World Music

Termín world music vymysleli v roce 1987 prodejci hudebnin ve Velké Británii, a to jako pojmenování pro veškerou tradiční nebo z tradice vycházející a na tradici navazující hudbu nezápadního světa (dříve označovanou jako Roots Music nebo – velmi nepřesně – jako Reggae & Dub). Na této stránce budete nacházet informace o interpretech českých a slovenských (kteří mísí domácí i zahraniční folklór s jinými žánry) i velmi exotických. Zrockovaná horňácká píseň, irská lidovka, valašská halekačka, blues ze Sahary, latinskoamerické rytmy, alikvotní zpěváci ze Sibiře, zpěvy kočovných Tuarégů, balkánská dechovka, reggae i turecké disco. To vše se do pojmu world music vejde. Pokud tedy máte rádi netradiční spojování stylů a příchuť exotiky, nezapomeňte se na tuto stránku vracet.

Fotogalerie: Colours of Ostrava 2017

Fotogalerie: Colours of Ostrava 2017

14. srpna 2017, 07:07

Zatím nejlépe navštívený ročník festivalu Colours of Ostrava se konal ve dnech 19.–22. července 2017. Proglas byl u toho: V Ostravě, jednak přímo na Colours, jednak na festivalu bezprostředně předcházející konferenci Crossroads, jsme pro vás natočili 23 rozhovorů s hudebníky a dalšími osobnostmi. Přitom jsme si často vybírali spíše z dění na okrajových scénách. Podívejte se na některé tváře festivalu.

Jiří Slavík: Mateřština (recenze CD)

Jiří Slavík: Mateřština (recenze CD)

13. srpna 2017, 16:54

Cenu Anděl 2016 v kategorii World Music obdržel Jiří Slavík, klasicky vzdělaný jazzový kontrabasista a skladatel, který se v tomto projektu představuje i jako hráč na řadu dalších nástrojů. Album mělo svou koncertní premiéru v červenci 2017 v Náměšti nad Oslavou (jeho protagonisty Jiřího Slavíka a Mariana Friedla doprovázeli členové VUS Ondráš) a znovu bude uvedeno na festivalu Struny podzimu v Praze. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte ze záznamu rozhovor s Jiřím Slavíkem.

Rozhovor se skupinou Clarinet Factory o albu Meadows

Rozhovor se skupinou Clarinet Factory o albu Meadows

28. července 2017, 18:26

Na festivalu Colours of Ostrava jsme natočili rozhovor se skupinou Clarinet Factory o jejím aktuálním albu Meadows. Poslechnout si jej můžete v pondělí 7. srpna v 19.15 v rámci pořadu Jak se vám líbí.

Garth Knox: Hudba Hildegardy z Bingenu směřuje k nebi

Garth Knox: Hudba Hildegardy z Bingenu směřuje k nebi

14. července 2017, 20:03

Irský violista Garth Knox se věnuje jak hudbě staré (středověké i barokní), tak skladbám soudobých autorů. Přestože žije ve Francii, velkou inspirací je mu lidová hudba rodného ostrova. Garth Knox má před sebou několik koncertů v Česku. V rámci festivalu Dobršská brána vystoupí v pátek 25. srpna sólově a o den později se svým Saltarello Quartetem. V pondělí 28. srpna jej pak mohou slyšet v Praze v Paláci Akropolis návštěvníci festivalu Prague Music Performance. Na Proglasu rozhovor s Garthem Knoxem vysíláme 21. srpna 2017 od 19.15. A část rozhovor si můžete už teď přečíst.

Michal  Šeps: On přijde… (recenze CD)

Michal  Šeps: On přijde… (recenze CD)

11. července 2017, 16:04

Zpěvák Michal Šeps propojuje hudbu reggae s křesťanským poselstvím. O jeho vlastních skladbách i o úpravách písní z křesťanských zpěvníků s ním budeme hovořit v pořadu Jak se vám líbí 17. července 2017 od 19.15. Nyní si můžete přečíst recenzi jeho CD On přijde…

Katarína Máliková: Pustvopol (recenze CD)

Katarína Máliková: Pustvopol (recenze CD)

9. července 2017, 16:24

Pustvopol Kataríny Málikové patří mezi nejpozoruhodnější slovenská alba posledních let. Zcela zaslouženě za ně jeho autorka obdržela cenu Radio Head Award 2016 v kategorii Debut roku. Přečtěte si naši recenzi.

Julia Ulehla: V písni jsou ukryty síly

Julia Ulehla: V písni jsou ukryty síly

3. července 2017, 23:35

Julia Ulehla je Američanka s moravskými kořeny, pravnučka přírodovědce a sběratele lidové hudby Vladimíra Úlehly. Spolu se svým manželem, arménským kytaristou Aramem Bajakianem, uvádí v rámci projektu Dálava svérázné úpravy moravských lidových písní. V sobotu 15. července 2017 Dálava vystoupí na festivalu Colour Meeting v Poličce. V našem archivu si můžete poslechnout rozhovor s Julií a Aramem, který jsme vysílali v únoru 2016. A část rozhovoru si můžete také přečíst.

Tomáš Kočko hlavní hvězdou 22. Amfolkfestu

Tomáš Kočko hlavní hvězdou 22. Amfolkfestu

28. června 2017, 23:32

V malé osadě Pulčín na Vsetínsku se 29. července 2017 uskuteční 22. ročník Amfolkfestu, „Malého festivalu na konci světa“. Hlavní hvězdou festivalu bude letos Tomáš Kočko a Orchestr a dále bude znít folk, country, bluegrass a příbuzné žánry.

Zrcadlení: Kolokvium na folkových prázdninách 2016

Zrcadlení: Kolokvium na folkových prázdninách 2016

25. června 2017, 18:36

I v roce 2017 je součástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou kolokvium zaměřené na lidovou, folkovou, etnickou hudbu a world music. Mezi přednášejícími je opět i redaktor Proglasu Milan Tesař.

Harald Haugaard: Mé housle jsou stará dáma

Harald Haugaard: Mé housle jsou stará dáma

20. června 2017, 22:53

Na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou vystoupí několik zajímavých interpretů z Dánska. Z této skandinávské země pochází také houslista Harald Haugaard, který v Náměšti nad Oslavou hrál opakovaně. V roce 2016 jsme tam s ním natočili rozhovor a jeho přepis vám nyní přinášíme.

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music