Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu najdete jazz nepravidelně v různých pořadech (Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí apod.). Kromě toho pro vás vždy v sobotu krátce po půlnoci chystáme jazzovou půlhodinu. Pořad Noční bdění s jazzem poslouchejte ve středu kolem půl jedné v noci. A půlhodinový Jazzový podvečer laďte každý druhý, čtvrtý a pátý pátek v měsíci od 17.25.

Na tomto místě hledejte články o všech variantách jazzu: od jazzu tradičního až po jeho nejmodernější odrůdy a fúze s dalšími žánry. Další informace najdete o jazzu hledejte na stránkách České jazzové společnosti nebo na portálu JazzPort.cz.

Festival Jazz Brno 2017

Festival Jazz Brno 2017

18. srpna 2017, 07:57

Od 16. září do 19. prosince 2017 bude v klubu Stará Pekárna v Brně probíhat další ročník koncertního cyklu Jazz Brno. Na programu bude moderní jazz, blues i funk. Na festival vás v pořadu Jak se vám líbí pozve jeho pořadatel Jiří Švéda v pátek 8. září od 19.15.

Jiří Slavík: Mateřština (recenze CD)

Jiří Slavík: Mateřština (recenze CD)

13. srpna 2017, 16:54

Cenu Anděl 2016 v kategorii World Music obdržel Jiří Slavík, klasicky vzdělaný jazzový kontrabasista a skladatel, který se v tomto projektu představuje i jako hráč na řadu dalších nástrojů. Album mělo svou koncertní premiéru v červenci 2017 v Náměšti nad Oslavou (jeho protagonisty Jiřího Slavíka a Mariana Friedla doprovázeli členové VUS Ondráš) a znovu bude uvedeno na festivalu Struny podzimu v Praze. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte ze záznamu rozhovor s Jiřím Slavíkem.

Fanfán Tulipán vydal nové EP Vulpea Lunatică

Fanfán Tulipán vydal nové EP Vulpea Lunatică

8. srpna 2017, 17:35

K osmému výročí svého vzniku vydala jazzová kapela Fanfán Tulipán digitální minialbum Vulpea Lunatică, které poskytla na svém Bandcampu volně ke stažení. Šestice skladeb byla natočena během letošního únorového koncertu v pardubickém Divadle 29, kdy vznikly také videoklipy v režii hudebníka a kameramana Adama Kollera.  

Barrett & Lewis: Lidé popíjejí, ale soustředí se na hudbu

Barrett & Lewis: Lidé popíjejí, ale soustředí se na hudbu

4. srpna 2017, 19:38

Na jaře 2017 bylo na českém turné americké duo, které tvoří špičkový hráč na foukací harmoniku Bill Barrett a kytarista Brad Lewis. V rozhovoru, který jsme s nimi během jejich českého pobytu natočili, budou pánové hovořit o svých hudebních kořenech, o vztahu k vinylovým deskám nebo o tom, čím se české publikum liší od amerického. Poslouchejte 9. srpna 2017 od 19.15.

Jean-Christophe Cholet a pocta Poulencovi

Jean-Christophe Cholet a pocta Poulencovi

26. července 2017, 22:27

V pořadu Jak se vám líbí jsme vám 19. července 2017 přinesli rozhovor s francouzským pianistou a skladatelem Jeanem-Christophem Choletem. Jedním z jeho projektů, které jsme si představili, je koncepční album Le tombeau de Poulenc.

Hostina Dagmar Voňkové – soutěž o CD

Hostina Dagmar Voňkové – soutěž o CD

25. července 2017, 22:48

Písničkářce a kytaristce Dagmar Voňkové právě vyšlo nové album Hostina. Soutěžit o ně můžete do pátku 4. srpna 2017.

Coming Homo – rozhovor s pianistou Martinem Konvičkou

Coming Homo – rozhovor s pianistou Martinem Konvičkou

18. července 2017, 16:04

Martin Konvička je mladý jazzový skladatel a pianista, který se v rámci svého magisterského studijního programu zabývá tématem improvizace v hudbě z psychologického hlediska. V pořadu Jak se vám líbí nám představí své nové album, nazvané Coming Homo.Poslouchejte v úterý 18. července 2017 nebo kdykoli později z audioarchivu.

Jean-Christophe Cholet: Dvě tria znamenají dvojí hudbu

Jean-Christophe Cholet: Dvě tria znamenají dvojí hudbu

17. července 2017, 14:12

Jean-Christophe Cholet je francouzský jazzový pianista a skladatel. Nedávno navštívil Brno v souvislosti s uvedením jeho rozsáhlé skladby Martinova cesta – na počest svatého Martina – pro dětský sbor a jazzovou skupinu. V rozhovoru, který Proglasu poskytl, bude Jean-Christohpe Cholet hovořit o dalších svých projektech a mezinárodních spolupracích. Poslouchejte 19. července 2017 v 19.15 nebo kdykoli později z audioarchivu.

In The Nature: novinka pianisty Valéra Mika

In The Nature: novinka pianisty Valéra Mika

7. července 2017, 10:50

Po úspěšném sólovém albu Príbehy přichází slovenský pianista a skladatel Valér Miko s novinkou nazvanou In The Nature. Album vychází na značce Real Music House.

Vincenc Kummer: Považuji se za tradičního hráče

Vincenc Kummer: Považuji se za tradičního hráče

5. července 2017, 12:30

Kontrabasista Vincenc Kummer působil postupně v Brně, v Praze a v exilu ve Švýcarsku. Doprovázel Waldemara Matušku i Karla Gotta, později hrál s předními americkými jazzmany. V současné době spolupracuje s o generaci mladšími hudebníky. O jeho hudbě a životě a také o jeho nové knize Medvědí stopou budeme hovořit 27. července 2017 v pořadu Jak se vám líbí. A část rozhovoru si už nyní můžete přečíst.

Marcela Kopecká

Svátek má: sv. Pius X. / Johana

Moderuje: Marcela Kopecká
NyníHudební siesta
Skladba: Benvenuto Cellini, operní předehra op. 23 (1838); Autor: Berlioz Hector; Dirigent: Vronský Petr; Soubor: Státní filharmonie Brno
13.00Zprávy Proglasu, počasí
13.05Písničky
13.50Dnešek v kalendáři
14.00Pozvánky a písničky
14.30Třikrát z Proglasu: Diana...
15.00Zprávy Proglasu, počasí

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music