Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu vysíláme jazz nepravidelně v různých pořadech: Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí, Slyšte, lidé! Pravidelně jej můžete slýchat v rámci půlhodinky Synkopy na kanapi (v neděli v 16.30) a v Nočním bdění (sobota od 0.05).

Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2023

Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2023

6. února 2023, 23:19

V hudebním týdeníku Slyšte, lidé! se tentokrát zaměříme na kytaristy různých žánrů a z různých zemí. Představíme vám švýcarského experimentálního hráče Samuela Leipolda, mladého amerického jazzmana Cecila Alexandera, španělského kytaristu Pipa Romera, dále Vieux Farku Tourého z Mali, přezdívaného Africký Jimi Hendrix, nebo sardinského hráče Paola Angeliho s preparovanou kytarou. V závěru pořadu vzpomeneme také na nedávno zesnulého rockového kytaristu Jeffa Becka. Premiéra 11. února 2023.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Turecka 2023

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Turecka 2023

3. února 2023, 23:02

V tomto vydání týdeníku Slyšte, lidé! jsme se zaměřili na pestrou hudební scénu Turecka. V pořadu uslyšíte skladatele filmové hudby Tolgu Çebiho, kurdskou zpěvačku Meral Polat, operní pěvkyni Efruze, istanbulskou skupinu Şatellites, hráče na tradiční strunné nástroje Cihana Türkoğlu nebo zpěvačku Gaye Su Akyol, která byla v lednu 2023 na prvním místě hitparády World Music Charts Europe.

Skupina Uusikuu na kolotoči života

Skupina Uusikuu na kolotoči života

27. ledna 2023, 23:28

Finské taneční hity minulých dekád a také zahraniční šlágry přeložené do finštiny – ovšem ve svých vlastních úpravách – hraje finsko-německá skupina Uusikuu. O tom, jak ve střední Evropě tato kapela, která zpívá pro nás nesrozumitelným jazykem, funguje, budeme hovořit s její zakladatelkou a zpěvačkou Laurou Ryhänen. Představíme si také páté album skupiny, které se jmenuje Karuselli, Kolotoč.

Hudební kompas: Španělský kytarista Pipo Romero

Hudební kompas: Španělský kytarista Pipo Romero

24. ledna 2023, 18:16

Ikigai je název aktuálního alba španělského kytaristy Pipa Romera. Tři ukázky z něj si poslechneme ve středu 25. ledna 2023 v odpoledním vydání rubriky Hudební kompas.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Sýrie 2023

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Sýrie 2023

23. ledna 2023, 23:44

V pořadu Slyšte, lidé! vás tentokrát zveme na hudební výlet do Sýrie… Tedy na výlet pouze pomyslný, protože Sýrie je už řadu let zmítána konflikty. Řada špičkových hudebníků z této země odešla a dnes v exilu dál tvoří nové skladby a často vzpomínají na doby, kdy byl Damašek jednou z kulturních metropolí Blízkého východu. V pořadu si představíme syrské hudebníky žijící například v Kanadě, Itálii, Belgii, Německu nebo Rumunsku a jejich zajímavou tvorbu.

Dantchev:Domain – mezi Bulharskem a Finskem

Dantchev:Domain – mezi Bulharskem a Finskem

14. ledna 2023, 09:58

Anna Dantchev je zpěvačka a skladatelka, která se narodila ve Finsku, ale její otec je bulharský muzikolog. Sama se hlásí k bulharské i finské identitě a ve své tvorbě se inspiruje lidovou hudbou obou těchto národů, ale také jazzem a dalšími styly. Se svou mezinárodní skupinou Dantchev:Domain vydala v roce 2022 druhé album The Lions We Are, na kterém se vypsala z pocitu osamělosti v době epidemie covidu. V rozhovoru, který jsme natočili na světovém hudebním veletrhu WOMEX v Portugalsku, s Annou hovoříme nejen o její tvorbě a o albu, ale i o tom, jak je pro ni jako Finku důležité, že ji mezi sebe berou také umělci z Balkánu.

Čaj do páté: Kontrabasový chameleon Tomáš Liška

Čaj do páté: Kontrabasový chameleon Tomáš Liška

12. ledna 2023, 12:05

Rodáka z Rakovníka Tomáše Lišku (*1979), hráče na kontrabas a baskytaru, skladatele a hudebního pedagoga, označujeme za hudebního chameleona – a právem: „mění barvy" od folkrocku a newgrassu své domovské kapely Druhá tráva přes jazz říznutý world music ve vlastním, již ustáleném projektu  Invisible World, moderní jazz s názvuky artificiální hudby v mezinárodním kvintetu Pénte, který sestavil pro nahrávání alba Bercheros Odyssey, přes další podobu jazzu v kvartetu Points; další "barvu" přidal vrcholnou ukázkou jazzové improvizace v projektu MaMaToHe, moravskou lidovkou inspirovanou world music v projektu Milokraj s Martou Topferovou až po newgrassové trio Malina-Nejtek-Liška v projektu Fragile Bliss.  A veškeré pokusy o jednoznačné žánrové vymezení svých projektů maří a překračuje dalšími pokusy a možnostmi – naposledy vloni v červnu v Brně na přehlídce Slavnosti synkop představením nového kvarteta Turumtray-Erdogan-Liška-Dés kolem fenomenálního charismatického tureckého virtuosa na bezpražcovou kytaru Cenka Erdogana - a konečně žánrově nezařaditelný projekt King´n ´Doom, ve kterém figurují čeští producenti Pavel Šmíd & Martin Piro, pestrá sestava hudebníků z Afriky, Izraele, Velké Británie a Česka v čele "hudebním kingem" Senegalu Mr. Cheikh Lo (ukázkou z tohoto nového projektu náš pořad zakončíme).

Synkopy na kanapi: Jackpot Briana Charetta

Synkopy na kanapi: Jackpot Briana Charetta

7. ledna 2023, 16:34

V neděli 8. ledna 2023 si v odpolední rubrice Synkopy na kanapi představíme album Jackpot, které v roce 2022 vydal americký jazzový varhaník Brian Charette.

Hudební události 2022 – 3. díl

Hudební události 2022 – 3. díl

6. ledna 2023, 16:54

Nová alba, festivaly i úmrtí významných osobností. Pokračujeme v rekapitulaci roku 2022 v hudbě očima hudební redakce Proglasu. Díl třetí – červenec až září.

Čaj do páté - Swing, to mě baví: Laďa Kerndl a jeho Best of 4CD

Čaj do páté - Swing, to mě baví: Laďa Kerndl a jeho Best of 4CD

5. ledna 2023, 13:28

Ve čtvrtečním Čaji do páté v rámci nepravidelného občasníku Swing, to mě baví bude hostem hudební redaktorky Heleny Bretfeldové jazzový zpěvák a muzikant Vladimír, po moravsku Laďa Kerndl. Budeme si povídat o jeho nedávno vydané čtyřdílné muzikantské retrospektivě Best of Laďa Kerndl vybrané z dvacítky jeho sólových alb. Poslouchejte v premiéře ve čtvrtek 5. ledna od 16 hodin, v repríze o týden později v noci od 3 hodin - nebo kdykoliv v našem Audioarchivu.