Novinky

Mezi dnes zveřejněnými nominacemi na žánrové ceny Anděl se objevuje řada titulů, které znáte z našeho vysílání. V kategorii Alternativní hudba jsou nominováni Cermaque & Iamme Candlewick (Gravitace), Martin Evžen Kyšperský (Vlakem) a Jarda Svoboda (Solo). V kategorii Folk & country mají šanci získat Anděla Jablkoň (Vykolejená), Jan Řepka (Rozjímání o sendviči) a Martina Trchová (Holobyt). V kategorii Jazz & blues to jsou David Dorůžka (Autumn Tales), Vertigo (Nononononininini) a Vilém Spilka (Podvod). V kategorii Rock & pop se o sošku utkají Lenny (Hearts), Něžná noc (Neměj strach) a Vltava (Čaroděj). A v kategorii World music to jsou Jitka Šuranská (Divé husy), Jiří Slavík (Mateřština) a Ridina Ahmedová & Petr Tichý (HLASkontraBAS). V dalších kategoriích jsou mezi nimonovanými například dné, Midi Lidi, The Chancers nebo Michal Šeps.

Datum zveřejnění: 26. dubna 2017

Vítězem české části soutěže Jazz Fruit 2017 v rámci festivalu Mladí ladí jazz se stal kytarista Igor Ochepovsky. Rozhovor s ním chystáme na červenec. V zahraniční kategorii zvítězila slovenská skupina Ľudové Mladistvá.

Datum zveřejnění: 25. dubna 2017

V pátek 2. června 2017 od 19.15 v našem studiu zahraje skupina McBerds z Českých Budějovic, folkové trio ve složení flétna, kytara a kontrabas. Kapela letos skončila na druhém místě v Jihočeském oblastním kole Porty a postupuje do semifinále v Řevnicích u Prahy.

Datum zveřejnění: 24. dubna 2017

Zveme na koncert Michala Horáčka a jeho přátel, který se uskuteční v Brně v Sono centru ve čtvrtek 27. dubna. Přesně o měsíc později pak Michal Horáček pořádá spolu s Proglasem festival Písně s příběhem v Roudnici nad Labem.

Datum zveřejnění: 23. dubna 2017

Dne 6. dubna 2017 v našem studiu vystoupilo duo Radim Hanousek (saxofon) a Martin Opršál (marimba). Nyní pánové záznam z koncertu, který se z velké části skládal z improvizované hudby, zveřejnili na svých stránkách. Zde si jej můžete poslechnout.

Datum zveřejnění: 22. dubna 2017

CD skupiny Skety Týdytý vyhrává Vlastimil Kuřimský z Uherského Ostrohu. Gratulujeme.

Datum zveřejnění: 22. dubna 2017

Zpěvačka a výtvarnice Milli Janatková vydala nové album Mým kořenům, které sestavila především z písní své tety, zpěvačky a autorky Věry Kistlerové. Představíme si je v pořadu Třikrát z Proglasu v úterý 25. dubna od 7.45.

Datum zveřejnění: 21. dubna 2017

Právě vyšlo první CD křesťanského písničkáře Jindřicha Černohorského, kterého znáte i z našeho vysílání. Na albu spolupracoval producent Boris Carloff.

Datum zveřejnění: 20. dubna 2017

Brněnský bigband B-Side Band slaví 10 let. Rozhovor s jeho kapelníkem Josefem Buchtou si můžete v repríze poslechnout v sobotu 22. dubna 2017 od 15.20.

Datum zveřejnění: 19. dubna 2017

Přesně za rok, na jaře 2018, vyjde po 16 letech první studiové album Lucie, nejúspěšnější české rockové skupiny celé porevoluční éry. Bude se jmenovat Evolucie a kapela je natočí ve své nejslavnější sestavě: David Koller, Robert Kodym, Michal Dvořák a P. B. Ch.

Datum zveřejnění: 18. dubna 2017

V rámci festivalu JazzFestBrno vystoupí v Brně v Sono Centru americký hudebník Chris Potter, vítěz několika ankety o nejlepšího hráče na tenorový saxofon na světě. Koncert se koná 19. dubna 2017 v Sono Centru. Rozhovor s Chrisem Potterem si můžete přečíst zde.

Datum zveřejnění: 17. dubna 2017

Chystáme pro vás rozhovor se slovenskou folkovou skupinou Mysami o jejím albu Uhlopriečky hlasov. Uvedeme jej 3. května 2015 od 19.15.

Datum zveřejnění: 16. dubna 2017

Dva koncerty bude mít v květnu v Česku finská skupina Värttinä. Vystoupí 25. května v Lucerna Music Baru v Praze a o dva dny později v jeskyni Výpustek v Moravském krasu. Rozhovor se zakladatelkou skupiny, zpěvačkou Mari Kaasinen, vám nabídneme 12. května od 19.15 v pořadu Jak se vám líbí.

Datum zveřejnění: 15. dubna 2017

Na pondělí 24. dubna chystáme další setkání s Ľubošem Beňou a portálem BluesMusic. Ohlédneme se za soutěží European Blues Challenge a za jedním norským festivalem, představíme nové CD amerického bluesmana Otise Taylora nebo aktuální 2CD s výběrem slovenských bluesových umělců. Pořad začíná v 19.15.

Datum zveřejnění: 14. dubna 2017

Po dvou vstupenkách na festival Písně s příběhem do Roudnice nad Labem vyhrávají Hana Smetanová z Uherčic a Věra Staňková z Mšeného-lázní. CD skupiny Kolektivní halucinace vyhrála Lucie Dvořáková z Liberce. Všem gratulujeme.

Datum zveřejnění: 13. dubna 2017

Skupina Květy v čele se spolupracovníkem naší hudební redakce Martinem Kyšperským se nedávno objevila v televizním seriálu Svět pod hlavou jako svazácká kapela z 80. let. Jedna z písní, které Martin speciální pro tento seriál složil, Láska je zboží tuzexový, se nyní dočkala plnohodnotného videoklipu. Podívejte se.

Datum zveřejnění: 12. dubna 2017

Připomínáme, že uzávěrka naší hitparády Kolem se toč je tentokrát výjimečně už ve čtvrtek 13. dubna v poledne. Na Velký pátek bude mít volno i hudební redakce Proglasu.

Datum zveřejnění: 11. dubna 2017

Celoevropskou soutěž bluesových kapel European Blues Challenge, která se letos konala v Dánsku, tentokrát vyhrála skupina ze Severního Irska. Více se dozvíte v pořadu o bluesových novinkách s Ľubošem Beňou 24. dubna od 19.15.

Datum zveřejnění: 10. dubna 2017

Hudební ceny Anděl se letos – po změně majitele – měly obejít bez toho nejzajímavějšího, tedy bez žánrových cen. Nakonec se však podařilo vše zajistit tak, že žánrové ceny budou uděleny jako v minulých letech. Proglas má v osobě redaktora Milana Tesaře své zastoupení v žánrových komisích pro folk, jazz, world music a alternativní hudbu.

Datum zveřejnění: 9. dubna 2017

Téměř tři roky po úspěšném titulu Následuj kojota přichází kladenská skupina Zrní s novinkou. Její aktuální CD se jmenuje Jiskřící a my si je představíme v pořadu Jak se vám líbí 5. května 2017 od 19.15.

Datum zveřejnění: 8. dubna 2017

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Regiony

Regiony

Bluesový veletrh v Dánsku

blues_veletrh_danskoV Dánsku proběhl bluesový veletrh s účastí našich přátel z portálu BluesMusic.

Rozhovor se skupinou Värttinä

varttina_vienaRozhovor s finskou skupinou Värttinä budeme vysílat 12. května 2017.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music