Hrajte, kapely!

Hrajte, kapely! – tématický hodinový pořad pro milovníky dechovky. Rozhovory, pozvánky a informace o novinkách v dechové hudbě naladíte ve čtvrtek za pět pět odpoledne (opakování následující čtvrtek ve 3.00). Opakujeme pořady Vladimíra Salčáka, pořady pro vás také připravuje Václav Hlaváček. 

S Františkem Kmochem do kroku

S Františkem Kmochem do kroku

28. dubna 2022, 10:59

Hudebník, skladatel a kapelník kolínského dechového orchestru, bez kterého si obyvatelé Kolínska nedovedli představit žádnou významnější slavnost nebo zábavu – to byl František Kmoch. U příležitosti 110. výročí jeho úmrtí nabízíme jeho medailon v týdeníku Hrajte, kapely! ve čtvrtek 28. dubna za pět minut pět odpoledne.

 Tři králové české dechovky V.

Tři králové české dechovky V.

29. března 2022, 11:05

Jistě není náhodou, že trojlístek populárních a nezapomenutelných muzikantů, kterým se zvyklo říkat „březnoví králové české dechovky“, se narodili v roce 1902 tři pátky za sebou.  Velký proglasovy seriál o skladatelích vrcholí poslední částí s podtitulem Poncar, Vacek Vejvoda – jak je neznáte. Nebude lehké vybrat méně známé melodie všech tří autorů. Ale pevně věříme, že vás překvapíme. Poslouchejte ve čtvrtek 31. března v 16.55.

Tři králové české dechovky IV.

Tři králové české dechovky IV.

22. března 2022, 12:28

Českého hudebního skladatele a kapelníka Jaromíra Vejvodu proslavila polka Škoda lásky, která patří zřejmě k nejznámějším českým písním. V řadě zemí dokonce tak zlidověla, že by jejich obyvatelé doslova "dali ruku do ohně" za to, že je to právě jejich polka. Jednu z nejpopulárnějších světových melodií složil v roce 1927 jako Modřanskou polku. Poslouchejte pořad Hraje, kapely! ve čtvrtek 24. března v 16.55.

 Tři králové české dechovky III.

Tři králové české dechovky III.

15. března 2022, 23:02

V rámci velkého seriálu o trojlístku slavných českých skladatelů (u příležitosti 120. výročí jejich narození) vám ve čtvrtek 17. března v 16.55 představí Václav Hlaváček Karla Vacka.

Tři králové české dechovky II.

Tři králové české dechovky II.

9. března 2022, 21:13

V rámci velkého seriálu o trojlístku slavných českých skladatelů (u příležitosti 120. výročí jejich narození) vám představíme festivaly Vackovo Vysoké Veselí, Poncarovy Zdice a Vejvodova Zbraslav a jejich programovou skladbu. Poslouchejte v týdeníku Hrajte, kapely! ve čtvrtek 10. března 2022 v 16.55.

Tři králové české dechovky I.

Tři králové české dechovky I.

2. března 2022, 23:56

V rámci velkého seriálu o trojlístku slavných českých skladatelů (u příležitosti 120. výročí jejich narození) vám ve čtvrtek 3. března v 16.55 představíme Josefa Poncara, který složil svou první skladbu "Při svitu" již ve svých 16 letech, o rok později pak jednu z nejznámějších písní "Andulička". 

Tři králové české dechovky

Tři králové české dechovky

16. února 2022, 23:51

Jistě není náhodou, že trojlístek populárních a nezapomenutelných muzikantů, kterým se zvyklo říkat „březnoví králové české dechovky“, se narodili v roce 1902 tři pátky za sebou.  Na Proglasu vám v březnu přinášíme velký seriál o skladatelích Josefu Poncarovi, Karlu Vackovi a Jaromíru Vejvodovi, jejichž popularita i umělecký odkaz stále trvá po celém světě. Začínáme 3. března 2022!

To nejlepší z Čech III

To nejlepší z Čech III

16. února 2022, 15:06

Ve třetím pokračování série To nejlepší z Čech nabízíme v týdeníku Hrajte, kapely! opět ty nejznámější a nejkrásnější písničky z různých regionů, které patří ke klenotům české dechové hudby, a které určitě všichni znáte. Budeme si povídat o českých autorech a jejich skladbách, které se za více jak stoletou historii, kterou píše naše dechová hudba, staly velkými hity. Na slyšenou se ve čtvrtek 17. února těší Václav Hlaváček.

Do tance!

Do tance!

2. února 2022, 11:13

V týdeníku Hrajte, kapely! vám nabízíme taneční melodie v podání předních českých i moravských dechových hudeb. Alespoň na domácím parketu si během hodinky pro všechny milovníky dechovky můžete zatančit. Ve čtvrtek 3. února od 16.55 - Je libo slow, quickstep, sambu nebo rumbu?

Květovanka je moje láska

Květovanka je moje láska

18. ledna 2022, 10:41

Pořad Hrajte, kapely věnujeme Josef Husákovi, který v prosinci oslavil své pětašedesátiny. Můžete se těšit na rozhovor s kapelníkem Květovanky, který svoji muzikantskou kariéru začal v Lánech studiem hry na violoncello. Jako jedna z mála kapel v Čechách měla Květovanka od svého začátku jak hudební, tak i taneční složku. S ní procestoval Josef Husák téměř celý svět a natočil stovky písniček pro rozhlas, televizi a na CD. O tom všem bude pořad Hrajte, kapely! ve čtvrtek 20. ledna v 16.55.

Sólo má klarinet

Sólo má klarinet

2. prosince 2021, 13:11

V pořadu Hrajte, kapely! pro všechny milovníky dechovky hledáme pro vás koncertní melodie pro klarinet, ve kterých se představí přední hráči moravských i českých dechových hudeb. K poslechu ve čtvrtek 2. prosince v 16.55 srdečně zve Kateřina Kovaříková.

Do lesíčka na čekanou

Do lesíčka na čekanou

25. listopadu 2021, 09:56

V listopadovém čase honů a posledních lečí nabízíme v týdeníku Hrajte, kapely! písně o myslivcích i myslivosti, o lese i o svatém Hubertovi. Nalaďte si myslivecké písničky v podání českých i moravských dechových kapel. K poslechu ve čtvrtek 25. listopadu v 16.55 zve Kateřina Kovaříková.

Vrásek se nebojím

Vrásek se nebojím

17. listopadu 2021, 14:00

Pořad Hrajte, kapely budeme ve čtvrtek 18. listopadu věnovat Blance Tůmové. Ta v listopadu oslaví své životní jubileum. Zpěvačka začala svoji kariéru ve východních Čechách v Rychnově nad Kněžnou. Povídání o jejích začátcích, o prvních televizních pořadech i o tom, kdy začala zpívat s Veselkou Ladislava Kubeše, doplní ukázky z kompletu 4CD, které vydalo Kubešovo hudební vydavateství. Nalaďte si Proglas za pět minut pět odpoledne.

O víně i svatém Martinovi

O víně i svatém Martinovi

11. listopadu 2021, 08:18

"Na svatého Martina husu a džbán vína" – praví se.. I proto, že častěji než sněhovou nadílku přiváží Svatý Martin mladé víno. Týdeník Hrajte, kapely! přináší ve čtvrtek 11. listopadu v 16.55 ty nejoblíbenější písně o víně a vinohradě, povídání o zvycích a tradicích vážící se ke svátku svatého Martina. A nebude chybět ani symbolický přípitek "mladým" vínem...

Jubilující dechovky v roce 2021

Jubilující dechovky v roce 2021

27. října 2021, 15:00

Které dechové kapely slaví v roce 2021 kulatá výročí své činnosti? Patří k nim stoletá Lidečanka, desetiletí Muzikanti z jižních Čech, padesátiletá Moravanka i třicetiletá Krajanka Václava Hlaváčka, osmdesátiletá Budvarka i dvacetiletá Křídlovanka. Rozmanitou hodinku pro všechny milovníky dechovky, která nabízí moravské i české písně, vám v rámci pořadu Hrajte, kapely! nabízíme ve čtvrtek 28. října v pravidelném čase za pět minut pět odpoledne.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web