World Music

Termín world music vymysleli v roce 1987 prodejci hudebnin ve Velké Británii, a to jako pojmenování pro veškerou tradiční nebo z tradice vycházející a na tradici navazující hudbu nezápadního světa (dříve označovanou jako Roots Music nebo – velmi nepřesně – jako Reggae & Dub). Na této stránce budete nacházet informace o interpretech českých a slovenských (kteří mísí domácí i zahraniční folklór s jinými žánry) i velmi exotických. Zrockovaná horňácká píseň, irská lidovka, valašská halekačka, blues ze Sahary, latinskoamerické rytmy, alikvotní zpěváci ze Sibiře, zpěvy kočovných Tuarégů, balkánská dechovka, reggae i turecké disco. To vše se do pojmu world music vejde. Pokud tedy máte rádi netradiční spojování stylů a příchuť exotiky, nezapomeňte se na tuto stránku vracet.

Jak se vám líbí: Stano Palúch a skupina Bashavel

Jak se vám líbí: Stano Palúch a skupina Bashavel

19. září 2018, 23:37

Slovenská skupina Bashavel obdržela v roce 2018 prestižní cenu Radio_Head Award v žánrové kategorii Jazz. Kapela, která vznikla fúzí dvou trií se společným kontrabasistou Róbertem Raganem, hraje hudbu na pomezí akustického jazzu a folkloru. Více o její historii i o způsobu práce prozradí v pořadu Jak se vám líbí houslista Stano Palúch. Premiéru vysíláme 24. září 2018, později můžete poslouchat z audioarchivu.

Jak se vám líbí: Darek Neumann představí svět, který zná

Jak se vám líbí: Darek Neumann představí svět, který zná

11. září 2018, 16:24

Svět, který znám. To je název alba, na kterém brněnský zpěvák a hráč na foukací harmoniku Darek Neumann zpívá světové standardy s novými texty Ester Kočičkové. Rozhovors Darkem Neumannem uvedeme v pořadu Jak se vám líbí 17. září 2018.

Majda Mária Guessous: Turecko jsem vnímala jako otevřený svět

Majda Mária Guessous: Turecko jsem vnímala jako otevřený svět

7. září 2018, 23:05

Zpěvačka Majda Mária Guessous je po matce Maďarka a po otci Maročanka. Ve své tvorbě se inspiruje lidovou hudbou Maďarska, Maroka, ale také Turecka, Indie a dalších zemí. O tom, jak písně tvoří a jakou inspiraci jí přinášejí cizí jazyky, bude hovořit v pořadu Jak se vám líbí. Rozhovor jsme natočili na konferenci Czech Music Crossroads v Ostravě. V premiéře jej uvedeme 11. září 2018. 

Slyšte, lidé! – Ohlédnutí za Czech Music Crossroads 2018

Slyšte, lidé! – Ohlédnutí za Czech Music Crossroads 2018

30. srpna 2018, 14:22

V tomto vydání týdeníku Slyšte, lidé! ohlížíme za mezinárodní hudební konferencí Czech Music Crossroads 2018, která se konala 16. a 17. července v Ostravě. Novinářům, pořadatelům festivalů a dalším odborníkům z celého světa se představili interpreti ze střední Evropy a letos poprvé také jedna skupina ze Srbska a jeden zástupce české diaspory.

Malina Brothers & Kateřina García (recenze CD)

Malina Brothers & Kateřina García (recenze CD)

25. srpna 2018, 07:27

Skupina Malina Brothers, kterou tvoří bratři Luboš, Pavel a Pepa Malinové a Pavel Peroutka, si na své třetí album jako hosta pozvala zpěvačku Kateřinu García. Přečtěte si naši recenzi a k tomu si z archivu poslechněte rozhovor s Lubošem Malinou a Katkou García.

Vrelo: Naše milostné písně pojednávají o ztrátách

Vrelo: Naše milostné písně pojednávají o ztrátách

23. srpna 2018, 21:29

Vrelo je srbská skupina, která kombinuje moderní taneční hudbu hranou jen s minimem nástrojů a vícehlasý ženský zpěv. Rozhovor s Ivanou Jovanović, jednou z jejích šesti zpěvaček, jsme natočili na konferenci Czech Music Crossroads v Ostravě. Pořad si můžete poslechnout z našeho archivu. A část rozhovoru si můžete také přečíst.

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, podzim 2018

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, podzim 2018

16. srpna 2018, 17:45

V aktuálním vydání týdeníku Slyšte, lidé! vás budeme zvát na zajímavé koncerty a festivaly, které proběhnou během letošního podzimu. Budeme hovořit o festivalu Hlasy, který se koná na začátku září v Rožnově pod Radhoštěm. Do Prahy pozveme na koncerty irské skupiny Kodaline a britského zpěváka George Ezry a také na festival Struny podzimu. Budeme hovořit také o festivalu Blues Alive, který se v Šumperku uskuteční ve dnech 15.–17. listopadu. Premiéru vysíláme 18. srpna 2018, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Fotogalerie: Czech Music Crossroads 2018

Fotogalerie: Czech Music Crossroads 2018

15. srpna 2018, 08:38

Ve dnech 16. a 17. července 2018 proběhla v Ostravě mezinárodní konference Czech Music Crossroads. Odborníkům z celého světa se představily kapely z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, letos poprvé také jedna ze Srbska a také jeden zástupce „české diaspory“. Podívejte se na fotografie z této akce.

Festival Hlasy 2018

Festival Hlasy 2018

14. srpna 2018, 22:54

"Akcent na hlas je v dramaturgii festivalu významný, protože je to v podstatě jediné měřítko, které je zásadní pro výběr interpretů," říká Pavel Trčka, který spolu s Honzou Petruželou pozve na první zářijovou sobotu na festival Hlasy do Rožnova pod Radhoštěm. Moderuje Radka Rozkovcová.

Slyšte, lidé! – Ohlédnutí za festivalem Colours of Ostrava 2018

Slyšte, lidé! – Ohlédnutí za festivalem Colours of Ostrava 2018

5. srpna 2018, 10:50

Ve dnech 18.–21. července 2018 se v Ostravě konal festival Colours of Ostrava, jehož program po celé čtyři dny sledoval náš redaktor Milan Tesař. V pořadu Slyšte, lidé! vám představí jedenáct kapel a hudebníků, kteří jej letos na 22 scénách festivalu nejvíce zaujali. Pořad jsme v premiéře uvedli 4. srpna, poslechnout si jej můžete v repríze 7. srpna v 16.55 nebo kdykoli z audioarchivu.