Novinky

Homunkulus je název třetího sólového alba bluesového muzikanta a výrobce kytar Jana Fice. Představí nám je v pořadu Jak se vám líbí 27. června 2023.

Datum zveřejnění: 7. června 2023

Suonno D’Ajere, což znamená Včerejší sen, je název zlidovělé písně neapolského písničkáře Pina Danieleho, který zemřel v roce 2015. O rok později vznikla v Neapoli tříčlenná kapela, která se právě na jeho počest také pojmenovala Suonno D’Ajere. Trio se věnuje tradičním neapolským písním, které propojuje s prvky jazzu, klasické i populární hudby. Rozhovor se skupinou jsme natočili na světovém hudebním veletrhu WOMEX. Premiéra 16. června 2023.

Datum zveřejnění: 6. června 2023

Dvě autorky, Kateřina Eva Lanči a Anna Uhlířová, které jsou obě matkami, stojí za novým autorským albem písní pro děti Ptačí songy. Projekt představí Kateřina Eva Lanči v rozhovoru s Jannisem Morasem. Premiéra 26. července 2023 v 19.15.

Datum zveřejnění: 5. června 2023

Prázdninové pátky budou v pořadu Jak se vám líbí jako už tradičně patřit nejlepším tuzemským hudebním albům minulého roku. Hned 7. července 2023 uvedeme premiérový rozhovor s Robertem Křesťanem o albu Druhé trávy Díl druhý. Následovat budou reprízy rozhovorů s kapelami Dunaj (14. července), Vltava (21. července), Živo (28. července) nebo Hmlisto (4. srpna).

Datum zveřejnění: 4. června 2023

Na festivalu Slunovrat 2023 v Opavě vystoupí mimo jiné maďarská skupina Terra Profonda a polsko-ukrajinská Dagadana. První z nich si představíme v Hudebním kompasu 6. června od 7.45 a druhou 7. června ve 14.00.

Datum zveřejnění: 3. června 2023

I letos bude součástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou odborné kolokvium. Jeho téma zní: Nové cesty ke staré hudbě. Kolokvium probíhá o posledním červencovém týdnu v rámci festivalu a vstup na ně je zdarma.

Datum zveřejnění: 2. června 2023

Písničkář Slávek Janoušek v poslední době spolupracuje s básníkem Jiřím Žáčkem. Poté, co vydal album jeho zhudebněných básniček pro děti Koťata a album veršů pro dospělé Učitel Žáčkovi/Žáček učiteli, přichází s novinkou Život je krátký. Jde znovu o zhudebněné básně Jiřího Žáčka, tentokrát opět pro dospělé posluchače. Slávek Janoušek bude naším hostem v pořadu Jak se vám líbí ve čtvrtek 8. června 2023.

Datum zveřejnění: 1. června 2023

Slavnosti synkop je název jednodenního jazzového festivalu, který se bude konat v Brně v divadle Husa na provázku v neděli 25. června 2023. Vystoupí na něm například Peter Lipa, Ochepovsky Project, Tomáš Sýkora Trio & Aid Kid, HlasKontraBas nebo bubeník Petr Nohavica se svou kapelou. Na akci vás budeme zvát v Hudebním kompasu ve čtvrtek 1. června od 7.45.

Datum zveřejnění: 31. května 2023

Daniel Herskedal, norský hráč na tubu a basovou trubku, vystoupí 13. července 2023 ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze a poté zahraje na festivalu Colour Meeting v Poličce. Rozhovor s ním v pořadu Jak se vám líbí uvedeme 26. června od 19.15.

Datum zveřejnění: 30. května 2023

Brněnská písničkářka Yana natočila své debutové album Journey of the Soul v irském Dublinu a pozvala si na ně řadu špičkových irských hudebníků. Rozhovor s Yanou vám nabídneme 13. června 2023 od 19.15.

Datum zveřejnění: 29. května 2023

Skladatel, hudebník a producent Tomáš Vtípil nahrál první oficiální album se svou dlouholetou kapelou Urband (dnes ji vedle Vtípila coby houslisty tvoří kytarista Vladimír Červenka a kontrabasista Pavel Všianský). Zároveň tím zahájil činnost vlastního vydavatelství [dinn is not noise]. Rozhovor s Tomášem Vtípilem nejen o novém albu Asfalt uvedeme v pořadu Jak se vám líbí v srpnu 2023.

Datum zveřejnění: 28. května 2023

V týdeníku Slyšte, lidé! se tentokrát zaměříme na zhudebněnou poezii. Budeme poslouchat verše básníků a básnířek z 19. i 20. století, stejně jako autorů současných. Zazní poezie v češtině a slovenštině, ale také v angličtině, dánštině a polštině, a to v úpravách folkovýých, jazzových, rockových i s doprovodem symfonického orchestru. Preméira v sobotu 27. května 2023 v 19.15. Podrobnosti a možnost poslechu po odvysílání premiéry zde.

Datum zveřejnění: 27. května 2023

Významné životní jubileum oslavila v roce 2023 zpěvačka Bára Basiková. Rozhovor s ní vám přineseme v pondělí 12. června v pořadu Jak se vám líbí.

Datum zveřejnění: 26. května 2023

Zimní pneu je společná kapela Jana Vinklera a Františka Alferiho, kteří spolu hrají také v kapelách Atlantik a Magnesium (a Alferiho můžete znát také ze Severního nástupiště). Rozhovor o jejich novém albu Kam jdeš s tím bigbítem? chystáme na srpen 2023.

Datum zveřejnění: 25. května 2023

Slovenský písničkář Peter Janků vydal nové album O čo hrá sa. Převažují na něm písně s aktuálními politickými nebo společenskými tématy. Rozhovor s Petrem Janků chystáme na srpen 2023.

Datum zveřejnění: 24. května 2023

Cenu Anděl v kategorii Jazz letos získala Štěpánka Balcarová za album Štěstí se zhudebněnými básněmi polského autora Juliana Tuwima, nahranými s doprovodem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Rozhovor se Štěpánkou Balcarovou chystáme do pořadu Jak se vám líbí na srpen 2023.

Datum zveřejnění: 23. května 2023

Mezinárodní skupina Los Duendes vznikla v polské Vratislavi. Tvoří ji španělský zpěvák Borja Soto, polský saxofonista Piotr Łyszkiewicz, rakouskký kytarista Rainer Maria Nero a kubánský bubeník Osmar Pegudo Álvarez. Hudební vycházejí především z flamenca, ale čerpají i z jiných stylů. V rozhovoru, který jsme s nimi natočili v Opavě na festivalu Slunovrat, nám představí své album Misalliance. Poslouchejte 29. května 2023 od 19.15.

Datum zveřejnění: 22. května 2023

Skupina Bombarďák vydala své už šesté album písní pro děti, nazvané Luděk. Představíme si je v pořadu Jak se vám líbí v červenci 2023.

Datum zveřejnění: 21. května 2023

Červnovým žebříčkem World Music Charts Europe vás provedeme ve čtvrtek 1. června 2023 od 19.15. Těšit se můžete na skladby interpretů z Kanady, Eritreje, Belgie, Maroka, Itálie a dalších zemí.

Datum zveřejnění: 20. května 2023

Od 25. května do 6. června 2023 bude na českém turné australská jazzová zpěvačka Ingrid James. Vystoupí například v Letovicích, v Berouně nebo na zámku Dobrohoř. Náš starší rozhovor s ní si můžete poslechnout zde.

Datum zveřejnění: 19. května 2023

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web