World Music

Termín world music vymysleli v roce 1987 prodejci hudebnin ve Velké Británii, a to jako pojmenování pro veškerou tradiční nebo z tradice vycházející a na tradici navazující hudbu nezápadního světa (dříve označovanou jako Roots Music nebo – velmi nepřesně – jako Reggae & Dub). Na této stránce budete nacházet informace o interpretech českých a slovenských (kteří mísí domácí i zahraniční folklór s jinými žánry) i velmi exotických. Zrockovaná horňácká píseň, irská lidovka, valašská halekačka, blues ze Sahary, latinskoamerické rytmy, alikvotní zpěváci ze Sibiře, zpěvy kočovných Tuarégů, balkánská dechovka, reggae i turecké disco. To vše se do pojmu world music vejde. Pokud tedy máte rádi netradiční spojování stylů a příchuť exotiky, nezapomeňte se na tuto stránku vracet.

Lorcán Mac Mathúna: Melodie sama mě vede

Lorcán Mac Mathúna: Melodie sama mě vede

9. prosince 2017, 15:53

Na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou vystoupil v létě 2017 irský zpěvák Lorcán Mac Mathúna. Rozhovor, ve kterém nám představí dvě svá alba – jedno věnované dávné irské historii a mytologii a druhé s reflexí irského Velikonočního povstání z roku 1916 –, vám nabídneme v pondělí 11. prosince od 19.15 v rámci pořadu Jak se vám líbí.

MiraMundo: Každý z nás přináší něco ze sebe

MiraMundo: Každý z nás přináší něco ze sebe

7. prosince 2017, 08:18

V čele mezinárodní skupiny MiraMundo stojí brazilský písničkář s japonskými kořeny Luiz Murá. Ten na svých cestách narazil na spoluhráče z Itálie, Katalánska a Mexika. O tom, jak její žánrově pestrá hudba vzniká, jsme se skupinou MiraMundo hovořili v pořadu Jak se vám líbí 1. prosince 2017. Pořad opakujeme 16. prosince v 15.15 a poslechnout si jej můžete také z našeho archivu. A část rozhovoru si můžete přečíst.

Eliza Carthy & The Wayward Band: Big Machine (recenze CD)

Eliza Carthy & The Wayward Band: Big Machine (recenze CD)

5. prosince 2017, 09:49

Anglickou folkovou zpěvačku Elizu Carthy můžete znát například z Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, kde vícekrát vystupovala. Přečtěte si recenzi jejího aktuálního alba Big Machine.

Soutěž o vánoční CD Hradišťanu

Soutěž o vánoční CD Hradišťanu

3. prosince 2017, 10:30

Pod názvem Pozdraveno budiž světlo vyšlo album s vánočními písněmi v podání Jiřího Pavlici & Hradišťanu. Soutěžit o ně můžete do pátku 8. prosince 2017.

Julia Ulehla: „Zabil jsem galánku“ jsou velmi silná slova

Julia Ulehla: „Zabil jsem galánku“ jsou velmi silná slova

21. listopadu 2017, 05:05

Julia Ulehla je americká zpěvačka, pravnučka Vladimíra Úlehly, moravského vědce a sběratele lidových písní. Julia společně se svým manželem, kytaristou Aramem Bajakianem, založila skupinu Dálava, ve které netradičním způsobem zpracovávají moravský folklor. Natočili už druhé album s názvem The Book Of Transfiguration a my si je představíme v pořadu Jak se vám líbí. Rozhovor s Julií i Aramem poslouchejte v úterý 21. listopadu 2017. A část rozhovoru si můžete také přečíst.

Sam Lee: Mým úkolem je zprostředkovat nový zážitek

Sam Lee: Mým úkolem je zprostředkovat nový zážitek

15. listopadu 2017, 13:41

Sam Lee je anglický písničkář a také sběratel písní skotských a irských kočovníků – travellerů. Rozhovor jsme s ní natočili na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou, kde kromě koncertu připravil pro své fanoušky také zajímavý workshop v přírodě. Pořad, ve kterém jsme si hráli z aktuálního Samova alba The Fade In Time, si můžete poslechnout z našeho archivu. Část rozhovoru si zde můžete přečíst. 

Leyla McCalla: Baví mě přepínat se z jedné osobnosti do druhé

Leyla McCalla: Baví mě přepínat se z jedné osobnosti do druhé

11. listopadu 2017, 16:24

Americká zpěvačka s haitskými kořeny Leyla McCalla na sebe upozornila jako členka úspěšného tria Carolina Chocolate Drops. Nyní je na sólové dráze, na svém kontě má album A Day For The Hunter, A Day For The Prey a pracuje na novém CD The Capitalist Blues. Rozhovor, který jsme se zpěvačkou natočili na festivalu Colours of Ostrava, uvedeme v pondělí 13. listopadu 2017 v 19.15. Část rozhovoru si nyní můžete přečíst.

Musica Pura – hudební gejzír v Ostravě

Musica Pura – hudební gejzír v Ostravě

10. listopadu 2017, 11:44

Dva týdny dělí hudební příznivce a fajnšmekry od vypuknutí 3. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu MUSICA PURA v Ostravě, který se zde uskuteční od 22. do 25. listopadu 2017. Čtyřdenní svátek instrumentálních i pěveckých kreací inspirovaných lidovou hudbou po roce přinese pestrobarevnou paletu stylů, žánrů v podání stovky účinkujících, domácími počínaje a těmi z druhého konce Evropy konče... Rozhovor s uměleckým ředitelem festivalu Janem Rokytou si můžete poslechnout v úterý 14. listopadu v rámci pořadu Jak se vám líbí.

Skupina Tamikrest v Třikrát z Proglasu

Skupina Tamikrest v Třikrát z Proglasu

9. listopadu 2017, 09:22

Tamikrest je hudební skupina saharských Tuarégů. Její aktuální album Kidal si představíme v pátek 10. listopadu 2017 od 7.45 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Clarinet Factory: Meadows (recenze CD)

Clarinet Factory: Meadows (recenze CD)

5. listopadu 2017, 18:06

Písně z alba Meadows souboru Clarinet Factory z našeho vysílání znáte. V naší hitparádě Kolem se toč bodovaly skladby Lúky zelené, Hikari a Gore. Poslechněte si z archivu náš rozhovor se skupinou a přečtěte si recenzi CD.