Folk na Proglasu

Folk a příbuzné styly jsou důležitou součástí našeho hudebního vysílání včetně rozhovorů a dalších specializovaných pořadů. Vedle především českého se věnujeme i world music.

Slyšte, lidé! – Písně doby koronavirové

Slyšte, lidé! – Písně doby koronavirové

6. srpna 2020, 18:56

Do tohoto vydání pořadu Slyšte, lidé! jsme vybrali písně českých a slovenských písničkářů, zpěváků a skupin, které reflektují koronavirovou krizi v roce 2020. Vznikly písně o rouškách a rozestupech, o viru, o „nečekaně darovaném tichu“ i písně na poděkování lékařům nebo prarodičům. V pořadu uslyšíte například Pavla Helana, Ivo Cicvárka, Pavla Čadka, skupinu Živé kvety, Edo Klenu, Petra Bendeho, Pavlínu Jíšovou a další.

Slyšte, lidé! – Deset hudebních tváří Vladimíra Mišíka

Slyšte, lidé! – Deset hudebních tváří Vladimíra Mišíka

2. srpna 2020, 23:14

Vladimír Mišík získal za své album Jednou tě potkám z roku 2019 šest cen Anděl. Na tento obrovský úspěch reagujeme pořadem, ve kterém si tuto legendu české hudby představíme v deseti různých nahrávkách: od raných záznamů se skupinami Matadors, Blue Effect a Flamengo po pozdější ukázky rockové, folkové i ovlivněné elektronickou hudbou.

Jak se vám líbí: Rozhovor se skupinou PerKelt

Jak se vám líbí: Rozhovor se skupinou PerKelt

26. července 2020, 23:31

Skupina PerKelt se věnuje keltské a historizující folkové hudbě. Původně působila ve východních Čechách, ale poté, co její kapelník Štěpán Honc přesídlil do Londýna, funguje především na britských ostrovech. Rozhovor se Štěpánem Honcem o novém albu Air And Fire natočil Martin Kyšperský.

Každé dítě je prorokem – album na podporu uprchlíků

Každé dítě je prorokem – album na podporu uprchlíků

25. července 2020, 22:52

Pod názvem Every Child Is a Prophet, Každé dítě je prorokem, vyšlo společné hudební album několika umělců z Norska a Sýrie. Představíme si je v rubrice Třikrát z Proglasu v pondělí 27. července ve 14 hodin.

Jak se vám líbí: Pozvánka na Dobršskou bránu 2020

Jak se vám líbí: Pozvánka na Dobršskou bránu 2020

22. července 2020, 21:04

Festival Dobršská brána 2020 proběhne ve dnech 14. a 15. srpna ve vesnici Dobrš v Pošumaví. Letošní ročník je zaměřen na hráče na akordeon, případně foukací harmoniku. Představí se interpreti z Česka, Slovenska, Francie, Finska a dalších zemí, střídat se budou jazz, folk i alternativní hudba. Na festival pozvou jeho pořadatelé Ivo Kraml a Květa Čulejová v pondělí 27. července v pořadu Jak se vám líbí.

Vývar Vandy Kavkové v Jak se vám líbí

Vývar Vandy Kavkové v Jak se vám líbí

19. července 2020, 22:57

Zpěvačka a autorka textů Vanda Kavková natočila velmi zajímavé album s názvem Vývar. Jedná se o sbírku zhudebněných nekompromisních básní. Představí nám ji v pořadu Jak se vám líbí ve čtvrtek 23. července 2020.

Terra Profonda: Přestaneme se snažit… a máme novou píseň!

Terra Profonda: Přestaneme se snažit… a máme novou píseň!

18. července 2020, 22:10

Terra Profonda je maďarské trio, které tvoří hráč na strunný nástroj kobzu, na buzuki a saxofon Krisztián Kiss, zpěvák Vincenzo Lo Buglio a basista Mátyás Szabó. Nedávno vydali album For The Sake Of The Mountains a o posledním červencovém víkendu se představí na festivalu Colour Meeting v Poličce. Při té příleežitosti jsme s nimi připravili rozhovor. Poslouchejte 21. července 2020 nebo později z audioarchivu.

Sarah & The Adams s texty v češtině

Sarah & The Adams s texty v češtině

17. července 2020, 23:35

Skupina Sarah & The Adams v čele se zpěvačkou Šárkou Adámkovou hraje melodickou směs country, folku, blues a rocku. Po dvou anglicky zpívaných albech se letos kapela na novince Pověz mi poprvé představila s texty v češtině. Rozhovor, který s Šárkou Adámkovou vedla Mariana Ambrožová, si můžete pustit z našeho audioarchivu.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Latinské Ameriky

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Latinské Ameriky

16. července 2020, 23:34

V pořadu Slyšte, lidé! vás tentokrát pozveme na hudební výlet do Latinské Ameriky. Představíme si aktuální nahrávky interpretů především z Brazílie a Argentiny, ale podíváme se také do Kostariky, Paraguaye nebo Kolumbie. Těšit se můžete na brazilského písničkáře Tiganá Santanu, na argentinského hudebníka Santiaga Córdobu, na rappera Emicidu nebo na elektronickou taneční skupinu La Jungla. Premiéra 18. července 2020, poté v audioarchivu.

Jak se vám líbí: pozvánka na Colour Meeting do Poličky

Jak se vám líbí: pozvánka na Colour Meeting do Poličky

13. července 2020, 10:10

Festival Colour Meeting se bude konat v Poličce ve dnech 24. a 25, července. Kvůli koronavirové krizi jej letos nenavštíví většina plánovaných zahraničních hvězd, ale o to více zajímavých domácích interpretů se během dvou dnů představí. O festivalu bude hovořit jeho pořadatel Dušan Svíba.

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Regiony

Regiony

Mielo – nové album z Finska

kalaniemi_mieloMielo je nové album finské akordeonistky Marie Kalaniemi.

To nejlepší z WMCE

imamovic_singerV pořadu Slyšte, lidé! představíme nejlepší nahrávky world music z 1. pololetí 2020.

Album pohřebních zpěvů z Ghany

frafra_funeralSkupina Fra Fra na svém albu nabízí autentické pohřební písně z Ghany.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web