Folk na Proglasu

I když se Proglas cíleně věnuje různým žánrům, nejvíce na našich vlnách slyšíte folku a příbuzných stylů. Folkoví interpreti se také nejčastěji objevují v pořadu Jak se vám líbí a v dalších hudebních pořadech.

Na této stránce najdete aktuality především z českého folku. Pokud vás zajímá hudba z celého světa, doporučujeme k přečtení též články o world music.

Kupodivu a Jananas v Brně – soutěž o vstupenky

Kupodivu a Jananas v Brně – soutěž o vstupenky

18. července 2018, 14:32

Ve čtvrtek 26. července se v Brně v kavárně Trojka koná společný koncert skupin Kupodivu a Jananas. O dvě vstupenky můžete soutěžit do pondělí 23. července 2018.

John Smith: Při psaní textů čerpám z tradice

John Smith: Při psaní textů čerpám z tradice

13. července 2018, 15:43

Jedním z hostů festivalu Folkové prázdniny 2018 bude anglický písničkář a kytarista John Smith. V Náměšti nad Oslavou zahraje v pondělí 30. července. V telefonickém rozhovoru s ním budeme mluvit o tom, jak skládá písně, o tom, jak jej ovlivňuje africká a kubánská hudba, co pro něj znamenala spolupráce se zpěvákem Davidem Grayem nebo čím je pro něj britská lidová hudba. Poslouchejte 16. července v 19.15 nebo kdykoli později v audioarchivu.

Jak se vám líbí – rozhovor se skupinou Hope Astronaut

Jak se vám líbí – rozhovor se skupinou Hope Astronaut

12. července 2018, 14:02

Olomoucká folkrocková skupina Hope Astonaut vydala své třetí album Balance in the Heights. Rozhovor s kapelou povede Martin Kyšperský 18. července 2018.

Jan Hrubý oslaví 70. narozeniny

Jan Hrubý oslaví 70. narozeniny

11. července 2018, 17:05

V prosinci 2018 oslaví 70. narozeniny houslista Jan Hrubý, dlouholetý kapelník skupiny ETC…, frontman kapely Kukulín, člen Framusu Five Michala Prokopa, spoluhráč Vladimíra Merty a dalších hudebníků. Velký narozeninový koncert se odehraje už v létě v Náměšti nad Oslavou, hlavní oslava pak proběhne v Paláci Akropolis v Praze 30. listopadu.

Rózinky: Cvrkot (recenze CD)

Rózinky: Cvrkot (recenze CD)

10. července 2018, 10:00

Druhé album dívčí skupiny Rózinky ze ZUŠ ve Veselí nad Moravou má název Cvrkot. Přečtěte si naši recenzi a z archivu si poslechněte rozhovor s učitelkou dívek a autorkou písní Kateřinou Mičkovou.

Slyšte, lidé! – Novinky českých písničkářek

Slyšte, lidé! – Novinky českých písničkářek

8. července 2018, 16:44

V aktuálním vydání pořadu Slyšte, lidé! se věnujeme novinkám českých písničkářek. Uslyšíte například Veroniku Wildovou, Radůzu, Markétu Zdeňkovou, Viktorii Horákovou, Stinku, Lucii Redlovou, Magdalénu Urbanovou a další. Vedle písní z oficiálně vydaných alb vám nabídneme i několik skladeb nahraných přímo v našem studiu. Poslouchejte z audioarchivu nebo v repríze v úterý 10. července 2018.

Chce to hit! volají Poletíme?

Chce to hit! volají Poletíme?

7. července 2018, 14:31

Chce to hit! je název nového alba skupiny Poletíme? S jejím kapelníkem Rudolfem Brančovským bude ve studiu hovořit Anežka Wiewiorková. Pořad poslouchejte v premiéře v sobotu 14. července 2018 od 15.15. Poté bude k dispozici v audioarchivu.

Ruthie Foster: Gospel tvoří základ mého myšlení

Ruthie Foster: Gospel tvoří základ mého myšlení

6. července 2018, 17:35

Jedním z hostů festivalu Colours Of Ostrava 2018 bude americká zpěvačka Ruthie Foster, bývalá příslušnice amerického námořnictva a držitelka několika prestižních bluesových cen. V telefonickém rozhovoru se nám představí jako profesionální posluchačka, jako vystudovaná zvukařka a také jako někdejší členka gospelového sboru. Rozhovor vysíláme 11. července v 16.00, poté si jej můžete poslechnout v audioarchivu.

Potichu: Vodě (recenze CD)

Potichu: Vodě (recenze CD)

5. července 2018, 18:36

Potichu je pražská skupina v čele s písničkářem Vojtěchem Roupou. Její album Vodě je harmonicky plné, aranžérsky bohaté a v textech místy překvapivé. Podobenství se střídají s vyznáními a s příběhy z běžného života. Přečtěte si naši recenzi.

Przemek Kleczkowski: Time (recenze CD)

Przemek Kleczkowski: Time (recenze CD)

3. července 2018, 18:46

Košické vydavatelství Hevhetia se mimo jiné soustavně věnuje polské jazzové scéně. Jedním z nejzajímavějších titulů z poslední době je album Time zpěváka Przemka Kleczkowského.

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Regiony

Regiony

Perkuse a hlasy v Náměšti

11kytaraSoučástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou bude koncert Perkuse a hlasy.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music