Novinky

Ceny Anděl v žánrových kategoriích získali: Beránci a vlci (Folk), Jaromír Honzák (Jazz), Fiordmoss (Elektronika) a Kalle (Alternativa). Sólovým interpretem roku hudební akademie zvolila Davida Stypku, do Síně slávy byl uveden Vladimír Merta.

Datum zveřejnění: 20. března 2018

Na 2CD vyšel záznam z galakoncertu k pátým narozeninám pořadu Klubu Evergreen, který na Dvojce Českého rozhlasu moderují zpěváci Jan Smigmator a Dasha. Dvojalbum, na kterém dále účinkuje Big Band Felixe Slováčka a několik hostů, si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu ve čtvrtek 22. března 2018 od 7.45.

Datum zveřejnění: 20. března 2018

CD Karla Vepřeka Blázen jsem ve své vsi vyshrává Vladimír Průcha. Gratulujeme.

Datum zveřejnění: 19. března 2018

Druhý ročník festivalu Hlasy se bude konat v Rožnově pod Radhoštěm 1. září 2018. Vystoupí na něm Gruff z Polska, Jana Koubková, Skety a Katarína Máliková ze Slovenska. Na festival vás v létě pozveme v pořadu Jak se vám líbí.

Datum zveřejnění: 18. března 2018

Olga Stehlíková je básnířka, literární kritička, redaktorka a editorka. Současně s její novou sbírkou Vejce vyšla gramofonová deska, na které dvacet dvojverší zhudebnil v jazzovém stylu Tomáš Braun. Rozhovor s Olgou Stehlíkovou chystá Martin Kyšperský na pondělí 26. března od 19.15.

Datum zveřejnění: 17. března 2018

V Norsku se právě odehrává celoevropská bluesová soutěž European Blues Challenge. Účastí se jí i dvě skupiny, se kterými jsme pořídili před týdnem rozhovory na Blues Aperitivu v Šumperku a které si brzy představíme v pořadu Jak se vám líbí – Dobré ráno blues band z Prahy a Kiero Grande ze Slovenska. Na místě je také šéfredaktor polského časopisu Twój Blues Andrzej Matysik, který bude hostem Jak se vám líbí ve čtvrtek 22. března 2018 v 19.15.

Datum zveřejnění: 16. března 2018

Slovenskou hudební cenu Radio_Head Award v kategorii World Music & Folk získal Ľubomír Gašpar Cimbal Projekt za album The point of view. Členem mezinárodní poroty byl i Milan Tesař z Radia Proglas.

Datum zveřejnění: 15. března 2018

Hudební redaktor Proglasu Milan Tesař se i letos účastní výběru finalistů soutěže Houpací kůň, která je součástí festivalu Okolo Třeboně. Výběr probíhá do konce dubna.

Datum zveřejnění: 14. března 2018

Českého lva v kategorii Nejlepší hudba získali Irena a Vojtěch Havlovi za hudbu k filmu Křižáček. Rozhovor s manželi Havlovými chystáme na květen 2018.

Datum zveřejnění: 13. března 2018

Ani letos nebudeme na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu (29.–31. března 2018) vysílat hudební pořady Jak se vám líbí a Slyšte, lidé! Větší prostor v těchto dnech dostane v našem vysílání duchovní hudba.

Datum zveřejnění: 12. března 2018

Silně obsazená mezinárodní soutěž Blues Aperitiv, která proběhla v Šumperku 10. března 2018, má čtyři vítěze. Tříčlenná porota, jejímž členem byl hudební redaktor Proglasu Milan Tesař, rozhodla, že na podzimní festival Blues Alive postupují polské skupiny Forsal a Silesian Hammond Group a slovenští Kiero Grande. U diváků zvítězil a na Blues Alive si také zahraje Jan Fic. Se skupinami Kiero Grande a Forsal chystáme rozhovory.

Datum zveřejnění: 11. března 2018

V sobotu 10. března 2018 od 19.00 bude v Šumperku probíhat finále soutěžní přehlídky Blues Aperitiv. Představí se hudebníci a skupiny z Česka, Slovenska a Polska včetně některých, které znáte z našeho vysílání (Dobré ráno blues band, Kiero Grande, Forsal, Jan Fic ze skupiny The Weathermakers). Členem mezinárodní poroty je hudební redaktor Proglasu Milan Tesař.

Datum zveřejnění: 10. března 2018

Wolf Lost In The Poem, hudební projekt Honzy Žambocha inspirovaný tvorbou světových básnířek, si můžete naživo poslechnout 7. dubna v Havlíčkově Brodě. Jeho CD Nepřipoutaný zvítězilo v anketě Proglasu Album roku 2017 a aktuálně je nominováno na Anděla.

Datum zveřejnění: 9. března 2018

Cenu české hudební kritiky Apollo za rok 2017 získalo táborské duo Kalle. Rozhovor s ním jsme vysílali v únoru v pořadu Jak se vám líbí.

Datum zveřejnění: 8. března 2018

Písničkářku Markétu Zdeňkovou v našem vysílání slýcháte v písních z alba Na rozcestí jeího projektu MarZ (např. Helena a Pevný jako skála). Rozhovor s Markétou chystáme na 1. května 2018.

Datum zveřejnění: 7. března 2018

Skupina AG Flek vydává po 18 letech nové studiové album s názvem Podnohama Zem. Rozhovor s Ivo Viktorinem chystáme na duben.

Datum zveřejnění: 6. března 2018

Na čtvrtek 5. dubna 2018 chystáme rozhovor s pianistou a skladatelem Zdeňkem Králem. Představíme si mimo jiné jeho Missu brevis v podání souboru Musica da camera Brno.

Datum zveřejnění: 5. března 2018

Dva nové projekty má brněnský bubeník Pavel Koudelka, bývalý člen skupin Dunaj a Mňága a Žďorp. Spolu s Pavlem Fajtem tvoří bubenické duo Zesilovači a v květnu bude mít premiéru jeho nová skupina s Václavem Bartošem (Pluto, FruFru) Kucharski. Rozhovor s Pavlem Koudelkou chystáme.

Datum zveřejnění: 4. března 2018

Nové album písničkáře Karla Vepřeka vyjde pod názvem Blázen jsem ve své vsi. Obsahuje čtrnáct zhudebněných básní Bohuslava Reynka s motivy přírody, křesťanské spirituality a básníkovy pokorné lásky k Bohu a životu. Rozhovor s Karlem Vepřekem připravujeme.

Datum zveřejnění: 3. března 2018

V Kongresovém centru v Praze vystoupí 28. března 2018 americká zpěvačka Joan Baez. Tři písně v jejím podání vám nabídneme 5. března ve 14.00 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 2. března 2018

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music