Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu vysíláme jazz nepravidelně v různých pořadech: Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí, Slyšte, lidé! Pravidelně jej můžete slýchat v rámci půlhodinky Synkopy na kanapi (v neděli v 16.30) a v Nočním bdění (sobota od 0.05).

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skotska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skotska

28. května 2020, 11:24

V týdeníku Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do Skotska. Uslyšíte například skupiny Breabach a Talisk, duo Twelfth Day, písně ze skotské Vysočiny v podání dvojice Brian Ó hEadhra & Fiona Mackenzie, dudáka Rosse Millera nebo ukázku spolupráce skotských a indických hudebníků. Premiéra 30. května 2020, poté v audioarchivu.

Valašský špalíček 2020 bude

Valašský špalíček 2020 bude

27. května 2020, 15:01

Zatímco některé letní festivaly se přesouvají až na rok 2020, Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí se na konci června konat bude. Počítá se však se vstupenkami pouze pro 300 diváků, aby se dostálo hygienickým opatřením. Rozhovor s dramaturgem festivalu Karlem Prokešem připravujeme.

Festival Boskovice 2020 v červenci neproběhne

Festival Boskovice 2020 v červenci neproběhne

26. května 2020, 14:51

Z důvodu bezpečnostních opatření souvisejících s pandemií koronaviru oznamují organizátoři Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice 2020 změnu termínu konání akce. Jisté je, že 28. ročník ve dnech 2.–5. července neproběhne.

Cotatcha Orchestra žádá o podporu na vydání alba

Cotatcha Orchestra žádá o podporu na vydání alba

22. května 2020, 10:00

Brněnský big band Cotatcha Orchestra vydá v listopadu 2020 dlouho připravované album Bigbandová elektronika. Vydvatelem bude americký label Parma Recordings a zvukové režie se ujme na Grammy nominovaný Jan Košulič. V současné době orchestr oslovuje své fanoušky a za případnou finanční podporu na vydání alba nabízí zajímavé odměny.

Slyšte, lidé! – Hudbu složil, na basu hrál… II

Slyšte, lidé! – Hudbu složil, na basu hrál… II

13. května 2020, 11:06

V tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! se zaměříme na nahrávky tuzemských i světových kontrabasistů a baskytaristů. Uslyšíte například Adama Ben Ezru a Avishaie Cohena z Izraele, amerického basistu Johna Patitucciho, belgické duo Luz da Lua nebo české hudebníky Jaromíra Honzáka a Přemysla Fauknera. Premiéra 16. května 2020, poté v audioarchivu.

Synkopy na kanapi: Camille Bertault

Synkopy na kanapi: Camille Bertault

10. května 2020, 06:36

V dubnu měl v Brně proběhnout koncert francouzské jazzové zpěvačky Camille Bertault. Celý jarní program festivalu JazzFestBrno byl však zrušen a pořadatelé nyní postupně domlouvají a oznamují náhradní termíny jednotlivých koncertů. Camille Bertault by měla v brněnském divadle Husa na provázku vystoupit 24. října 2020. Její album Pas de géant si představíme 10. května v pořadu Synkopy na kanapi.

Sam Lee: Není předepsáno, jak hrát lidovou hudbu

Sam Lee: Není předepsáno, jak hrát lidovou hudbu

1. května 2020, 23:13

Anglický písničkář Sam Lee se už druhý měsíc v řadě drží na prvním místě prestižního žebříčku World Music Charts Europe. O jeho novém albu Old Wow, ale také o spolupráci s producentem Bernardem Butlerem a zpěvačkou Elizabeth Fraser nebo o jeho životě v době koronavirové se dozvíte více v rozhovoru, který v premiéře vysíláme 11. května 2020. Poté bude k dispozici v audioarchivu.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Itálie

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Itálie

30. dubna 2020, 23:33

V rámci týdeníku Slyšte, lidé! vás tentokrát zveme na hudební výlet do Itálie. Představíme si například skupinu RomAraBeat, která kombinuje italský folklor s hudbou romskou a arabskou. Bude nám hrát jazzový kytarista Francesco Bruno nebo bubenická skupina KyoShinDo, která čerpá z japonské tradice. Uslyšíte italské reggae, tradiční hudbu pizzica z regionu Apulie nebo fúzi italské a brazilské hudby z alba pianisty Stefana Bollaniho. Premiéra 2. května, poté v audioarchivu.

Omer Avital: V New Yorku probíhá neustálý boj

Omer Avital: V New Yorku probíhá neustálý boj

28. dubna 2020, 18:04

Omer Avital je izraelský kontrabasista a skladatel, který od začátku 90. let působí v New Yorku. Momentálně stojí v čele skupiny Qantar, kterou vedle něj tvoří čtři další hudebníci z Izraele. Nedávno společně nahráli album New York Paradox, které vychází v květnu 2020. Omer Avital nám je představí v telefonickém rozhovoru. Poslouchejte v premiéře 4. května nebo poté z audioarchivu.

Omar Sosa: Na vodu je třeba dávat pozor

Omar Sosa: Na vodu je třeba dávat pozor

21. dubna 2020, 15:53

Už dvě alba věnovaná vodě natočil kubánský pianista Omar Sosa. Jedno z nich, nazvané Transparent Water, nahrál v duu s africkým hudebníkem Seckou Keitou a my jsme si je v pořadu Jak se vám líbí představili v roce 2019. Nový rozhovor s Omarem Sosou se týká především alba Aguas, které nahrál v duu s kubánskou houslistkou Yilian Cañizares. A hovoříme také o novém projektu East African Journey. Premiéra 22. dubna, poté v audioarchivu.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web