Novinky

V Kanadě žijící zpěvačka českého původu Lenka Lichtenberg je za své album Thieves of Dreams nominována na prestižní cenu Juno (kanadská obdoba Grammy) v kategorii Global Music.

Datum zveřejnění: 2. února 2023

Byly zveřejněny přednominace na ceny Anděl za rok 2022. V kategorii Folk mají šanci uspět Vladimír Javorský, Druhá tráva, My3.avi, Jiří Slavík, Jiří Smrž, Vlastimil Třešňák a skupina Živo. V kategorii Jazz bodují Štěpánka Balcarová, Dan Bárta, Jaromír Honzák, Point of Few, Luboš Soukup, Jan Spálený a Vertigo.

Datum zveřejnění: 1. února 2023

Sukuba je brněnská kapela, která v akustické sestavě (mj. s harfou, trubkou, houslemi a akustickou kytarou) hraje hudbu z počítačových her. V našem studiu vystoupí živě ve čtvrtek 16. února 2023 v 19.15.

Datum zveřejnění: 31. ledna 2023

Anna Murtola je finská zpěvačka, která se věnuje flamencu. Její nové album La Tierra Blanca vychází v pátek 3. února 2023 a právě v ten den ve 14 hodin si je představíme v rubrice Hudební kompas.

Datum zveřejnění: 30. ledna 2023

Mezinárodní soutěže European Blues Challenge se bude letos konat na začátku června v polském Chořově. Rozhovor s organizátorem a s šéfredaktorem polského časopisu Twój Blues Andrzejem Matysikem chystáme na 27. února 2023.

Datum zveřejnění: 29. ledna 2023

Už po třiadvacáté vyhlásila hudební redakce Proglasu anketu Album roku. Do aktuálního ročníku hlasovalo více téměř 140 oslovených osobností – publicisté, hudebníci, pořadatelé koncertů a festivalů, promotéři a také vybraní zástupci našich posluchačů. Výsledky odtajníme v týdeníku Slyšte, lidé! 4. února 2023. Prozatím můžeme prozradit, že první desítku – bez pořadí – obsadily skupiny Druhá tráva, Dunaj, Hmlisto s Petrem Linhartem, Letní kapela, Vltava a Živo a dále Vladimír Javorský, Radůza, Lucie Redlová a Vlastimil Třešňák.

Datum zveřejnění: 28. ledna 2023

Keď si já zaspievám je název aktuálního alba skupiny Chapadla, která se věnuje experimentální a alternativní hudbě. Rozhovor se zpěvačkou Gabrielou Faix uvedeme v pořadu Jak se vám líbí 13. února 2023.

Datum zveřejnění: 27. ledna 2023

Na Welcome scéně našeho spřáteleného festivalu Slunovrat si v červnu zahrají: Roman Hampacher, Živo, My3.avi, Naboso, NaMars!, Ondřej Galuška, O Gadže Bašaven, Stillnox, Kabaret Dr. Caligariho a Kucharski. Jako náhradníci byli vybráni Nebeztebe, Šouflšou, Milli Janatková a Lucie Dlabolová Band. Dramaturgem Welcome scény je redaktor Proglasu Milan Tesař.

Datum zveřejnění: 26. ledna 2023

I letos je Proglas patronem Welcome scény festivalu Slunovrat. Redaktor Milan Tesař vybral 10 kapel, které si na festivalu v Opavě v černu zahrají, a čtyři náhradníky. Jejich jména se dozvíte ve čtvrtek 26. ledna 2023 v 19 hodin na tomto odkazu.

Datum zveřejnění: 25. ledna 2023

Trutnovský písničkář Josef Lábus nahrál své nové album Uzamčená brána se smyčcovým kvartetem TrutnoForte. Album nám představí v pořadu Jak se vám líbí 2. února 2023.

Datum zveřejnění: 24. ledna 2023

Ve středu 18. ledna 2023 zemřel ve věku 81 let americký písničkář a kytarista David Crosby.

Datum zveřejnění: 23. ledna 2023

Svou chvíli je název alba, na kterém zpěvačka Markéta Foukalová zpívá zhudebněné básně Věry Koubové. Verše zhudebnil Martin Brunner, zpěvačku doprovází Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Album nám představí rubrika Hudební kompas ve středu 25. ledna 2023 v 7.45.

Datum zveřejnění: 22. ledna 2023

V aktuálním vydání týdeníku Slyšte, lidé! vás zveme na hudební výlet do Sýrie… Tedy na výlet pouze pomyslný, protože Sýrie je už řadu let zmítána konflikty. Řada špičkových hudebníků z této země odešla a dnes v exilu dál tvoří nové skladby a často vzpomínají na doby, kdy byl Damašek jednou z kulturních metropolí Blízkého východu. V pořadu si představíme syrské hudebníky žijící například v Kanadě, Itálii, Belgii, Německu nebo Rumunsku a jejich zajímavou tvorbu. Reprízu pořadu si můžete naladit v úterý 24. ledna 2013 v 16 hodin.

Datum zveřejnění: 21. ledna 2023

Slovenské duo Hmlisto a český písničkář Petr Linhart společně natočili album s názvem Československá. Rozhovor s Veronikou Kickovou (Hmlisto) a Petrem Linhartem vám nabídneme 31. ledna 2023 v pořadu Jak se vám líbí.

Datum zveřejnění: 20. ledna 2023

Publicista a hudebník Jiří Plocek se ve své nové knize Píseň jako symbol zabývá písněmi z různých úhlů pohledu. Zkoumá různé role písní, přičemž píseň vnímá napříč žánry – od lidové hudby přes píseň duchovní až třeba po společensky angažované rockové písně, které však současně plní roli písní k tanci. V pořadu Jak se vám líbí budeme s Jiřím Plockem nejen listovat jeho knihou, ale bude vzpomínat také na jeho působení ve skupině Poutníci a budeme také hovořit o jeho hudebních vzorech. Premiéra v pátek 20. ledna 2013 v 19.15.

Datum zveřejnění: 19. ledna 2023

Uusikuu je finsko-německá skupina, která v akustické sestavě hraje mimo jiné staré finské populární písně nebo evropské popové hity v překladech do finštiny. Rozhovor s její zpěvačkou Laurou Ryhänen vám v pořadu Jak se vám líbí nabídneme v pondělí 30. ledna 2023.

Datum zveřejnění: 18. ledna 2023

Chystáme pro vás rozhovor s písničkářem Jiřím Smržem o jeho novém albu Vojna a mír. Předpokládaný termín vysílání je 10. března 2023.

Datum zveřejnění: 17. ledna 2023

Tijana Stanković je hudební redaktorka srbského veřejnoprávního rozhlasu a členka panelu World Music Charts Europe. Rozhovor s ní vám v pořadu Jak se vám líbí nabídneme 24. února 2023.

Datum zveřejnění: 16. ledna 2023

V příštím vydání pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do Sýrie… Tedy na výlet pouze pomyslný, protože Sýrie je už řadu let zmítána konflikty. Řada špičkových hudebníků z této země odešla a dnes v exilu dál tvoří nové skladby a často vzpomínají na doby, kdy byl Damašek jednou z kulturních metropolí Blízkého východu. V pořadu si představíme syrské hudebníky žijící například v Kanadě, Itálii, Belgii, Německu nebo Rumunsku a jejich zajímavou tvorbu. Premiéra 21. ledna 2023.

Datum zveřejnění: 15. ledna 2023

Zadara rada drahá je název nového alba pro děti, které společně složili písničkář Tomáš Suchý a textař David Konopáč. Rozhovor s Tomášem Suchým chystáme na pondělí 23. ledna 2023.

Datum zveřejnění: 14. ledna 2023

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web