Knihy, časopisy

Malovaný kraj 2/2023

Malovaný kraj 2/2023

27. března 2023, 11:18

Z nového Malovaného kraje na nás prostřednictvím fotografie zelenajícího se ovocného sadu dýchne atmosféra začátku jara. Z aktuálního druhého letošního čísla dvouměsíčníku slováckého regionu Malovaný kraj 2/2023 se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné též pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál o šibenicích na jihovýchodní Moravě.

Malovaný kraj 1/2023

Malovaný kraj 1/2023

7. března 2023, 12:50

První letošní číslo národopisného a vlastivědného časopisu Malovaný kraj s kuželovským větrným mlýnem na titulní straně přináší jako vždy pestrou paletu článků ze všech koutů moravského Slovácka - namátkou se v něm dočtete o rukopisných kancionálech z 18. století dochovaných na Horňácku, o vlčnovském patriotovi Antonínu Pavelčíkovi, o herečce a zpěvačce Kristýně Daňhelové, spisovatelce a učitelce Věře Hofmanové-Květě Legátové, spisovatelce Amálii Kutinové, o malovaném ornamentu na Hanáckém Slovácku a mnohé další zajímavosti. Milovníky zpívaného folkloru potěší další díl cyklu Aleše Kapsy Zajímavosti slováckých písní, tentokrát věnovaný historii fašankové písně ze Strání provázející tradiční straňanský mečový tanec "pod šable" - Otvíraj, šenkérko, vrata.

Vyšlo nové číslo dvouměsíčníku Slovácka Malovaný kraj

Vyšlo nové číslo dvouměsíčníku Slovácka Malovaný kraj

19. října 2022, 13:50

Právě vyšlo podzimní číslo národopisného a vlastivědného časopisu Slovácka Malovaný kraj. Hned v úvodníku Františka Synka se ocitáme na Horňácku a na moravských Kopanicích. Vzápětí Alena Káňová charakterizuje historii břeclavských židovských podnikatelských rodin a Vojtěch Urbančík připomíná rozporuplnou pověst válečného periodika v článku Zlopověstný časopis Uprkův kraj. V obsáhlém rozhovoru Marie Budíkové se blíže seznámíme s historičkou a spisovatelkou Jarmilou Bednaříkovou.

Román Na Tesáku se dočká po 84 letech nového vydání

Román Na Tesáku se dočká po 84 letech nového vydání

5. listopadu 2021, 11:09

Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem dokončila v těchto dnech přípravy k novému vydání románu Na Tesáku od Františka Fryšáka-Buchlovského. Prostředky na tisk knihy sbírají mladí folkloristé do konce listopadu v crowdfundingové kampani na internetu. Román o životě pasekářů v Hostýnských vrších v polovině 18. století se tak k zájemcům dostane ještě před Vánocemi.

Podzimní Malovaný kraj 2021

Podzimní Malovaný kraj 2021

7. října 2021, 13:28

V aktuálním vydání národopisného a vlastivědného  dvouměsíčníku, od roku 1946 sídlícího v Břeclavi, už na titulní straně obálky zaujme fotografie krojovaných chlapců. Pořízena byla na předloňských Břeclavských svatováclavských slavnostech.

Třetí Malovaný kraj roku 2021

Třetí Malovaný kraj roku 2021

1. června 2021, 10:22

Z titulní strany aktuálního čísla na čtenáře shlíží čtveřice sympaticky vyhlížejících vlaštovek, které si našly nový domov v jedné z garáží v Nedachlebicích na Uherskohradišťsku. Zadní stranu pak zdobí foto kostela Nanebevzetí P. Marie v Biskupicích na luhačovickém Zálesí.

Jarní Malovaný kraj 2021

Jarní Malovaný kraj 2021

25. března 2021, 12:48

Na titulní straně obálky připomíná staré časy a snad i brzký příchod jara fotografie hejna hus, které svého času hlasitě kejhaly v hradišťském skanzenu Rochus. Zadní stranu pak zdobí snímek kostela ve Zlechově.

Lednový Malovaný kraj 2021

Lednový Malovaný kraj 2021

2. února 2021, 11:02

Díky titulní straně obálky se záběrem z horňácké Nové Lhoty si alespoň takto lze připomenout atmosféru fašanků, které se letos bohužel konat nemohou. Zadní stranu obálky redakce vyhradila pro kapli Nejsvětější Trojice v Moravanech.

Letní Malovaný kraj 2020

Letní Malovaný kraj 2020

7. srpna 2020, 15:18

Titulní straně obálky dalšího čísla Malovaného kraje dominuje foto hromadného verbuňku strážnických verbířů.

Dechovka, to je naše! 3-2020

Dechovka, to je naše! 3-2020

8. července 2020, 13:33

Právě vychází nové číslo čtvrtletníku Dechovka, to je naše! Obsahuje rozhovor s Jožinou Ducháčkovou k jejímu životnímu jubileu, dozvíte se, jak hrála dechovka v době pandemie, nechybí pozvánky na festivaly, povídání Miloně Čepelky o Jaroslavu Šterclovi nebo vzpomínka na Milana Černohouze. A mnoho dalšího!

Třetí letošní Malovaný kraj (2020)

Třetí letošní Malovaný kraj (2020)

25. května 2020, 15:14

Hned několik článků z aktuálního vydání tohoto časopisu zaměřeného na národopis a vlastivědu Slovácka se věnuje aktuálnímu tématu – koronaviru.

Dejte hlas projektu

Dejte hlas projektu

12. května 2020, 20:40

Pomozte dalšímu vydávání časopisu Malovaný kraj hlasováním v projektu ČSOB pomáhá regionům.

Březnový Malovaný kraj 2020

Březnový Malovaný kraj 2020

6. dubna 2020, 07:35

I v tomto těžkém čase vychází další číslo časopisu Malovaný kraj. Třeba si při jeho četbě  odpočinete od neveselých myšlenek, které většinu z nás aktuálně tíží.

Šumavské mudrosloví

Šumavské mudrosloví

10. března 2020, 08:46

Rčení, přísloví, pranostiky a zvláštnosti jihočeské lidové mluvy ve svých knížkách zachytil rodák z Jistebnice, básník a autor národopisných próz ze Šumavy František Kadoch. Svérázné šumavské mudrosloví a pěknou českou muziku v podání našich předních folklorních souborů a kapel představí ve Folklorním okénku na vlnách Proglasu Zdeněk Vejvoda. Poslouchejte ve středu 11. března za pět minut pět odpoledne.

První Malovaný kraj roku 2020

První Malovaný kraj roku 2020

31. ledna 2020, 14:04

Na titulní straně obálky tohoto národopisného a vlastivědného časopisu Slovácka je záběr z podlužácké varianty slováckého verbuňku, který letos slaví 15 let od zapsání na seznam UNESCO. Na zadní straně obálky pak začíná cyklus věnovaný moderním kostelům a kaplím na jihovýchodě Moravy, a to aktuálně chrámem sv. Václava v Břeclavi.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web