Novinky

Virtuózní maďarský houslista Félix Lajkó vydal nové album Start. Představíme si je v úterý 19. ledna 2021 v 7.45 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 18. ledna 2021

Jedno z příštích vydání hudebního týdeníku Slyšte, lidé! jsme nazvali Příběhy beze slov. Představíme vám v něm skupiny z různých zemí, které se věnují instrumentální hudbě. Premiéra 27. února od 19.15.

Datum zveřejnění: 17. ledna 2021

Do konce ledna je možné si u vydavatelství Indies Scope předobjednat vinylovou verzi dvojalba Hrubá Hudba. My se k tomuto výjimečnému počinu Horňácké muziky Petra Mičky a producenta Jiřího Hradila vrátíme ve středu 20. ledna ve 14.00 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 16. ledna 2021

Brazílie, pátý největší stát světa, je také hudební velmocí. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé současné brazilské umělce. Uslyšíte jednoho z průkopníků moderní brazilské hudby Toma Zé, instrumentální duo Lupa Santiago & Paulo Braga, mladou jazzovou pianistku Eloá Gonçalves, písničkáře Iana Lasserra, duo Serelepe, zpěvačku Céu nebo v Evropě působící mezinárodní skupinu Ayom, v jejímž čele stojí také brazilská zpěvačka. Premiéra v sobotu 16. ledna 2021 v 19.15.

Datum zveřejnění: 15. ledna 2021

Už podruhé – po necelém roce – se v pořadu Slyšte, lidé! zaměříme na katalánskou hudební scénu a konkrétně na produkci hudebního vydavatelství Microscopi. Představíme si například trumpetistku Albu Caretu, vibrafonistu a bubeníka Joana Péreze-Villegase, projekt Companyia Minimíssima, houslistku Colomu Bertran nebo klarinetistku Martu Urzaiz. Premiéra 23. ledna v 19.15.

Datum zveřejnění: 14. ledna 2021

Známe výsledky 21. ročníku naší ankety Album roku. Do první desítky se dostali (zatím bez pořadí): Dan Bárta & Illustratosphere, Robert Křesťan & Druhá tráva, Lenka Dusilová, Jan Fic, Marian Friedl, Květy, Petr Linhart, Jaromír Nohavica, Tara Fuki a Dagmar Voňková. Těsně za branou první desítky skončili Amelie Siba, Ivo Cicvárek a Monika Načeva. Výsledky si představíme v sobotu 30. ledna od 19.15 v pořadu Slyšte, lidé! 

Datum zveřejnění: 13. ledna 2021

V pondělí 18. ledna bude hostem pořadu Jak se vám líbí slovenský jazzový publicista Patrick Španko, dlouholetý redaktor Slovenského rozhlasu a posledních patnáct let šéfredaktor internetového portálu SkJazz.sk.

Datum zveřejnění: 12. ledna 2021

Sväng je finské kvarteto hráčů na foukací harmoniky. Jejich nové album In Trad We Trust si představíme ve středu 13. ledna od 7.45 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 11. ledna 2021

V neděli 10. ledna zemřel ve věku 41 let zpěvák, textař a držitel ceny Anděl David Stypka.

Datum zveřejnění: 11. ledna 2021

Které vánoční písně jste mohli letos na Proglasu slyšet nejčastěji? Středověkou skotskou koledu Taladh Chriosta v podání dánské zpěvačky Janne Mark, ukrajinskou koledu Shchedryk v podání estonsko-ukrajinské skupiny Svjata Vatra, píseň Bůh zasel mír a útěchu (což je anglická koleda God Rest Ye Merry, Gentlemen s českým textem Martina Žáka), autorskou píseň Emanuela Míška a Josefa Fojty Betlémářská a píseň Slávka Klecandra s textem Jiřiny Zemanové Přání z vánočního alba skupiny Oboroh Když věčnost navštívila čas.

Datum zveřejnění: 10. ledna 2021

Brazílie, pátý největší stát světa, je také hudební velmocí. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé současné brazilské umělce. Uslyšíte jednoho z průkopníků moderní brazilské hudby Toma Zé, instrumentální duo Lupa Santiago & Paulo Braga, mladou jazzovou pianistku Eloá Gonçalves, písničkáře Iana Lasserra, duo Serelepe, zpěvačku Céu nebo v Evropě působící mezinárodní skupinu Ayom, v jejímž čele stojí také brazilská zpěvačka. Premiéra v sobotu 16. ledna od 19.15.

Datum zveřejnění: 9. ledna 2021

Ve věku 80 let zemřel trampský písničkář Tony Linhart, zakladatel skupiny Pacifik, autor písní jako Velrybářská výprava, Malý velký muž, Znám vítr, Dál, dál, dál nebo Orinoko.

Datum zveřejnění: 8. ledna 2021

Před rokem vydal jazzový pianista Martin Brunner album Levels of Life, na kterém namísto akustického piana hraje především na syntezátory. K albu se vrátíme v úterý 12. ledna od 14.00 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 7. ledna 2021

Po necelém roce pro vás chystáme v rámci pořadu Slyšte, lidé! hudební výlet do Katalánska. Představíme si novinky vydavatelství Segell Microscopi. Premiéra v sobotu 23. ledna od 19.15.

Datum zveřejnění: 6. ledna 2021

Portugalský skladatel Rodrigo Leão, známý především jako autor hudby k americkému filmu Komorník, vydal na podzim 2020 nové album O Metódu. Představíme si je v pátek 8. ledna v 7.45 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 5. ledna 2021

Album Motyle dua Tara Fuki, které je momentálně na 4. místě prestižní hitparády World Music Charts Europe, si podrobně představíme v pořadu Jak se vám líbí v úterý 19. ledna od 19.15. Na otázky Martina Kyšperského bude odpovídat členka dua Dorota Barová.

Datum zveřejnění: 4. ledna 2021

V lednovém vydání hitparády World Music Charts Europe mají nebývale silné zastoupení čeští interpreti. Duo Tara Fuki se dostalo rovnou na čtvrté místo, v první stovce jsou dále Clarinet Factory (37), Ensemble Flair (44), Milli Janatková (82) a Marian Friedl (96). Celkově jednotliví porotci, kteří pracují pro 40 různých evropských rozhlasových stanic včetně Proglasu, nominovali 162 alb z celého světa.

Datum zveřejnění: 3. ledna 2021

Celkem 289 kapel a sólistů se přihlásilo na letošní Welcome scénu festivalu Hradecký slunovrat. Dramaturgové Ondřej Oborný a Milan Tesař zveřejní během ledna seznam čtrnácti vybraných, kteří by se měli v červnu představit na dalším ročníku festivalu.

Datum zveřejnění: 2. ledna 2021

I letos vyhlašuje hudební redakce Proglasu pravidelnou anketu o Album roku. V těchto dnech dostáváme hlasování od našich oslovených spolupravníků, hudebníků, publicistů, pořadatelů koncertů a festivalů a dalších osobností. Výsledky vyhlásíme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 30. ledna od 19.15.

Datum zveřejnění: 1. ledna 2021

Nejúspěšnější písně v naší posluchačské hitparádě Kolem se toč za rok byly: 1. Do tváří (Ivo Cicvárek a Markéta Tulisová), 2. Něco je ve vzduchu (Xindl X) a 3. Propast (Marien). Jejich autorům gratulujeme.

Datum zveřejnění: 31. prosince 2020

To nejlepší z hitparády WMCE

vahdatMahsa_EnlightenTo nejlepší z hitparády World Music Charts Europe v pořadu Slyšte, lidé!

Regiony

Regiony

Sedmé vánoční album evropských jazzmanů

christmas-with-my-friends-viiVyšlo sedmé album z řady Christmas with my Friends.

Rozhovor se skupinou Tęgie chłopy

tegie_chlopyPoslechněte si rozhovor s polskou skupinou Tęgie chłopy.

Krása v bodláčí Romana Dostála

dostal_krasa-v-bodlaciPoslechněte si rozhovor s Romanem Dostálem z Oborohu o jeho novém sólovém albu.

Hudba národnostních menšin Číny II.

folk-music-china-4Poslechněte si druhou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web