World Music

Máte rádi spojování hudebních stylů s příchutí exotiky a tradice? Pak jste zde správně. World music je sice umělý termín (vymysleli jej prodejci hudebních nosičů v 80. letech), ale skrývá v sobě pestrou škálu hudby, kterou je radost poslouchat a objevovat.

Pablo Sanmamed: jazzové úpravy mariánských písní

Pablo Sanmamed: jazzové úpravy mariánských písní

8. května 2021, 08:08

Španělský jazzový kontrabasista Pablo Sanmamed se svou skupinou nahrál na své album Ben vennas maio písně ze středověké galicijské sbírky Cantigas de Santa Maria. Nahrávku si představíme v pondělí 10. května 2021 v ranní rubrice Třikrát z Proglasu. 

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Balkán 2021

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Balkán 2021

6. května 2021, 17:28

V pořadu Slyšte, lidé! vás přesně po roce zveme na hudební výlet na Balkán. Představíme si například řecké hudebníky Sofii Labropoulou a Thanose Stavridise nebo chorvatského zpěváka a skladatele Ivana Grobenského. Budeme si hrát také ze dvou zajímavých výběrů srbské hudby. Premiéra 8. května 2021.

Evritiki Zygia a jejich burcující hudba

Evritiki Zygia a jejich burcující hudba

2. května 2021, 19:08

Řecká skupina Evritiki Zygia se zaměřuje na tradiční hudbu Thrákie, území na pomezí dnešního Řecka, Bulharska a Turecka. Zatímco původně používala především tradiční nástroje jako dudy, thráckou lyru, buben davul nebo píšťalu kaval, na novém albu Ormenion hrají důležitou roli také elektrické varhany. Rozhovor s členem skupiny Spyrosem Stratosem připravil Jannis Moras.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Afriky 2021/2

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Afriky 2021/2

27. dubna 2021, 09:59

Po necelých třech měsících v pořadu Slyšte, lidé! navštívíme opět Afriku. Během jedné hodiny uslyšíte nové nahrávky tradiční i moderní africké hudby od interpretů z jedenácti zemí. Africký kontinent procestujeme od severu na jih a od západu na východ, tedy od Egypta po Jihoafrickou republiku a od Sierry Leone po Keňu, respektive po Komorské souostroví na východ od Afriky. Těšit se můžete například na zpěvačku a módní návrhářku Fely Tchaco z Pobřeží slonoviny, na egyptského herce a zpěváka Nassera Kiladu, na ženský vokální soubor Afrika Mamas, na písničkáře z Ghany Adjiriho Odamateyho nebo na taneční soubor Maasai Vocals. Premiéra 1. května 2021, poté v audioarchivu.

Sofia Labropoulou: Skutky hrdiny jsou posvátné

Sofia Labropoulou: Skutky hrdiny jsou posvátné

20. dubna 2021, 20:13

V dubnu 2021 se už třetí měsíc za sebou drží v první trojce hitparády World Music Charts Europe řecká hudebnice Sofia Labropoulou s albem Sisyphus. Sofia hraje na kanonaki (též kanun), což je druh citery, používaný na Balkáně, v severní Africe a na Blízkém východě. Ve své hudbě se inspiruje mimo jiné řeckou mytologií, existenciálními díly Alberta Camuse a punkem. Více prozradí ona sama v rozhovoru, který s ní v řečtině vedl náš kolega Jannis Moras. Premiéra 23. dubna 2021.

Třikrát z Proglasu: Mabel Flores

Třikrát z Proglasu: Mabel Flores

13. dubna 2021, 16:54

V pondělí 19. dubna 2021 si v ranní rubrice Třikrát z Proglasu představíme katalánskou zpěvačku Mabel Flores a její nové album Meraki.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Kubu

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Kubu

12. dubna 2021, 18:56

V pořadu Slyšte, lidé! vás tentokrát pozveme na hudební výlet na Kubu. Představíme si některé legendy kubánské hudební scény i současné hudebníky, kteří sklízejí úspěchy ve světě. Dostane se na některé zajímavé mezinárodní spolupráce kubánských muzikantů i na jeden z posledních objevů kubánské scény, 19letého loutnistu Noslena Noela. Premiéra v sobotu 17. dubna 2021, poté v audioarchivu.

Folkové prázdniny 2021: přípravy v plném proudu

Folkové prázdniny 2021: přípravy v plném proudu

11. dubna 2021, 13:21

„I když nevíme, co nás čeká následující týden, natož na konci července, jsem přesvědčen, že letošní Folkové prázdniny budou. Musíme se jistě připravit na různá omezení, ale věřím, že se vše podaří,“ říkal Michal Schmidt, ředitel našeho spřáteleného festivalu, který má proběhnout v Náměšti nad Oslavou od 24. do 31. července 2021.

Třikrát z Proglasu: francouzsko-arménské duo Ladaniva

Třikrát z Proglasu: francouzsko-arménské duo Ladaniva

8. dubna 2021, 16:34

V pondělí 12. dubna 2021 si v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu představíme francouzsko-arménské duo Ladaniva.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Belgie

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Belgie

4. dubna 2021, 10:40

V pořadu Slyšte, lidé! si představíme pestrou hudební scénu Belgie. Budeme si pouštět jednak kapely, které vycházejí z tradiční hudby Flander, dále skupiny, které vznikly v kosmopolitním podhoubí Bruselu a orientují se na fúzi různých žánrů, a v neposlední řadě si představíme také jednoho belgického jazzovézho saxofonistu. Těšit se můžete například na skupiny Azmari, Spilar, Wör, Hot Griselda, na mezinárodní Trio Bará, na duo Naragonia nebo na projekt Jola, který tvoří Maročané žijící v Bruselu. Premiéra 10. dubna 2021, poté v archivu.

Témata Jak se vám líbí

Teepee_ve-studiuPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web