Brazilka Tetê Espíndola v pořadu Noční bdění

20. listopadu 2015 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

V noční půlhodině věnované world music se budeme ve čtvrtek 26. listopadu věnovat brazilské zpěvačce Tetê Espíndole. Do povědomí se nedávno dostala jako hlavní interpretka autorského alba Philippa Kadosche Dissapeared Languages. Nyní sáhneme po starším albu Vozvoixvoice, které natočila v roce 2002 s týmž francouzským skladatelem.

O albu Vozvoixvoice a Tetê Espíndole vyprávěl Philippe Kadosch v našem pořadu Jak se vám líbí věnovaném jeho novějšímu CD Disappearing Languages:

„S Tetê spolupracuji už více než dvacet let. Složil jsem například jedno album pro orchestr, na kterém právě ona svým hlasem zastoupila všechny nástroje, a bylo to úchvatné. Ona se totiž učila zpívat tak, že poslouchala ptáky v Amazonii ve státě Mato Grosso, odkud pochází. Já jsem jí dal noty k jednotlivým skladbám a vždy jsem jí vysvětlil, že teď má hrát například klarinet, flétna, hoboj nebo fagot. A ona na to řekla, že třeba tento part zazpívá hlasem takového a takového konkrétního ptáka. Mé skladby tedy nazpívala těmi ptačími hlasy. To byla pro mne jako skladatele nádherná zkušenost, bylo to velmi kreativní. Lidé běžně zpívají texty a tady interpretka přišla se svými vlastními zvuky, které mají svůj původ v přírodě, avšak které ona poslouchala jako malá a později je studovala jako ornitolog. To bylo tedy album Vozvoixvoice, které vzniklo před lety a na kterém ona zpívá část symfonického orchestru. Hodně jsme spolu také koncertovali – v Brazílii, v Německu, v celé Evropě… Jsme prostě velcí přátelé. A když jsem měl tedy chuť realizovat tento nový projekt, nabídl jsem jí spolupráci. Pro Tetê bylo velkým dobrodružstvím najít vhodnou interpretaci pro moje panenské jazyky. Protože ta slova nic neznamenala, musel jsem ji trochu navést, aby byla schopna něco konkrétního sdělit. Sama tvrdí, že tyto jazyky „zbavila panenství“, protože musela najít způsob, jak v nich zpívat. Bylo třeba najít konkrétní intonaci a styl zpěvu. Spolupráce s Tetê Espíndolou byla tedy v tomto ohledu opravdu úžasná.“

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web