World Music

Máte rádi spojování hudebních stylů s příchutí exotiky a tradice? Pak jste zde správně. World music je sice umělý termín (vymysleli jej prodejci hudebních nosičů v 80. letech), ale skrývá v sobě pestrou škálu hudby, kterou je radost poslouchat a objevovat.

Bel Air de Forro: V Bretani si lidé společně zpívají

Bel Air de Forro: V Bretani si lidé společně zpívají

3. října 2022, 18:06

Bel Air de Forro je skupina z Bretaně, která spojuje bretonskou a brazilskou hudební tradici. Tvoří ji dva Brazilci, zpěvačka Mariana Caetano a hráč na perkuse Marcelo Costa, a bretonský akordeonista Yann Le Corre. Rozhovor s Marianou a Marcelem jsme natočili na festivalu Czech Music Crossroads v Ostravě.

Hudební kompas: Nové album sámské skupiny Solju z Finska

Hudební kompas: Nové album sámské skupiny Solju z Finska

2. října 2022, 23:59

Hudební kompas, náš průvodce novou hudbou, nás v pondělí 3. října 2022 v 7.45 ráno zavede na sever. Ze severního Finska, z oblasti zvané Sápmi, pochází ženské duo Solju, které před necelým měsícem vydalo album s názvem Uvjamuohta neboli Prachový sníh. 

A cappella na kanapi – Amélia Muge

A cappella na kanapi – Amélia Muge

30. září 2022, 20:28

V neděli 2. října 2022 nás pořad A cappella na kanapi zavede do Portugalska. Zpěvačka Amélia Muge vydala velmi zajímavé vokální album Amélias, které si od 16.30 představíme. Věnovat se mu budeme i v pondělí 3. října v odpoledním vydání Hudebního kompasu (dříve Třikrát z Proglasu).

Slyšte, lidé! – Mezinárodní hudební spolupráce II.

Slyšte, lidé! – Mezinárodní hudební spolupráce II.

27. září 2022, 23:50

Na mezinárodní hudební spolupráce se tentokrát zaměříme v týdeníku Slyšte, lidé! Představíme si například skupinu Al-Qasar, kterou v Paříži vytvořili hudebníci z Francie a arabsky mluvících zemí. Pustíme si ukázku z už druhého společného alba polského skladatele a pianisty Krzysztofa Kobylińského a košické gregoriánské scholy. Budeme poslouchat společnou skladbu hudebníků z Chile a Argentiny nebo nahrávku, na které s izraelskou zpěvačkou Liraz už podruhé v utajení spolupracovali hudebníci a hudebnice z Íránu.

Jirkovský písňovar 2022

Jirkovský písňovar 2022

26. září 2022, 11:32

„Populární hudba je ve sborovém světě takovou ‚Popelkou‘, vždy se na ni nahlíželo svrchu, dodnes se potýkám s tím, že nad ní určité stigma visí. Ale zdá se mi, že Jirkovský písňovar průběžně dokazuje, že se dá dělat populární hudba i na úrovni – tak kvalitní, že si v žádném případě nezadá s tou klasickou,“ říká Luboš Hána – sbormistr a zakladatel mezinárodního festivalu zaměřeného na populární hudbu v úpravách pro vokální tělesa a pěvecké sbory.

Stelios Petrakis: Nikdy jsem nic neplánoval

Stelios Petrakis: Nikdy jsem nic neplánoval

25. září 2022, 23:22

Stelios Petrakis je hudebník a výrobce hudebních nástrojů původem z Kréty. Působí v několika kapelách a ve své vlastní dílně vyrábí lyry, sazy a další strunné nástroje. Jeho aktuální autorské album Spondi bylo v létě 2022 dva měsíce na prvním místě prestižní hitparády World Music Charts Europe, kterou sestavují rozhlasoví publicisté z celé Evropy. Rozhovor se Steilosem Petrakisem připravil Jannis Moras.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Slovensko

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Slovensko

19. září 2022, 16:14

V týdeníku Slyšte, lidé! vás tentokrát pozveme na hudební výlet na Slovensko. Budeme se věnovat různým žánrům – hudbě elektronické, vokální, jazzu, rocku, folku, folkloru, blues i alternativnímu popu. Představíme si například zpěvačku Macu a její Kapelu roka, skladatele a hudebníka Ivo Šillera nebo saxofonistu a skladatele Erika Rothensteina. Těšit se můžete také na Sisu Michalidesovou, Júlia Fujaka, Nanyho Hudáka nebo na Spevácky kolektív Lucie Turiničovej.

Slyšte, lidé! – Příběhy beze slov 3.

Slyšte, lidé! – Příběhy beze slov 3.

18. září 2022, 08:57

V rámci týdeníku Slyšte, lidé! vám nabídneme třetí díl volného cyklu Příběhy beze slov. Budeme si v něm pouštět instrumentální hudbu růných žánrů – jak čistě akustickou s různými exotickými nástroji, tak elektronickou. Můžete se těšit na skladby inspirované divadlem, amazonským pralesem, barokní hudbou, lidovými tanci nebo konkrétními osobnostmi a jejich životem.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Latinské Ameriky 2022

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Latinské Ameriky 2022

5. září 2022, 15:43

V hudebním týdeníku Slyšte, lidé! navštívíme Latinskou Ameriku. Konkrétně si představíme nové nahrávky umělců z Kuby, Kolumbie, Mexika, Brazílie a Chile. Premiéra v sobotu 10. září 2022.

Yanna Momina: písně východoafrických Afarů

Yanna Momina: písně východoafrických Afarů

3. září 2022, 21:42

Hudbu našim uším nezvyklou, ale rozhodně zajímavou nám v rubrice Třikrát z Proglasu nabídne zpěvačka Yanna Momina z východafrického Džibutska. Poslouchejte v úterý 6. září 2022 od 14 hodin.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web