Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska III.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska III.

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Finska 3
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Vysílali jsme


Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Sýrie
Audioarchiv
27. června 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Od konce roku 2019 se v týdeníku Slyšte, lidé! už potřetí vydáme na hudební výlet do Finska. Budeme poslouchat nové nahrávky tamních sólistů, dvojic i kapel. Těšit se můžete například na akordeonistku Marii Kalaniemi, na trio Ikiranka, na kytaristu Joonase Wideniuse, na instrumentální skupinu Frigg nebo na Sarah Palu, hráčku na tradiční strunný nástroj kantele. Premiéra 4. července 2020.

Album Mielo které natočili akordeonistka Maria Kalaniemi a hráč na harmonium Eero Grundström. Album bylo v červnu na osmém místě prestižního žebříčku World Music Charts Europe. Maria Kalaniemi patří mezi nejznámější finské hudebníky, kteří čerpají z lidové hudby. Se svou tvorbou objela celý svět, je držitelkou finské národní ceny z roku 2018 a je také členkou Švédské královské hudební akademie. I na novém albu tato hudebnice odkazuje k lidovým kořenům své hudby, ale podstatnou část nahrávky představují její autorské kompozice. Sama Maria pak vysvětluje, že album Mielo zachycuje její vlastní hudební svět z různých úhlů pohledu a v různých podobách. Ještě jiný pohled na tuto hudbu pak přinesl Eero Grundström, který svou kolegyni v jejích kompozicích citlivě doprovází.

Dvojice instrumentalistů nahrála i album nazvané Forrest of Thousand Songs, tedy Les tisíců písní. Je to Arja Kastinen, finská hráčka na tradiční strunný nástroj kantele, a spolu s ní německý hráč na japonskou flétnu šakuhači a na okarínu Peter Phippen. Zatímco Phippen se jako hudebník a antropolog zabývá dechovými nástroji z různých období a různých kultur, Arja Kastinen se ve hře na kantele zaměřuje na improvizaci typickou pro hudbu 19. století. 

Finsko-francouzská hráčka na kantele Sarah Palu je o generaci mladší než Arja Kastinen a nástroj také používá jinak. Věnuje se mimo jiné hudbě pro multimediální projekty, různé instalace, také pro divadelní a taneční představení. Inspiruje se nejen finskou lidovou hudbu, ale také minimalismem, hudbu elektronickou a soudobou vážnou hudbou. Vedle kantele hraje na keltskou harfu a využívá i různé zvuky svého těla. Na své první sólové album Ikivirta si mladá hudebnice pozvala řadu přátel a hostů.

Další úplnou novinkou je CD s názvem Matka. Toto česky znějící slovo znamená ve finštině „cestovat“. Album nahrálo duo, které tvoří kytarista JP Piirainen a beatboxerka Venla Ilona Blom. Jejich tvorba stojí na propojení hudby a tance. „Hudba nás rozpohybuje a tanec nás nutí poslouchat hudbu,“ tvrdí. Dohromady si říkají Piirainen/Blom/Company a snaží se posouvat finský lidový tanec do současné éry v kombinaci s hrou na akustickou kytaru a právě beatboxem. Duo funguje od roku 2018, a i když zní velmi moderně, současně je pevně zakotveno v severské tradiční hudbě.

Petri Hakala je finský hráč na mandolínu, kytaru, housle a další strunné nástroje. Spolupracoval například s Marií Kalaniemi nebo se skupinou Helsinki Mandoliners. Na svém kontě má dvě sólová alba. Markku Lepistö je akordeonista a také hudební teoretik – tématem jeho doktorské práce byly možnosti diatonického akordeonu v kontextu hudby 19. století. V minulosti byl členem slavné skupiny Värttinä a spolupracoval s dalšími významnými hudebníky. Petri Hakala a Markku Lepistö spolu už v roce 2001 natočili společné album On the Tracks of the Old Masters a nyní, téměř po dvaceti letech, se ke spolupráci vrátili. Jejich novinka vyšla v lednu 2020 a jmenuje se Nordic Route. Obě společná alba pánové nahrávali v domácím prostředí, kde nejlépe vyniknou jejich představy o zvuku jednotlivých nástrojů.

Pod názvem Berghäll Brothers Big Band se skrývá sólový projekt finského saxofonisty Joakima Berghälla. Ten v rozhovoru pro naše rádio v březnu 2020 vysvětloval: „Měl jsem spoustu napsané hudby pro velké orchestry, ale nic z toho nikdy nikdo nenahrál. Tak jsem se do toho musel pustit sám. Už předtím jsem natáčel videa na YouTube, ve kterých jsem hrál na mnoho různých nástrojů, takže jsem měl určitou zkušenost a věděl jsem, do čeho jdu. A musím říct, že jsem si u toho užil spoustu zábavy.“ Joakim se tak pustil vedle svého „domovského“ saxofonu do nahrávání partů na nejrůznější nástroje. Ovšem netvrdí, že na všechny umí hrát. Říká: „Například na vibrafon umím vyloudit tóny a vím, že jeho kameny jsou rozložené jako klávesy u klavíru. Ale nemohu říct, že na vibrafon umím hrát.“ Album Vol. 1 svého „big bandu“ nahrál Berghäll skutečně téměř sám – v jedné skladbě zastal roli dokonce 90 hudebníků! Nicméně do každé skladby si pozval jednoho hosta.

V Helsinkách působí mezinárodní skupina Dantchev:Domain v čele s finsko-bulharskou písničkářka Annou Dantchev. Její stylový záběr obsáhne bulharskou lidovou hudbu, jazz, blues i progresivní rock. Album Say It, které vyšlo v květnu 2020, reflektuje jak hudbu bulharské menšiny ve Finsku, tak tradiční melodiku evropského severovýchodu. Hudební jazyk skupiny přitom čerpá z tradiční i současné estetiky. Album vzniklo ve spolupráci s uznávaným finským mistrem zvuku Mikkem Raitou, který se jinak podílí především na jazzových nahrávkách nebo na hudbě k filmům. Skupinu vedle Anny Dantchev tvoří trombonista Erno Haukkala, kytarista a hráč na tubu Kenneth Ojutkangas, bubeník Antti-Pekka Rissanen a hráč na vibrafon Joao Luis. Album Say It bylo v červnu 2020 jednou ze dvou finských nahrávek, které se držely v žebříčku World Music Charts Europe – konkrétně bylo na 19. místě.

Především ze severské tradiční hudby a také mytologie čerpá kytarista Joonas Widenius, který se svým triem na konci ledna vydal album New Nordik Sagas. Trio dále tvoří bubeník Karo Sampela a basista Hannu Rantanen. Mimochodem první z nich hrával ve „finské balkánské“ kapele Slobo Horo a zkušenosti má také z flamenca. Hannu pro změnu hrál v kapele Värttinä a pohybuje se napříč jazzovou a world music scénou. Samotný Widenius pak kombinuje prvky tradiční finské hudby také s flamenkem a dalšími kytarovými styly. Album produkoval ceněný britský producent a člen někdejší kapely 3 Mustaphas 3 Colin Bass. 

Saxofonista Joakim Berghäll má vedle svého „big badu jednoho muže“ i další projekty. Jedním z nich je trio Ikiranka, které v březnu 2020 vydalo své první album. Základem skupiny je Joakimovo duo s hráčem na harmonium Juhou Kujanpääm. Oba spojuje pozitivní vztah k world music a improvizované hubě. „Příběhy a texty, které se skrývají za lidovými písněmi, ovlivňují aranže našich skladeb,“ říká saxofonista. Ve dvou se tedy noří do finské lidové tradice, a to, co vznikne, pak dotváří třetí člen tria, producent elektronické hudby Teemu Korpipää.

Na konci ledna vydala instrumentální skupina Frigg nové album FriXX, přičemž dvě XX v jeho názvu zároveň oznamují, že kapela slaví 20 let existence. Skupina vychází z finské nebo obecně severské tradiční hudby, kterou však obohacuje prvky jiných žánrů, například bluegrassu, irské hudby nebo opět balkánských rytmů. I když občas sáhnou i po lidové písni, přednost dávají vlastní tvorbě. Autor vždy přinese do kapely hotovou skladbu s už připravenými aranžemi a ostatní členové pak už jen dolaďují detaily. Kapela Frigg se skládá z hráčů na strunné nástroje včetně čtyř houslistů. Z nich většinou dva hrají melodii a ostatní dotvářejí harmonii. Jindy jeden z hráčů improvizuje a ostatní jej doprovázejí.

Album s názvem Spiraalit neboli Spirály nahrála finská zpěvačka Niemi. Nabízí na něm směs tradičních ukolébavek, ambientní elektronické hudby a inspirace přírodou. Zpěvačka říká, že album nahrála i jako svou obranu proti nespavosti a úzkosti. Album vyšlo v únoru 2020.

V roce 2018 vyšlo album s názvem Ođđa áigodat, což v sámštině, postaru v laponštině znamená Nové časy. V roce 2020 pak vyšla nová verze Ođđa áigodat Remixed. Skupina, která album nahrála, si říká Solju a tvoří ji čtyři členové – dvě sámské zpěvačky Ulla Pirttijärvi a Hildá Länsman – obě ovládají severský způsob zpěvu zvaný joik, dále je to Samuli Laiho, který hraje na kytaru, syntezátory a programuje elektronické doprovody, a dalším členem je opět producent elektronické hudby a hráč na syntezátory Janne Oinas. A vedle několika dalších hostů na albu hraje také Český národní symfonický orchestr.