World Music

Termín world music vymysleli v roce 1987 prodejci hudebnin ve Velké Británii, a to jako pojmenování pro veškerou tradiční nebo z tradice vycházející a na tradici navazující hudbu nezápadního světa (dříve označovanou jako Roots Music nebo – velmi nepřesně – jako Reggae & Dub). Na této stránce budete nacházet informace o interpretech českých a slovenských (kteří mísí domácí i zahraniční folklór s jinými žánry) i velmi exotických. Zrockovaná horňácká píseň, irská lidovka, valašská halekačka, blues ze Sahary, latinskoamerické rytmy, alikvotní zpěváci ze Sibiře, zpěvy kočovných Tuarégů, balkánská dechovka, reggae i turecké disco. To vše se do pojmu world music vejde. Pokud tedy máte rádi netradiční spojování stylů a příchuť exotiky, nezapomeňte se na tuto stránku vracet.

Hudebníci z Mali na Folkových prázdninách 2018

Hudebníci z Mali na Folkových prázdninách 2018

15. července 2018, 18:33

Hosty Folkových prázdnin 2018 v Náměšti nad Oslavou budou také hudebníci z Mali – legenda západoafrické hudby Boubacar Traoré a o generaci mladší Trio da Kali.

Mezinárodní kapela Mikoo bude koncertovat v Česku

Mezinárodní kapela Mikoo bude koncertovat v Česku

14. července 2018, 09:19

Bubenice Michaela Antalová, známá například ze skupin Arará nebo Dunajská vlna, stojí také v čele mezinárodní sestavy Mikoo, která působí v Norsku. Skupina přijede v říjnu 2018 koncertovat do Česka. Zahraje v Praze, v Jihlavě a v Opavě.

Jan Hrubý oslaví 70. narozeniny

Jan Hrubý oslaví 70. narozeniny

11. července 2018, 17:05

V prosinci 2018 oslaví 70. narozeniny houslista Jan Hrubý, dlouholetý kapelník skupiny ETC…, frontman kapely Kukulín, člen Framusu Five Michala Prokopa, spoluhráč Vladimíra Merty a dalších hudebníků. Velký narozeninový koncert se odehraje už v létě v Náměšti nad Oslavou, hlavní oslava pak proběhne v Paláci Akropolis v Praze 30. listopadu.

Festival Colour Meeting 2018

Festival Colour Meeting 2018

9. července 2018, 07:27

Již patnáctý ročník festivalu Colour Meeting se bude konat ve dnech 13. a 14. července 2018 v Poličce. Návštěvníci se mohou těšit na hudební a divadelní projekty z deseti zemí od Austrálie, Guadeloupe a Slovinska po Česko, na workshopy a na domácí kuchyni servírovanou na porcelánu.

Czech Music Crossroads – nejhvězdnější sestava v historii

Czech Music Crossroads – nejhvězdnější sestava v historii

1. července 2018, 10:50

Mezinárodní konference Czech Music Crossroads se letos zúčastní hvězdá sestava odborníků na world music, jazz a další žánry. Mezi hosty budou pořadatelé evropských a světových festivalů, hudební publicisté, hudebníci i producenti.

Folkové prázdniny: Perkuse a hlasy nad Oslavou

Folkové prázdniny: Perkuse a hlasy nad Oslavou

29. června 2018, 13:51

Na projekty z minulých let jako Struny nad Oslavou, Tři hlasy nebo Tři niněry naváže na Folkových prázdninách 2018 koncert Perkuse a hlasy nad Oslavou. O tomto a dalších mimořádných projektech festivalu v Náměšti nad Oslavou budeme hovořit s jeho dramaturgem Michalem Schmidtem 9. července od 19.15.

Hradecký slunovrat 2018 – soutěž o vstupenky

Hradecký slunovrat 2018 – soutěž o vstupenky

20. června 2018, 05:55

Na festivalu Hradecký slunovrat 2018 vystoupí například Dan Bárta se skupinou Illustratosphere, Iva Bittová, Zrní, Longital, Diva Baara, Rózinky, Jaroslav Hutka, The Odd Gifts a mnoho dalších. Festival se koná ve dnech 29. a 30. června a o dvě vstupenky můžete soutěžit do pondělí 25. června.

Sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou

Sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou

13. června 2018, 07:47

Zpěvačka Ida Kelarová vede už řadu let dětský sbor Čhavorenge. Nyní s ním natočila album Hej Romale, na kterém děti doprovází jazzové trio a v některých skladbách také Česká filharmonie. Rozhovor s Idou Kelarovou připravujeme na 8. sprna.

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, léto 2018

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, léto 2018

8. června 2018, 17:55

V pořadu Slyšte, lidé! vás budeme zvát na zajímavé červnové a červencové koncerty. Budeme hovořit o festivalech Respect a Metronome, které proběhnou v Praze, o Valašském špalíčku ve Valašském Meziříčí a o bluesovém festivalu v Bílině. Do Prahy vás pozveme také na koncert americké skupiny Fleet Foxes a podrobně se budeme věnovat také programu festivalu Colours Of Ostrava. Premiéra 9. června 2018, poté k poslechu v audioarchivu.

Chouk Bwa Libète na festivalu Respect

Chouk Bwa Libète na festivalu Respect

7. června 2018, 18:26

Na festivalu Respect 2018 v Praze vystoupí skupina Chouk Bwa Libète z Haiti. Její vystoupení proběhne 16. června. Skupinu si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu v pátek 8. června od 7.45.

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Regiony

Regiony

Perkuse a hlasy v Náměšti

11kytaraSoučástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou bude koncert Perkuse a hlasy.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music