World Music

Termín world music vymysleli v roce 1987 prodejci hudebnin ve Velké Británii, a to jako pojmenování pro veškerou tradiční nebo z tradice vycházející a na tradici navazující hudbu nezápadního světa (dříve označovanou jako Roots Music nebo – velmi nepřesně – jako Reggae & Dub). Na této stránce budete nacházet informace o interpretech českých a slovenských (kteří mísí domácí i zahraniční folklór s jinými žánry) i velmi exotických. Zrockovaná horňácká píseň, irská lidovka, valašská halekačka, blues ze Sahary, latinskoamerické rytmy, alikvotní zpěváci ze Sibiře, zpěvy kočovných Tuarégů, balkánská dechovka, reggae i turecké disco. To vše se do pojmu world music vejde. Pokud tedy máte rádi netradiční spojování stylů a příchuť exotiky, nezapomeňte se na tuto stránku vracet.

O ptácích a rybách – soutěž o CD skupiny BraAgas

O ptácích a rybách – soutěž o CD skupiny BraAgas

20. března 2018, 17:35

Skupina BraAgas, která se na svých předchozích albech věnovala lidovým písním z celé Evropy, představuje na novince O ptácích a rybách své úpravy moravských písní ze sbírky Františka Sušila. Soutěžit o ně můžete do pondělí 26. března 2018.

Fotogalerie: Jitka Šuranská a Petr Uvira na Proglasu

Fotogalerie: Jitka Šuranská a Petr Uvira na Proglasu

17. března 2018, 23:21

Se svým novým společným projektem se u nás ve studiu 7. března 2018 představili houslistka a zpěváka Jitka Šuranská a kytarista Petr Uvira (mj. Ladě, Heimat). Jako host s nimi vystoupila hobojistka Alžběta Jamborová. Podívejte se na fotografie z natáčení.

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, jaro 2018

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, jaro 2018

10. března 2018, 10:53

V aktuálním vydání pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme na některé zajímavé koncerty letošního jara. V Praze například vystoupí nestor etiopské populární hudby Mulatu Astatke nebo světoznámý trumpetista polského původu Tomasz Stańko. Slavný zpěvák Bobby McFerrin přijede v květnu do Prahy a do Ostravy, na velké turné do Česka přijede britský bluesový hudebník Will Wilde, v Jablonci nad Nisou zahraje bluegrassová mandolinistka a zpěvačka Sierra Hull a vrací se k nám také dvojnásobný držitel Grammy, zpěvák Gregory Porter. Poslouchejte v sobotu 10. března 2018 v 19.15 nebo 13. března v 16.55.

Jak se vám líbí: Úvod do hudby Západního Bengálska

Jak se vám líbí: Úvod do hudby Západního Bengálska

25. února 2018, 10:20

Amitava Bhattacharya je zakladatelem a ředitelem festivalu Sur Jahan, který se koná v indické Kalkatě. Kromě toho je také velkým znalcem hudební scény Západního Bengálska, indického svazového státu, který má přes 90 milionů obyvatel. V rozhovoru, který vznikl v Ostravě na mezinárodní konferenci Czech Music Crossroads, nás Amitava Bhattacharya seznámí se základními typy tradiční bengálské hudby. Jeho kolegyně, profesionální zpěvačka Debalina Bhowmick jeho výklad doplní ukázkami některých písní. A pustíme si také ukázky spolupráce západobengálských hudebníků s muzikanty z bývalé portugalské kolonie Goa. Poslouchejte 28. února 2019 v 19.15.

Narajama: Concurrere (recenze CD)

Narajama: Concurrere (recenze CD)

22. února 2018, 17:45

Tři roky po velmi povedeném albu Convergere vydala kyjovská skupina Narajama další silné album Concurrere. Přečtěte si naši recenzi.

Daniel Brown: Cenzura se obrací proti cenzorům

Daniel Brown: Cenzura se obrací proti cenzorům

19. února 2018, 07:06

Před 20 lety vznikla v Kodani organizace Freemuse, jejímž cílem je bránit svobodu umělců a především hudebníků. Rozhovor s jejím viceprezidentem, anglo-francouzským nezávislým novinářem Danielem Brownem, jsme natočili v Ostravě na konferenci Czech Music Crossroads. Pořad vysíláme 20. února 2018 v 19.15 a 24. února v 15.15.

Společný projekt Jitky Šuranské a Petra Uviry

Společný projekt Jitky Šuranské a Petra Uviry

15. února 2018, 23:56

Vašek Müller, ředitel festivalu Hradecký slunovrat, propojil do jednoho projektu dvojnásobnou držitelku ceny Anděl, houslistku a zpěvačku Jitku Šuranskou a Petra Uviru, kytaristu skupin Ladě a Heimat. Koncertní premiéra dua proběhne 2. března v Hradci nad Moravicí u Opavy a hned druhý koncert se bude konat v našem studiu v pořadu Jak se vám líbí 7. března od 19.15.

Ágnes Enyedi: Sedmihradský folklor je plný emocí

Ágnes Enyedi: Sedmihradský folklor je plný emocí

5. února 2018, 14:02

V pořadu Jak se vám líbí se průběžně ohlížíme za hudební konferencí Czech Music Crossroads, která proběhla v Ostravě v červenci 2017. Mezinárodnímu odbornému publiku se tam představili interpreti z celé střední Evropy. Maďarsko zastupovala například folklorní zpěvačka Ágnes Enyedi se svou skupinou a právě rozhovor s ní jsme vám nabídli 24. ledna 2018. Na naše otázky odpovídal také zpěvaččin manžel a spoluhráč Soma Salamon. Poslechněte si pořad z archivu nebo si část rozhovoru přečtěte.

Album roku 2017 – profily nominovaných

Album roku 2017 – profily nominovaných

26. ledna 2018, 10:00

Už poosmnácté vyhlásila hudební redakce Proglasu výroční anketu Album roku. Sto třicet oslovených odborníků – našich redaktorů, hudebních publicistů, pořadatelů festivalů nebo hudebníků – volilo nejlepší hudební album roku 2017 bez ohledu na žánr. Mezi prvními pěti se umístili hudební pásmo Beránci a vlci, skupina Zvíře jménem podzim, písničkář David Stypka, Jakub Čermák a sólový projekt Honzy Žambocha s názvem Wolf Lost In The Poem. Kdo z nich v anketě zvítězil a jaké bylo pořadí na prvních deseti místech, se dozvíte v týdeníku Slyšte, lidé! v sobotu 27. ledna 2018 v 19.15 nebo 30. ledna v 16.55.

Tomáš Kočko – soutěž o CD Z Radosti

Tomáš Kočko – soutěž o CD Z Radosti

25. ledna 2018, 13:41

Tomáš Kočko spolupracuje už řadu let s brněnským divadlem Radost, které se zaměřuje především na dětské publikum. Písně ze tří představení, která pro toto divadlo připravil, doplněné o vyprávění vydal na albu s názvem Z Radosti. Soutěžit o ně můžete do 31. ledna 2018.

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music