Novinky

Hodinový pořad o novinkách především světových kytaristů chystáme v rámci týdeníku Slyšte, lidé! na 12. září. Uslyšíte například amerického kytaristu Kurta Rosenwinkela, belgického hudebníka Myrddina, rakousko-české Trio KUH, nigersko-etiopský projekt Afropentatonism nebo El Amira z Německa.

Datum zveřejnění: 9. srpna 2020

Ze severočeských Doks je skupina MalemIrish, která se věnuje irské hudbě. O jejím novém albu Journey To Ireland si s jejími členy budou povídat Anežka Jakubcová v pořadu Jak se vám líbí 27. srpna od 19.15.

Datum zveřejnění: 8. srpna 2020

Náš partnerský Kulturní magazín UNI slaví 30 let od svého vzniku. Rozhovor s šéfredaktorem Ondřejem Bezrem vám v pořadu Jak se vám líbí nabídneme v úterý 8. září.

Datum zveřejnění: 7. srpna 2020

V budovách nově postavených kostelů v Sazovicích a Brně-Lesná natáčela flétnistka Martina Komínková své nové album Resonance. Rozhovor s Martinou v pořadu Jak se vám líbí chystáme na 9. září.

Datum zveřejnění: 6. srpna 2020

V srpnovém vydání žebříčku World Music Charts Europe, který sestavují rozhlasoví hudební publicisté z celé Evropy (včetně Milana Tesaře z Proglasu), je na prvním místě zpěvačka Oumou Sangaré z Mali s albem Acoustic. Druhá je skupina Edikanfo z Ghany a reedice alba The Pace Setters z roku 1981 a třetí portugalská zpěvačka Carla Pires s albem Cartografado. Na desátém místě má své zastoupení Česko v podobě skupiny Clarinet Factory a alba Pipers.

Datum zveřejnění: 5. srpna 2020

Čtvrtý ročník mezinárodního hudebního festivalu Hlasy představí opět hudebníky nejrůznějších žánrů, které spojuje unikátní hlasový projev. Romské písně s kapelou Bachtale Apsa v čele s Máriem Biháriem zazpívá Bára Hrzánová. Ze Slovenska přijede Katarína Koščová se svou kapelou. Etnomuzikolog, jazzový i folklorní hudebník, publicista a producent Marian Friedl představí svůj nový projekt Odysea Mariana Friedla, ve kterém navazuje na spolupráci s Jitkou Šuranskou a se kterým bude natáčet nové album 11 podob lásky. Hostem festivalu bude také mezinárodní pražská skupina Korjen se zpěvačkami z Polska, Bosny a Slovenska. A na programu bude také beatboxová show Ondřeje Havlíka, zvaného Endru. Rozhovor s pořadateli chystá Radka Rozkovcová na 10. srpna.

Datum zveřejnění: 4. srpna 2020

V rámci týdeníku Slyšte, lidé! pro vás v letošním roce chystáme už třetí hodinový přehled novinek z africké hudby. Představíme si například skupinu Black Umfolosi ze Zimbabwe, nové album nahrávek z Mali, které v rámci svého projektu Invisible System pořídil britský producent Dan Harper, dále se budeme věnovat archivním nahrávkám madagaskarského kytaristy Damilyho, Jihoafrickou republiku navštívíme se Sibusilem Xabou a Ugandu s hudebníkem, který si říká Ssewa Ssewa. Premiéra 22. srpna od 19.15.

Datum zveřejnění: 3. srpna 2020

Z iniciativy Českého rozhlasu Jazz vznikla společná fotografie 101 českých jazzmanů. O tom, jaká je současná česká jazzová scéna, budeme nad snímkem hovořit s dramaturgem stanice ČRo Jazz Petrem Vidomusem v pořadu Jak se vám líbí 17. září 2020.

Datum zveřejnění: 2. srpna 2020

Součástí festivalu Hradecký slunovrat je Welcome scéna, na kterou se letos vybíralo z více než 200 přihlášených kapel. Na starosti ji má Ondřej Oborný, který bude hostem našeho pořadu Jak se vám líbí 31. srpna od 19.15.

Datum zveřejnění: 1. srpna 2020

Prázdninové pátky patří v pořadu Jak se vám líbí reprízám rozhovorů o nejzajímavějších českých a slovenských albech roku 2019. Dostane se mimo jiné na slovenskou skupinu Longital. S jejími členy, kytaristou Danielem Salontayem a zpěvačkou a baskytaristkou Shinou, budeme o albu Mauna hovořit v pátek 14. srpna od 19.15.

Datum zveřejnění: 31. července 2020

Ve středu 5. srpna bude hostem pořadu Jak se vám líbí Jiří Pavlica. Představíme si 2CD se záznamem společného koncertu Hradišťanu, Spirituál kvintetu a Dagmar Peckové. Budeme hovořit o spolupráci Jiřího Pavlici s nedávno zesnulým Dušanem Vančurou. A dozvíte se, co náš host připravuje v oblasti vážné hudby a co chystá s Hradišťanem.

Datum zveřejnění: 30. července 2020

„Připomínky“ našeho spřáteleného festivalu Folkové prázdniny pokračují ve čtvrtek 30. července 2020 koncertem Ivy Bittové s Vladimírem Václavkem, Ivo Viktorinem a Antonínem Fajtem. Koná se v Náměšti nad Oslavou ve Staré tkalcovně.

Datum zveřejnění: 29. července 2020

V reedici vyšlo jedno z nejzásadnějších alb Hany Hegerové, Potměšilý host s texty Michala Horáčka a hudbou Petra Hapky. Album si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu ve středu 29. července ve 14.00.

Datum zveřejnění: 28. července 2020

Ve dnech 28. a 29. července se bude v Náměšti nad Oslavou konat veřejně přístupné odborné kolokvium na téma Hudba a prostor. Mezi přednášejícími bude i redaktor Proglasu Milan Tesař s referátem Hudebníci a virtuální prostor v době koronavirové. Podrobnosti o kolokviu najdete zde.

Datum zveřejnění: 27. července 2020

Po Radce Rozkovcové, která seděla za mikrofonem v předminulém kole, se do role moderátorek hitparády Kolem se toč vrátí další dvě naše kolegyně. V neděli 23. srpna bude pořad uvádět Lucie Švestková a o týden později Anežka Wiewiorková. Ostatní pořadu bude mít na starosti pravidelný průvodce pořadem Milan Tesař.

Datum zveřejnění: 26. července 2020

Skupina Poutníci slaví letos 50 let od svého vzniku. Vydala nové CD Stíny na střechách, z kterého v naší hitparádě Kolem se toč momentálně boduje titulní píseň. Rozhovor k 50 rokům Poutníků chystáme na listopad.

Datum zveřejnění: 25. července 2020

Každou prázdninovou středu od 16.00 vám přinášíme reprízu jednoho z posluchačsky nejúspěšnějších pořadů z cyklu Jak se vám líbí z posledního roku. Ve středu 29. července to bude rozhovor se slovensko-francouzskou skupinou Roc’hann.

Datum zveřejnění: 24. července 2020

Tři roky po úspěšném albu Meadows vydala skupina Clarinet Factory novinku s názvem Pipers. Nadžánrový soubor čtyř klarinetistů na tomto albu posílil elektronickou složku, využívá různé efekty i elektronický klarinet, díky čemuž dosahuje ojedinělého zvuku. Album představí člen skupiny Jindřich Pavliš 28. července v pořadu Jak se vám líbí.

Datum zveřejnění: 23. července 2020

Padesát let na scéně slaví skupina Fešáci. Rozhovor s jejími členy chystáme na 20. srpna.

Datum zveřejnění: 22. července 2020

Na prázdninové festivaly Zvuk For Modra a Zvuk For Štiavnica, které chtějí v nelehké době podpořit slovenskou hudební scénu, pozveme spolu s organizátorkou Sašou Pastorkovou v pořadu Jak se vám líbí. Poslouchejte 22. července v 19.15. Moderuje Anežka Jakubcová.

Datum zveřejnění: 21. července 2020

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Regiony

Regiony

Mielo – nové album z Finska

kalaniemi_mieloMielo je nové album finské akordeonistky Marie Kalaniemi.

To nejlepší z WMCE

imamovic_singerV pořadu Slyšte, lidé! představíme nejlepší nahrávky world music z 1. pololetí 2020.

Album pohřebních zpěvů z Ghany

frafra_funeralSkupina Fra Fra na svém albu nabízí autentické pohřební písně z Ghany.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web