Brazilská zpěvačka Cibelle v Třikrát z Proglasu

Brazilská zpěvačka Cibelle v Třikrát z Proglasu
2. prosince 2007 Aktuality, Folk, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Brazilskou freak-folkovou zpěvačku Cibelle, která vystoupí 8. prosince v Praze, si představíme ve středu 5. prosince v ranní rubrice Třikrát z Proglasu. Pořad začíná v 7.45.

CD brazilské zpěvačky CibelleO blížícím se přažském koncertu brazilské zpěvačky Cibelle jsme vás už informovali v souhrnné zprávě o průběžném festivalu Respect Plus. Nyní přinášíme celý profil zpěvačky, kterou pořadatelé z agentury Rachot řadí do stylů freak folk a brazil electro.

Brazilská, ale v Londýně žijící zpěvačka Cibelle vydává alba u prestižní belgické značky Ziriguiboom (divize Crammed Discs), pro kterou natáčí například Zuco 103 či Bebel Gilberto. Jednou nohou tedy stojí v brazilské bossa nově, ale zároveň je řazena k „divné nové Americe“ či freak-folku. Na jejím posledním albu The Shine of Dried Electric Leaves hostuje Spleen, spolupracovník CocoRosie, i americký písničkář Devendra Banhart. Podobně jako CocoRosie i Cibelle spojuje všetečnou hravost a kuriózní nástroje s elektronikou a odzbrojujícím naivismem. Doprovod ke skladbě Mad Man Song například spolu se Spleenem vystavěla jen z hlasů, zvuků lžiček, hrnečků, kostek cukru a kávy. Album ale přináší i čtyřicet let starou píseň brazilského hitmakera Caetana Velosa, London London, kterou Cibelle zpívá v duetu s Devendrou Banhartem. Dalším hostem je Seu Jorge z Brazílie, na produkci se zpěvačkou spolupracoval ex-člen legendárních Nação Zumbi, všestranný Apollo Nove.

Letos v únoru Cibelle vystoupila spolu s CocoRosie, Devendrou Banhartem a dalšími v newyorské Carnegie Hall na koncertě Welcome To Dreamland, který organizoval David Byrne, její video Green Grass shlédl za první 3 týdny na YouTube rekordní počet 315 000 diváků.

Cibelle debutovala jako hostující zpěvačka na albu surrealisticko-elektronických nahrávek Sao Paulo Confessions, které koncem 90. let vyprodukoval průkopnický vizionář Suba. Cibelle vystupuje se tříčlennou sestavou se dvěma kytarami a bicími, přičemž sama k doprovodu přispívá elektronickou manipulací se zvukem v reálném čase. Respektovaný britský hudební časopis Mojo její poslední album hodnotí slovy: „Zajímavější než Morcheeba a překvapivější než Beth Orton.“

Cibelle vystoupí 8. prosince v Paláci Akropolis v Praze. Na Proglasu si její nejnovější CD představíme 5. prosince od 7.45 v profilové rubrice Třikrát z Proglasu.