Folk na Proglasu

Folk a příbuzné styly jsou důležitou součástí našeho hudebního vysílání včetně rozhovorů a dalších specializovaných pořadů. Vedle především českého se věnujeme i world music.

Třikrát z Proglasu: Las Lloronas z Belgie

Třikrát z Proglasu: Las Lloronas z Belgie

12. ledna 2021, 18:46

Ve středu 13. ledna 2020 si v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu představíme belgické dívčí trio Las Lloronas a album Soaked. Momentálně boduje na pátém místě v hitparádě World Music Charts Europe.

Manželé Blum a Haugaard vydali album Strømmen

Manželé Blum a Haugaard vydali album Strømmen

29. prosince 2020, 22:40

Dánský manželský pár, zpěvačka Helene Blum a houslista Harald Haugaard, vydal nové album Strømmen. Představíme si je ve středu 30. prosince 2020 v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu.

World Music Charts Europe: Nejlepší alba roku 2020

World Music Charts Europe: Nejlepší alba roku 2020

27. prosince 2020, 23:17

Přinášíme vám přehled nejúspěšnějších alb prestižní hitparády World Music Charts Europe za rok 2020. Žebříček WMCE rozhlasoví redaktoři z celé Evropy měsíc co měsíc sestavují od roku 1991. Proglas se jako teprve druhé české rádio (po ČRo Vltava, zastoupeném Petrem Dorůžkou) volby účastní od roku 2019.

Slyšte, lidé! – Hudební Vánoce 2020

Slyšte, lidé! – Hudební Vánoce 2020

24. prosince 2020, 22:12

V vánočním vydání pořadu Slyšte, lidé! si poslechneme pestrou přehlídku vánočních písní, které se na CD nebo na internetu objevily v roce 2020. Těšit se můžete na starou anglickou koledu v podání souboru iyatraQuartet, na jamajskou vánoční píseň v rytmu reggae, na rusínskou koledu, kterou nám zazpívá zpěvačka Janais, nebo na vánoční novinku slovenské skupiny Banda. Dále účinkují Antikvartet, Peter Janků, dánská zpěvačka Janne Mark a další.

Christmas with my Friends posedmé

Christmas with my Friends posedmé

23. prosince 2020, 23:39

Už posedmé se spojili jazzoví umělci z několika evropských zemí pod vedením švédského trombonisty Nilse Landgrena a natočili společně album vánočních písní. CD Christmas with my Friends VII. obsahuje čtrnáct písní ze čtrnácti zemí. Představíme si je ve dvou pořadech 26. prosince: v 0.05 v Nočním bdění a v 7.45 v mimořádném svátečním vydání rubriky Třikrát z Proglasu.

Žofie Kašparová představí The Peacock Tree

Žofie Kašparová představí The Peacock Tree

15. prosince 2020, 23:21

Česká flétnistka a skladatelka Žofie Kašparová letos vydala album Impressions se svou švédskou skupinou The Peacock Tree. Žofie bude naším hostem na telefonu v pondělí 21. prosince v pořadu Jak se vám líbí.

Slyšte, lidé! – Písně doby koronavirové II.

Slyšte, lidé! – Písně doby koronavirové II.

10. prosince 2020, 13:51

Už podruhé jsme pro vás v rámci týdeníku Slyšte, lidé! připravili speciál o „písních doby koronavirové“. Zatímco první díl, odvysílaný v srpnu 2020, přinesl písně českých a slovenských autorů a skupin, kteří se aktuální epidemické situaci věnovali přímo ve svých textech, tentokrát bude koncept volnější. Nepůjde jen o skladby, které přímo hovoří o viru a o aktuální situaci. Půjde také o ukázky z alb nebo o singly, které vznikly v době izolace a které na tuto situaci reagují spíše formální než obsahovou stránkou. A také se na rozdíl od letního pořadu podíváme i do světa. Premiéra 12. prosince 2020, poté v audioarchivu.

Květy – soutěž o album Květy Květy

Květy – soutěž o album Květy Květy

5. prosince 2020, 15:33

Brněnská skupina Květy vydala nové album s názvem Květy Květy. Je to první, které natočila v nové čtyřčlenné sestavě s bubeníkem Jakubem Kočičkou. O album můžete soutěžit do pátku 11. prosince 2020.

Shum Davar – rozhovor o albu Folklore Fusions

Shum Davar – rozhovor o albu Folklore Fusions

2. prosince 2020, 13:13

Shum Davar je mezinárodní hudební skupina z Prahy. V repertoáru má mimo jiné písně židovské, romské, východoevropské nebo kavkazské. Nové album Folklore Fusions obsahuje směs lidových a zlidovělých písní, na kterých se vedle kapely podílela jako host zpěvačka Iva Marešová. Rozhovor s kytaristou Danielem Kundrákem vede Jannis Moras. Premiéra 2. prosince 2020 v 19.15.

Jak se vám líbí: Petr Linhart představí Nezvěstné

Jak se vám líbí: Petr Linhart představí Nezvěstné

28. listopadu 2020, 09:29

Páté sólové album písničkáře Petra Linharta se jmenuje Nezvěstní. Představí nám je v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 30. listopadu 2020.

To nejlepší z hitparády WMCE

vahdatMahsa_EnlightenTo nejlepší z hitparády World Music Charts Europe v pořadu Slyšte, lidé!

Regiony

Regiony

Sedmé vánoční album evropských jazzmanů

christmas-with-my-friends-viiVyšlo sedmé album z řady Christmas with my Friends.

Rozhovor se skupinou Tęgie chłopy

tegie_chlopyPoslechněte si rozhovor s polskou skupinou Tęgie chłopy.

Krása v bodláčí Romana Dostála

dostal_krasa-v-bodlaciPoslechněte si rozhovor s Romanem Dostálem z Oborohu o jeho novém sólovém albu.

Hudba národnostních menšin Číny II.

folk-music-china-4Poslechněte si druhou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web