Oktáva

Oktáva je interval mezi prvním a osmým stupněm stupnice, ale Oktáva na Proglasu? To je týdeník o dění ve vážné hudbě – rozhovory s interprety, pozvánky na festivaly, významná výročí známých hudebních skladatelů (pátek 16.55, repríza sobota 2.00).

Koncert Moravského komorního orchestru v Oktávě

Koncert Moravského komorního orchestru v Oktávě

9. června 2023, 09:00

Týdeník Oktáva nabídne další koncert z brněnského studia Radia Proglas, tentokrát v podání Moravského komorního orchestru. Toto těleso si připomíná v letošním roce 75. výročí svého založení. Ač se jedná o orchestr s úctyhodnou tradicí, jeho členskou základnu tvoří stále mladé tváře.  Je totiž složen z posluchačů smyčcového oddělení brněnské konzervatoře. 

Hudební skladatel Jan Novák v exilu

Hudební skladatel Jan Novák v exilu

2. června 2023, 10:30

Hostem v Oktávě bude hudební vědec Martin Flašar, který se věnuje tvorbě a životu hudebního skladatele Jana Nováka. V letošním roce si připomínáme 55 let od jeho odchodu do exilu. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem v srpnu 1968 bylo pro něj neudržitelné setrvat v milované vlasti.  

Trio Clavio

Trio Clavio

26. května 2023, 06:30

Při příležitosti desátého výročí založení komorního souboru Tria Clavio jsme si pozvali do Oktávy jeho členku Janu Černohouzovou. Na den přesně byla naším hostem již před pěti lety. Takže logicky se jí tentokrát zeptáme na vše podstatné, co se během uplynulých pěti let v životě souboru událo, a představíme rovněž nové CD. Pořad vysíláme v premiéře v pátek 26. května od 16 hodin.

Oktáva o Brněnském varhanním festivalu

Oktáva o Brněnském varhanním festivalu

19. května 2023, 12:10

Hostem pořadu v Oktáva bude ředitelka a dramaturgyně Brněnského varhanního festivalu Hana Bartošová.

Z rejstříků paměti Aleny Veselé

Z rejstříků paměti Aleny Veselé

12. května 2023, 08:30

Hostem hudebního pořadu Oktáva bude profesorka Alena Veselá. V Brně bude jejímu mimořádnému životnímu jubileu věnováno několik koncertů. První z nich se uskuteční v rámci cyklu Spolku přátel hudby v Besedním domě 16. května 2023. Vystoupí na něm její bývalý student, dnes pedagog brněnské konzervatoře a JAMU, varhaník Petr Kolař, který bude rovněž hostem ve studiu Radia Proglas.

Pražské jaro 2023: Skladatelka Jana Vöröšová

Pražské jaro 2023: Skladatelka Jana Vöröšová

5. května 2023, 06:30

Soudobá vážná hudba se vloni stala nedílnou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, když pořadatelé připravili nový projekt, který nazvali Prague Offspring. Letos mezi skladateli, jejichž dílo na festivalu zazní, bude i Jana Vöröšová. Rozhovor s ní vám nabídneme v Oktávě v pátek 5. května od 16 hodin.

Pražské jaro 2023: Debut Aleny Jelínkové

Pražské jaro 2023: Debut Aleny Jelínkové

28. dubna 2023, 07:07

V pořadu Oktáva se letos podruhé zaměříme na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Hostem bude mladá dirigentka Alena Jelínková, která vystoupí v rámci Debutu Pražského jara. Rozhovor vám nabídneme v premiéře v pátek 28. dubna od 16 hodin.

Graffovo kvarteto 25 let na koncertních pódiích

Graffovo kvarteto 25 let na koncertních pódiích

21. dubna 2023, 10:15

Hudební redaktor Štěpán Graffe je primáriem kvarteta, které od doby založení v roce 1997 nese v názvu jeho jméno. Do Oktávy pozval tentokrát své nejbližší umělecké kolegy. Hosty ve studiu budou houslista Lukáš Bednařík, violista Leoš Černý a violoncellista Michal Hreňo.

Oktáva s houslistou Františkem Veselkou a dirigentem a klavíristou Stefanem Veselkou

Oktáva s houslistou Františkem Veselkou a dirigentem a klavíristou Stefanem Veselkou

14. dubna 2023, 12:00

Hostem Oktávy bude významný český houslista František Veselka a jeho syn, klavírista a dirigent Stefan Veselka

Velikonoce s duchovní a klasickou hudbou na Radiu Proglas

Velikonoce s duchovní a klasickou hudbou na Radiu Proglas

5. dubna 2023, 18:00

O Velikonocích zazní na Radiu Proglas mnoho hudby, která byla zkomponována pro okamžiky ztišení, prohloubení víry a růstu naděje ve vzkříšení. Nechejte se inspirovat hudebním přehledem klasické a duchovní hudby pro následující dny.

Pražské jaro 2023

Pražské jaro 2023

31. března 2023, 08:00

Letos se uskuteční 78. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Jeho novým ředitelem je Pavel Trojan mladší. Ten bude hostem první ze tří Oktáv, které tomuto festivalu věnujeme. 

Jan Lorenc a gregoriánský chorál

Jan Lorenc a gregoriánský chorál

24. března 2023, 06:00

V cyklu Oktáva si představíme gregoriánský chorál i osobu Jana Lorence, který se mu profesionálně věnuje. Jan Lorenc je pedagog, akademický pracovník, zpěvák, sbormistr, varhaník i dramaturg.

Jubilejní sezóna Ensemble Opera Diversa

Jubilejní sezóna Ensemble Opera Diversa

16. března 2023, 16:00

Ensemble Opera Diversa si v tomto roce připomíná dvacet let existence. Každý z plánovaných koncertů komorního orchestru proto obsahuje skladbu na objednávku od spřízněného komponisty, čímž soubor navazuje na dlouhodobé úsilí o iniciování a provádění nových děl. Bude tomu tak rovněž v případě projektu Lamento, jímž orchestr zahajuje koncertní provoz na jaře 2023. Mediálním partnerem letošní jubilejní sezóny Ensemble Opera Diversa je také Radio Proglas. Souboru věnujeme hudební pořad Oktáva, který zazní v premiéře 17. března v 16.00

Oktáva je věnována Doležalovu kvartetu

Oktáva je věnována Doležalovu kvartetu

10. března 2023, 11:27

Hostem pořadu Oktáva je člen současné sestavy Doležalova kvarteta, houslista Václav Dvořák.

O klavírní tvorbě 20. století s Milošem Schniererem

O klavírní tvorbě 20. století s Milošem Schniererem

2. března 2023, 18:00

Hudební vědec Miloš Schnierer se celý život zabývá hudbou 20. století. Je autorem mnoha knih o hudbě, poslední vyšla v nedávné době a je věnována dějinám klavírního umění. Pozoruhodná publikace vznikla za autorské spolupráce klavíristky Alice Rajnohové.

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie Es-dur op. 35 č. 2 (1782) G. 510 - Allegro; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Pople Ross; Soubor: Londýnský festivalový orchestr
13:30Knihovnička
13:45Komentář Rádia Vatikán
14:00Odpolední proud
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Jak se vám líbí
15:50Odpolední proud – Hudební...

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web