Folk na Proglasu

Folk a příbuzné styly jsou důležitou součástí našeho hudebního vysílání včetně rozhovorů a dalších specializovaných pořadů. Vedle především českého se věnujeme i world music.

Album roku 2022 – profily nominovaných

Album roku 2022 – profily nominovaných

1. února 2023, 17:45

Už po třiadvacáté vyhlásila hudební redakce Proglasu anketu Album roku. Do aktuálního ročníku hlasovalo více téměř 140 oslovených osobností – publicisté, hudebníci, pořadatelé koncertů a festivalů, promotéři a také vybraní zástupci našich posluchačů. Ti všichni rozhodovali o tom, které české hudební album – bez ohledu na žánry – je to nejlepší. Výsledky odtajníme v týdeníku Slyšte, lidé! v sobotu 4. února 2023. V tomto článku si můžete přečíst, kterých deset alb se – zatím bez pořadí – umístilo na předních místech ankety.

Skupina Uusikuu na kolotoči života

Skupina Uusikuu na kolotoči života

27. ledna 2023, 23:28

Finské taneční hity minulých dekád a také zahraniční šlágry přeložené do finštiny – ovšem ve svých vlastních úpravách – hraje finsko-německá skupina Uusikuu. O tom, jak ve střední Evropě tato kapela, která zpívá pro nás nesrozumitelným jazykem, funguje, budeme hovořit s její zakladatelkou a zpěvačkou Laurou Ryhänen. Představíme si také páté album skupiny, které se jmenuje Karuselli, Kolotoč.

Čaj do páté - Křižovatky: Mr. Bassist Petr Surý

Čaj do páté - Křižovatky: Mr. Bassist Petr Surý

26. ledna 2023, 13:55

K poslechu Čaje do páté ve čtvrtek 26.1. od 16 hodin vás zve Helena Bretfeldová. Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  vám nabídne hudební vzpomínku na výborného, zdánlivě velmi nenápadného muzikanta, který ctil premisu, že kontrabas je především doprovodný nástroj – takže doprovázel celou řadu zpěváků a hudebníků. Všechny takzvaně „jistil“ zezadu a jeho backside byl respektovaný a vyhledávaný, neboť na něj byl – jak je u basy v první řadě zapotřebí – při hraní naprostý spoleh: pan basista Petr Surý.

Kusinerna Riippa: Spolupráce s bratrancem je lepší než s bratrem

Kusinerna Riippa: Spolupráce s bratrancem je lepší než s bratrem

25. ledna 2023, 23:33

Duo Kusinerna Riippa tvoří bratranec a sestřenice Niko a Jessica Riippovi, příslušníci švédsky hovořící menšiny ve Finsku. Jejich nové album Irrbloss jsme si představili v rozhovor s Jessicou, který jsme natočili na světovém hudebním veletrhu WOMEX v Lisabonu. Poslechněte si pořad ze záznamu.

Siger z Belgie – hudební vzpomínky na dětství

Siger z Belgie – hudební vzpomínky na dětství

21. ledna 2023, 08:58

Duo Siger tvoří dva belgičtí folkoví hudebníci – Ward Dhoore, který hraje na mandolu, a jeho bratr Hartwin Dhoore, akordeonista. Čerpají z tradiční hudby Flander a svými kompozicemi reagují na místa, která znali v dětství, na příběhy, které slýchali, a na lidi, s kterými se potkávali. Rozhovor s oběma členy dua jsme natočili v Lisabonu na světovém hudebním veletrhu WOMEX.

Jak se vám líbí: Pepa Lábus s kvartetem TrutnoForte

Jak se vám líbí: Pepa Lábus s kvartetem TrutnoForte

17. ledna 2023, 18:16

Trutnovský písničkář Pepa Lábus nahrál své šesté album Uzamčená brána se smyčcovým kvartetem TrutnoForte. Rozhovor s Pepou Lábusem uvedeme 2. února 2023.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Belgie 2023

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Belgie 2023

16. ledna 2023, 17:35

V týdeníku Slyšte, lidé! vás po roce zveme na hudební výlet do Belgie – země sice malé, ale kulturně velmi pestré. Potkávají se zde totiž hudební tradice obou belgických národů, Valonů a Vlámů, s hudbou kosmopolitního Bruselu, ve kterém působí lidé různých národností.

Hudební kompas: Akustický svět od vydavatelství Putumayo

Hudební kompas: Akustický svět od vydavatelství Putumayo

15. ledna 2023, 15:23

V pondělí 16. ledna 2022 sáhneme v odpoledním vydání Hudebního komopasu po minialbu Acoustic World, Akustický svět, které loni vydala americká společnost Putumayo. Ve třech písních představí umělci z šesti zemí a čtyř kontinentů.

Dantchev:Domain – mezi Bulharskem a Finskem

Dantchev:Domain – mezi Bulharskem a Finskem

14. ledna 2023, 09:58

Anna Dantchev je zpěvačka a skladatelka, která se narodila ve Finsku, ale její otec je bulharský muzikolog. Sama se hlásí k bulharské i finské identitě a ve své tvorbě se inspiruje lidovou hudbou obou těchto národů, ale také jazzem a dalšími styly. Se svou mezinárodní skupinou Dantchev:Domain vydala v roce 2022 druhé album The Lions We Are, na kterém se vypsala z pocitu osamělosti v době epidemie covidu. V rozhovoru, který jsme natočili na světovém hudebním veletrhu WOMEX v Portugalsku, s Annou hovoříme nejen o její tvorbě a o albu, ale i o tom, jak je pro ni jako Finku důležité, že ji mezi sebe berou také umělci z Balkánu.

Hudební události 2022 – 4. díl

Hudební události 2022 – 4. díl

12. ledna 2023, 18:46

Výjimečné koncerty, mimořádná alba, výroční hitparády… Přečtěte si závěrečný díl přehledu hudebních událostí roku 2022.