Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Lotyšska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Lotyšska

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Lotyšska
Budeme vysílat

Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22
World Music Charts Europe v prvním pololetí 2022
World Music Charts Europe v prvním pololetí 2022
Vysílali jsme


Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22

Spirituál kvintet – Jak šly roky

Spirituál kvintet – Jak šly roky
Audioarchiv

Pobaltské Lotyšsko je sice malá země, ale má bohatou hudební scénu. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé současné skupiny, které vycházejí z lotyšského folkloru. Budou mezi nimi takové, které hrají tradiční hudbu v původní podobě, i ty, které ji kombinují s rockem, bluegrassem nebo elektronickou hudbou. Uslyšíte také zajímavé mezinárodní spolupráce lotyšských skupin s umělci z Rakouska, Japonska, Mongolska a dalších zemí. Premiéra 23. listopadu, poté bude pořad dostupný v audioarchivu.

Pořad zahájíme písní skupiny ImantaDimanta un Draugi, která propojuje lotyšský folklor a americký bluegrass – říkají tomu kalagrass, přičemž začátek tohoto novotvaru se váže ke slovu kaladū, lotyšskému výrazu pro vánoční koledy. V čele skupiny stojí zpěvačky Imanta Nīgale a Katrīna Dimanta. První z nich hraje na mandolínu a na lotyšský tradiční nástroj kokle, druhá na housle. Doprovází je skupina ve složení kytara, basa a bicí.

Duo ZeMe tvoří virtuózní hráčka na kokle Laima Jansone a dýdžej Uldis Cīrulis. Toto duo vychází z pečlivého studia lotyšského folkloru, který však posouvá směrem k elektronické hudbě.

Základ skupiny Auļi tvoří šest dudáků – Normunds Vaivads, Māris Jēkabsons, Leanne Barbo, Kaspars Bārbals, Edgars Kārklis a Gatis Indrēvics. Doplňují je tři bubeníci a hráč na basu. To ale není všechno – své nejnovější album Sanču Balsis, Hlasy předků, skupina Auľi natočila ve spolupráci se čtyřmi zpěváky, každým z jiné země. Jsou to: Kai Somby, sámský interpret ze severního Norska, Batzorig Vaanchig z Mongolska, Albin Paulus z Rakouska a lotyšský umělec Edgar Lipors.

Trio LOL tvoří litevská zpěvačka Laurita Peleniūtė, Oki Kano z Japonska, příslušník starobylého národa Ainů, který hraje na nástroj zvaný tankori, a konečně lotyšská hráčka na kokle Laima Jansone. Jde tedy o spolupráci hudebníků ze dvou pobaltských zemí, Litvy a Lotyšska, a dalekého Japonska. Okiho vyslala do Pobaltí Japonská nadace, aby v Litvě a Lotyšsku koncertoval a spolupracoval s místními hudebníky. V Rize se potkal s Lauritou a při společném zpěvu zjistili, že ainský způsob zpěvu a litevská tradice zpěvu sutartinés si jsou až neuvěřitelně blízké. A lotyšský nástroj kokle se k jejich společnému projevu také skvěle hodí.

Zajímavé spojení vzniklo také ze spolupráce hudebnice, zpěvačky a folklorní badatelky Asnate Rancāne a jazzového kontrabasisty a improvizátora Stanislava Yudina. Žánrové zařazení ale není nijak striktní – Stanislava inspiruje také folklor a Asnate má ráda i improvizaci. Duo vzniklo právě proto, aby dva hudební přístupy propojilo. V repertoáru mají jak autorské skladby s využitím lidových textů, tak přearanžované lidové melodie. Spolupracují od roku 2016 a jejich album Op. 2 obsahuje čtyři lotyšské nebo konkrétně latgalské písně a dále písně z Bulharska, Ukrajiny, Litvy a Ruska.

Hned čtyři hráči na tradiční nástroj kokle a současně zpěváci tvoří skupinu Saule i tuvāk. Jsou to Līga Evaldsone, Zane Kugrēna, Laura Drēziņa a Blāzma Stivriņa. Doprovází je na perkuse Didzis Šţila. Věnují se jak úpravám lidových písní, tak vlastní tvorbě v tradičním stylu.

Lotyšská hudební scéna má i svou diasporu. Skupinu Rudzurika založili Lotyši, kteří žijí v Lucembursku. Sestavu tvoří dva hráči na kokle a dále flétna a akordeon. Skupina vznikla v roce 2015, a i když hraje především v Lucemburku a okolí, považuje se za součást lotyšské hudební scény.

Skupina Pērkonvīri používá opět lotyšský nástroj kokle, ale ještě důležitější roli v ní hrají nejrůznější rytmické nástroje – rámové bubny, dřevěný buben, velký buben a další.

Saucējas je tradiční lotyšská vokální skupina, ve které pět šest zpívajících žen doprovází pouze Iveta Tāle na dudy. Nám tato skupina nabídne kuronskou lidovou píseň Maďa, maďa ábeléna, kterou nahrála společně se sicilským triem Oi Dipoi.

NyníRanní magazín
Píseň: Za ránky, za rosy tráva sa kosí, čakal som na teba tri dlhé noci (1977); Interpret: Dočolomanský Michal; Album: Dočolomanský Michal: 20 naj
09:00Dopoledne s Proglasem
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Písně
10:15Stopy (TWR)
10:30Vonička lidových písní
11:00Čtení na pokračování

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web