Klasická hudba na Proglasu

Na Proglasu se ve velké míře vysílá hudba. Vedle populární a folklorní hudby má své nezastupitelné místo hudba vážná a duchovní. Zaposlouchat se do ní můžete každý den. Kdy co zní?

Hudební siesta – nabízí každý den od 12.05 předehry, koncerty a symfonie z období baroka a klasicismu, romantismu i 20. a 21. století.

Soaré – hudebně-historický pořad o významných skladatelích a o slavných dílech z oblasti symfonické, koncertantní a komorní tvorby. Každou čtvrtou neděli v měsíci od 21.15.

Koncert vážné a duchovní hudby – nabízí skladby mimořádné délky a kvality v neděli ve 21.15.

Oktáva – týdeník o klasické hudbě - koncerty ze studia a rozhovory s interprety, pozvánky na koncerty a festivaly, informace o nových nahrávkách, zajímavé postřehy o dějinách hudby a interpretaci, každý pátek v 16.00.

Tóny ze scény přinášejí české i světové opery s komentářem, ale také melodie ze slavných operet, každou sobotu ve 21.15.

Komorní hudba  zní na Proglasu denně v 1.00.

Duchovní hudba – nabízí mše, moteta, žalmy, kantáty (úterý a pátek 23.10, neděle 8.00) či varhanní hudbu (neděle 5.00 a v 10.00).

Hudební skladatel Jan Novák v exilu

Hudební skladatel Jan Novák v exilu

2. června 2023, 10:30

Hostem v Oktávě bude hudební vědec Martin Flašar, který se věnuje tvorbě a životu hudebního skladatele Jana Nováka. V letošním roce si připomínáme 55 let od jeho odchodu do exilu. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem v srpnu 1968 bylo pro něj neudržitelné setrvat v milované vlasti.  

Komorní tvorba Johannesa Brahmse

Komorní tvorba Johannesa Brahmse

26. května 2023, 18:57

V pořadu Soaré se poslední květnovou neděli zaposloucháme do komorní hudby Johannesa Brahmse. Od jeho narození 7. května 2023 uplynulo 190 let.

Trio Clavio

Trio Clavio

26. května 2023, 06:30

Při příležitosti desátého výročí založení komorního souboru Tria Clavio jsme si pozvali do Oktávy jeho členku Janu Černohouzovou. Na den přesně byla naším hostem již před pěti lety. Takže logicky se jí tentokrát zeptáme na vše podstatné, co se během uplynulých pěti let v životě souboru událo, a představíme rovněž nové CD. Pořad vysíláme v premiéře v pátek 26. května od 16 hodin.

Legenda americké hudby John Adams na Pražském jaru

Legenda americké hudby John Adams na Pražském jaru

23. května 2023, 15:51

Žijící legenda americké hudby John Adams vystoupí v rámci festivalu Pražské jaro poprvé v České republice. Ke spolupráci na koncertě, na kterém bude řídit Českou filharmonii, přizval islandského klavíristu Víkingura Ólafssona, aby představil program kombinující vlastní tvorbu s hudbou Igora Stravinského a jedné z nejúspěšnějších amerických skladatelek současnosti Gabrielly Smith.

Oktáva o Brněnském varhanním festivalu

Oktáva o Brněnském varhanním festivalu

19. května 2023, 12:10

Hostem pořadu v Oktáva bude ředitelka a dramaturgyně Brněnského varhanního festivalu Hana Bartošová.

Zahájení Pražského jara

Zahájení Pražského jara

12. května 2023, 18:33

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023 tradičně zahájí 12. a 13. května Smetanova Má vlast. V Obecním domě zazní  v podání Orchestru Velšské národní opery z Cardiffu, který vystoupí spolu se svým českým šéfdirigentem Tomášem Hanusem. 

Z rejstříků paměti Aleny Veselé

Z rejstříků paměti Aleny Veselé

12. května 2023, 08:30

Hostem hudebního pořadu Oktáva bude profesorka Alena Veselá. V Brně bude jejímu mimořádnému životnímu jubileu věnováno několik koncertů. První z nich se uskuteční v rámci cyklu Spolku přátel hudby v Besedním domě 16. května 2023. Vystoupí na něm její bývalý student, dnes pedagog brněnské konzervatoře a JAMU, varhaník Petr Kolař, který bude rovněž hostem ve studiu Radia Proglas.

Pražské jaro 2023: Skladatelka Jana Vöröšová

Pražské jaro 2023: Skladatelka Jana Vöröšová

5. května 2023, 06:30

Soudobá vážná hudba se vloni stala nedílnou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, když pořadatelé připravili nový projekt, který nazvali Prague Offspring. Letos mezi skladateli, jejichž dílo na festivalu zazní, bude i Jana Vöröšová. Rozhovor s ní vám nabídneme v Oktávě v pátek 5. května od 16 hodin.

Mladí se radovali z komorní hudby

Mladí se radovali z komorní hudby

1. května 2023, 19:00

Ve Františkových Lázních se ve dnech 28. až 30. dubna uskutečnilo ústřední kolo Soutěže základních uměleckých škol v komorní hře s převahou smyčcových nástrojů. Z jednotlivých krajů postoupilo do národního kola okolo 70 komorních souborů všech věkových kategoríí.

V Plzni začíná varhanní festival

V Plzni začíná varhanní festival

1. května 2023, 15:00

Plzeňský varhanní festival proběhne od 1. května do 25. září 2023. Varhanní koncerty významných umělců budou doplněny rovněž mluveným slovem. 

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web