Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Bengálska

Slyšte, lidé!
2. října 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Západní Bengálsko je jedním z 29 svazových států Indie a má 90 milionů obyvatel. Spolu s nezávislým státem Bangladéš tvoří kulturně bohatou oblast Bengálsko a právě na hudební výlet do této země vás pozveme v pořadu Slyšte, lidé! Zaměříme se především na hudbu mystických zpěváků baulů a fakírů, kteří sice představují jen zlomek bengálské populace, ale jejich hudební i slovesná produkce výrazně ovlivňuje indickou kulturu. Poslouchejte v našem audioarchivu.

Lidskost a bratrství. To jsou hlavní dvě témata, která se objevují v písních indických baulů a fakírů. Jedná se o písně, které se po staletí předávaly z generace na generaci pouze ústním podáním, bez jakéhokoli zápisu. Baulové používají různé hudební nástroje, mezi které patří loutna dotara, bubny khamak, dhol a khol a v neposlední řadě i flétny nebo housle.

Slovo baul údajně pochází ze sanskrtu z výrazu vátúla, který znamená „šílený“, ale také „osvícený“. Podle jiné teorie je však slovo baul odvozeno z výrazu „vyakula“ neboli neklidný, rozjitřený. Přitom všechny tyto významy s obsahem slova baul korespondují.

Mystičtí baulové sice tvoří jen zlomek obyvatel Bengálska, ale jejich tradiční hudba celé toto území na pomezí dnešní Indie a Bangladéše výrazně ovlivnila. Ostatně jedním z umělců, pro které byla velkou inspirací, byl první neevropský držitel Nobelovy ceny za literaturu Rabíndranáth Thákur. Celá baulská kultura – tedy nejen písně, ale také poezie nebo tanec – slouží k hlubšímu navázání kontaktu člověka s Bohem a k dosažení duchovního osvobození. Pokud jde o náboženskou tradici, odráží se v baulském folkloru jak vliv hinduismu, tak súfijského islámu. Písně mají i filosofickou roli a předávají se ústním podáním z učitele na žáka. Od roku 2005 je toto umění jako součást světového dědictví zapsáno na seznamu UNESCO.

Bengálsko, kde je tato hudba doma, je jihoasijský region, dnes rozdělený mezi nezávislý stát Bangladéš a Indii, v jejímž rámci tvoří Západní Bengálsko jeden z 29 svazových států. Přitom Západní Bengálsko s hlavním městem Kalkatou má 89 000 km2 – je tedy o něco málo větší než naše republika –, ale je mnohem hustěji osídlené. Na zmíněné ploše totiž žije neuvěřitelných 90 milionů obyvatel.

Hudbu do tohoto pořadu poskytl Amittava Bhattacharya, který v indické Kalkatě pořádá hudební festival Sur Jahan. Kromě toho vydává nahrávky bengálských hudebníků a autorů v rámci vydavatelství Banglanatak dot com. V únoru 2018 jsme s ním vysílali rozhovor v rámci pořadu Jak se vám líbí.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!