World Music

Máte rádi spojování hudebních stylů s příchutí exotiky a tradice? Pak jste zde správně. World music je sice umělý termín (vymysleli jej prodejci hudebních nosičů v 80. letech), ale skrývá v sobě pestrou škálu hudby, kterou je radost poslouchat a objevovat.

Folkové prázdniny 2019 – vybíráme z programu

Folkové prázdniny 2019 – vybíráme z programu

12. května 2019, 23:40

Téma letošních Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou zní O duši. Vybíráme z programu festivalu některé zajímavé momenty. Rozhovor s dramaturgem Michalem Schmidtem budeme vysílat 25. června 2019. 

Janusz Prusinowski: Tep lidových písní připomíná lidský život

Janusz Prusinowski: Tep lidových písní připomíná lidský život

9. května 2019, 07:16

Houslista Janusz Prusinowski se svou skupinou se věnuje polské tradiční hudbě a tancům, ale blízko má také k tvorbě Fryderyka Chopina nebo k jazzu. Vedle rozhovoru s Januszem Prusinowským, který jsme natočili na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou, v pořadu uslyšíte také ukázky z jeho nového alba Po śladach. Premiéra 16. května 2019, poté bude pořad přístupný v audioarchivu.

Habib Koité: Evropa není bezedná

Habib Koité: Evropa není bezedná

3. května 2019, 23:36

Kytarista Habib Koité z Mali je jednou z největších hvězd západoafrické hudby. Stejně jako se v jeho hudbě prolínají prvky původních afrických stylů s rockem a popem, má Koité co říct k tradiční společnosti i k naprosto aktuálním tématům. Rozhovor s Habibem Koitém uvedeme 5. června 2019, poté si jej budete moci pustit z našeho audioarchivu.

Skupina Ponk nominována na cenu německé kritiky

Skupina Ponk nominována na cenu německé kritiky

2. května 2019, 23:40

Brněnské trio Ponk je se svým aktuálním albem Diedina nominováno v kategorii World music na prestižní světovou cenu německé kritiky Preis der Deutschen Schallplatten Kritik. 

Folkové prázdniny: Harfy nad Oslavou

Folkové prázdniny: Harfy nad Oslavou

23. dubna 2019, 09:37

I letos bude v Náměšti nad Oslavou na Folkových prázdninách pokračovat mimořádný koncertní projekt Struny nad Oslavou. Tentokrát bude zaměřen na harfy – divákům se představí tři hráči na různé typy tohoto nástroje z různých kontinentů.

Awa Mangara: Rodiče mi zakazovali zpívat

Awa Mangara: Rodiče mi zakazovali zpívat

20. dubna 2019, 09:29

Zpěvačka Awa Mangara pochází z afrického Mali, ale vdala se na Slovensko, kde také vychovává své děti. Hudbě se věnovala už ve své vlasti a po pauze se nedávno znovu začala na profesionální úrovni věnovat zpěvu. Své písně ve stylu tanečního popu s prvky africké hudby připravuje především pro francouzský trh, ale snaží se jimi zaujmout i ve střední Evropě. V pořadu Jak se vám líbí bude hovořit o svých kořenech, o svém rodném jazyce i o tom, jak vnímá současnou válku v Mali. Premiéru vysíláme 3. května 2019.

Hudba pravdy

Hudba pravdy

18. dubna 2019, 13:00

Na Bílou sobotu (20. 4. 2019) vám v 10.10 nabídneme k poslechu záznam koncertu Hudba pravdy, ve kterém zazní postně rozjímavé moravské písně. Nápěvy z horňáckých či valašských kancionálů, písně Jana Amose Komenského či poetický odkaz Petra Bezruče přednesou moravští zpěváci Magdalena Múčková, Klára Blažková a Jan Zaviačič za doprovodu souboru Ensemble FLAIR.

Slyšte, lidé! – Hana a Petr Ulrychovi jubilující

Slyšte, lidé! – Hana a Petr Ulrychovi jubilující

15. dubna 2019, 15:53

Sourozenci Hana a Petr Ulrychovi si v roce 2019 připomínají několik důležitých výročí. Petr oslavil v únoru 75. narozeniny, jeho sestra Hana na konci března sedmdesáté. Společně vystupují 55 let a z toho 40 se skupinou Javory. V pořadu Slyšte, lidé! si ve zkratce připomeneme jejich hudební dráhu – od bigbítových začátků se skupinami Vulkán a Atlantis přes spolupráci s Orchestrem Gustava Broma a inspiraci lidovou hudbou v rané fázi kapely Javory až po fascinaci world music, vyzrálou nadžánrovou tvorbu z poslední doby a návrat k bigbítu v kapele Javory Beat.

Tamikrest: Tamašek je velmi melodický jazyk

Tamikrest: Tamašek je velmi melodický jazyk

14. dubna 2019, 17:04

Tamikrest je hudební skupina, kterou tvoří Tuarégové z pouštní oblasti severního Mali. Skupina vychází z tradiční hudby tohoto berberského národa, ale používá elektrické kytary a další moderní nástroje. S kapelníkem Ousmanem Ag Mossou hovoříme o jazyce tamašek, v němž skupina zpívá, a také o dlouhodobé snaze Tuarégů získat nezávislost nebo alespoň autonomii na republice Mali. Rozhovor jsme natočili na festivalu Blues Alive v Šumperku, kde kapela Tamikrest vystupovala.

Folkové prázdniny 2019 budou o duši

Folkové prázdniny 2019 budou o duši

12. dubna 2019, 22:58

O duši. To je téma 34. ročníku festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Bude se konat od 27. července do 3. srpna. Festival zahájí večer s maďarským houslistou Félixem Lajkó a s polskou skupinou Vołosi.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music