Folk na Proglasu

Folk a příbuzné styly jsou důležitou součástí našeho hudebního vysílání včetně rozhovorů a dalších specializovaných pořadů. Vedle především českého se věnujeme i world music.

Slyšte, lidé! – Z programu Folkových prázdnin 2019

Slyšte, lidé! – Z programu Folkových prázdnin 2019

22. července 2019, 23:40

I letos přijedou do Náměště nad Oslavou zajímaví interpreti world music a příbuzných žánrů z celého světa. Festival Folkové prázdniny má letos téma O duši a bude probíhat od 27. července do 3. srpna. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé letošní hosty festivalu – skotskou skupinu Talisk, projekt Yiddish Glory, kubánského pianistu Omara Sosu se senegalským hudebníkem Seckou Keitou, velšskou harfenistku Catrin Finch nebo polskou skupinu Tęgie chłopy. Poslouchejte z našeho archivu.

Keb’ Mo’: Hledání kořenů je pro mne důležité

Keb’ Mo’: Hledání kořenů je pro mne důležité

14. července 2019, 08:28

V úterý 16. července vystoupí v divadle Archa v Praze americký bluesový hudebník Keb’ Mo’, čtyřnásobný držitel Grammy a vyhledávaný producent. V telefonickém rozhovoru, který uvedeme v předvečer koncertu, s ním budeme hovořit o jeho novém albu Oklahoma, o zajímavých hudebních spolupracích nebo o hledání kořenů.

Jiří Smrž – soutěž o CD Nedokončené

Jiří Smrž – soutěž o CD Nedokončené

11. července 2019, 18:36

Písničkář Jiří Smrž vydal nové album s názvem Nedokončené. Soutěžit o ně můžete do pondělí  22. července 2019.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Austrálie

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Austrálie

3. července 2019, 16:54

V tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do Austrálie. Budeme poslouchat velké hvězdy typu Nicka Cavea, Johna Butlera nebo skupiny Midnight Oil, ale také objevy poslední doby jako například zpěvačku Cash Savage. Zastavíme se u australské podoby country hudby, poslechneme si jazzovou zpěvačku Ingrid James, ale také skupinu Litevců žijících v Austrálii The Lost Clog. V neposlední řadě nás pak bude zajímat hudba původních obyvatel Austrálie. Premiéra 6. července 2019, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Cermaque: Teorie dospělosti (recenze alba)

Cermaque: Teorie dospělosti (recenze alba)

30. června 2019, 18:06

Písničkář Jakub Čermák, který vystupuje pod přezdívkou Cermaque, se na svém aktuálním albu Teorie dospělosti dotýká velmi intimních témat. Kolekce syrových písní tak tvoří protiklad k politicky angažovanému předchozímu albu Neboj. Přečtěte si naši recenzi.

Slyšte, lidé! – Profil skupiny Vltava

Slyšte, lidé! – Profil skupiny Vltava

24. června 2019, 13:51

Pod názvem Náklad štěstí vyšel box, který obsahuje všechna řadová alba skupiny Vltava plus bonusový disk s raritními a dříve nevydanými nahrávkami. V pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme na plavbu po Vltavě – uslyšíte starší i novější hity této kapely i méně známé skladby. Poslechněte si pořad z našeho audioarchivu.

Michal Schmidt pozve na Folkové prázdniny 2019

Michal Schmidt pozve na Folkové prázdniny 2019

23. června 2019, 09:29

I letos se v našem hudebním vysílání podrobně věnujeme festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Bude se konat ve dnech 27. července až 3. srpna a jeho hlavní téma zní O duši. Ředitel festivalu Michal Schmidt bude hovořit o některých zajímavých položkách programu v pořadu Jak se vám líbí 25. června v 19.15.

Jan Fic: Město (recenze alba)

Jan Fic: Město (recenze alba)

21. června 2019, 18:26

Jan Fic, kapelník bluesové skupiny The Weathermakers, zakladatel parodických trampských The Honzíků a výrobce hudebních nástrojů, vydal v roce 2018 sólové album Město. Ve spolupráci s producentem Martinem Kyšperským vytvořil jeden z nejsilnějších debutů poslední doby. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte si z archivu rozhovor s Janem Ficem, který jsme vysílali v březnu 2019.

Pavel Kopřiva o Festivalu Slunce: Některé roky jsem riskoval

Pavel Kopřiva o Festivalu Slunce: Některé roky jsem riskoval

20. června 2019, 15:35

Už podvacáté se bude letos konat Festival Slunce ve Strážnici. Jeho ředitel Pavel Kopřiva vás v pořadu, který jsme vysílali 3. června 2019, zval na letošní ročník, na kterém vystoupí například Druhá tráva, Václav Neckář, Ivan Hlas nebo Pavlína Jíšová, a také vzpomínal na historii festivalu včetně památného koncertu skotského písničkáře Donovana. Jubilejní dvacátý Festival Slunce se koná ve dnech 12. a 13. července 2019. Poslechněte si rozhovor z našeho archivu.

Trojka Zuzany Homolovej: Keď vojačik narukoval (recenze CD)

Trojka Zuzany Homolovej: Keď vojačik narukoval (recenze CD)

19. června 2019, 18:56

Skupina Trojka Zuzany Homolovej natočila album Keď vojačik narukoval s písněmi s vojenskou tematikou. V pořadu Jak se vám líbí jsme o něm hovořili s písničkářkou Zuzanou Homolovou a s kytaristou a aranžérem alba Milošem Železňákem. Poslechněte si rozhovor ze záznamu a přečtěte si naši recenzi.