Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Maďarska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Maďarska

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Maďarska
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
14. června 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V příštím vydání pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do Maďarska. Uslyšíte například maďarskou píseň v podání mezinárodní skupiny Lakvar, Pengetős Trió, které hraje na tři různé drnkací strunné nástroje nebo vokální skupinu Dalinda. Houslista Félix Lajkó předvede společnou skladbu s polskou skupinou Vołosi, hrát nám bude skupina Besh o droM, která slaví 20 let existence, a další.

Jako první nám bude zpívat Melinda Balogh, která se na svém albu Napkerék zaměřila na lidovou hudbu Romů ze Sedmihradska, tedy z části dnešního Rumunska, která po několik století patřila k Maďarsku. Melinda Balogh na vzniku alba přímo spolupracovala se sedmihradskými romskými hudebníky a písně vybírala ze sbírek Utolsó óra, které pokrývají folklor šesti sedmihradských regionů – Kővár-vidék, Felső-Maros-mente, Kalotaszeg, Szilágyság, Kelet-Mezőség a Vízmellék. Hovoříme sice o folkloru oblasti, která od konce první světové války už není součástí maďarského státu, ale sedmihradské písně jsou velmi živé například v dnešním folklorním hnutí, které kvete i v Budapešti.

Album Kamara 1těsně před Vánoci 2019 vydala zpěvačka Ági Herczku se svou kapelou. V ní hrají Márton Fekete na violu, Máté Hegedűs a Bence Pálházi na housle, Zsombor Herédi na akordeon, Péter Molnár na kontrabas a různé nástroje střídá Nikola Parov. Sama zpěvačka se pak doprovází na gardon, což je tradiční sedmihradský nástroj podobný violoncellu, na který se však hraje perkusivně, tedy jako na buben. Zatímco album Melindy Balogh se soustřeďovalo výhradně na romskou hudbu ze Sedmihradska, Ági Herczku na albu Kamara pokrývá širší oblast – vybírala z písní maďarských, slovenských, chorvatských a bulharských.

Skupinu Lakvar založili maďarsko-bulharská zpěvačka Hajnalka Péter a gruzínský skladatel a kytarista Zura Dzagnidze. Dalšími členy jsou maďarský jazzový basista Péter Papesch, bulharsko-turecký hráč na perkuse Tayfun Ates, německý jazzový houslista Florian Vogel, italský bubeník Santino Scavelli a litevský akordeonista Aleksejs Maslakovs. Kapela ve své tvorbě vychází z lidové hudby východní Evropy a Balkánu, kterou mísí s prvky jazzu nebo progresivního rocku. Zpěvačka Hajnalka Péter studovala world music v německém Trossingenu, je zakladatelkou sdružení Ženy v hudbě a zabývá se pedagogickou činností – učí malé děti základům world music a pořádá pro děti zvukové workshopy.

Konference a festivalu Czech Music Crossroads v Ostravě se v roce 2019 zúčastnilo dívčí vokální trio z Maďarska s názvem Dalinda. Do Ostravy mladé dámy přijely se svým prvním albem, které natočily v sestavě Julianna Paár, Johanna Orbán a Sára Timár. Na Crossroads ale vystoupily v jiném obsazení, ve kterém Johannu nahradila Fanni Nádasdy. V rozhovoru nám dámy prozradily, že jejich oblíbeným tématem v písních je láska. A že společný zpěv je pro ně mimo jiné prostředkem, jak si navzájem předávat emoce. Výjimečný je jejich koncept v tom, že maďarská lidová hudba stojí především na sólových ženských hlasech. Cílem Dalindy tedy bylo založit skupinu, která sice z folkloru vychází, ale zároveň nabízí něco jiného. A to „něco jiného“ je zpěv a cappella ve třech.

Félix Lajkó je maďarský houslista neuvěřitelně širokého žánrového rozptylu – koncertoval s freejazzovým klavíristou Györgyem Szabadosem, hrál komorní i avantgardní hudbu, hostoval u francouzské rockové skupiny Noir Désir. Napsal také spoustu divadelní a filmové hudby, a i když se věnuje především hudbě instrumentální, spolupracuje také s maďarskými zpěvačkami. Loni vyšlo jeho společné album s pětičlennou smyčcovou skupinou z Polska Vołosi. To jsou dva klasicky vzdělaní a tři lidoví muzikanti, kteří se věnují tradiční hudbě z polské strany Slezských Beskyd. Když jejich energii spojíme s erudicí a mistrovstvím maďarského houslisty, dostaneme neuvěřitelně silnou hudbu.

Hned na dvou akcích v naší blízkosti loni vystoupilo maďarské Pengetős Trió – hrálo na konferenci Czech Music Crossroads a také na World Music Festivalu Bratislava. Slovo pengetős v maďarštině označuje drnkací hudební nástroje a právě souhra tří různých strunných drnkacích nástrojů je pro toto trio charakteristická. Jsou to jednak citera, a dále kobza a tambura, které obě patří do rodiny louten. Každý z těchto nástrojů pochází z jiné části Balkánu nebo střední Evropy, pro každý existuje specifický repertoár. Členové Pengetős Tria hledají také písně, ve kterých by tyto nástroje mohly hrát současně.

V komorním prostředí kaple ve vesnici Sitke ve Vašské župě na západě Maďarska vniklo přesně před rokem, v červnu 2019, album For The Sake Of The Mountains skupiny Terra Profonda. Jedná se o trio, které svůj styl označuje jako šamanské folk-blues. Krisztián Kiss hraje na kobzu, kterou jsme zmínili i v souvislosti s předchozí kapelou, dále na irské buzuzi a na saxofon. Zpívá Vincenzo Lo Buglio a Mátyáš Szabó, třetí člen, střídá baskytaru a kontrabas. Skladby jsou tentokrát autorské.

Skupina Besh o droM letos slaví 20. narozeniny. Při té příležitosti vydala album nazvané 20. Nejde však o obyčejné CD, ale o knihu plnou fotografií Gábora Kardose, který se snažil podstatu kapely zachytit po obrazové stránce. Posluchač si tak může propojit zvukový vjem se složkou vizuální. Skupinu Besh o droM tvoří devět členů – zpívají Lili Kaszai a Ádám Pettik. Na saxofon a další dechové nástroje hraje Gergely Barcza, na basu Attila Herr, na kytaru Máté Hámori, na cimbál József Csurkulya, na klarinet a akordeon Vilmos Seres, na další saxofon Tamás Gergely Molnár a za bicími se na albu střídají Ákos Szumper, Péter Vadász. Péter Somos a Ábel Mihalik.

Album Párhuzamok és kontrasztok, což znamená Paralely a kontrasty, natočily dva soubory – na jedné straně Muzsikás, což je legendární sestava maďarské folklorní scény, a na straně druhé Amadinda, která se věnuje soudobé a klasické hudbě. Muzsikás tvoří Péter Éri, který hraje na píšťaly a na violu, dále kontrabasista Dániel Hamar a houslisté Lázsló Porteleki a Mihály Sipos. Amadinda má v obsazení nástroje jako africké xylofony, polynéské a senegalské bubny, čínský zvon, dudy z indonéského ostrova Sulawesi, africkou mbiru a další.