Folk na Proglasu

I když se Proglas cíleně věnuje různým žánrům, nejvíce na našich vlnách slyšíte folku a příbuzných stylů. Folkoví interpreti se také nejčastěji objevují v pořadu Jak se vám líbí a v dalších hudebních pořadech.

Na této stránce najdete aktuality především z českého folku. Pokud vás zajímá hudba z celého světa, doporučujeme k přečtení též články o world music.

MeziMěsto zahraje živě v Jak se vám líbí

MeziMěsto zahraje živě v Jak se vám líbí

16. září 2018, 23:41

Proglas dlouhodobě spolupracuje s písničkovou soutěží Notování, která probíhá po celý rok v Praze. Každý rok vybírá Rada Notování jednoho finalistu, který vystoupí živě v našem studiu. Za 15. ročník Notování, jehož finále proběhlo v červnu 2018, to bude folková skupina MeziMěsto z Pardubic. V našem studiu zahraje živě ve středu 26. září v 19.15. Moderovat bude Anežka Jakubcová.

D.N.A. Brno: Iluze (recenze CD)

D.N.A. Brno: Iluze (recenze CD)

15. září 2018, 10:10

Skupina D.N.A. Brno, vítěz finále Porty z roku 2011, vydala po čtyřech letech nové album. Přečtěte si naši recenzi a k tomu si poslechněte rozhovor, který s členy kapely v březnu 2018 vedla Anežka Jakubcová.

Mirek Kemel: Ryby, raci (recenze CD)

Mirek Kemel: Ryby, raci (recenze CD)

14. září 2018, 10:00

Známý karikaturista Mirek Kemel vydal své třetí písňové album. Žánrově tentokrát odbočil od akustického folku, jistotou zůstávají texty plné silných obrazů. Poslechněte si z archivu rozhovor s Mirkem Kemelem a přečtěte si naši recenzi.

Epydemye v Brně – soutěž o vstupenky

Epydemye v Brně – soutěž o vstupenky

12. září 2018, 15:53

Ve čtvrtek 11. října 2018 vystoupí v sále na Musilce v Brně-Husovicích folková skupina Epydemye. O dvě vstupenky můžete soutěžit do pátku 21. září.

Pavel Helan: Rapper (recenze CD)

Pavel Helan: Rapper (recenze CD)

10. září 2018, 18:46

Rozhovor s písničkářem Pavlem Helanem, který jsme natočili ve Vsetíně na festivalu United, uvedeme v premiéře 6. října v 15.15. Přečtěte si také naši recenzi alba Rapper.

Sto let Jaroslava Hutky – soutěž o CD

Sto let Jaroslava Hutky – soutěž o CD

8. září 2018, 14:52

Písničkář Jaroslav Hutka natočil a vydal nové CD, nazvané Sto let. Zařadil na ně  především písně s politickými tématy, ve kterých se ohlíží za stoletím naší republiky a komentuje aktuální společenskou situaci u nás. O album můžete soutěžit do úterý 18. září 2018.

AG Flek: Podnohama Zem (recenze CD)

AG Flek: Podnohama Zem (recenze CD)

6. září 2018, 21:49

Skupina AG Flek vydala po 18 letech nové studiové album Podnohama Zem. Poslechněte si náš rozhovor s Ivo Viktorinem, jedním ze zakladatelů kapely, a přečtěte si naši recenzi.

Superhrdinky (recenze 2LP)

Superhrdinky (recenze 2LP)

31. srpna 2018, 07:57

Jako vinylové dvojalbum vyšla v edici časopisu Full Moon charitativní kompilace Superhrdinky. Účinkují na ní například Zagami Jericho, Ille, Stinka, Lenka Dusilová, Katarína Máliková, Katarzia, Bára Zmeková a další zpívající ženy a ženské skupiny. V našem archivu si můžete poslechnout rozhovor s iniciátorem a dramaturgem projektu Michalem Pařízkem. A nabízíme vám také naši recenzi.

Lucie Redlová: Otázky (recenze EP)

Lucie Redlová: Otázky (recenze EP)

29. srpna 2018, 13:21

„Myslím, že každý, nejen ten, jehož rodiče se rozvedli, když mu byly nějaké dva roky, se může ptát: Kde je ta láska, z níž jsem se narodil?” říká písničkářka Lucie Redlová. Podobné otázky si klade na svém novém třípísňovém maxisinglu. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte si z archivu rozhovor, který jsme s Lucií vedli na jaře 2018.

Mike Fojtík & přátelé: Žiju v papírové loďce (recenze CD)

Mike Fojtík & přátelé: Žiju v papírové loďce (recenze CD)

28. srpna 2018, 09:29

Ostravský písničkář Mike Fojtík se na scénu vrátil po 25leté pauze. Jako jeho první oficiální album vyšel záznam koncertu z ostravského klubu Parník z roku 2017. Přečtěte si naši recenzi a při tom si třeba poslechněte rozhovor s Mikem Fojtíkem a s jeho spoluhráčem Martinem Rekem.