Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu vysíláme jazz nepravidelně v různých pořadech: Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí, Slyšte, lidé! Pravidelně jej můžete slýchat v rámci půlhodinky Synkopy na kanapi (v neděli v 16.30) a v Nočním bdění (sobota od 0.05).

Andreya Triana zahájí festival Mladí ladí jazz

Andreya Triana zahájí festival Mladí ladí jazz

24. března 2019, 07:37

První hvězdou letošního ročníku festivalu Mladí ladí jazz bude britská zpěvačka Andreya Triana. Vystoupí v Divadle Archa v Praze 30. března 2019. Představíme si ji v pořadu Třikrát z Proglasu v pondělí 25. března v 7.45.

Slyšte, lidé! – Sólo pro saxofon 2

Slyšte, lidé! – Sólo pro saxofon 2

22. března 2019, 10:30

Po necelém roce jsme v rámci týdeníku Slyšte, lidé! připravili přehled novinek českých i světových saxofonistů. V pořadu Sólo pro saxofon 2 uslyšíte například Američany Branforda Marsalise a Donnyho McCaslina, Čechoameričana Karla Růžičku nebo polského hráče Kubu Więcka. V premiéře poslouchejte v sobotu 23. března, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Luděk Hulan a Rudolf Dašek – soutěž o reedice jazzových desek

Luděk Hulan a Rudolf Dašek – soutěž o reedice jazzových desek

20. března 2019, 19:03

Hudební vydavatelství Indies Happy Trails vydalo v rámci řady Významné nahrávky československého jazzu mimo jiné reedice desek Luďka Hulana (Jazz in My Soul) a Rudolfa Daška (Pohádka pro Beritku). O tato dvě CD můžete soutěžit do pátku 29. března 2019.

Festival Respect – hvězdný program 22. ročníku

Festival Respect – hvězdný program 22. ročníku

17. března 2019, 08:10

Dvacátý druhý ročník Respectu, našeho největšího a nejstaršího festivalu zaměřeného výhradně na world music, se uskuteční v Praze ve dnech 15. a 16. června 2019. Mezi hosty festivalu figurují například Debashish Battacharya z Indie, Mory Kanté z Guiney nebo Tony Allen z Nigérie.

Zabelov Group – hudba pro otevřené posluchače

Zabelov Group – hudba pro otevřené posluchače

14. března 2019, 07:17

Duo Zabelov Group tvoří běloruský akordeonista Roman Zabelov a český bubeník a skladatel Jan Šikl. Zatímco jejich koncerty jsou pověstné improvizací a hledáním dokonalého zvuku přímo na pódiu, své aktuální album Eg pánové pojali jako propracované dílo s velkým podílem komponované hudby a s množstvím hostů. Více se dozvíte v rozhovoru s oběma členy dua, který vysíláme v premiéře 21. března 2019.

Branford Marsalis: Popsat hudbu jazykem je těžké

Branford Marsalis: Popsat hudbu jazykem je těžké

10. března 2019, 15:53

Vyhledávaný doprovodný hráč, který spolupracoval se Stingem nebo s Milesem Davisem, ale také výrazný sólista, který se pohybuje stejně suverénně v oblasti jazzu i klasické hudby. To je americký saxofonista Branford Marsalis, trojnásobný držitel ceny Grammy. Telefonický rozhovor s ním jsme připravili jako pozvánku na jeho vystoupení v rámci festivalu JazzFestBrno. To se odehraje 13. března v Sono Centru. Poslechněte si pořad z našeho archivu.

Dorota Barová – soutěž o andělské album Iluzja

Dorota Barová – soutěž o andělské album Iluzja

9. března 2019, 16:04

Zpěvačka a violoncellistka Dorota Barová obdržela za své album Iluzja cenu Anděl 2018 v kategorii Jazz. O album můžete soutěžit do pondělí 18. března 2019.

Bubeník Tomáš Hobzek chystá nové album

Bubeník Tomáš Hobzek chystá nové album

4. března 2019, 15:43

V těchto dnech vzniká nové album jazzového bubeníka Tomáše Hobzeka, kterého můžete znát například z tria SoulMates nebo z kapely Ondřeje Pivce Organic Quartet.

Slyšte, lidé! – Profil zpěvačky Zaz

Slyšte, lidé! – Profil zpěvačky Zaz

2. března 2019, 15:00

Od svého prvního vystoupení na festivalu Colours of Ostrava v roce 2012 je francouzská zpěvačka Zaz doslova miláčkem českého publika. Koncertovala u nás už mnohokrát – naposledy v Praze letos v únoru. A v létě se opět představí na festivalu v Ostravě. Průřez jejími dosavadními alby – čtyřmi studiovými a jedním koncertním – vám nabídneme v rámci týdeníku Slyšte, lidé!

Omar Sosa & Seckou Keita – hledání průniků

Omar Sosa & Seckou Keita – hledání průniků

26. února 2019, 09:49

Omar Sosa je významný pianista z Kuby. Seckou Keita pochází ze Senegalu a hraje na africkou mnohostrunnou loutnu nazývanou kora. Pánové společně nahráli album Transparent Water, Průzračná voda, na kterém prostřednictvím hudby vzdávají hold vodě jako životodárné tekutině, bez které by náš život nemohl existovat. S oběma hudebníky jsme se potkali na festivalu Colours of Ostrava, kde jsme s nimi také natočili rozhovor pro pořad Jak se vám líbí.