Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu najdete jazz nepravidelně v různých pořadech (Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí apod.). Kromě toho pro vás vždy v sobotu krátce po půlnoci chystáme jazzovou půlhodinu. Pořad Noční bdění s jazzem poslouchejte ve středu kolem půl jedné v noci. A půlhodinový Jazzový podvečer laďte každý druhý, čtvrtý a pátý pátek v měsíci od 17.25.

Na tomto místě hledejte články o všech variantách jazzu: od jazzu tradičního až po jeho nejmodernější odrůdy a fúze s dalšími žánry. Další informace najdete o jazzu hledejte na stránkách České jazzové společnosti nebo na portálu JazzPort.cz.

Slyšte, lidé! – Ztráty 2016

Slyšte, lidé! – Ztráty 2016

19. února 2017

V roce 2016 zemřelo několik důležitých postav světové i tuzemské hudby. Opustili nás David Bowie, Leonard Cohen, Prince, George Michael, kytarista Radim Hladík nebo trumpetista Jaromír Hnilička. Na hudebníky, kteří v minulém roce odešli, zavzpomínáme v pořadu Slyšte, lidé! Pořad si poslechněte z našeho audioarchivu nebo v repríze v úterý 21. února od 19.15. 

Nigerijský kytarista Femi Temowo zahraje (nejen) v Brně

Nigerijský kytarista Femi Temowo zahraje (nejen) v Brně

18. února 2017

V těchto dnech je na českém turné nigerijský kytarista Femi Temowo. Tři skladby z jeho alba The Music Is The Feeling uslyšíte v úterý 21. února 2017 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Konvolut Vlastimila Třešňáka

Konvolut Vlastimila Třešňáka

16. února 2017

Písničkář Vlastimil Třešňák se svým Temporary Quintetem právě vydal nové album s názvem Konvolut.

Michel Sajrawy vzdává hold městu Nazaretu

Michel Sajrawy vzdává hold městu Nazaretu

12. února 2017

Hudební vydavatelství Hevhetia ze slovenských Košic se už dávno nezaměřuje pouze na středoevropskou scénu. Svá alba u něj vydávají umělci z Francie, Norska, Koreje i Blízkého východu. Jedním z nejzajímavějších počinů z poslední době je CD Floating City, které natočil palestinský kytarista Michel Sajrawy.

Inbar Fridman: Kytaru používám jako melodický nástroj

Inbar Fridman: Kytaru používám jako melodický nástroj

11. února 2017

V úterý 14. února 2017 od 19.15 bude hostem našeho pořadu Jak se vám líbí izraelská kytaristka a skladatelka Inbar Fridman. Představíme si album, které natočila s francouzskými spoluhráči, budeme hovořit o jejím působení v New Yorku i o tom, jak je možné, že právě z Izraele pochází tolik špičkových jazzových hráčů. Část rozhovoru si můžete přečíst.

Ivo Cicvárek a Lada Šimíčková točí desku a prosí o pomoc

Ivo Cicvárek a Lada Šimíčková točí desku a prosí o pomoc

8. února 2017

Písničkářské duo Lada Šimíčková & Ivo Cicvárek připravuje pět let po albu Hotel v tiché ulici novou desku. Fanoušci mohou pomoci s jejím financováním a vybrat si za to některou ze zajímavých odměn. Rozhovor s oběma protagonisty připravujeme na 13. června 2017, kdy by album už mělo být na světě.

Mateřština Jiřího Slavíka – soutěž o CD

Mateřština Jiřího Slavíka – soutěž o CD

5. února 2017

Nabízíme vám jako výhru nové CD kontrabasisty a skladatele Jiřího Slavíka Mateřština. Jazzový hudebník se tentokrát vydává na pole folklorních inspirací a vzdává hold své oblíbené moravské lidové hudbě. Soutěžit můžete do pondělí 13. února 2017.  

Bubeník Andrew Cyrille vydává první samostatné album u ECM

Bubeník Andrew Cyrille vydává první samostatné album u ECM

4. února 2017

Americký jazzový bubeník Andrew Cyrille v minulosti spolupracoval například s Carlou Bley, Cecilem Taylorem nebo Benem Monderem. Nyní vydává u prestižního vydavatelství ECM prvním album pod svým jménem. Stojí v čele kvartetu, který dále tvoří kytarista Bill Frisell, hráč na klávesové nástroje Richard Teitelbaum a basista Ben Street. CD si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu ve čtvrtek 9. února 2017 v 7.45.

Beránci a vlci – nové album Jitky Šuranské a Mariana Friedla

Beránci a vlci – nové album Jitky Šuranské a Mariana Friedla

2. února 2017

Na koncertní pořad Z kořenů k world music, který byl v roce 2015 součástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, nyní navazuje album Beránci a vlci. Připravili je houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská a kontrabasista a hráč na lidové nástroje Marian Friedl s hudebníky ze čtyř různých skupin. Rozhovor s Jitkou Šuranskou a Marianem Friedlem si můžete poslechnout v pořadu Jak se vám líbí 22. února 2017 od 19.15.

Lionel Loueke: Psát složitou hudbu, která se tak netváří

Lionel Loueke: Psát složitou hudbu, která se tak netváří

2. února 2017

Jedním ze zahraničních hostů festivalu JazzFestBrno bude kytarista Lionel Loueke ze západoafrického Beninu, který vystoupí jako host českého saxofonisty Luboše Soukupa. A měl by účinkovat také na Soukupově chystém albu. Přinášíme vám krátký úryvek z rozhovoru s Lionelem Louekem, který Milan Tesař připravil pro časopis Harmonie. Na Proglasu vám telefonický rozhovor s beninským kytaristou přineseme 7. března 2017 od 19.15. Koncert Luboše Soukupa a Lionela Louekeho se koná 29. března v brněnském Sono Centru.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou chystají album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Regiony

Regiony

Jazz Jaro 2017

temowo_musicV Brně probíhá festival Jazz Jaro 2017.

Hudební události roku 2016 – 1. díl

epydemye_kotlina Kotlina se stala albem roku. Skety nominovány na ceny CARA. Zemřel David Bowie. A další hudební události roku 2016.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music