Hrajte, kapely!

Hrajte, kapely! Tématický hodinový pořad pro milovníky dechovky. Rozhovory, pozvánky a informace o novinkách v dechové hudbě naladíte ve čtvrtek za pět pět odpoledne (opakování následující čtvrtek ve 3.00). Opakujeme pořady Vladimíra Salčáka, pořady pro vás také připravuje Helena Hájková a Václav Hlaváček. Druhý čtvrtek v měsíci hrajeme na přání.

Vzpomínka na Karla Bělohoubka

Vzpomínka na Karla Bělohoubka

15. února 2017

V lednu jsme se rozloučili s Karlem Bělohoubkem, jednou z nejvýznamnějších osobností současné české dechové hudby, hudebním skladatelem a bývalým šéfdirigentem Ústřední hudby AČR, která se pod jeho vedením stala jedním z nejlepších dechových orchestrů na světě. Poslouchejte pořad Hrajte, kapely! ve čtvrtek 16. února 2017 od 16.55.

Hrajeme na přání ve čtvrtek 9. února 2017

Hrajeme na přání ve čtvrtek 9. února 2017

8. února 2017

Za pět minut pět odpoledne v pořadu Hrajte, kapely! budeme hrát opět na vaše přání.

Ples nebo bál?

Ples nebo bál?

1. února 2017

Ať už plesová sezóna končí či začíná, pojďme nahlédnout do její historie. Víte, že se první veřejný český bál konal v Praze roku 1840? Co se na něm tančilo? A v jakých šatech? Nahlédněme v pořadu Hrajte, kapely! do historie bálů a plesových melodií. Poslouchejte ve čtvrtek 2. února 2017 za pět minut pět odpoledne.

Dvacet let s Vysočinkou

Dvacet let s Vysočinkou

25. ledna 2017

Kapela mnoha tváří, nejmenší profesionální dechovka na Vysočině slaví v roce 2017 kulaté výročí své činnosti. Během svého působení získala několik cen z prestižních soutěží v oblasti dechové hudby. Seznámit se s ní můžete v pořadu Hrajte, kapely ve čtvrtek 26. ledna 2017 za pět minut pět odpoledne.

POŠUMAVSKÝ VĚNEČEK - Český národní ples

POŠUMAVSKÝ VĚNEČEK - Český národní ples

18. ledna 2017

Tuto velkolepou, ryze českou národní slavnost, pořádá 81 let Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví - Psohlavci v Praze. Autor pořadu Václav Hlaváček si do studia pozval předsedu sdružení Václava Kupilíka. Ve čtvrtek 19. ledna 2017 za pět minut pět odpoledne společně hovoří o historii Pošumavského věnečku i o současné činnosti sdružení.

Zveme vás do země Vánoc

Zveme vás do země Vánoc

27. prosince 2016

Poslední letošní vydání dechovkového pořadu Hrajte, kapely! věnujeme vánoční hudbě v repertoárech dechových orchestrů. Nechejte se pozvat k poslechu skladeb, které vznikly už v době renesance a baroka. Nalaďte si Proglas ve čtvrtek 29. prosince 2016 v 16.55.

Půlstoletí Valašky

Půlstoletí Valašky

29. listopadu 2016

Již padesát let pro své posluchače hrají a zpívají členové dechové hudby Valaška. U příležitosti půlstoletí činnosti vydala dechovka z Valašských Klobouk nový hudební nosič. Ukázky z něj nabídne pořad Hrajte, kapely ve čtvrtek 1. prosince společně s rozhovorem s jejím kapelníkem Jaroslavem Balouškem. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Píseň Václava Vačkáře

Píseň Václava Vačkáře

16. listopadu 2016

V letošním roce by klasik české populární a taneční hudby Václav Vačkář oslavil 135 let. Umělecká úroveň a nesmírná obecná obliba jeho skladeb, v čele s téměř až legendární Vzpomínkou na Zbiroh, ho trvale zapsala do historie naší lidové hudby. Hostem pořadu Hrajte kapely! ve čtvrtek 17. listopadu bude vnuk Václava Vačkáře, Martin Vačkář. Rozhovor naladíte za pět minut pět odpoledne.

Listopadoví světci v písních dechových orchestrů

Listopadoví světci v písních dechových orchestrů

2. listopadu 2016

V listopadu si připomínáme několik lidových tradic spojených se svátky svatých Huberta, Martina, Cecilie a Kateřiny. Zvyky se zrcadlí v mnoha písních, které vám zahrají dechové hudby z Moravy v pořadu Hrajte, kapely ve čtvrtek 3. listopadu 2016 za pět minut pět odpoledne.

Hody byly, hody

Hody byly, hody

26. října 2016

Tématem posledního říjnového pořadu Hrajte, kapely! jsou hody a hodování. Nahlédneme ho historie hodů a představíme současné zvyky vybraných míst. Nebudou chybět slovácké kapely a plno krásných hodových melodií. Nalaďte si nás ve čtvrtek za pět pět odpoledne.

Splněná přání Věnovanky

Splněná přání Věnovanky

18. října 2016

Mladá čáslavská dechová hudba Věnovanka natočila svoje první cédéčko s názvem Splněná přání. Kapelníkem této mladé ambiciózní kapely (byla založena v roce 2012 a má 14 členů s věkovým průměrem 24 let) je trumpetista Václav Musílek. Ten bude hostem dalšího dílu pořadu Hrajte, kapely!  ve čtvrtek 20. října MIMOŘÁDNĚ již od 16.25.

Čtvrtstoletí Krajanky Václava Hlaváčka

Čtvrtstoletí Krajanky Václava Hlaváčka

27. září 2016

25 let činnosti má za sebou dechová hudba Krajanka s kapelníkem Václavem Hlaváčkem. U této příležitosti vznikl se současným spolupracovníkem Proglasu rozhovor, ve kterém se ohlédneme za uplynulými lety činnosti jedné z nejúspěšnějších dechových kapel u nás. Naladíte v týdeníku Hrajte, kapely! ve čtvrtek 29. září za pět minut pět odpoledne.

Slovácké malované sklepy a búdy

Slovácké malované sklepy a búdy

21. září 2016

V čase vinobraní vás v pořadu Hrajte, kapely! zavedeme mezi malované sklepy. Podíváme se do historie zdobení nejen sklepů, ale stavení obecně. Hrát budou dechové orchestry ze Slovácka. Nalaďte si nás ve čtvrtek 22. září 2016 za pět pět odpoledne.

Osmdesátník Miloň Čepelka

Osmdesátník Miloň Čepelka

12. září 2016

Miloně Čepelku mají všichni neodmyslitelně spjatého s Divadlem Járy Cimrmana. Jeho aktivity jsou však mnohem širší. Moderuje rozhlasové pořady, je autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, básnických sbírek, novel, povídek a napsal přes 1000 písňových textů, většinu pro autory z oblasti dechové a lidové hudby. Hostem pořadu Hrajte kapely! bude ve čtvrtek 15. září 2016 za pět minut pět odpoledne čerstvý osmdesátník Miloň Čepelka.

Za dechovkou do Hodonína - sezóna 2016/2017

Za dechovkou do Hodonína - sezóna 2016/2017

31. srpna 2016

28. ročník Seriálu dechových hudeb v Hodoníně začíná v září koncertem dechové hudby Mistříňanka. Jaké další dechovky na vás v koncertní sezóně 2016/2017 čekají? Odpoví pořad Hraje, kapely! ve čtvrtek 1. září 2016. K poslechu za pět minut pět odpoledne zve jeho autorka Kateřina Kovaříková.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou chystají album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Regiony

Regiony

Jazz Jaro 2017

temowo_musicV Brně probíhá festival Jazz Jaro 2017.

Hudební události roku 2016 – 1. díl

epydemye_kotlina Kotlina se stala albem roku. Skety nominovány na ceny CARA. Zemřel David Bowie. A další hudební události roku 2016.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music