World Music

Termín world music vymysleli v roce 1987 prodejci hudebnin ve Velké Británii, a to jako pojmenování pro veškerou tradiční nebo z tradice vycházející a na tradici navazující hudbu nezápadního světa (dříve označovanou jako Roots Music nebo – velmi nepřesně – jako Reggae & Dub). Na této stránce budete nacházet informace o interpretech českých a slovenských (kteří mísí domácí i zahraniční folklór s jinými žánry) i velmi exotických. Zrockovaná horňácká píseň, irská lidovka, valašská halekačka, blues ze Sahary, latinskoamerické rytmy, alikvotní zpěváci ze Sibiře, zpěvy kočovných Tuarégů, balkánská dechovka, reggae i turecké disco. To vše se do pojmu world music vejde. Pokud tedy máte rádi netradiční spojování stylů a příchuť exotiky, nezapomeňte se na tuto stránku vracet.

Cheikh Lô: Muslimové, kteří zakazují hudbu, nic nepochopili

Cheikh Lô: Muslimové, kteří zakazují hudbu, nic nepochopili

8. listopadu 2018, 15:33

Senegalský zpěvák Cheikh Lô, jeden z nejvýznamnějších představitelů západoafrické hudby, byl v červenci 2018 hostem konference Czech Music Crossroads a festivalu Colours of Ostrava. V Ostravě jsme s ním natočili rozhovor o hudbě a také o jeho víře (Lô je členem muslimského súfijského bratrstva Baye Fall), který vám v premiéře nabídneme 12. listopadu 2018. Poté bude k dispozici v našem audioarchivu.

Ľubomír Gašpar: Hodně mých nápadů vzniklo za volantem

Ľubomír Gašpar: Hodně mých nápadů vzniklo za volantem

25. října 2018, 23:27

Cimbalista Ľubomír Gašpar se svou skupinou Cimbal Project obdržel letos na Slovensku prestižní cenu Radio_Head Award v kategorii World music a folk. Přitom jeho album The Point Of View má blíže k jazzu. Rozhovor s Ľubomírem Gašparem chystáme na 28. listopadu 2018.

Oumou Sangaré: Evropa není žádný ráj

Oumou Sangaré: Evropa není žádný ráj

24. října 2018, 07:27

Prestižní cenu časopisu Songlines v kategorii Nejlepší umělec letos získala zpěvačka Oumou Sangaré z afrického Mali. V červenci tato výrazná interpretka poskytla Proglasu rozhovor na festivalu Colours of Ostrava. Pořad, ve kterém s ní hovoříme nejen o hudbě, ale také o problémech současné Afriky a o uprchlické krizi, zveřejníme po Novém roce. Část z něj si však už nyní můžete přečíst.

Jak se vám líbí: Zbojstory Nebeské muziky

Jak se vám líbí: Zbojstory Nebeské muziky

18. října 2018, 23:09

Zbojstory je název alba slovenské skupiny Nebeská muzika, která na něm zpracovala příběhy z kraje Juraje Jánošíka. Album postavené především na barevných aranžích smyčcových nástrojů, představí spolu s kapelou Pavel Kunčar. V premiéře poslouchejte 26. října 2018, poté bude pořad v audioarchivu.

Fifidroki: Říkají nám, že hrajeme hardrock

Fifidroki: Říkají nám, že hrajeme hardrock

10. října 2018, 08:39

Od fascinace ukrajinskými lidovými sbory až po zajímavé autorské kompozice, které částečně vycházejí ze slezského folkloru, se během své existence posunula polská skupina Fifidroki. Na konferenci Czech Music Crossroads jsme natočili rozhovor s jejím zakladatelem a kytaristou Norbertem Jasłowským, který vám nabízíme v pořadu Jak se vám líbí. Premiéru vysíláme 11. října 2018, kdykoli později poslouchejte z audioarchivu.

Krzikopa a tvůrčí dekonstrukce slezské hudby

Krzikopa a tvůrčí dekonstrukce slezské hudby

7. října 2018, 18:06

Skupina Krzikopa reprezentovala Polsko v Ostravě na konferenci Czech Music Crossroads 2018. Věnuje se úpravám lidových písní ze Slezska, které kombinuje mimo jiné s prvky rocku a elektronické hudby. V rozhovoru, který jsme natočili právě v Ostravě, vám skupinu představila její zpěvačka Katarzyna Dudziak. Přepis části rozhovoru si můžete přečíst, celý pořad najdete v našem audioarchivu.

Jirkovský písňovar 2018 – výsledková listina

Jirkovský písňovar 2018 – výsledková listina

7. října 2018, 00:55

Soutěžní mezinárodní festival sborové populární hudby, jehož hlavní klání o sošku Jirkovského rytíře se konalo v sále Červeného Hrádku u Jirkova v sobotu 6. října 2018, by snad ani soutěžní být neměl. Vždyť výkony přihlášených vokálních souborů i pěveckých sborů byly natolik vyrovnané, že sestavit pořadí kvality bylo lze jen stěží.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Bengálska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Bengálska

2. října 2018, 08:48

Západní Bengálsko je jedním z 29 svazových států Indie a má 90 milionů obyvatel. Spolu s nezávislým státem Bangladéš tvoří kulturně bohatou oblast Bengálsko a právě na hudební výlet do této země vás pozveme v pořadu Slyšte, lidé! Zaměříme se především na hudbu mystických zpěváků baulů a fakírů, kteří sice představují jen zlomek bengálské populace, ale jejich hudební i slovesná produkce výrazně ovlivňuje indickou kulturu. Poslouchejte v našem audioarchivu.

Jirkovský písňovar 2018

Jirkovský písňovar 2018

1. října 2018, 14:16

Festival zaměřený na interpretaci populární hudby aranžované pro pěvecký sbor nebo vokální soubor se letos koná podvanácté, a sice v termínu od 5. do 7. října.

Čači Vorba: Romská hudba nás sjednocuje

Čači Vorba: Romská hudba nás sjednocuje

26. září 2018, 22:56

Polská skupina Čači Vorba se inspiruje lidovou hudbou Romů, Rumunů a dalších národů Balkánu. O tom, co jej a jeho spoluhráče právě na romské hudbě fascinuje, a také o dosavadních úspěších kapely budeme mluvit s jejím zakladatelem Piotrem Majczynou. V premiéře poslouchejte 4. října 2018, později bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Regiony

Regiony

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music