Klasická hudba na Proglasu

Na Proglasu se ve velké míře vysílá hudba. Vedle populární a folklorní hudby má své nezastupitelné místo hudba vážná a duchovní. Zaposlouchat se do ní můžete každý den. Kdy co zní?

Hudební siesta – nabízí od 12.05 předehry, koncerty a symfonie z období baroka a klasicismu (úterý, čtvrtek, sobota), romantismu (pondělí, středa) současnosti a 20. století (pátek) a známé skladby všech období (neděle).

Koncert vážné a duchovní hudby – nabízí skladby mimořádné délky a kvality v neděli ve 21.15.

Oktáva – týdeník o klasické hudbě - koncerty ze studia a rozhovory s interprety, pozvánky na koncerty a festivaly, informace o nových nahrávkách, zajímavé postřehy o dějinách hudby a interpretaci, každý pátek v 16.00.

Tóny ze scény přinášejí české i světové opery s komentářem, ale také melodie ze slavných operet, každou sobotu ve 21.15.

Komorní hudba  zní na Proglasu denně v 1.00.

Duchovní hudba – nabízí mše, moteta, žalmy, kantáty (úterý a pátek 23.10, neděle 8.00) či varhanní hudbu (neděle 5.00 a v 10.00).

Luiz Murá: Sólové hraní mi dává více svobody

Luiz Murá: Sólové hraní mi dává více svobody

1. října 2022, 18:46

Brazilský písničkář s japonskými kořeny Luiz Murá se v našem pořadu Jak se vám líbí před několika lety představil jako kapelník mezinárodní skupiny Miramundo. V současné době žije v Barceloně, kde se věnuje mimo jiné organizování hudebních akcí. U příležitostí jedné jazzové akce pro odborníky nedávno navštívil Brno, kde jsme s ním natočili rozhovor o jeho aktuální tvorbě. V pořadu si budeme hrát z jeho nejnovějšího alba Origem, které obsahuje mimo jiné úpravu české polky Škoda lásky.

V Tónech ze scény zazní slavná opera La Traviata

V Tónech ze scény zazní slavná opera La Traviata

1. října 2022, 09:11

Sobotní Tóny ze scény se rozezní operou Guseppa Verdiho La Traviata, známou také pod názvem Violetta. Ve dvou říjnových večerech se budete moci zaposlouchat do jejího děje, který vychází z knižní románové předlohy s názvem Dáma s kaméliemi francouzského spisovatele Alexandra Dumase mladšího.

Hudba Šimona Brixiho

Hudba Šimona Brixiho

30. září 2022, 15:00

Barokní hudba v sobě skrývá mnoho krásy. A dá se poznat na první poslech. Okouzlila i houslistu Jana Hádka, který se se svým souborem Hipocondria Ensemble věnuje především hudbě 17. a 18. století. V Oktávě si představíme jejich CD Brixi: Magnificat Hudba Prahy 18. století. V premiéře vysíláme v pátek 30. září 2022 od 16.55.

5. ročník Národního setkání hudebních souborů seniorů v Praze

5. ročník Národního setkání hudebních souborů seniorů v Praze

29. září 2022, 08:57

30. září 2022 se uskuteční zahájení pátého ročníku Národního setkání hudebních souborů seniorů, které pořádá Unie českých pěveckých sborů ve spolupráci se Zpěváckým spolkem Hlahol.

Svatováclavská Hudební siesta

Svatováclavská Hudební siesta

28. září 2022, 08:00

Dnešní sváteční Hudební siesta bude věnovaná českému přemyslovskému knížeti a mučedníkovi – svatému Václavovi.

Tóny ze scény přinášejí operu Tajemství

Tóny ze scény přinášejí operu Tajemství

24. září 2022, 09:26

V dnešních Tónech ze scény zazní druhá část opery Tajemství Bedřicha Smetany, která byla zkomponována na libreto Elišky Krásnohorské. Premiéra proběhla 18. září roku 1878 v Novém českém divadle.

Oktáva věnovaná slavnému českému houslistovi Vášovi Příhodovi

Oktáva věnovaná slavnému českému houslistovi Vášovi Příhodovi

23. září 2022, 13:00

Hostem pátečního pořadu Oktáva bude Pavla Žílová, předsedkyně Institutu Váši Příhody.

Závěrečný koncert 27. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu v Praze

Závěrečný koncert 27. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu v Praze

22. září 2022, 15:10

Závěrečný koncert 27. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba na Starém Městě pražském dnes bude patřit Davidu Cassanovi. Mladý francouzský varhaník patří k největším světovým hvězdám varhanního umění – interpretačního i improvizačního. Titulární varhaník protestantského kostela Oratoř Louvre v Paříži představí program nazvaný Pařížský ohňostroj.

Bítešský hudební půlkruh

Bítešský hudební půlkruh

22. září 2022, 10:00

Pořad o vzniku Bítešského hudebního půlkruhu a pravidelných koncertech vážné hudby v domovském městě tohoto sdružení poslouchejte na Proglasu dnes ve 20.15 hodin.

Hudební siesta k poctě Jeana Sibelia

Hudební siesta k poctě Jeana Sibelia

20. září 2022, 09:00

Hudební svět si dnes připomíná 65. výročí úmrtí slavného finského skladatele Jeana Sibelia.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web