Blues na Proglasu

Blues je sice žánr menšinový, avšak ve vysílání Proglasu má své místo i svou tradici. Pravidelně se například věnujeme dění v brněnském klubu Stará Pekárna, zaslíbenému místu českých bluesmanů. Zajímá nás podzimní mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku i stránka o českém blues CzechBlues.com.

Ve vysílání Proglasu se profily bluesových muzikantů objevují nepravidelně. Blues se také střídá s jazzem v nočních půlhodinách ve středu od 0.30 a v sobotu od 0.05.

Profil Vlastimila Třešňáka v pořadu Slyšte, lidé!

Profil Vlastimila Třešňáka v pořadu Slyšte, lidé!

26. března 2017

„Vlastimil Třešňák již nevystupuje. Děkujeme za pochopení,“ můžete se dočíst na internetových stránkách známého českého písničkáře, spisovatele a výtvarníka. Přestože Třešňák nechtěl už ani nahrávat nové písně, podařilo se vydavateli Lubomíru Houdkovi dostat jej do studia. Ve spolupráci se saxofonistou Janem Štolbou Třešňák natočil nové album Konvolut, které obsahuje jeho méně známé nebo přepracované starší písně. Vlastimilu Třešňákovi a nejen jeho novému albu věnujeme v aktuálním vydání týdeníku Slyšte, lidé! Poslouchejte z našeho audioarchivu nebo v repríze 28. března 2017 od 16.55.

King Bee, Mississippi Mixtape a Bužma vítězi Blues Aperitivu

King Bee, Mississippi Mixtape a Bužma vítězi Blues Aperitivu

21. března 2017

V sobotu 18. března proběhlo v Šumperku finále mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Do hlavního programu podzimního festivalu Blues Alive postupují česká skupina King Bee a slovenští Mississippi Mixtape, kteří si zároveň zahrají v polském Chorzówě. Do programu festivalu Boskovice a také na polský festival Front Porch Blues postupuje český bluesový písničkář Bužma, kterého můžete znát i z našeho vysílání.

Mississippi Heat: Vložte do toho srdce!

Mississippi Heat: Vložte do toho srdce!

18. března 2017

Mississippi Heat je bluesová skupina z Chicaga, v jejímž čele stojí původem belgický hudebník a skladatel Pierre Lacocque. V telefonickém rozhovoru si s ním budeme povídat o foukací harmonice, o jeho oblíbených biblických postavách i o tom, v čem je blues po hudební stránce výjimečné. Skupina Mississippi Heat vystoupí 28. března 2017 v Praze v Lucerna Music Baru. Pořad poslouchejte v úterý 21. března od 19.15.

Jablkoň: Vykolejená (recenze)

Jablkoň: Vykolejená (recenze)

3. března 2017

Krátce před oslavami svých 40. narozenin vydala skupina Jablkoň nové písňové album. Kontrastem mezi ženským a mužským hlasem se vrací k albu Půljablkoň, volbou repertoáru částečně k deskám Cestující v noci a Písničky a celkovou silou písní se přiližuje dodnes nepřekonané nahrávce Bláznivá z roku 1999.

Duke Robillard: Staré bluesmany jsem nemohl napodobovat

Duke Robillard: Staré bluesmany jsem nemohl napodobovat

20. února 2017

Americký bluesový kytarista a zpěvák Duke Robillard byl v listopadu 2016 hostem festivalu  Blues Alive v Šumperku. S hudebníkem, který stál u zrodu skupiny Roomfull Of Blues a spolupracoval s Bobem Dylanem nebo Tomem Waitsem, jsme hovořili nejen o jeho novém album Blues Full Circle. Rozhovor uvedeme 3. března 2017 v 19.15 a jeho část si nyní můžete přečíst.

Konvolut Vlastimila Třešňáka

Konvolut Vlastimila Třešňáka

16. února 2017

Písničkář Vlastimil Třešňák se svým Temporary Quintetem právě vydal nové album s názvem Konvolut. Album si představíme ve čtvrtek 2. března 2017 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Výsledky Bluesové ankety 2017

Výsledky Bluesové ankety 2017

12. února 2017

Náš spřátelený web BluesMusic.sk zveřejnil výsledky své výroční bluesové ankety. Má vročení 2017, ale mapuje především slovenskou scénu v uplynulém roce.

The Weathermakers nahráli EP Dnes!

The Weathermakers nahráli EP Dnes!

8. února 2017

Brněnská bluesová skupina The Weathermakers nadělila svým fanouškům novinku, EP desku s názvem Dnes! Obsahuje čtyři písně s texty v češtině. Představí ji 24. února v divadelním studiu Paradox v Brně.

Khalif Wailin’ Walter: Mám rád, když moje kytara zpívá

Khalif Wailin’ Walter: Mám rád, když moje kytara zpívá

6. února 2017

Amerického bluesového kytaristu Khalifa Wailin’ Waltera jsme si v pořadu Jak se vám líbí představili v roce 2014. Nyní jsme si jej k mikrofonu pozvali znovu, a to proto, aby nám představil svůj nový projekt. Pod lehce pozměněným názvem K Walters natočil akustické album Man, Mic, Guitar a právě jemu se v pořadu budeme věnovat především. Poslouchejte v pátek 10. února 2017 od 19.15. A část rozhovoru si můžete přečíst zde.

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

3. února 2017

The Amplified Acoustic Band je skupina, ve které se sešli tři zkušení čeští hudebníci – kytarista Radek Hlávka, kontrabasistka Svatka Štěpánková a bubeník Martin Petrásek – s anglickým písničkářem Jamiem Marshallem. Přečtěte si naši recenzi jejich CD Now. Here. This.

Hudba pravdy

Hudba pravdy_2017_orezVelikonoční koncerty Ensemble FLAIR Jana Rokyty.

 

Regiony

Regiony

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou natočili album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music