Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu vysíláme jazz nepravidelně v různých pořadech: Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí, Slyšte, lidé! Pravidelně jej můžete slýchat v rámci půlhodinky Synkopy na kanapi (v neděli v 16.30) a v Nočním bdění (sobota od 0.05).

Slyšte, lidé! – Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22

Slyšte, lidé! – Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22

24. června 2022, 17:55

Hudební vydavatelství Hevhetia se sídlem ve slovenských Košicích se věnuje široké škále žánrů od folku přes jazz až po experimentální tvorbu nebo soudobou vážnou hudbu. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme několik novinek z let 2021 a 2022. Těšit se můžete například na novou slovenskou skupinu Babele Beat Band, na prešovského písničkáře Eda Klenu, na slovenského houslistu a kytaristu Ivana Dimitrova, na polskou zpěvačku Idu Zalewskou nebo na belgického bubeníka Jelleho Van Giela.

Francouzský akordeonista Vincent Peirani poprvé v triu

Francouzský akordeonista Vincent Peirani poprvé v triu

12. června 2022, 13:56

Francouzský akordeonista Vincent Peirani má za sebou dlohou řadu projektů a spoluprací. V poslední době nahrával alba v duu se saxofonistou Emilem Parisienem, ale na svém kontě má i nahrávky s filharmonií nebo s většími sestavami na pomezí rocku, jazzu a elektronické hudby. Jeho nové album Jokers vzniklo sice v komorním obsazení, v triu, ale přináší poměrně energickou hudbu. Poslechněte si náš rozhovor s Peiranim.

Slyšte, lidé! – Zastavení s Gustavem Bromem

Slyšte, lidé! – Zastavení s Gustavem Bromem

9. června 2022, 23:23

V roce 2021 jsme si připomněli 100 let od narození kapelníka Gustava Broma. Při té příležitosti vyšel box 4 CD s většinou dosud nevydanými archivními nahrávkami Orchestru Gustava Broma z archivu Českého rozhlasu Brno. Pomocí skladeb z této kolekce si představíme pestrost jazzového orchestru, který několik dekád působil v Brně, ale byl úspěšný i daleko za hranicemi naší země. Premiéra pořadu: sobota 11. června 2022.

Dopoledne s Proglasem: S Jazzovou mší do Evropy

Dopoledne s Proglasem: S Jazzovou mší do Evropy

7. června 2022, 23:07

Na 102. Německých katolických dnech ve Stuttgartu vystoupil 26. května 2022 brněnský orchestr B-Side Band s Jazzovou mší Jaromíra Hniličky. O tom, jak tato zásadní skladba brněnského autora oslovuje zahraniční publikum a také o spojení liturgické hudby a jazzu bude v pořadu Dopoledne s Proglasem hovořit vedoucí B-Side Bandu a znalec Hniličkova díla Josef Buchta a dirigent Dan Kalousek.

James Basdanis: Snažím se hudbě vtisknout osobitý projev

James Basdanis: Snažím se hudbě vtisknout osobitý projev

2. června 2022, 17:14

James Basdanis je řecký kytarista, který svou hudbu označuje jako „moderní fúzi s východním anatolským zvukem“. V rozhovoru s Jannisem Morasem představuje své aktuální album s názvem Cosmos ’n’ Duniyas.

Gloom – nové album íránského hudebíka Mussawisadeho

Gloom – nové album íránského hudebíka Mussawisadeho

29. května 2022, 17:14

Íránský hráč na perkuse Afra Mussawisade byl v březnu 2021 hostem našeho pořadu Jak se vám líbí. Tehdy hovořil o mezinárodním triu Bará. Nyní má další projekt, duo s nizozemským pianistou Jeroenem Van Vlietem. Jejich album Gloom si představíme v odpoledním pořadu Třikrát z Proglasu ve čtvrtek 2. června 2022.

Sólové album pianisty Amsallema

Sólové album pianisty Amsallema

15. května 2022, 14:30

V pořadu Synkopy na kanapi budeme v neděli 15. května 20200 poslouchat francouzského pianistu Francka Amsallema a skladby z jeho alba At Barloyd’s. Album vyšlo jako součást boxu 9 CD se sólovými nahrávkami různých pianistů. Všechny se natáčely v bytě jednoho z těchto hudebníků, Laurenta Courthaliaca, zvaného Barloyd. 

Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2022

Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2022

12. května 2022, 20:58

V pořadu Slyšte, lidé! si tentokrát představíme aktuální nahrávky českých, slovenských i světových kytaristů. Budeme poslouchat kytary akustické i elektrické, budeme poslouchat jazz, hudbu z 19. století, rock i různé fúze. Konkrétně se můžete těšit například na pákistánského kytaristu Reze Abbasiho ve spolupráci s jedním mladým českým hudebníkem, dále na Romana Pokorného, Carlose Santanu nebo na romského kytaristu z Francie Steeva Laffonta.

Synkopy na kanapi: brazilský zpěvák Cláudio Jorge

Synkopy na kanapi: brazilský zpěvák Cláudio Jorge

4. května 2022, 23:23

V neděli 8. srpna 2022 si v pořadu Synkopy na kanapi představíme Cláudia Jorgeho, zpěváka z Brazílie, který nedávno oslavil 70. narozeniny. Hrát si budeme z alba Samba jazz, de raiz.

GoGo Penguin na festivalu JazzFestBrno

GoGo Penguin na festivalu JazzFestBrno

24. dubna 2022, 23:28

Dne 1. května 2022 vystoupí v brněnském Sono Centru anglická jazzová skupina GoGo Penguin. Koncert je součástí festivalu JazzFestBrno. Jejímu nejnovějšímu albu se budeme věnovat v den koncertu v pořadu Synkopy na kanapi.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web