World Music

Máte rádi spojování hudebních stylů s příchutí exotiky a tradice? Pak jste zde správně. World music je sice umělý termín (vymysleli jej prodejci hudebních nosičů v 80. letech), ale skrývá v sobě pestrou škálu hudby, kterou je radost poslouchat a objevovat.

Edmar Castañeda: Hrát jazz na harfu je výzva

Edmar Castañeda: Hrát jazz na harfu je výzva

8. července 2019, 14:02

Hostem Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou bude kolumbijský harfeník Edmar Castañeda. Představí se jednak 2. srpna v projektu Harfy nad Oslavou a o den dříve odehraje v Náměšti sólový koncert. Telefonický rozhovor s tímto výjimečným hudebníkem vám nabídneme 18. července od 19.15.

Kolokvium v Náměšti na téma Hudba a spiritualita

Kolokvium v Náměšti na téma Hudba a spiritualita

7. července 2019, 13:31

Součástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou je i letos odborné kolokvium, na které je přístup zdarma. Bude se odehrávat v úterý 30. a ve středu 31. července 2019 a my vám přinášíme jeho kompletní program. Mezi přednášejícími je i redaktor Proglasu Milan Tesař. Doporučujeme také rozhovor s ředitelem Folkových prázdnin Michalem Schmidtem o mimořádných projektech na tomto festivalu (premiéra 8. července).

Slyšte, lidé! – Vybíráme z programu Colours of Ostrava 2019

Slyšte, lidé! – Vybíráme z programu Colours of Ostrava 2019

28. června 2019, 07:55

V aktuálním vydání pořadu Slyšte, lidé! pro vás vybíráme to nejzajímavější z letošního programu festivalu Colours of Ostrava. Představíme si například italského trumpetistu Paola Fresu, izraelskou skupinu Lola Marsh, jihoafrickou skupinu BCUC, kapelu palestinských exulantů 47Soul, americkou zpěvačku s indickými kořeny Shilpu Ray, jihofrancouzskou skupinu San Salvador, americký smyčcový Kronos Quartet a další. Festival Colours of Ostrava bude probíhat ve dnech 17.–20. července. Pořad si po odvysílání premiéry poslechněte z archivu.

Michal Schmidt pozve na Folkové prázdniny 2019

Michal Schmidt pozve na Folkové prázdniny 2019

23. června 2019, 09:29

I letos se v našem hudebním vysílání podrobně věnujeme festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Bude se konat ve dnech 27. července až 3. srpna a jeho hlavní téma zní O duši. Ředitel festivalu Michal Schmidt bude hovořit o některých zajímavých položkách programu v pořadu Jak se vám líbí 25. června v 19.15.

Beskydská odysea Mariana Friedla

Beskydská odysea Mariana Friedla

22. června 2019, 07:07

Marianu Friedlovi, kterého můžete znát z projektu Beránci a vlci, z tria Jitky Šuranské nebo z mezinárodní jazzové skupiny NOCZ, vyšlo album Beskydská odysea. Představíme si je v úterý 25. června ve 14.00 v rubrice Třikrát z Proglasu. Hodinový profil Mariana Friedla chystáme na 27. července do pořadu Slyšte, lidé!

Trojka Zuzany Homolovej: Keď vojačik narukoval (recenze CD)

Trojka Zuzany Homolovej: Keď vojačik narukoval (recenze CD)

19. června 2019, 18:56

Skupina Trojka Zuzany Homolovej natočila album Keď vojačik narukoval s písněmi s vojenskou tematikou. V pořadu Jak se vám líbí jsme o něm hovořili s písničkářkou Zuzanou Homolovou a s kytaristou a aranžérem alba Milošem Železňákem. Poslechněte si rozhovor ze záznamu a přečtěte si naši recenzi.

Keb’ Mo’ zahraje v červenci v Praze

Keb’ Mo’ zahraje v červenci v Praze

16. června 2019, 13:11

V pražském divadle Archa vystoupí 17. července 2019 americký bluesový písničkář,  kytarista, zpěvák a producent Keb’ Mo’. Představí nové album Oklahoma, na kterém se zabývá tématy, jako jsou migrace, role žen ve společnosti nebo ochrana životního prostředí.

Chystáme rozhovor s brazilskou zpěvačkou Guai

Chystáme rozhovor s brazilskou zpěvačkou Guai

9. června 2019, 09:19

Připravujeme pro vás telefonický rozhovor s velkým objevem brazilské hudební scény, zpěvačkou Guai. Vysílat jej budeme 6. července. Už 10. června v 7.45 vám tři písně z jejího alba Dama de paus pustíme v rubrice Třikrát z Proglasu.

Slyšte, lidé! – Pozvánka na festival Respect 2019

Slyšte, lidé! – Pozvánka na festival Respect 2019

7. června 2019, 10:20

Ve dnech 15. a 16. června se bude v Praze-Holešovicích konat Respect, náš největší festival zaměřený čistě na world music. Během dvou dnů v Praze vystoupí interpreti z Indie, Guineje, Etiopie, Izraele, Rumunska, Nigérie, Francie nebo amerického státu Mississippi. Všechny letošní účinkující vám Milan Tesař představí v pořadu Slyšte, lidé! Premiéru vysíláme 8. června, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Milan Tesař členem mezinárodní poroty Listening Session

Milan Tesař členem mezinárodní poroty Listening Session

25. května 2019, 17:45

Součástí červencové hudební konference Czech Music Crossroads v Ostravě bude Listening Session. Mezinárodní porota, jejímž členem bude redaktor Proglas Milan Tesař, bude v úterý 16. července veřejně hodnotit vybrané hudební nahrávky.