Vše o country a bluegrassu

Na tomto místě najdete články, které se týkají country, bluegrassu a příbuzných žánrů.

Čaj do páté - Křižovatky: Mr. Bassist Petr Surý

Čaj do páté - Křižovatky: Mr. Bassist Petr Surý

26. ledna 2023, 13:55

K poslechu Čaje do páté ve čtvrtek 26.1. od 16 hodin vás zve Helena Bretfeldová. Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  vám nabídne hudební vzpomínku na výborného, zdánlivě velmi nenápadného muzikanta, který ctil premisu, že kontrabas je především doprovodný nástroj – takže doprovázel celou řadu zpěváků a hudebníků. Všechny takzvaně „jistil“ zezadu a jeho backside byl respektovaný a vyhledávaný, neboť na něj byl – jak je u basy v první řadě zapotřebí – při hraní naprostý spoleh: pan basista Petr Surý.

Hazel Dickens & Alice Gerrard – průkopnice bluegrassu

Hazel Dickens & Alice Gerrard – průkopnice bluegrassu

22. prosince 2022, 17:25

V pátek 23. prosince 2022 se v rubrice Hudební kompas budeme věnovat ženskému bluegrassovému duu, které tvořily Hazel Dickens a Alice Gerrard. Budeme si hrát z alba archivních nahrávek, z nichž nejstarší vznikly v polovině 60. let.

Čaj do páté - Křižovatky: Bluegrassové a jazzové gospely a vánoční písně

Čaj do páté - Křižovatky: Bluegrassové a jazzové gospely a vánoční písně

14. prosince 2022, 11:17

Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  vám nabídne výběr z několika možných přístupů k vánoční tematice v country, v bluegrassu a v jazzu. Pochopitelně budeme vycházet z tradičního gospelu; právě tematiku adventu a vánočních svátků  v nich často najdeme. Okrajově zmíníme také umělé vánoční písně, jsou-li zajímavě zpracovány. Začátek patří tradičnímu gospelu (nemusí být vždy zpíván sborem), který zazpívá jedna z nejvýraznějších interpretačních osobností gospelu v country music – Johnny Cash; zdálo by se, že gospel byl pouze okrajovou částí jeho žánrového rozpětí, ale je zřejmé, že právě gospel hrál v jeho hudebním životě velmi významnou roli. V dalších ukázkách uslyšíme bluegrassový gospel Doyla Lawsona a jeho kapely Quicksilver, několik ukázek z oceňovaného vánočního alba Jingle All The Way banjisty Bély Flecka a jeho Flectones  a konečně ryzí jazzový gospel v interpretaci vokálního sextetu Take 6.

Čaj do páté - Křižovatky: Malina Brothers I (Luboš Malina)

Čaj do páté - Křižovatky: Malina Brothers I (Luboš Malina)

1. prosince 2022, 13:27

Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  vám nabídne průřez velmi pestrou a žánrové hranice překračující hudební paletu hráčských stylů bratrské trojice hudebních profesionálů rodem z Náchoda - Luboše, Pavla a Josefa Malinovi. Jejich původně příležitostné hospodské rodinné muzicírování  položilo základ vzniku dnes úspěšného projektu – hudebního společenství Malina Brothers, jež se od výchozího trampgrassu posouvá k folku, folkrocku, irské hudbě, regulérnímu bluegrassu  a dalším spřízněným žánrům. Pole působnosti každého z bratří je poměrně široké – a nikoliv výhradně muzikantské: nejstarší z bratří Luboš Malina, jemuž bude věnován dnešní díl Křižovatek, začínal v náchodské skupině Kliďánko a přes mezičas ve vojenské dechovce a pak v brněnské skupině Poutníci zakotvil ve Druhé trávě; mimo to spolupracuje s Kateřinou Garcia, sestavil také kapelu MalinaBand pro Pavla Bobka. Svou muzikantskou profesi vyvažuje zálibou v malování a grafické tvorbě. Redaktorka Helena Bretfeldová jej uvede v premiéře ve čtvrtek 1. prosince od 16:00, v repríze o týden později od 3:00 a pak kdykoliv v Audioarchivu Proglasu.

Druhá tráva vydala Díl druhý

Druhá tráva vydala Díl druhý

20. listopadu 2022, 20:08

Skupina Druhá tráva získala za své album Díl první z roku 2020 cenu Anděl v kategorii Folk. Její zakladatel a zpěvák Robert Křesťan byl tehdy také uveden do Síně slávy. Nyní vyšlo dlouho očekávané pokračování zmíněného alba s názvem Díl druhý. Představíme si je v rubrice Hudební kompas v pondělí 21. listopadu 2022 v 7.45.

Nové album bluegrassových Po’ Ramblin’ Boys

Nové album bluegrassových Po’ Ramblin’ Boys

22. září 2022, 21:19

Léty prověřené písně i nové vlastní skladby nabízí na svém letos vydaném albu americká bluegrassová skupina The Po’ Ramblin’ Boys. Album se jmenuje Never Slow Down a my si je představíme v ranní rubrice Třikrát z Proglasu v pondělí 26. září 2022.

Chris Thile: Bach mě ovlivnil v komponování vlastních skladeb

Chris Thile: Bach mě ovlivnil v komponování vlastních skladeb

26. srpna 2022, 21:19

Starozákonní kniha Kazatel, Rady zkušeného ďábla C. S. Lewise nebo hudba Bély Bartóka a Johanna Sebastiana Bacha inspirovaly amerického mandolinistu Chrise Thileho k jeho sólovému albu Laysongs. Thile vystoupí 23. října 2022 v Besedním domě v Brně a o den později v Praze v Rudolfinu. Rozhovor s ním do pořadu Jak se vám líbí chystáme na 14. října. 

Hudební události 2021 – 4. díl

Hudební události 2021 – 4. díl

5. ledna 2022, 17:54

Přinášíme vám závěrečnou část přehledu hudebních událostí roku 2021. Říjen, listopad a prosinec. Narozeniny a výročí hudebníků i kapel. Významné koncerty i alba. Úmrtí.

Jak se vám líbí – Vánoční rozhovor s Martinem Žákem

Jak se vám líbí – Vánoční rozhovor s Martinem Žákem

23. prosince 2021, 07:00

Hostem pořadu Jak se Vám líbí bude v pondělí 27. prosince 2021 český horal a propagátor akustické hudby Martin Žák. O jeho vánočním repertoáru si s ním bude povídat Radek Habáň.

Brzdaři zahrají v našem studiu

Brzdaři zahrají v našem studiu

13. října 2021, 20:48

Především silné písňové příběhy přináší na svém novém albu Dva chlapci bluegrassová skupina Brzdaři z Kutné Hory. Kapela, která funguje už od roku 1972, přijede u příležitosti nového CD k nám do studia a zahraje několik písní živě. Premiéra 15. října 2021 v 19.15.