných hudebních pořadů do e-mailové schránky, pište nám na tesar@proglas.cz. Rádi si vás zařadíme do adresáře.

Hudební kompas: Japonský jazzman Masahiko Togashi

Hudební kompas: Japonský jazzman Masahiko Togashi

3. prosince 2022, 20:43

V reedici vyšlo album Song of Soil z roku 1979, zásadní nahrávka japonského jazzu, pod kterou je podepsaný japonský jazzový hráč na perkuse Masahiko Togashi. Album si představíme 6. prosince 2022 ve 14.00 v rubrice Hudební kompas.

Pořad Jak se vám líbí – témata do 23. prosince 2022

Pořad Jak se vám líbí – témata do 23. prosince 2022

2. prosince 2022, 23:33

V pořadu Jak se vám líbí vám nabídneme například rozhovory s hudebnicí Lucií Páchovou a se slovenským písničkářem Števem Šantou. V našem studiu zahraje živě duo kytaristů Šimanský & Niesner. Své nové album nám představí výtvarník a hudebník Tomáš Hrubiš. A o lotyšském folkloru budeme hovořit s ženskou skupinou Saucējas.

Slyšte, lidé! – To nejlepší z World Music Charts Europe 2022

Slyšte, lidé! – To nejlepší z World Music Charts Europe 2022

1. prosince 2022, 16:14

V sobotu 10. prosince 2022 si v pořadu Slyšte, lidé! představíme nejúspěšnější nahrávky roku 2022 podle žebříčku World Music Charts Europe, který sestavují hudební dramaturgové více než 40 rozhlasových stanic z 26 evropských zemí. Těšit se můžete na hudbu z Kypru, Itálie, Bosny, Řecka, Izraele, Súdánu nebo Íránu.

Čaj do páté - Křižovatky: Malina Brothers I (Luboš Malina)

Čaj do páté - Křižovatky: Malina Brothers I (Luboš Malina)

1. prosince 2022, 13:27

Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  vám nabídne průřez velmi pestrou a žánrové hranice překračující hudební paletu hráčských stylů bratrské trojice hudebních profesionálů rodem z Náchoda - Luboše, Pavla a Josefa Malinovi. Jejich původně příležitostné hospodské rodinné muzicírování  položilo základ vzniku dnes úspěšného projektu – hudebního společenství Malina Brothers, jež se od výchozího trampgrassu posouvá k folku, folkrocku, irské hudbě, regulérnímu bluegrassu  a dalším spřízněným žánrům. Pole působnosti každého z bratří je poměrně široké – a nikoliv výhradně muzikantské: nejstarší z bratří Luboš Malina, jemuž bude věnován dnešní díl Křižovatek, začínal v náchodské skupině Kliďánko a přes mezičas ve vojenské dechovce a pak v brněnské skupině Poutníci zakotvil ve Druhé trávě; mimo to spolupracuje s Kateřinou Garcia, sestavil také kapelu MalinaBand pro Pavla Bobka. Svou muzikantskou profesi vyvažuje zálibou v malování a grafické tvorbě. Redaktorka Helena Bretfeldová jej uvede v premiéře ve čtvrtek 1. prosince od 16:00, v repríze o týden později od 3:00 a pak kdykoliv v Audioarchivu Proglasu.

Petr Skala: chystáme rozhovor o albu Citadela

Petr Skala: chystáme rozhovor o albu Citadela

30. listopadu 2022, 23:25

Petr Skala je písničkář z Plzně, který vydal své první album Citadela u brněnského vydavatelství Indies Happy Trails. Rozhovor s ním připravuje do pořadu Jak se vám líbí Jannis Moras.

Mária Podhradská: nové album po patnácti letech

Mária Podhradská: nové album po patnácti letech

29. listopadu 2022, 23:07

Po patnácti letech vydává nové album pro dospělé posluchače Mária Podhradská, jedna z nejvýraznějších postav slovenské křesťanské hudební scény. Bývalá zpěvačka folkové skupiny Atlanta se mezitím věnovala – a stále věnuje – především písňové tvorbě pro děti.

Noam Vazana: Psaní textů v ladinu bylo zpočátku jako skládačka

Noam Vazana: Psaní textů v ladinu bylo zpočátku jako skládačka

28. listopadu 2022, 16:54

Noam Vazana, vystupující pod přezdívkou Nani, je izraelská zpěvačka, která se věnuje písním ve starém židovském jazyce ladino. Na album Andalusian Brew z roku 2017 shromáždila lidové písně, z nichž některé slýchala jako malá od své babičky. V roce 2021 natočila své první autorské album s písněmi v ladinu, nazvané Ke Haber. S tímto repertoárem Nani vystoupila také živě v našem Koncertním studiu.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Balkán 2022

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Balkán 2022

27. listopadu 2022, 15:28

V týdeníku Slyšte, lidé! tentokrát zamíříme na Balkán. Budeme si pouštět především nahrávky od interpretů ze Srbska, ale podíváme se i do Chorvatska, Bosny, Bulharska a Řecka. Představíme si některé lidové nástroje typické pro balkánskou hudbu, ale můžete se těšit na moderní fúze tradiční hudby s elektronikou nebo na zajímavé archivní nahrávky. Přiblížíme si také platformu MOST, jejímž cílem je propagovat balkánskou hudbu ve světě. Premiéra 3. prosince 2022.

Fanfare Ciocărlia: Co se nám líbí, snadno přetvoříme

Fanfare Ciocărlia: Co se nám líbí, snadno přetvoříme

26. listopadu 2022, 17:35

Rumunské skupině Fanfare Ciocărlia se přezdívá „nejrychlejší dechovka na světě“. Jedná se o soubor, který mísí tradiční balkánskou hudbu s jazzem, popem a rockem, a to ve zběsilém tempu a s punkovou energií. Skupina vznikla před 25 lety a v létě 2022 se představila v Brně na festivalu Maraton hudby. Rozhovor nám poskytl její saxofonista Oprică Ivancea, nahrávání se zúčastnil také manažer a producent kapely Henry Ernst.

Noční bdění: druhé album portugalské skupiny Plasticine

Noční bdění: druhé album portugalské skupiny Plasticine

25. listopadu 2022, 23:41

Přesně před rokem jsme vysílali rozhovor s portugalskou jazzovou skupinou Plasticine, který jsme tehdy natáčeli na světovém hudebním veletrhu WOMEX v Portu. Letos se WOMEX konal také v Portugalsku, ale v Lisabonu, a kapela Plasticine tam přivezla své úplně nové CD The Most Beautiful Skies. Věnujeme se mu v rubrice Noční bdění v sobotu 26. listopadu 2022.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Sonáta pro klavír s doprovodem houslí a violoncella, op. 2, c. 3 e moll - Allegretto moderato; Autor: Dusík Jan Ladislav; Sóla: Sekera Miroslav - klavír, Vodička Jiří - housle, Nouzovský Petr - violoncello
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Na stole je téma
01:00Komorní hudba
02:00Studna slova (Rádio 7)

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web