Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu najdete jazz nepravidelně v různých pořadech (Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí apod.). Kromě toho pro vás vždy v sobotu krátce po půlnoci chystáme jazzovou půlhodinu. Pořad Noční bdění s jazzem poslouchejte ve středu kolem půl jedné v noci. A půlhodinový Jazzový podvečer laďte každý druhý, čtvrtý a pátý pátek v měsíci od 17.25.

Na tomto místě hledejte články o všech variantách jazzu: od jazzu tradičního až po jeho nejmodernější odrůdy a fúze s dalšími žánry. Další informace najdete o jazzu hledejte na stránkách České jazzové společnosti nebo na portálu JazzPort.cz.

Jaromír Honzák a jeho stará i nová hudba

Jaromír Honzák a jeho stará i nová hudba

13. března 2018, 18:46

Jazzový kontrabasista Jaromír Honzák se na svém novém albu Early Music inspiroval především středověkou hudbou, ale současně neztratil nic ze svého vyzrálého autorského rukopisu. V pořadu Slyšte, lidé! jsme se věnovali jak tomuto albu, tak Honzákovým starším nahrávkám. Vedle autorské tvorby uznávaného jazzmana zazněly i jeho úpravy písní Oldřicha Janoty nebo americké zpěvačky Suzanne Vega. Poslechněte si pořad z našeho audioarchivu.

Ch-tdž!

Ch-tdž!

13. března 2018, 11:56

je komorní mužský pěvecký sbor z Prahy s těžko vyslovitelným názvem, který má zachytit zvuk prásknutí bičem. O všech jeho členech se traduje, že dokážou:

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, jaro 2018

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, jaro 2018

10. března 2018, 10:53

V aktuálním vydání pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme na některé zajímavé koncerty letošního jara. V Praze například vystoupí nestor etiopské populární hudby Mulatu Astatke nebo světoznámý trumpetista polského původu Tomasz Stańko. Slavný zpěvák Bobby McFerrin přijede v květnu do Prahy a do Ostravy, na velké turné do Česka přijede britský bluesový hudebník Will Wilde, v Jablonci nad Nisou zahraje bluegrassová mandolinistka a zpěvačka Sierra Hull a vrací se k nám také dvojnásobný držitel Grammy, zpěvák Gregory Porter. Poslouchejte v sobotu 10. března 2018 v 19.15 nebo 13. března v 16.55.

Ben Holder: Skládání hudby člověk  propadne

Ben Holder: Skládání hudby člověk  propadne

8. března 2018, 08:08

Ben Holder je britský houslista, velmi talentovaný mladý hudebník. Vystudoval klasickou hudbu, ale během studií začal poslouchat jazz a dnes uplatňuje hru na housle a také svůj zpěv právě v tomto žánru. Rozhovor jsme s ním natočili během jeho nedávného českého turné. Poslouchejte v pátek 9. března 2018 od 19.15.

Electric Madness Jiřího Šimka

Electric Madness Jiřího Šimka

5. března 2018, 22:52

Jazzový kytarista Jiří Šimek vydal své první sólové album Electric Madness. Vyšlo u vydavatelství Amplion Records.

Oskar Török: V Polsku lidé na jazz chodí

Oskar Török: V Polsku lidé na jazz chodí

28. února 2018, 16:54

Trumpetista Oskar Török je členem skupiny Ivy Bittové Čikori. Hraje a v poslední době také zpívá v jazzovém Vertigu. A nedávno vydal album v triu s pianistou Vítem Křišťanem a kontrabasistou Jiřím Slavíkem. Rozhovor s Oskarem si můžete přečíst v březnovém čísle časopisu UNI. Na Proglasu jej budeme vysílat 3. května 2018 od 19.15.

Štěpánka Balcarová: Life And Happiness Of Julian Tuwim (recenze)

Štěpánka Balcarová: Life And Happiness Of Julian Tuwim (recenze)

20. února 2018, 09:12

Trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová připravila album zhudebněných básní polského básníka Juliana Tuwima. Ke spolupráci si přizvala mimo jiné polskou zpěvačku Małgorzatu Hutek. Poslechněte si rozhovor, který jsme se Štěpánkou vysílali v lednu 2018, a přečtěte si naši recenzi.

Mladí ladí jazz 2018

Mladí ladí jazz 2018

17. února 2018, 23:41

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz zveřejnil program svého devátého ročníku. Bude probíhat od 6. do 30. dubna 2018.

Kristina Barta na turné

Kristina Barta na turné

11. února 2018, 13:04

Pianistka a skladatelka Kristina Barta vystupuje od roku 2015 v triu s Janem Fečem (kontrabas) a Markem Urbánkem (bicí). Skupina má na svém kontě řadu úspěchů ze soutěží a v roce 2017 vydala debutové album Ema29. V březnu 2018 Kristina Barta se svou skupinou vyráží na rozsáhlé klubové turné, v jehož rámci by měla navštívit i naše rádio. Rozhovor odvysíláme 28. března v 19.15.

Program festivalu JazzFestBrno 2018

Program festivalu JazzFestBrno 2018

7. února 2018, 18:46

Od února do dubna bude probíhat letošní hlavní část festivalu JazzFestBrno, podle odborníků nejzajímavějšího jazzového festivalu v Česku. Návštěvníci se opět mohou těšit na vystoupení tuzemské jazzové špičky i na koncerty zahraničních hvězd včetně izraelského kontrabasisty Avishaie Cohena nebo amerického pianisty Brada Mehldaua. Na festival vás jehoumělecký ředitel Vilém Spilka zval 1. února 2018. Pořad si můžete znovu poslechnout z našeho audioarchivu. 

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music