Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu najdete jazz nepravidelně v různých pořadech (Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí apod.). Kromě toho pro vás vždy v sobotu krátce po půlnoci chystáme jazzovou půlhodinu. Pořad Noční bdění s jazzem poslouchejte ve středu kolem půl jedné v noci. A půlhodinový Jazzový podvečer laďte každý druhý, čtvrtý a pátý pátek v měsíci od 17.25.

Na tomto místě hledejte články o všech variantách jazzu: od jazzu tradičního až po jeho nejmodernější odrůdy a fúze s dalšími žánry. Další informace najdete o jazzu hledejte na stránkách České jazzové společnosti nebo na portálu JazzPort.cz.

Slyšte, lidé! – Sólo pro housle 2

Slyšte, lidé! – Sólo pro housle 2

16. března 2017

V týdeníku Slyšte, lidé! se po necelých dvou letech podrobně vrátíme k houslím a představíme si tento nástroj v obvyklých i méně očekávaných polohách. Budeme poslouchat tři jazzové houslisty z Polska, ukázku z nového alba Jana Hrubého, výbornou českou houslistku Jitku Malczyk nebo dánského mistra Haralda Haugaarda. Poslouchejte v sobotu 18. března 2017 v 19.15 nebo v repríze 21. března v 16.55.

Blue Shadows – soutěž o CD

Blue Shadows – soutěž o CD

13. března 2017

V nové české skupině Blue Shadows se sešly čtyři osobnosti – violoncellista Jiří Bárta, bubeník Martin Novák, kytarista Josef Štěpánek a kytarista a skladatel Petr Ostrouchov. O jejich CD můžete soutěžit do úterý 21. března 2017. 

Soutěž Jazz Fruit podpoří mladé talenty

Soutěž Jazz Fruit podpoří mladé talenty

9. března 2017

V rámci festivalu Mladí Ladí Jazz proběhne již tradičně také soutěž Jazz Fruit, podporující mladé talentované hudebníky. Přihlašování kapel končí už 15. března 2017. Letos poprvé jazzové projekty soutěží ve dvou kategoriích – zahraniční a české.

Marius Neset – tři koncerty v Česku

Marius Neset – tři koncerty v Česku

8. března 2017

Tři koncerty odehraje na konci března 2017 v Česku norský saxofonista Marius Neset. Vystoupí 25. března v Trutnově v rámci festivalu Jazzinec, 28. v Praze v budově Novoměstské radnice v rámci série Jazz Meets World a 29. března v klubu Sono v Brně v rámci JazzFestu Brno. Mariuse Neseta si představíme ve čtvrtek 9. března od 14.30 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Kristina Barta: Jsem možná soutěžní fanatik

Kristina Barta: Jsem možná soutěžní fanatik

6. března 2017

V těchto dnech vydává své první album, nazvané EMA29, pianistka a skladatelka Kristina Barta. Rozsáhlý rozhovor s ní najdete v březnovém čísle našeho partnerského časopisu Harmonie. Několik krátkých ukázek z rozhovoru vám nabízíme i zde.

Clarinet Factory vydávají nové album Meadows

Clarinet Factory vydávají nové album Meadows

1. března 2017

Skupina Clarinet Factory vydává nové CD Meadows. Album, které vychází u belgického vydavatelství, nabízí inspiraci Japonskem a moravským folklorem nebo spolupráci s Dano Šoltisem, bubeníkem jazzové skupiny Vertigo.

5 O’Clock Big Band jako ukázka česko-americké spolupráce

5 O’Clock Big Band jako ukázka česko-americké spolupráce

26. února 2017

V poslední době vyšlo několik nahrávek, na nichž se společně podíleli čeští a američtí jazzoví hudebníci. Američany si na svá nová alba přizvali například kytaristé Libor Šmoldas a Roman Pokorný nebo saxofonista Ondřej Štveráček. A zajímavou ukázkou česko-americké spolupráce je také 5 O’Clock Big Band a jeho album After Midnight In Frýdlant.

Slyšte, lidé! – Český jazz v roce 2016, 2. část

Slyšte, lidé! – Český jazz v roce 2016, 2. část

24. února 2017

Na lednový přehled nahrávek českého jazzu, které vznikly v roce 2016, navazujeme pokračováním. Česká jazzová scéna zažívá totiž momentálně velmi silné období, a proto je z čeho vybírat. Tentokrát si představíme například nové album jazzrockové legendy Jazz Q, nadžánrové CD Mateřština skladatele a hudebníka Jiřího Slavíka, oceňované album kytaristy Davida Dorůžky, novinku mezinárodního tria Libora Šmoldase nebo saxofonistu Ondřeje Štveráčka, který si už podruhé do studia přizval amerického bubeníka Genea Jacksona. Pořad vysíláme v sobotu 4. března od 19.15 a v repríze 7. března v 19.15.

Jazzový podvečer: Chris Thile s Bradem Mehldauem

Jazzový podvečer: Chris Thile s Bradem Mehldauem

22. února 2017

V pořadu Jazzový podvečer si v pátek 24. února 2017 představíme dvojalbum, které společně natočili dva američtí virtuózové – pianista Brad Mehldau a hráč na mandolínu Chris Thile.

Slyšte, lidé! – Ztráty 2016

Slyšte, lidé! – Ztráty 2016

19. února 2017

V roce 2016 zemřelo několik důležitých postav světové i tuzemské hudby. Opustili nás David Bowie, Leonard Cohen, Prince, George Michael, kytarista Radim Hladík nebo trumpetista Jaromír Hnilička. Na hudebníky, kteří v minulém roce odešli, zavzpomínáme v pořadu Slyšte, lidé! Pořad si poslechněte z našeho audioarchivu nebo v repríze v úterý 21. února od 19.15. 

Hudba pravdy

Hudba pravdy_2017_orezVelikonoční koncerty Ensemble FLAIR Jana Rokyty.

 

Regiony

Regiony

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou natočili album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music