Folk na Proglasu

Folk a příbuzné styly jsou důležitou součástí našeho hudebního vysílání včetně rozhovorů a dalších specializovaných pořadů. Vedle především českého se věnujeme i world music.

Slunovrat láká na dobrou hudbu od nás, z Polska i z Balkánu

Slunovrat láká na dobrou hudbu od nás, z Polska i z Balkánu

30. května 2023, 17:25

Na festival Slunovrat do Opavy vás v pořadu Jak se vám líbí pozvou za pořadatele Vašek Müller a Ivo Mludek. Během rozhovoru zazní skladby od vybraných účinkujících: skupin Mr. Žarko, Terra Profonda, Dagadana, My3.avi, Marie Puttnerové a Scholy Gregoriany Pragensis. Pořad vysíláme 30. května 2023 od 19.15. Festival se koná ve dnech 22.–24. června.

Slyšte, lidé! – Když (se) poezie zpívá

Slyšte, lidé! – Když (se) poezie zpívá

26. května 2023, 16:14

V týdeníku Slyšte, lidé! se tentokrát zaměříme na zhudebněnou poezii. Budeme poslouchat verše básníků a básnířek z 19. i 20. století, stejně jako autorů současných. Zazní poezie v češtině a slovenštině, ale také v angličtině, dánštině a polštině, a to v úpravách folkovýých, jazzových, rockových i s doprovodem symfonického orchestru.

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 1

Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 1

25. května 2023, 11:38

Další díl nepravidelného občasníku Vlak v 16:01 nás dnes současně potěší a zarmoutí: bude to „hommage“ neboli pocta Gordonu Lightfootovi, výjimečnému kanadskému písničkáři, který nečekaně odešel 1. května roku 2023 půl roku před svými pětaosmdesátými narozeninami. Od svého prvního vydaného alba Lightfoot! v roce 1964 slavil úspěch i daleko za hranicemi Kanady. V prvním dílu hudební pocty uslyšíme samotného Lightfoota i několik vydařených coververzí s originálním textem v podání výjimečných zpěváků různých žánrů: Johnny Cashe, Nanci Griffith, voicebandu Singapur, tria Peter, Paul & Mary, Chrise Thileho a Punch Brothers - a především Tonyho Rice. Nalaďte si Čaj do páté a pořad Heleny Bretfeldové Hommage to Gordon Lightfoot ve čtvrtek 25.května v 16 hodin.

Hudební kompas: Adriana Calcanhotto z Brazílie

Hudební kompas: Adriana Calcanhotto z Brazílie

22. května 2023, 13:51

V úterý 23. května 2023 si v ranním Hudebním kompasu představíme brazilskou zpěvačku Adrianu Calcanhotto a její nové album Errante.

Hudební kompas: Skupina Glaise z Belgie

Hudební kompas: Skupina Glaise z Belgie

18. května 2023, 07:57

V pátek 19. května 2023 si v odpoledním vydání Hudebního kompasu představíme belgickou jazzovou skupinu Glaise a její album Le temps du geste.

Tichá radost – nové album skupiny Mrakoplaš

Tichá radost – nové album skupiny Mrakoplaš

16. května 2023, 08:38

Nové album pražské skupiny Mrakoplaš se jmenuje Tichá radost. Martin Kalenda, jeden z kytaristů a zpěváků, je představí v pořadu Jak se vám líbí 9. června 2023.

Hudební kompas: Päivi Hirvonen z Finska

Hudební kompas: Päivi Hirvonen z Finska

15. května 2023, 14:42

Finskou hudebnici Päivi Hirvonen a její Kallio si představíme v ranním Hudebním kompasu v úterý 16. května 2023.

Jak se vám líbí – S Janou Vébrovou o albu Kameny ze dna

Jak se vám líbí – S Janou Vébrovou o albu Kameny ze dna

14. května 2023, 17:35

Po dlouhých 16 letech vydává severočeská písničkářka Jana Vébrová nové album Kameny ze dna. V rozhovoru s Martinem Kyšperský nejen představí tuto velmi silnou nahrávku, ale bude hovořit také o své touze hrát s kapelou nebo o koncertování v kostelech. Premiéra 19. května 2023.

Jak se vám líbí – Ptačí songy

Jak se vám líbí – Ptačí songy

12. května 2023, 21:05

Dvě autorky, Kateřina Eva Lanči a Anna Uhlířová, které jsou obě matkami, stojí za novým autorským albem písní pro děti Ptačí songy. Projekt představí Kateřina Eva Lanči v rozhovoru s Jannisem Morasem. Premiéra 26. července 2023.

Čaj do páté - Křižovatky: Martin Novák - bubeník s respektem

Čaj do páté - Křižovatky: Martin Novák - bubeník s respektem

11. května 2023, 15:09

V dalším Čaji do páté  v nepravidelném občasníku Křižovatky/Crossroads  a v jeho rámci volného seriálu „Sidemen“ (o skvělých instrumentalistech i autorech, kteří se „ukrývají“ za frontmanem a přitom nenápadně dominují) vám Helena Bretfeldová představí nástin hudebního profilu výjimečného hráče na bicí, perkuse, ale i všestranného hudebního multiinstrumentalisty Martina Nováka. Můžete ho znát už z předchozích Křižovatek - spolupracuje totiž mimo jiných s Jaromírem Honzákem, Davidem Dorůžkou a s Petrem Ostrouchovem, nedávno se výrazně podepsal pod debutové CD písničkářky Marie Puttnerové. Nejznámější je asi jako člen hudební formace Robert Křesťan a Druhá tráva. O jedné z nejvýraznějších muzikantských osobnosti "v pozadí", pro kterou neexistují žánrové mantinely poslouchejte v Čaji do páté v premiéře ve čtvrtek 11. května od 16 hodin, v repríze o týden později (18. května) od 3 hodin nebo kdykoliv v našem Audioarchivu.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web