Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu vysíláme jazz nepravidelně v různých pořadech: Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí, Slyšte, lidé! Pravidelně jej můžete slýchat v rámci půlhodinky Synkopy na kanapi (v neděli v 16.30) a v Nočním bdění (sobota od 0.05).

Slovenská houslistka Botošová v pořadu Noční bdění

Slovenská houslistka Botošová v pořadu Noční bdění

7. srpna 2020, 15:43

Své první album s názvem Colours of my Soul vydala slovenská houslistka Barbora Botošová. Představíme si je v pořadu Noční bdění v sobotu 15. srpna 2020.

Daniel Mille: Hrát Piazzollu je velmi těžké

Daniel Mille: Hrát Piazzollu je velmi těžké

24. července 2020, 10:40

Jedním z hostů mezinárodního festivalu Dobršská brána bude 15. srpna 2020 francouzský akordeonista Daniel Mille. Představí mimo jiné svůj projekt věnovaný dílu argentinského skladatele Astora Piazzolly. Připomeňte si spolu s námi rozhovor, který jsme s Danielem Millem natočili v roce 2015.

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 10

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 10

12. července 2020, 21:48

Už podesáté vám v pořadu Slyšte, lidé! nabízíme přehled novinek světových klavíristů. Tentokrát se můžete těšit na moderní hudbu amerického hudebníka Aarona Parkse, na francouzského pianistu Francka Amsallema a jeho krajanku, flamencovou klavíristku Mélodie Gimard. Dále nám budou hrát Iiro Rantala z Finska, Claus Raible z Německa, Kenny Barron ze Spojených států nebo japonská klavíristka Hiromi. Poslechněte si pořad z našeho archivu.

Kurt Rosenwinkel: Své zkušenosti si nesu s sebou

Kurt Rosenwinkel: Své zkušenosti si nesu s sebou

11. července 2020, 11:49

Americký jazzový kytarista Kurt Rosenwinkel vydal v květnu 2020 nové album v triu Angels Around, sestavené především z jazzových standardů. Jen o několik měsíců dříve zveřejnil novou nahrávku se svým dalším triem Bandit 65, tentokrát ovlivněnou elektronickou hudbou. O obou nových albech bude Rosenwinkel hovořil v pořadu Jak se vám líbí. Prozradil také aktuální plány svého vydavatelství Heartcore Records. Poslechněte si pořad z archivu. Celý rozhovor si zde také můžete přečíst.

Štefan Szabó – rozhovor o triu Szaturma

Štefan Szabó – rozhovor o triu Szaturma

26. června 2020, 22:43

V úterý 14. července 2020 bude hostem pořadu Jak se vám líbí slovenský kytarista Štefan Szabó. Představíme si především triu Szaturma, které v těchto dnech vydává své debutové album Phi.

Tři země, jeden jazyk – JMO v pořadu Synkopy na kanapi

Tři země, jeden jazyk – JMO v pořadu Synkopy na kanapi

13. června 2020, 10:20

V neděli 14. června 2020 si v pořadu Synkopy na kanapi představíme mezinárodní trio JMO, které tvoří Švýcar Jan Galega Brönnimann (klarinety, saxofon), Senegalec Moussa Cissokho (kora, zpěv) a izraelský hudebník Omri Hason (perkuse, kalimba).

Milan Lasica – soutěž o 4CD Mojich osemdesiat

Milan Lasica – soutěž o 4CD Mojich osemdesiat

9. června 2020, 16:54

Osmdesáté narozeniny oslavil letos v únoru slovenský spisovatel, textař, dramatik, moderátor a zpěvák Milan Lasica. Při té příležitosti vám nabízíme soutěž o 4CD Mojich osemdesiat. Obsahuje jak písně s Lasicovými texty v podání jej i dalších interpretů, tak staré slovenské písně v Lasicově osobité interpretaci. Uzávěrka soutěže je v pondělí 22. června.

V Brně proběhne středoevropský jazzový showcase

V Brně proběhne středoevropský jazzový showcase

7. června 2020, 08:18

Central European Jazz Showcase je novinkou v aktivitách pořadatelů festivalu JazzFestBrno. Uskuteční se v termínu 26.–27. listopadu 2020 v Divadle Husa na provázku v Brně. Během dvoudenní koncertní přehlídky se představí kapely z České republiky a Rakouska. O akci bude hovořit ředitel JazzFestu Vilém Spilka v pořadu Jak se vám líbí 7. července 2020.

Slyšte, lidé! – Za hudbou Romů a Sintů

Slyšte, lidé! – Za hudbou Romů a Sintů

31. května 2020, 13:21

Poslechněte si z archivu vydání pořadu Slyšte, lidé!, ve kterém jsme se vydali za písněmi Romů a jejich příbuzných Sintů. Budeme poslouchat české interprety, jako jsou skupina Terne Čhave nebo Ida Kelarová se sborem Čhavorenge. Představíme si ale také německého kytaristu Lula Reinhdardta a jeho album, které natočil v Indii. Poslechneme si slovenskou romskou muziku Pokošovci. Zahraje nám skupina RomAraBeat, která kombinuje tradiční hudbu Středomoří s arabskými a romskými vlivy, a budeme poslouchat také romské písně ze Sedmihradska v podání maďarské zpěvačky Melindy Balogh.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skotska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skotska

28. května 2020, 11:24

V týdeníku Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do Skotska. Uslyšíte například skupiny Breabach a Talisk, duo Twelfth Day, písně ze skotské Vysočiny v podání dvojice Brian Ó hEadhra & Fiona Mackenzie, dudáka Rosse Millera nebo ukázku spolupráce skotských a indických hudebníků. Premiéra 30. května 2020, poté v audioarchivu.

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Regiony

Regiony

Mielo – nové album z Finska

kalaniemi_mieloMielo je nové album finské akordeonistky Marie Kalaniemi.

To nejlepší z WMCE

imamovic_singerV pořadu Slyšte, lidé! představíme nejlepší nahrávky world music z 1. pololetí 2020.

Album pohřebních zpěvů z Ghany

frafra_funeralSkupina Fra Fra na svém albu nabízí autentické pohřební písně z Ghany.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web