Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu vysíláme jazz nepravidelně v různých pořadech: Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí, Slyšte, lidé! Pravidelně jej můžete slýchat v rámci půlhodinky Synkopy na kanapi (v neděli v 16.30) a v Nočním bdění (sobota od 0.05).

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Kubu

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Kubu

12. dubna 2021, 18:56

V pořadu Slyšte, lidé! vás tentokrát pozveme na hudební výlet na Kubu. Představíme si některé legendy kubánské hudební scény i současné hudebníky, kteří sklízejí úspěchy ve světě. Dostane se na některé zajímavé mezinárodní spolupráce kubánských muzikantů i na jeden z posledních objevů kubánské scény, 19letého loutnistu Noslena Noela. Premiéra v sobotu 17. dubna 2021, poté v audioarchivu.

Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek s novým albem November

Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek s novým albem November

9. dubna 2021, 17:45

Výhra nad těžkou chorobou, cesty do New Yorku i ztráta dvou blízkých hudebníků. To jsou témata, která se promítla na nové album producentské a autorské dvojice Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek. Album November nám Nikolaj Nikitin představí v pořadu Jak se vám líbí 29. dubna 2021.

Mulo Francel: Hudba nejen pro českou babičku

Mulo Francel: Hudba nejen pro českou babičku

7. dubna 2021, 22:50

Hned tři nová alba vydal v posledním roce německý saxofonista Mulo Francel. Se skupinou Quadro Nuevo se na albu Mare inspiruje oblastí Středozemního moře. Na koncepčním CD Crossing Life Lines se zabývá novodobou historií střední Evropy. A s pianistkou Nicole Heartseekers na albu Forever Young hraje skladby starých mistrů v úpravě pro saxofon a klavír. O všech těchto albech s ním budeme hovořit v pořadu Jak se vám líbí. Premiéra v pondělí 12. dubna 2021.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Belgie

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Belgie

4. dubna 2021, 10:40

V pořadu Slyšte, lidé! si představíme pestrou hudební scénu Belgie. Budeme si pouštět jednak kapely, které vycházejí z tradiční hudby Flander, dále skupiny, které vznikly v kosmopolitním podhoubí Bruselu a orientují se na fúzi různých žánrů, a v neposlední řadě si představíme také jednoho belgického jazzovézho saxofonistu. Těšit se můžete například na skupiny Azmari, Spilar, Wör, Hot Griselda, na mezinárodní Trio Bará, na duo Naragonia nebo na projekt Jola, který tvoří Maročané žijící v Bruselu. Premiéra 10. dubna 2021, poté v archivu.

Peter Lipa zpívá poezii Milana Rúfuse

Peter Lipa zpívá poezii Milana Rúfuse

30. března 2021, 18:16

V listopadu 2020 vyšlo nové album slovenského zpěváka Petra Lipy, tentokrát se zhudebněnými verši básníka Milana Rúfuse. Jmenuje se Večerný hosť. Peter Lipa svou novinku představí v našem pořadu Jak se vám líbí s premiérou 7. dubna 2021. 

Izraelský pianista Shai Maestro se inspiruje i gospely

Izraelský pianista Shai Maestro se inspiruje i gospely

29. března 2021, 22:31

Izraelský pianista Shai Meastro vydal u prestižního jazzového vydavatelství ECM své nové album Human. Po mnoha nahrávkách s klavírním triem se tentokrát představuje v nové sestavě, rozšířené o hráče na dechový nástroj, trumpetistu Philipa Dizacka. Shai Maestro je hostem pořadu Jak se vám líbí po osmi letech. V premiéře rozhovor poslouchejte ve středu 31. března v 19.15.

Slyšte, lidé! – To nejlepší z českého jazzu 2020

Slyšte, lidé! – To nejlepší z českého jazzu 2020

23. března 2021, 07:47

V pořadu Slyšte, lidé! se tenotkrát zaměříme na českou jazzovou scénu v roce 2020. Připomeneme si jak tři alba nominovaná na cenu Anděl, tak další zajímavé nahrávky, které se dočkaly příznivého ohlasu u jazzových publicistů.

Martin Kratochvíl: rozhovor o albu Amulet

Martin Kratochvíl: rozhovor o albu Amulet

20. března 2021, 13:16

Po necelém roce bude hostem pořadu Jak se vám líbí jazzový hudebník, skladatel a český průkopník jazzrockové hudby Martin Kratochvíl. Zatímco loni představil alba Znění & snění a Letopis, tentokrát bude řeč předvším o novince skupiny Jazz Q, nazvané Amulet. Premiéra 30. března 2021.

Roman Pokorný představí Trio komorního jazzu

Roman Pokorný představí Trio komorního jazzu

19. března 2021, 20:18

Trio komorního jazzu tvořili trumpetista Jaromír Hnilička, kytarista Roman Pokorný a kontrabasista Juraj Kalász. Jejich nahrávka z roku 1996 vyšla nyní pod názvem Trio komorního jazzu/Chamber Jazz Trio. Album nám představí Roman Pokorný v pořadu Jak se vám líbí 29. března 2021.

Pianista Dorantes – pocta objevitelským plavbám

Pianista Dorantes – pocta objevitelským plavbám

15. března 2021, 10:40

La Roda del viento je název loňského alba španělského romského pianisty a skladatele, který si říká Dorantes. Výpravné dílo inspirovaného objevitelskou plavbou Fernãa de Magalhãese si představíme ve středu 17. března 2021 v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Nové album Anansyho Cissého z Mali

cisse_anouraAnansy Cissé vydal album inspirované zážitky z války v Mali.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web