Novinky

V neděli 24. března proběhlo v DK Akord v Ostravě moravskoslezské kolo festivalu Porta. Členem poroty byl redaktor Proglasu Milan Tesař. Tři nejlépe umístěné formace od nás dostanou pozvání k živému vystoupení v pořadu Jak se vám líbí. Půjde o skupinu Šansonika (postupuje do finále Porty v Řevnicích u Prahy), o skupinu Tři vykřičníky (postupuje do semifinále) a o Reného Matláška s doprovodem Víti Štaigla.

Datum zveřejnění: 25. března 2019

Americká etnomuzikoložka a novinářka Lucy Durán stojí za projektem Growing Into Music. Spolu se svým týmem po několik let dokumentovala způsob, jakým se děti učí tradiční hudbu – ve školách, na ulici i v rodině. Takto zmapovala předávání hudby z generace na generaci v Mali, na Kubě, ve Venezuele, v Ázerbájdžánu a v některých oblastech Indie. Více nám o tomto zajímavém projektu prozradí v pořadu Jak se vám líbí 27. března 2019 v 19.15.

Datum zveřejnění: 24. března 2019

Letos v létě se můžete těšit na dvě nové průvodkyně hitparádou Kolem se toč. S Milanem Tesařem, Radkem Habáněm a Radkou Rozkovcovou se budou za mikrofonem střídat Anežka Wiewiorková a Marta Kerlínová.

Datum zveřejnění: 23. března 2019

Skupina Hrozně, z jejíhož připravovaného alba Ticho jsme poprvé hráli 20. 3. v pořadu Jak se vám líbí, vystoupí v pátek 22. března v divadelním studiu Paradox v Brně. Jde o společný kocert s kapelou Strom stínu.

Datum zveřejnění: 22. března 2019

Album Doroty Barové Iluzja vyhrává Petr Hrudka z Jaroměře. Gratulujeme.

Datum zveřejnění: 21. března 2019

V aktuálním čísle našeho partnerského Katolického týdeníku si můžete přečíst recenzi Milana Tesaře na album Louvre od skupiny Žamboši. Toto CD zvítězilo v anketě Proglasu o Album roku 2018. Rozhovor s Žambochy si můžete pustit z našeho archivu.

Datum zveřejnění: 20. března 2019

Slovenský jazzový zpěvák Peter Lipa nedávno nahrál album písní ze 40. a 50. let Slovenské evergreeny. Rozhovor o něm si můžete v repríze poslechnout 4. dubna od 19.15.

Datum zveřejnění: 19. března 2019

Ve věku 81 let zemřel James Cotton, americký bluesový hudebník, jeden z nejlepších světových hráčů na foukací harmoniku.

Datum zveřejnění: 18. března 2019

Saxofonista Ondřej Štveráček představuje už třetí společné album s americkým bubeníkem Genem Jacksonem. Po studiových deskách Calm a Sketches jde tentokrát o koncertní nahrávku Live in Prague, kterou český saxofonista i se svým americkým hostem představí živě ve středu 20. března v Sono Centru v Brně v rámci festivalu JazzFestBrno. Před koncertem budeme s Ondřejem Štveráčkem natáčet rozhovor do našeho pořadu Jak se vám líbí.

Datum zveřejnění: 17. března 2019

Ve věku 61 let zemřel bretonský zpěvák a sběratel lidové kultury Bretaně Yann-Fañch Kemmener. V roce 2012 byl hostem našeho pořadu Jak se vám líbí. V roce 2016 spolupracoval s českou skupinou ba.fnu na albu YFK~2016.

Datum zveřejnění: 16. března 2019

Cenu Radio_Head Award v kategorii World music/folk převzali 15. března v Bratislavě z rukou hudebního redaktora Proglasu a člena mezinárodní poroty Milana Tesaře členové skupiny Banda za album Telegrafy. Ceny organizuje slovenská veřejnoprávní stanice Rádio_FM. V dalších kategoriích byli za rok 2018 oceněni například Tibor Feledi Kairos Quintet (jazz), Autumnist (cena novinářů – album roku) nebo Leto s Monikou (debut roku). Kytarista David Kollar obdržel Ocenění za přínos hudbě. 

Datum zveřejnění: 15. března 2019

Z finále soutěže Blues Aperitiv 2019 do hlavního programu podzimního festivalu Blues Alive v Šumperku postoupily slovenská skupina Beans & Bullets, Caramel Black z Polska a slovenský bluesový písničkář Tony Bigmouth Pearson. Členem tříčlenné odborné poroty byl redaktor Proglasu Milan Tesař.

Datum zveřejnění: 14. března 2019

Dvacet let od svého vzniku letos slaví brněnský klub Stará Pekárna. Rozhovor s dramaturgem a majitelem klubu Tomášem Kytnarem s programovými tipy na jaro i na zářijové oslavy si můžete poslechnout z našeho archivu.

Datum zveřejnění: 13. března 2019

Česká hudební scéna ztratila dvě výrazné osobnosti, které jste mohli znát i z našeho vysílání: Ve věku 64 let zemřela romská zpěvačka Věra Bílá, která právě plánovala návrat na pódia po dlouhé pauze. Ve věku nedožitých 84 let zemřel Mirek Hoffmann, bývalý člen country kapely Greenhorns a zakladatel Nových Zelenáčů.

Datum zveřejnění: 12. března 2019

Radio Cos je španělská skupina, která se věnuje tradiční hudbě Galicie. Rozhovor s ní uvedeme v pořadu Jak se vám líbí v pátek 22. března od 19.15.

Datum zveřejnění: 11. března 2019

Skladba Josefa Klíče Scarred Heart’s Grin, kterou znáte i z naší hitparády, se dostala do první dvacítky instrumentálních skladeb (z celkem 40 000 přihlášených) v posluchačském hlasování v soutěži International Songwriting Competition. Konkurenci jí dělají kompozice autorů z USA, Brazílie, Japonska, Argentiny, Ruska a dalších zemí. Hlasovat je možné zde.

Datum zveřejnění: 10. března 2019

Charlie Slavík je náš přední hráč na foukací harmoniku. Jeho kapelu Charlie Slavík Revue, která se věnuje blues, rokenrolu a rockabilly především z 50. let minulého století, si představíme v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 18. března v 19.15.

Datum zveřejnění: 9. března 2019

Skupina Nylon Jail své nové album Irreversible Changes představí v našem pořadu Jak se vám líbí 2. dubna od 19.15.

Datum zveřejnění: 8. března 2019

S novým materiálem se po delší době přihlásila skupina Khobia, kterou dnes tvoří zpěvačka Ema Brabcová a hudebník Filip Míšek. Album Khoiba vyjde 22. března u vydavatelství Minority Records. Rozhovor s kapelou odvysíláme 8. května v pořadu Jak se vám líbí.

Datum zveřejnění: 7. března 2019

Gratulujeme držitelům cen Anděl za rok 2018: Žambochům (za album Louvre v kategorii Folk), Dorotě Barové (za album Iluzja v kategorii Jazz), mezinárodní dvojici Floex & Tom Hodge (za album A Portrait of John Doe v kategorii Alternativa a elektronika) a všem ostatním.

Datum zveřejnění: 6. března 2019

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music