Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Lotyšska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Lotyšska

Pobaltské Lotyšsko je sice malá země, ale má bohatou hudební scénu. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé současné skupiny, které vycházejí z lotyšského folkloru. Budou mezi nimi takové, které hrají tradiční hudbu v původní podobě, i ty, které ji kombinují s rockem, bluegrassem nebo elektronickou hudbou. Uslyšíte také zajímavé mezinárodní spolupráce lotyšských skupin s umělci z Rakouska, Japonska, Mongolska a dalších zemí. Premiéra 23. listopadu, poté bude pořad dostupný v audioarchivu.

Pořad zahájíme písní skupiny ImantaDimanta un Draugi, která propojuje lotyšský folklor a americký bluegrass – říkají tomu kalagrass, přičemž začátek tohoto novotvaru se váže ke slovu kaladū, lotyšskému výrazu pro vánoční koledy. V čele skupiny stojí zpěvačky Imanta Nīgale a Katrīna Dimanta. První z nich hraje na mandolínu a na lotyšský tradiční nástroj kokle, druhá na housle. Doprovází je skupina ve složení kytara, basa a bicí.

Duo ZeMe tvoří virtuózní hráčka na kokle Laima Jansone a dýdžej Uldis Cīrulis. Toto duo vychází z pečlivého studia lotyšského folkloru, který však posouvá směrem k elektronické hudbě.

Základ skupiny Auļi tvoří šest dudáků – Normunds Vaivads, Māris Jēkabsons, Leanne Barbo, Kaspars Bārbals, Edgars Kārklis a Gatis Indrēvics. Doplňují je tři bubeníci a hráč na basu. To ale není všechno – své nejnovější album Sanču Balsis, Hlasy předků, skupina Auľi natočila ve spolupráci se čtyřmi zpěváky, každým z jiné země. Jsou to: Kai Somby, sámský interpret ze severního Norska, Batzorig Vaanchig z Mongolska, Albin Paulus z Rakouska a lotyšský umělec Edgar Lipors.

Trio LOL tvoří litevská zpěvačka Laurita Peleniūtė, Oki Kano z Japonska, příslušník starobylého národa Ainů, který hraje na nástroj zvaný tankori, a konečně lotyšská hráčka na kokle Laima Jansone. Jde tedy o spolupráci hudebníků ze dvou pobaltských zemí, Litvy a Lotyšska, a dalekého Japonska. Okiho vyslala do Pobaltí Japonská nadace, aby v Litvě a Lotyšsku koncertoval a spolupracoval s místními hudebníky. V Rize se potkal s Lauritou a při společném zpěvu zjistili, že ainský způsob zpěvu a litevská tradice zpěvu sutartinés si jsou až neuvěřitelně blízké. A lotyšský nástroj kokle se k jejich společnému projevu také skvěle hodí.

Zajímavé spojení vzniklo také ze spolupráce hudebnice, zpěvačky a folklorní badatelky Asnate Rancāne a jazzového kontrabasisty a improvizátora Stanislava Yudina. Žánrové zařazení ale není nijak striktní – Stanislava inspiruje také folklor a Asnate má ráda i improvizaci. Duo vzniklo právě proto, aby dva hudební přístupy propojilo. V repertoáru mají jak autorské skladby s využitím lidových textů, tak přearanžované lidové melodie. Spolupracují od roku 2016 a jejich album Op. 2 obsahuje čtyři lotyšské nebo konkrétně latgalské písně a dále písně z Bulharska, Ukrajiny, Litvy a Ruska.

Hned čtyři hráči na tradiční nástroj kokle a současně zpěváci tvoří skupinu Saule i tuvāk. Jsou to Līga Evaldsone, Zane Kugrēna, Laura Drēziņa a Blāzma Stivriņa. Doprovází je na perkuse Didzis Šţila. Věnují se jak úpravám lidových písní, tak vlastní tvorbě v tradičním stylu.

Lotyšská hudební scéna má i svou diasporu. Skupinu Rudzurika založili Lotyši, kteří žijí v Lucembursku. Sestavu tvoří dva hráči na kokle a dále flétna a akordeon. Skupina vznikla v roce 2015, a i když hraje především v Lucemburku a okolí, považuje se za součást lotyšské hudební scény.

Skupina Pērkonvīri používá opět lotyšský nástroj kokle, ale ještě důležitější roli v ní hrají nejrůznější rytmické nástroje – rámové bubny, dřevěný buben, velký buben a další.

Saucējas je tradiční lotyšská vokální skupina, ve které pět šest zpívajících žen doprovází pouze Iveta Tāle na dudy. Nám tato skupina nabídne kuronskou lidovou píseň Maďa, maďa ábeléna, kterou nahrála společně se sicilským triem Oi Dipoi.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!