Folk na Proglasu

I když se Proglas cíleně věnuje různým žánrům, nejvíce na našich vlnách slyšíte folku a příbuzných stylů. Folkoví interpreti se také nejčastěji objevují v pořadu Jak se vám líbí a v dalších hudebních pořadech.

Na této stránce najdete aktuality především z českého folku. Pokud vás zajímá hudba z celého světa, doporučujeme k přečtení též články o world music.

Slyšte, lidé! – Ztráty 2016

Slyšte, lidé! – Ztráty 2016

19. února 2017

V roce 2016 zemřelo několik důležitých postav světové i tuzemské hudby. Opustili nás David Bowie, Leonard Cohen, Prince, George Michael, kytarista Radim Hladík nebo trumpetista Jaromír Hnilička. Na hudebníky, kteří v minulém roce odešli, zavzpomínáme v pořadu Slyšte, lidé! Pořad si poslechněte z našeho audioarchivu nebo v repríze v úterý 21. února od 19.15. 

Konvolut Vlastimila Třešňáka

Konvolut Vlastimila Třešňáka

16. února 2017

Písničkář Vlastimil Třešňák se svým Temporary Quintetem právě vydal nové album s názvem Konvolut.

Jarret: rozhovor o albu Soulásky & samolásky

Jarret: rozhovor o albu Soulásky & samolásky

15. února 2017

Liberecká skupina Jarret vydala nové studiové album s názvem Soulásky & samolásky. Je to první CD, na kterém se autorsky nepodílí původní člen a dlouholetý dvorní autor kapely Bohouš Vašák. V pořadu Jak se vám líbí vám nabídneme rozhovor s členy skupiny Hankou Skřivánkovou a Markem Štulírem. Poslouchejte ve čtvrtek 23. února 2017 od 19.15. 

Druhé solové album Romana Dostála

Druhé solové album Romana Dostála

11. února 2017

Roman Dostál, zpěvák a klávesista skupiny Oboroh, vydává druhé sólové CD. Nazval je Dobré nebe dobře ví. Představíme si je v pořadu Jak se vám líbí 2. března 2017 od 19.15.

Festival Písně s příběhem: Pomozte nám vybrat účinkující

Festival Písně s příběhem: Pomozte nám vybrat účinkující

8. února 2017

Ve dnech 26. a 27. května se bude v Roudnici nad Labem konat první ročník festivalu Písně s příběhem, zaměřeného na písně s kvalitními českými texty. Pořadatelem je Michal Horáček, jehož přáním bylo, aby se na výběru účinkujících podílel hudební redaktor Proglasu Milan Tesař a také posluchači Proglasu. V pořadu Slyšte, lidé! vám představíme 12 finalistů, které vybral Milan Tesař, a vy z nich budete moci hlasováním vybrat šest, kteří se na festivalu představí po boku Hradišťanu, Michala Horáčka, skupiny Květy nebo Martiny Trchové.

Ivo Cicvárek a Lada Šimíčková točí desku a prosí o pomoc

Ivo Cicvárek a Lada Šimíčková točí desku a prosí o pomoc

8. února 2017

Písničkářské duo Lada Šimíčková & Ivo Cicvárek připravuje pět let po albu Hotel v tiché ulici novou desku. Fanoušci mohou pomoci s jejím financováním a vybrat si za to některou ze zajímavých odměn. Rozhovor s oběma protagonisty připravujeme na 13. června 2017, kdy by album už mělo být na světě.

Svítání hraje zhudebněné verše Stanislava Juránka

Svítání hraje zhudebněné verše Stanislava Juránka

7. února 2017

Jiří Fadrný, kapelník skupiny Svítání a někdejší zvukař Proglasu, zhudebnil verše bývalého jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka. Album Setkání s andělem jsme si představili v lednu 2017 v pořadu Jak se vám líbí. Rozhovor s Jiřím Fadrným a Stanislavem Juránkem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

3. února 2017

The Amplified Acoustic Band je skupina, ve které se sešli tři zkušení čeští hudebníci – kytarista Radek Hlávka, kontrabasistka Svatka Štěpánková a bubeník Martin Petrásek – s anglickým písničkářem Jamiem Marshallem. Přečtěte si naši recenzi jejich CD Now. Here. This.

Písničkář Miro Jilo a dětské album Hroch

Písničkář Miro Jilo a dětské album Hroch

3. února 2017

V pořadu Jak se vám líbí si v pátek 3. února představíme slovenského písničkáře Miro Šmilňáka, který vystupuje pod jménem Miro Jilo a natočil dětské album Hroch.

Holobyt Martiny Trchové je Albem roku 2016

Holobyt Martiny Trchové je Albem roku 2016

1. února 2017

Vítězem ankety hudební redakce Proglasu o Album roku 2016 je Martina Trchová & Trio s kolekcí Holobyt. Poslechněte si z archivu pořad Slyšte, lidé! s podrobným vyhlášením výsledků.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou chystají album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Regiony

Regiony

Jazz Jaro 2017

temowo_musicV Brně probíhá festival Jazz Jaro 2017.

Hudební události roku 2016 – 1. díl

epydemye_kotlina Kotlina se stala albem roku. Skety nominovány na ceny CARA. Zemřel David Bowie. A další hudební události roku 2016.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music