Novinky

Letos v říjnu se poprvé bude konat Czech Blues Challenge, národní bluesová soutěž, jejíž vítěz postupuje do evropského kola. První informace vám přineseme v pořadu o českých bluesových novinkách s Lucií Kalábovou a Walterem Bartošem v úterý 29. ledna od 19.15.

Datum zveřejnění: 16. ledna 2019

I letos vás na jaře a v létě budeme v pořadu Jak se vám líbí zvát na spoustu hudebních festivalů. Například o Hradeckém slunovratu se vše podstatné dozvíte v pondělí 20. května v 19.15. Tento festival se i letos bude konat na začátku prázdnin v Hradci nad Moravicí a vystoupí na něm například Ghost of You, Sto zvířat, Ventolin, Sto zvířat nebo Petr Linhart s projektem Milostné vzpomínky na Čp. 8.

Datum zveřejnění: 15. ledna 2019

V týdnu, kdy si připomínáme 50 let od smrti Jana Palacha, doporučujeme k poslechu z archivu pořad s písničkářem Bohdanem Mikoláškem nejen o jeho slavné písni Ticho. Poslouchejte zde.

Datum zveřejnění: 14. ledna 2019

Znáte náš (staro)nový pořad Na kanapi? Na nedělní podvečer jsme přesunulu z pátku půlhodinky vokální hudby a jazzu. Nově tedy v neděli od 16.30 (po Písničkách z archivu) střídáme pořady A cappella na kanapi a Synkopy na kanapi.

Datum zveřejnění: 13. ledna 2019

„Hudba pro citlivějšího a vnímavějšího posluchače, který hledá intimní prožitek.“ Tak popisuje tvorbu brněnské zpěvačky a textařky Dáši Ubrové hudební publicista Petr Gratias. Dáša Ubrová nedávno vydala své první album, na kterém spolupracuje se skladateli a hudebníky Vojtěchem Svatošem a Pavlem Šmídem. Právě spolu s Pavlem Šmídem zpěvačka přijde do našeho pořadu Jak se vám líbí. Poslouchejte 17. ledna 2019 v 19.15.

Datum zveřejnění: 12. ledna 2019

Skupina FT Prim nedávno oslavila 30 let své existence. Její členové Aleš Agi Bojanovský a Pavel Plch v našem studiu hovořili nejen o historii, ale také představili úplně nové album Labyrint. Poslechněte si pořad z našeho audioarchivu.

Datum zveřejnění: 11. ledna 2019

Joan Osborne, zpěvačka původem z Kentucky, se proslavila v 90. letech s velkým hitem One of Us. Později byla nominována na cenu Grammy v bluesové kategorii a nedávno vydala album s písněmi Boba Dylana. Především o Dylanovi a jeho skladbách s Joan Osborne mluvíme v rozhovoru, který jsme natočili krátce před jejím vystoupením v Šumperku na festivalu Blues Alive v listopadu 2018. Poslouchejte v pondělí 14. ledna od 19.15.

Datum zveřejnění: 10. ledna 2019

Zemřela Eliška Moštěková, dříve Zachariášová, bývalá zpěvačka folkové skupiny Hluboké nedorozumění. Na Proglasu jste v Eliščině podání slýchávali písně Slunečná nebo Prach, co vítr rozfoukal.

Datum zveřejnění: 9. ledna 2019

Právě vychází lednové číslo našeho spřáteleného kulturního magazínu UNI. Hlavním tématem je Jan Palach. Autorem článku o reflexi Jana Palacha v hudbě je hudební redaktor Proglasu Milan Tesař.

Datum zveřejnění: 8. ledna 2019

Napálil sem, okoštuj je název autorského alba Jiřího Dareby Václavíka, kapelníka valašské skupiny Dareband. Tentokrát jeho písně hrají a zpívají například skupiny Gympleři, Hrdza, Cimbálová muzika Slavičan nebo Veselá bída. Rozhovor s Darebou chystáme na 25. února 2019.

Datum zveřejnění: 7. ledna 2019

V aktuálním čísle Katolického týdeníku si můžete přečíst recenzi alba Bylinky, které vyšlo ve spolupráci s Proglasem a které si můžete koupit v našem e-shopu. Texty o léčivých bylinkách napsal náš bývalý moderátor Emanuel Míšek, autorem hudby je Jožka Fojta (mj. Střípky, Anima Una, Hradišťan).

Datum zveřejnění: 6. ledna 2019

Po několika nahrávkách pro děti vydal písničkář Slávek Janoušek nové CD pro dospělé. Jmenuje se Tohle je vzkaz. Představíme si je v pořadu Jak se vám líbí 14. března 2019.

Datum zveřejnění: 5. ledna 2019

Zveme k poslechu vánočního vydání pořadu Acappella na kanapi. V neděli 6. ledna od 16.30 si můžete poslechnout vánoční písně v podání skupiny Hlasoplet, Close Harmony Friends a The Real Group.

Datum zveřejnění: 4. ledna 2019

Rekordních 148 kapel a sólistů z Česka, Polska a Slovenska se přihlásilo na Welcome scénu festivalu Hradecký slunovrat 2019. Po jednom z účinkujících vyberou tři partneři akce (mj. Proglas) a zbylou desítku mají na starosti dramaturgové Ondřej Oborný (vedoucí Welcome scény) a Milan Tesař (Radio Proglas).

Datum zveřejnění: 3. ledna 2019

Vokální skupina Pětník, která momentálně boduje v naší hitparádě Kolem se toč, letos slaví 20 let od svého vzniku. Oslavy budou probíhat průběžně během celého roku. Začnou už 18. ledna novoročním koncertem v hudební kavárně Point v Praze. Více se o Pětníku dozvíte zde.

Datum zveřejnění: 2. ledna 2019

Nestihli jste rozhovor s kapelou Dunaj, která se po 20 letech dala dohromady? Poslechněte si reprízu v sobotu 12. ledna v 15.15. Pořad si můžete poslechnout také v našem audioarchivu.

Datum zveřejnění: 1. ledna 2019

Nejúspěšnější skladbou v naší hitparádě Kolem se toč za rok 2018 se stala píseň Čas dronů skupiny Gazdina roba. Na druhém místě skončila Radůza a vánoční píseň Studna v poušti a na místě třetím opět Radůza a Madona a Botticelli.

Datum zveřejnění: 31. prosince 2018

I v poslední den v kalendářním roce 2018 vás na Proglasu čekají zajímavé hudební pořady. V 7.45 si v rubrice Třikrát z Proglasu představíme slovenskou bluegrassovou skupinu Blueland. Ve 14.00 se budeme věnovat novému albu skupiny Lady Praga. V 16.55 si můžete pustit reprízu Galahitparády Kolem se toč za rok 2018. A rozhovor s jazzovým pianistou Najponkem začíná v 19.15.

Datum zveřejnění: 30. prosince 2018

Pouze do 31. prosince se mohou hlásit kapely a sólisté, kteří by chtěli vystoupit v rámci Welcome scény na našem spřáteleném festivalu Hradecký slunovrat. Zájem je sice obrovský, ale stále máte šanci. Podrobnosti zde. Jedním z dramaturgů Welcome scény je redaktor Proglasu Milan Tesař.

Datum zveřejnění: 29. prosince 2018

Kolekci vánočních CD (Bohemia Voice, Concept Art Orchestra a Ondřej Ruml) vyhrává Tomáš Voldán z Drahotuš. Gratulujeme.

Datum zveřejnění: 28. prosince 2018

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music