Čaj do páté

Hodinka hudby (nejen) pro pamětníky a pamětnice odpoledních čajů. Nepravidelně se v ní budou střídat rubriky Křižovatky/Crossroads pro mezní a hraniční hudební žánry, Vlak v 16.01 pro příznivce country, trampské hudby a bluegrassu, Swing, to mě baví pro posluchače a tanečníky swingové hudby a konečně Hodinka s dechovkou. Můžete poslouchat ve čtvrtek odpoledne od 16.00. 

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 2

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 2

1. června 2023, 12:54

V dnešním Čaji do páté vás čeká další díl nepravidelného občasníku Vlak v 16:01 a druhý díl „hommage“ neboli pocty Gordonu Lightfootovi, výjimečnému kanadskému písničkáři, který opustil své posluchače 1. května roku 2023 ve čtyřiaosmdesáti letech z plného koncertního nasazení. Tentokrát – na rozdíl od minulého dílu – uslyšíme častěji češtinu než angličtinu a naskytne se nám šance porovnat přímo, jak se čeští autoři a interpreti popasovali s výzvou převést (většinou do češtiny, ale často do úplně odlišného hudebního žánru) písně Gordona Lightfoota. Helena Bretfeldová vás zve na Hommage to Gordon Lightfoot 2 přesně měsíc po jeho odchodu, ve středu 1. června od 16.00.

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 1

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 1

25. května 2023, 11:38

Další díl nepravidelného občasníku Vlak v 16:01 nás dnes současně potěší a zarmoutí: bude to „hommage“ neboli pocta Gordonu Lightfootovi, výjimečnému kanadskému písničkáři, který nečekaně odešel 1. května roku 2023 půl roku před svými pětaosmdesátými narozeninami. Od svého prvního vydaného alba Lightfoot! v roce 1964 slavil úspěch i daleko za hranicemi Kanady. V prvním dílu hudební pocty uslyšíme samotného Lightfoota i několik vydařených coververzí s originálním textem v podání výjimečných zpěváků různých žánrů: Johnny Cashe, Nanci Griffith, voicebandu Singapur, tria Peter, Paul & Mary, Chrise Thileho a Punch Brothers - a především Tonyho Rice. Nalaďte si Čaj do páté a pořad Heleny Bretfeldové Hommage to Gordon Lightfoot ve čtvrtek 25.května v 16 hodin.

Čaj do páté - Křižovatky: Vzpomínka na Brada Strattona

Čaj do páté - Křižovatky: Vzpomínka na Brada Strattona

18. května 2023, 15:45

Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  vám dnes nabídne hudební vzpomínku na jednu z nejvýraznějších muzikantských osobností nejen porevoluční Prahy devadesátých let, Bradleyho Strattona - muzikanta, skladatele, textaře, zpěváka, ale především frontmana dvou pozoruhodných kapel - Circus Praha a Snake Eaters. Dříve než se po pouhých šesti letech vrátil do Spojených států, zásadně ovlivnil více než jednu generaci českých muzikantů a také doživotně poznamenal sám sebe. Ačkoliv byl už pevně usazen v Brooklynu, v jiném prostředí a v pouze částečně příbuzné profesi hudebního producenta, do Prahy za muzikantskými kamarády se vytrvale vracel, příležitostně s nimi hrával a skládal pro ně. Naopak mnozí z jeho bývalých spoluhráčů jezdili za ním do New Yorku a spolupracovali na jeho tamějších hudebních aktivitách. Vzpomínková akce Brad Stratton Memorial Concert se koná ve středu 18.května od 20:30 v Malostranské besedě za účasti mnoha jeho spoluhráčů a přátel.

Čaj do páté - Křižovatky: Martin Novák - bubeník s respektem

Čaj do páté - Křižovatky: Martin Novák - bubeník s respektem

11. května 2023, 15:09

V dalším Čaji do páté  v nepravidelném občasníku Křižovatky/Crossroads  a v jeho rámci volného seriálu „Sidemen“ (o skvělých instrumentalistech i autorech, kteří se „ukrývají“ za frontmanem a přitom nenápadně dominují) vám Helena Bretfeldová představí nástin hudebního profilu výjimečného hráče na bicí, perkuse, ale i všestranného hudebního multiinstrumentalisty Martina Nováka. Můžete ho znát už z předchozích Křižovatek - spolupracuje totiž mimo jiných s Jaromírem Honzákem, Davidem Dorůžkou a s Petrem Ostrouchovem, nedávno se výrazně podepsal pod debutové CD písničkářky Marie Puttnerové. Nejznámější je asi jako člen hudební formace Robert Křesťan a Druhá tráva. O jedné z nejvýraznějších muzikantských osobnosti "v pozadí", pro kterou neexistují žánrové mantinely poslouchejte v Čaji do páté v premiéře ve čtvrtek 11. května od 16 hodin, v repríze o týden později (18. května) od 3 hodin nebo kdykoliv v našem Audioarchivu.

Čaj do páté - Křižovatky: Jaromír Honzák - Face of the Bass

Čaj do páté - Křižovatky: Jaromír Honzák - Face of the Bass

27. dubna 2023, 14:18

V dalším dílu nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  a v jeho rámci volného seriálu „Sidemen“ (o skvělých instrumentalistech i autorech, kteří se umějí „schovat“ za frontmana nebo nenápadně zapadnout do spřízněné kapely) vám autorka Helena Bretfeldová nabídne pouze stručný, ale přesto velice barvitý hudební portrét „hostujícího“ kontrabasisty (dnes už občas také baskytaristy) rozkročeného přes neuvěřitelnou šíři hudebních stylů a žánrů (přestože stále je doma především v jazzu) Jaromíra Honzáka a jeho proměnlivou "kontrabasovou tvář". Nalaďte si Čaj do páté ve čtvrtek 27. dubna od 16.00, o týden později ve tři ráno nebo kdykoliv v Audioarchivu Proglasu.

Čaj do páté - Křižovatky: David Dorůžka - mistr jazzové improvizace

Čaj do páté - Křižovatky: David Dorůžka - mistr jazzové improvizace

19. dubna 2023, 23:15

Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  a v jeho rámci volného seriálu „muži v pozadí“ (o skvělých instrumentalistech i autorech, kteří se umějí „schovat“ za jiného frontmana nebo do spřízněné kapely, pokud o to stojí) vám nabídne pouze částečný, ale přesto velice barvitý hudební portrét Davida Dorůžky, kytaristy rozkročeného přes neuvěřitelnou šíři jazzem mnohdy jen vzdáleně dotčených stylů, které nejen hraje s neuvěřitelnou invencí a nevyčerpatelnou schopností improvizace – nikoliv bezbřehé, jak je občas v jazzu zvykem, ale přísně „k věci“ – a především, pokud nehraje vlastní autorskou skladbu, velmi empaticky vůči záměru autora. K poslechu pořadu Čaj do páté ve čtvrtek 20. dubna vás zve Helena Bretfeldová.

Čaj do páté - Křižovatky: S Radimem Hanouskem o FAUN Festivalu

Čaj do páté - Křižovatky: S Radimem Hanouskem o FAUN Festivalu

13. dubna 2023, 14:43

V dalším dílu nepravidelného občasníku Křižovatky-Crossroads redaktorka Helena Bretfeldová společně se svým hostem, jazzovým saxofonistou a basklarinetistou, vedoucím projektu Dust in the Groove a hudebním dramaturgem Radimem Hanouskem, slovem i hudebními ukázkami  představí hlavní hvězdy nadcházejícího nadžánrového FAUN Festivalu, který 21.-22.dubna vyplní prostory divadla Husa na provázku. Poslechněte si v premiéře ve čtvrtek 13. dubna od 16.00 hodin nebo kdykoliv v audioarchivu.

Čaj do páté - Křižovatky: Petr Ostrouchov podruhé (o vydavatelství Animal Music)

Čaj do páté - Křižovatky: Petr Ostrouchov podruhé (o vydavatelství Animal Music)

5. dubna 2023, 13:14

Petr Ostrouchov - profesí právník (specialista na autorské právo) je muzikant, zpěvák, skladatel a hudební vydavatel: podle své někdejší kapely Sto zvířat pojmenoval "své" vydavatelství Animal Music,  v němž každoročně vychází alba nominovaná (a posléze většinou vítězící) v žánrových cenách Anděl v kategorii Jazz. Letos jsou v užší nominaci dvě alba (ze tří): už tradičně kontrabasista Jaromír Honzák (Twenties) a také skupina Vertigo (Nic). O žánrovém zaměření, nedávno vydaných albech i  plánech hudebního vydavatelství Animal Music na nejbližší dobu si s Petrem Ostrouchovem bude opět povídat Helena Bretfeldová. Samozřejmě také zazní hudební ukázky z produkce AM. Poslouchejte Čaj do páté ve čtvrtek 6. dubna od 16 hodin.

Čaj do páté - Křižovatky: Petr Ostrouchov poprvé

Čaj do páté - Křižovatky: Petr Ostrouchov poprvé

22. března 2023, 13:21

Petr Ostrouchov - profesí právník-specialista na autorské právo - je muzikant a hudební vydavatel: podle své někdejší kapely Sto zvířat pojmenoval "své" vydavatelství Animal Music,  v němž každoročně vychází alba nominovaná na žánrové ceny Anděl v kategorii Jazz. Vypracoval se na respektovaného autora filmové hudby; podle filmové série detektivek Modré stíny pojmenoval svou původně příležitostnou kapelu Blue Shadows, která tvoří pilíř jeho studiových nahrávek. O jeho hudebních počinech i  plánech si s ním bude povídat Helena Bretfeldová. V premiéře pořad odvysíláme ve čtvrtek 23. března od 16 hodin.

Čaj do páté - Křižovatky: Mistr zvuku a baskytary Petr Vavřík

Čaj do páté - Křižovatky: Mistr zvuku a baskytary Petr Vavřík

16. března 2023, 12:26

Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  vám nabídne průřez rozmanitou, ale přitom velmi konzistentní hudební tvorbou baskytaristy (a mimoto skvělého mistra zvuku), zlínského rodáka Petra Vavříka, který je jedním z neviditelných „mužů v pozadí“ – basistou, jimž málokdy diváci a posluchači věnují pozornost, zato frontmani si jich mimořádně cení, neboť výkon kapely na pódiu i v nahrávacím studiu na nich stojí a s nimi padá; i proto si hudební medailonek právem zaslouží. Původním hudebním vzděláním klasický kytarista se sólovými ambicemi si z hudební školy odnesl brilantní techniku, což mu později velmi usnadnilo „samostudium“ basové kytary; dalším skvělým předpokladem byl jeho široký herní i posluchačský muzikantský záběr. Poslechněte si Čaj do páté ve čtvrtek od 16 hodin - nebo kdykoliv v Audioarchivu.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web