Jazz (nejen) na Proglasu

Ve vysílání Proglasu vysíláme jazz nepravidelně v různých pořadech: Třikrát z Proglasu, Jak se vám líbí, Slyšte, lidé! Pravidelně jej můžete slýchat v rámci půlhodinky Synkopy na kanapi (v neděli v 16.30) a v Nočním bdění (sobota od 0.05).

Story Unfolds – druhé album tria SoulMates

Story Unfolds – druhé album tria SoulMates

18. května 2019, 15:13

Jazzové trio SoulMates tvoří americký varhaník Brian Charette a dva čeští hudebníci – kytarista Libor Šmoldas a bubeník Tomáš Hobzek. Nahrávka nového alba Story Unfolds vznikla v roce 2016, čtyři roky po bezejmenné prvotině skupiny. Album vyšlo nyní u vydavatelství New Port Line.

Nepravidelné počty skupiny ZKKP

Nepravidelné počty skupiny ZKKP

15. května 2019, 23:10

ZKKP je jedna ze čtyř kapel, které v našem studiu 2. května představil saxofonista a skladatel Pavel Zlámal. ZKKP vytvořil se svými spoluhráči z B-Side Bandu.

Cécile McLorin Salvant: Zajímám se o kořeny hudby

Cécile McLorin Salvant: Zajímám se o kořeny hudby

8. května 2019, 23:17

Zpěvačka Cécile McLorin Salvant získala cenu Grammy v kategorii vokálního jazzu třikrát během čtyř let, a to za tři po sobě jdoucí alba. Rodačka z Floridy, která má francouzskou matku a otce z Haiti, letos oslaví 30. narozeniny. Dne 1. června vystoupí v Praze v rámci festivalu Pražské jaro a 15. května budeme s touto momentálně nejúspěšnější  jazzovou zpěvačkou planety vysílat telefonický rozhovor. Jeho část si už nyní můžete přečíst.

Slyšte, lidé! – Jazz z Izraele

Slyšte, lidé! – Jazz z Izraele

30. dubna 2019, 19:27

Kontakt s hudebními kulturami Blízkého východu, severní Afriky a střední Asie. A také význam, jaký hudbě přisuzuje židovské náboženství. To jsou předpoklady, díky nimž vznikla ve státě Izrael mimořádně bohatá hudební scéna v několika žánrech. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé jazzové hudebníky z Izraele. Budou to například kontrabasista Avishai Cohen i jeho jmenovec-trumpetista, další hráč na trubku Itamar Borochov, kontrabasista Adam Ben Ezra, pianista Shai Maestro nebo kytarista Elon Turgeman. Premiéra 4. května 2019, poté buude pořad k dispozici v audioarchivu.

Všelijak Na tahu

Všelijak Na tahu

30. dubna 2019, 15:30

"Vlastně je trochu zázrak, že to všechno drží pohromadě a funguje. Jsme prostě všelijaký," říkají sbormistryně Irena Havránková a zakladatelka sboru Všelijak Veronika Czesaná v rozhovoru s Radkou Rozkovcovou – ve středu 1. května 2019 v 19.15.

Folkové prázdniny: Harfy nad Oslavou

Folkové prázdniny: Harfy nad Oslavou

23. dubna 2019, 09:37

I letos bude v Náměšti nad Oslavou na Folkových prázdninách pokračovat mimořádný koncertní projekt Struny nad Oslavou. Tentokrát bude zaměřen na harfy – divákům se představí tři hráči na různé typy tohoto nástroje z různých kontinentů.

Ilja Reijngoud: Snažím se skládat pro konkrétní hráče

Ilja Reijngoud: Snažím se skládat pro konkrétní hráče

21. dubna 2019, 23:54

Ilja Reijngoud je přední nizozemský jazzman, trombonista a skladatel. V říjnu 2018 vystoupil v Brně jako host místního bigbandu Cotatcha Orchestra. Tehdy jsme s ním natočili rozhovor, který vám nabídneme v pořadu Jak se vám líbí 17. května 2019.

Pianista Jan Kavka: Prý jsem výrazný melodik

Pianista Jan Kavka: Prý jsem výrazný melodik

13. dubna 2019, 17:25

Jan Kavka je pianista z Ostravy, který se – vedle působení v kapele Bandaband – věnuje vlastním jazzovým projektům. V pořadu Jak se vám líbí nám představí své autorské album Past Stories. Budeme hovořit také o studiu jazzu v Polsku nebo o jazzové scéně v Ostravě. Poslouchejte 16. dubna 2019 nebo později z audioarchivu.

Trumpetista Avishai Cohen: Hudba je důležitější než žánry

Trumpetista Avishai Cohen: Hudba je důležitější než žánry

10. dubna 2019, 23:55

Trumpetista Avishai Cohen je jmenovec slavnějšího izraelského kontrabasisty. I on pochází z Izraele, ale v současné době žije v Indii, odkud nám také poskytl telefonický rozhovor. S trumpetistou Avishaiem Cohenem hovoříme o tom, jak hudbou vyjádřit znepokojení z válečných událostí nad Blízkém východě, ale také o inspiraci starou židovskou hudbou nebo o spolupráci se dvěma sourozenci v rámci Cohen Tria. Rozhovor je pozvánkou na koncert Avishaie Cohena v Brně 28. dubna. Poslouchejte v premiéře 11. dubna 2019 nebo později z audioarchivu.

Milan André – soutěž o CD Who Am I?

Milan André – soutěž o CD Who Am I?

9. dubna 2019, 08:18

Milan André je novým objevem bratislavského vydavatelství Slnko Records. O jeho debutové album Who Am I? můžete soutěžit do středy 17. dubna 2019.