Novinky

Les Frères Smith je 11členný orchestr z Paříže, který čerpá především z africké hudby. Skupina nedávno vydala nové album, které nám v pořadu Jak se vám líbí představí její člen, saxofonista Fab Smith. Poslouchejte 1. července od 19.15.

Datum zveřejnění: 28. května 2020

Na 20. června pro vás v rámci týdeníku Slyšte, lidé! chystáme hudební výlet do Maďarska. Představíme si například spolupráci folklorní legendy Muzsikás se souborem soudobé hudby Amadinda, zastavíme se u alba romských písní zpěvačky Melindy Balogh, zaposloucháme se do tónů vokálního dívčího tria Dalinda a těšit se můžete také na skupinu Terra Profonda.

Datum zveřejnění: 27. května 2020

Hned dva své sólové projekty by měl v letošním roce v pořadu Jak se vám líbí představit brněnský muzikant, náš dlouholetý spolupracovník a kapelník skupiny Květy Martin Kyšperský. Ve středu 3. června v 19.15 si můžete poslechnout rozhovor o jeho novém albu Dula (vyšlo na magnetofonové kazetě) a na 14. října plánujeme živé provedení alba Svetr z roku 2013.

Datum zveřejnění: 26. května 2020

Zatímco některé hudební festivaly oznamují přesun nejbližšího ročníku až na rok 2021, Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí by se o posledním červnovém víkendu měl konat. O festivalu pohovoří jeho dramaturg Karel Prokeš v pořadu Jak se vám líbí 18. června.

Datum zveřejnění: 25. května 2020

V rámci týdeníku Slyšte, lidé! pro vás připravujeme už druhý letošní hudební výlet do Afriky. Těšit se můžete například na skupinu Santrofi z Ghany, na ukázku hudby ze souostroví Seychelly, na gabonskou zpěvačku Titu Nzebi nebo na nigerijskou skupinu s řeckým zpěvákem Salvador Şangó. Premiéru uvedeme 6. června od 19.15.

Datum zveřejnění: 24. května 2020

Letos sice neproběhne festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, ale bude se konat odborné kolovium, které je tradičně součástí festivalu. Bude mít téma Hudba a prostor a bude se konat ve dnech 28. a 29. července. Více prozradí ředitel Folkových prázdnin Michal Schmidt v pořadu Jak se vám líbí 29. června.

Datum zveřejnění: 23. května 2020

Světová hudební scéna ztratila v posledních dnech dva výrazné hlasy. Dne 17. května zemřel ve věku pouhých 55 let americký bluesový zpěvák a kytarista Lucky Peterson a 22. května zesnul ve věky 70 let zpěvák Mory Kanté z africké Guineje.

Datum zveřejnění: 22. května 2020

Nakladatelství Galén vydalo v reedici album Podobizna Pražského big bandu z roku 1977. Představíme si je v pondělí 25. května od 14 hodin v pořadu Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 21. května 2020

Winston McAnuff je zpěvák z Jamajky, který spolupracuje s francouzským akordeonistou Fixim. O své hudbě, textech, formách spolupráce a také o hudbě jako léku budou oba hovořit v našem pořadu Jak se vám líbí v úterý 26. května od 22 hodin.

Datum zveřejnění: 20. května 2020

Dvojalbum Hrubá Hudba vyhrává Vladimír Breburda ze Zlína. Gratulujeme.

Datum zveřejnění: 19. května 2020

Rozhovor s bratislavskou kapelou Preßburger Klezmer Band jsme měli nahrávat v květnu v Brně. Kvůli stále uzavřeným hranicím pořad vznikne na dálku, ale můžete s ním počítat v některém z černových vydání pořadu Jak se vám líbí.

Datum zveřejnění: 18. května 2020

Zpěvačka a kytaristka Markéta Zdeňková se skupinou MarZ vydala nové album. Rozhovor s Markétou chystá Mariana Ambrožová do pořadu Jak se vám líbí na 5. června.

Datum zveřejnění: 17. května 2020

Slovenská zpěvačka Zuzana Mojžišová na sebe poprvé upozornila na samém začátku století v rámci kapely Jej družina, se kterou upravovala lidové písně. Po několika úspěšných nahrávkách se na dlouho odmlčela a nedávno se po 15 letech přihlásila s novým albem Puščaňa. O něm si bude se zpěvačkou povídat Martin Kyšperský v úterý 19. května od 22.00.

Datum zveřejnění: 16. května 2020

Maďarská skupina Besh o droM slaví letos 20 let své existence. Při té příležitosti vydala nové album, které si představíme v pondělí 18. května od 14 hodin v pořadu Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 15. května 2020

Izrael si v hudebních pořadech většinou představujeme jako vlast mnoha jazzových hudebníků nebo zemi, ve které se daří různým fúzím tradiční hudby. Gidon Schocken je hudebník z Izraele, který se věnuje úplně jinému žánru, elektronické hudbě. O jeho tvorbě, ale také o elektronické hudební scéně v Izraeli s ním budeme hovořit v pořadu Jak se vám líbí 20. května od 22 hodin.

Datum zveřejnění: 14. května 2020

Al Bilali Soudan je hudební skupina berberských Tuarégů ze Sahary. Její album Tombouctou si představíme ve čtvrtek 14. května od 7.45 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 13. května 2020

Na ceny Anděl v kategoriích Folk a Sólová interpretka je nominována zpěvačka, autorka a skladatelka Beata Hlavenková s albem Sně. Toto CD si připomeneme v rubrice Třikrát z Proglasu ve středu 13. května od 7.45.

Datum zveřejnění: 12. května 2020

Hudebník Martin Kyšperský, kapelník skupiny Květy a dlouhodobý spolupracovník naší redakce, vydává nové sólové album Dula. Rozhovor o něm plánujeme na začátek června.

Datum zveřejnění: 11. května 2020

V sobotu 30. května vás v pořadu Slyšte, lidé! pozveme na hudební výlet do Skotska. Představíme si například duo La-Llamas, akordenistu Normana Mackaye, skupiny Talisk a Rura nebo dudáka Rosse Millera. Začátek v 19 hodin.

Datum zveřejnění: 10. května 2020

Po sedmi letech vystoupí v našem studiu živě zpěvačka Petra Boštíková, tentokrát se svou kapelou Bitter Mood. Poslouchejte v pátek 22. května od 22.00. Moderovat bude Anežka Wiewiorková.

Datum zveřejnění: 9. května 2020

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web