Novinky

Hudební týdeník Slyšte, lidé! se bude ve svém příštím vydání věnovat reggae. Představíme si aktuální singly a alba umělců, kteří se tomuto původně jamajskému hudebnímu žánru věnují. Můžete se těšit jak na novinky zpěváků a kapel přímo z Jamajky, tak na umělce ze Skotska, USA, Íránu, Libye nebo Švýcarska. Pustíme si také jednu ukázku z nového alba v Praze usazené mezinárodní skupiny United Flavour. Premiéra v sobotu 4. dubna od 19.00.

Datum zveřejnění: 1. dubna 2020

V sobotu 25. dubna si budeme v pořadu Slyšte, lidé! pouštět nahrávky našich i světových saxofonistů. Těšit se můžete například na Melissu Aldanu z Chile, na Silvu Šírovou, na Szymona Łukowského z Polska, na Američana Chrise Pottera nebo na Davida Vrobela z Divadla Semafor.

Datum zveřejnění: 31. března 2020

Nové album s názvem New York Paradox vydal izraelský kontrabasista Omer Avital se svou skupinou Qantar, kterou vedle něj tvoří další čtyři izraelští hudebníci usazení ve Spojených státech. Telefonický rozhovor s Omerem Avitalem do pořadu Jak se vám líbí připravujeme.

Datum zveřejnění: 30. března 2020

Řekni mi… je název druhého alba písničkáře Jindry Černohorského. Ten svou novinku nahrál se svou novou koncertní kapelou a ve spolupráci s hudebníky Petrem Novotným a Petrem Havrdou ze skupiny Žalman & spol. Více nám v pořadu Jak se vám líbí prozradí Jindra Černohorský sám. Poslouchejte 8. dubna od 22 hodin.

Datum zveřejnění: 29. března 2020

Pod názvem Vernissage vyšlo sólové album jazzového flétnisty Martina Brunnera st. Obsahuje 45 krátkých improvizací, ovlivněných výtvarnými díly Pavla Roučky, Aleše Lamra, Jiřího Slívy, Ivana Ouhela a dalších autorů, ale nejen jimi. „Nic nebylo předem připraveno, jde o spontánní hraní,“ vysvětluje hudebník, který flétnu používá nejen jako dechový, ale také jako rytmický nástroj. Rozhovor s Martinem Brunnerem st. uvedeme v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 20. dubna.

Datum zveřejnění: 28. března 2020

Album Sissoko & Sissoko je společný projekt dvou hudebníků z afrického Mali, bratranců Balakeho a Baby Sissokových. Oba hrají na tradiční strunné nástroje – jeden na koru, druhý na ngoni. O tom, jak jejich společné album vzniklo, jsme telefonicky hovořili s Babou Sissokem. Pořad opakujeme v sobotu 4. dubna od 15.15.

Datum zveřejnění: 27. března 2020

Letos si připomínáme 40 let od vzniku americké skupiny R.E.M. a její zpěvák Michael Stipe nedávno oslavil 60. narozeniny. Při té příležitosti si připomeneme některé velké hity i méně známé skladby této kapely, která se z pozice studentské skupiny z chudé části Jihu Spojených států vypracovala na pozici jedné z nejdůležitějších kapel americké rockové scény. Poslouchejte v sobotu 28. března od 19.00 nebo v repríze 31. března v 16.55.

Datum zveřejnění: 26. března 2020

Vida-Código je název nového alba brazilského zpěváka a skladatele Tiganá Santany. Představíme si je v pátek 27. března v 7.45 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Datum zveřejnění: 25. března 2020

Zpěvačka Juwana Jenkins se před dvaceti lety rozhodla odejít ze Spojených států do střední Evropy. Zpívá blues a soul a stále má také blízko ke gospelu, na kterém vyrůstala. Rozhovor s ní jsme natočili v Praze, kde žije. Vysílat jej budeme 1. dubna 2020 od 19.15.

Datum zveřejnění: 24. března 2020

Joakim Berghäll je finský saxofonista a skladatel. V rozhovoru s ním si představíme tři jeho alba, která vyšla v posledních několika měsících. CD Dialogues IV je část dlouhodobého projektu, v jehož rámci Berghäll natáčí duety s hráči různých žánrů. Tentokrát jsou to interpreti world music z celého světa. Dalším albem je první CD tria Ikiranka, které vedle saxofonisty tvoří hráč na harmonium a producent elektronické hudby. A konečně posledním projektem, který si představíme, je Berghäll Brothers Big Band, orchestr, jehož jednotlivé party natočil Joakim Berghäll sám. V jedné skladbě dokonce sám zastoupil 88 hudebníků. Premiéra ve čtvrtek 26. března od 22.00.

Datum zveřejnění: 23. března 2020

Tomáš Kočko ve čtvrtek 19. března v pořadu Jak se vám líbí hovořil o svých albech Sadné zrno a Z Radosti, ale také o chystaných projektech. Mluvili jsme také o tom, jak se hudebník a jeho rodina vyrovnávají s aktuálními omezeními. Tomáš Kočko na naše otázky odpovídal z domova. Poslechněte si pořad z archivu.

Datum zveřejnění: 22. března 2020

Hrubá Hudba je společný projekt Horňácké muziky Petra Mičky a producenta a hráče na klávesové nástroje Jiřího Hradila, jinak člena skupin Tata Bojs, Lesní zvěř a Kafka Band. Dvojalbum Hrubá Hudba se skládá ze dvou částí. Hlasy starého světa přinášejí autentické nahrávky horňáckých zpěváků a zpěvaček, pořízené přímo ve vesnicích, kde tito interpreti žijí. Druhý disk, Hrubá Hudba, obsahuje písně, které dodatečně zvukově a aranžérsky upravil právě Jiří Hradil. Doplnil k nim například elektronické zvuky, syntezátory, bicí, případně rap. Více o projektu prozradí Petr Mička a Jiří Hradil v rozhovoru s Martinem Kyšperským. Pořad opakujeme 25. března ve 22.00.

Datum zveřejnění: 21. března 2020

V pořadu Hudební listování se budeme v sobotu 21. března od 16.15věnovat březnovému vydání hitparády World Music Charts Europe. Představíme si některá z alb, která se v této hitparádě evropských rozhlasových publicistů umístila v první desítce. Těšit se můžete na dvojnásobné vítěze hitparády, portugalskou zpěvačku Linu a katalánského producenta Raüla Refreeho, dále na Neliu Safaie z Íránu, na italskou zpěvačku Mariu Mazzottu, na britsko-indické trio Yorkston/Thorne/Khan a na zpěvačku Eneidu Martu z Guineje-Bissau.

Datum zveřejnění: 20. března 2020

Redaktor Proglasu Milan Tesař byl letos opět členem mezinárodní poroty slovenských Radio_Head Award v žánrové kategorii World music a folk. Cenu obdržel herec, písničkář a básník Martin Geišberg za album Na modrej planéte. V dalších kategoriích získali ceny například kytarista David Kollar (jazz) a zpěvačka Katarína Máliková (cena novinářů za album roku).

Datum zveřejnění: 19. března 2020

Watermelon Slim je umělecké jméno amerického bluesového hudebníka, který prožil velmi pestrý život. Vystudoval historii a žurnalistiku, zúčastnil se války ve Vietnamu, živil se jako pěstitel melounů nebo řidič kamionů. Skládá blues a píše poezii. A považuje se za revolucionáře. Rozhovor s tímto zajímavým člověkem jsme natočili v Šumperku na festivalu Blues Alive. Nabídneme vám jej v rámci pořadu Jak se vám líbí v pondělí 23. března od 22 hodin.

Datum zveřejnění: 18. března 2020

Tomáš Kočko se svým Orchestrem loni nahrál novou verzi svého staršího alba Sadné zrno se zhudebněnou poezií Ladislava Nezdařila. Předtím připravil CD pohádkových písní pro děti Z Radosti. O obou těchto albech, ale i o tom, co teprve chystá, budeme s Tomášem Kočkem hovořit v pořadu Jak se vám líbí. Poslouchejte ve čtvrtek 19. března od 22.00.

Datum zveřejnění: 17. března 2020

Z důvodu mimořádných změn celého vysílání Proglasu vám budeme hudební rozhovory z cyklu Jak se vám líbí nabízet až do odvolání ve všední dny ve 22.00. Příští týden neuvedeme plánované koncerty skupiny Madalen a Koňaboj z našeho studia. Namísto toho si budete moci 25. března poslechnout reprízu rozhovoru s Jiřím Hradilem a Petrem Mičkou o projektu Hrubá Hudba a 27. března zopakujeme rozhovor s polskou vokální skupinou Kuczeryki.

Datum zveřejnění: 16. března 2020

V týdnu, která začíná, se můžete v pořadu Jak se vám líbí určitě těšit na rozhovory s Danem Bártou (17. března), s Milanem Pálešem ze skupiny Indies (18. března) a s makedonsko-rakouským duem Dinovski–Schuberth (20. března). Tyto pořady máme již natočené. Pondělní rozhovor s kapelou Strašlivá podívaná a čtvrteční s Tomášem Kočkem buď připravíme po telefonu, nebo odložíme na pozdější termín.

Datum zveřejnění: 15. března 2020

Ve věku 80 let zemřela zpěvačka Eva Pilarová, trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík. V tentýž den zemřel v Německu působící americký písničkář John Vaughan. Bylo mu 69 let.

Datum zveřejnění: 14. března 2020

V těchto dnech bohužel musíme rušit některé domluvené rozhovory a pořady. Kvůli zrušenému turné u nás ve studiu nevystoupí Marta Töpferová s triem argentinského hudebníka Gaba Naase (místo toho vám v sobotu 21. března nabídneme reprízu rozhovoru s polskou skupinou WoWaKin). Nebudeme také vysílat rozhovor s americkým pianistou Jasonem Moranem, jehož koncert v Brně se také prozatím odkládá.

Datum zveřejnění: 13. března 2020

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web