World Music

Máte rádi spojování hudebních stylů s příchutí exotiky a tradice? Pak jste zde správně. World music je sice umělý termín (vymysleli jej prodejci hudebních nosičů v 80. letech), ale skrývá v sobě pestrou škálu hudby, kterou je radost poslouchat a objevovat.

Soutěž o 3 CD z Maďarska

Soutěž o 3 CD z Maďarska

27. února 2021, 16:27

Nabízíme vám jako výhru tři nová CD z Maďarska: folkovou skupinu Ötödik Évszak s albem Ne rejtsd el, houslistu Félixe Lajkó a jeho instrumentální album Start a dívčí vokální skupinu Dalinda s novinkou Átjárók. Uzávěrka soutěže je v úterý 9. března 2021.

Třikrát z Proglasu: katalánské duo Plana & Puig

Třikrát z Proglasu: katalánské duo Plana & Puig

24. února 2021, 22:41

V pátek 26. února 2021 si v ranní rubrice Třikrát z Proglasu představíme katalánské instrumentální duo Cati Plana & Pau Puig.

Slyšte, lidé! – Příběhy beze slov

Slyšte, lidé! – Příběhy beze slov

23. února 2021, 20:58

V cyklu Slyšte, lidé! se tentokrát zaměříme na evroprské kapely, případně dvojice, které hrají instrumentální hudbu, a přesto i beze slov dokážou vyprávět silné příběhy. V pořadu Příběhy beze slov uslyšíte například německou skupinu Quadro Nuevo, portugalské kvarteto akordeonistů Danças Ocultas, dánského houslistu Haralda Haugaarda s kapelou, rakouskou skupinou Donauwellenreiter nebo kapelu Wör z Belgie. Premiéra 27. února 2021.

Cserepes – hudba Karpatského oblouku elektronicky

Cserepes – hudba Karpatského oblouku elektronicky

22. února 2021, 19:27

Na cestu za lidovou hudbou Karpatského oblouku a Balkánu nás na svém novém albu The Big Slalom zve maďarský skladatel a producent Károly Cserepes. Album obsahuje remixované a aktualizované archivní nahrávky lidové hudby z několika zemí. Album si představíme ve středu 24. února 2021 ve 14 hodin v rubrice Třikrát z Proglasu.

Marjo Smolander: Kantele a kora mají mnoho společného

Marjo Smolander: Kantele a kora mají mnoho společného

19. února 2021, 20:58

Hudebnice a skladatelka Marjo Smolander pochází ze severu Finska, ale oblíbila si hudbu západní Afriky. Hru na tradiční finský nástroj kantele a prvky hudby Senegalu a Mali včetně zvuku strunného nástroje kora propojila na svém prvním sólovém albu Cosmologies. Zpívá na něm především o mateřství. Rozhovor s námi Marjo Smolander natáčela na dálku ze senegalského Dakaru.

Hope – soutěž o album Tomáše Lišky

Hope – soutěž o album Tomáše Lišky

18. února 2021, 20:48

Tomáš Liška, přední český kontrabasista a skladatel, který se pohybuje na pomezí žánrů od jazzu přes world music po novou akustickou hudbu, vydal se svým Invisible Quartetem nové album Hope. Soutěžit o ně můžete do pondělí 1. března 2021.

Star Feminine Band – hudbou za práva žen v Africe

Star Feminine Band – hudbou za práva žen v Africe

14. února 2021, 22:53

Star Feminine Band je skupina dívek ve věku 10–17 let, kterou v západoafrickém Beninu sestavil učitel hudby, skladatel a producent André Balaguemon. Jeho cílem bylo sestavit čistě ženskou nebo dívčí kapelu v zemi, kde ve společnosti stále silně dominují muži. Kapela zaznamenala výrazné mezinárodní úspěchy včetně třetího místa v žebříčku World Music Charts Europe. V pořadu Jak se vám líbí se propojíme na dálku přes internet s André Balaguemonem i s členkami kapely. Premiéra 18. února 2021.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Afriky 2021

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Afriky 2021

13. února 2021, 23:04

Jedenáct afrických zemí od Egypta po Jihoafrickou republiku a od Senegalu po Keňu navštívíme v pořadu Slyšte, lidé! Budeme sledovat cestu západoafrické rodiny Touré od generace ševců po mezinárodní hudební hvězdy. Připomeneme vliv funku a diskotékové hudby na klubovou scénu v Nigérii. Ukážeme si, jak talentovaný hudebník v Beninu bojuje proti diskriminaci žen. Uslyšíte nejlepšího hráče na perkuse z Gambie nebo zpěváka reggae z východní Afriky a další interprety a silné příběhy. Premiéra 20. února 2021.

Synkopy na kanapi: Lenny Sendersky

Synkopy na kanapi: Lenny Sendersky

12. února 2021, 22:50

V neděli 14. února 2021 si v pořadu Synkopy na kanapi představíme původem ruského a v Izraeli žijícího saxofonistu Lennyho Senderského a jeho album Blues Mizrahi.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Maďarska 2021

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Maďarska 2021

9. února 2021, 16:54

V týdeníku Slyšte, lidé! vás po necelém roce pozveme na hudební výlet do Maďarska. Představíme si například skupinu Babra, která se zaměřuje na takzvanou tamburašskou hudbu. Píseň ze svého připravovaného alba nám nabídne zpěvačka Dina. Uslyšíte „moderní cimbálu“ Cimbaliband, romskou skupinu z maďarského venkova Parno Graszt, která hraje mimo jiné na lžíce a mlékařské konve, nebo ukázku z nového alba producenta a skladatele Károlye Cserepese, který remixoval historické nahrávky z rozsáhlé oblasti Karpat. Premiéra v sobotu 13. února 2021.

To nejlepší z hitparády WMCE

vahdatMahsa_EnlightenTo nejlepší z hitparády World Music Charts Europe v pořadu Slyšte, lidé!

Regiony

Regiony

Sedmé vánoční album evropských jazzmanů

christmas-with-my-friends-viiVyšlo sedmé album z řady Christmas with my Friends.

Rozhovor se skupinou Tęgie chłopy

tegie_chlopyPoslechněte si rozhovor s polskou skupinou Tęgie chłopy.

Krása v bodláčí Romana Dostála

dostal_krasa-v-bodlaciPoslechněte si rozhovor s Romanem Dostálem z Oborohu o jeho novém sólovém albu.

Hudba národnostních menšin Číny II.

folk-music-china-4Poslechněte si druhou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web