Folklor a dechovka na Proglasu

Radio Proglas přináší týdně přes osm hodin vysílání pro milovníky folkloru i dechovky. Tématické pořady Folklorní okénko a Hrajte, kapely! doplňují ranní dechovkové čtvrthodinky i nedělní odpolední zastavení s dětskými interprety. Vámi zaslané pozvánky na koncerty, hody, festivaly a besedy nabízíme v půlhodinkách dopoledních Voniček.

O chod celé folklorní redakce se stará Kateřina Kovaříková (kovarikova@proglas.cz). Pokud máte připomínky, postřehy i poděkování, napište nám.

Nestihli jste si poslechnout pořad? Poslechněte si jej v našem audioarchivu.

 

Hanácké bál v Doloplazech

Hanácké bál v Doloplazech

19. ledna 2018, 10:37

Hanácký národopisný soubor Olešnica vás zve v sobotu 20. ledna do Kulturního domu v Doloplazech na tradiční Hanácké bál. Bál bude zahájen ve 20 hodin předtančením, čeká vás také vystoupení skautského oddílu a tombola. K tanci a poslechu hraje skupina Rose Band.

S Krušpánkem v živém vysílání

S Krušpánkem v živém vysílání

14. ledna 2018, 23:12

Ryze dívčí muzika interpretuje písně zejména rovinaté Hané či Záhoří. Přivítáme je v živém vysílání projektu Muzikanti, to sú chlapci! Poslouchejte ve středu 17. ledna za pět minut pět odpoledne.

Čtvrteční Hrajeme na přání

Čtvrteční Hrajeme na přání

10. ledna 2018, 13:29

Ve čtvrtek 11. ledna pro vás za pět minut pět odpoledne hrajeme na přání. Na slyšenou se těší redaktorka Kateřina Kovaříková.

Soutěžte o dvojcd historických nahrávek Samka Dudíka

Soutěžte o dvojcd historických nahrávek Samka Dudíka

8. ledna 2018, 14:39

Pokud chcete vyhrát unikátní dvojcd, zapojte se do proglasové soutěže a třeba budete mít štěstí!

Nové dvoj cd Samko Dudík a jeho kapela

Nové dvoj cd Samko Dudík a jeho kapela

8. ledna 2018, 14:32

Pravnučka slavného primáše Alžbeta Lukáčová stojí za vydáním dvojcd mapující nahrávky legendární muziky myjavského primáše z let 1929 - 1957. Více o tomto projektu prozradí ve Folklorním okénku ve středu 11. ledna za pět minut pět odpoledne.

Soutěž o vstupenky 1/2018

Soutěž o vstupenky 1/2018

5. ledna 2018, 10:33

Ve Voničkách pro milovníky dechovky soutěžíme o dvě dvojice vstupenek na koncert dechových hudeb Sokolka a Záhorienka, které zahrají ve čtvrtek 11. ledna 2018 v Hodoníně v rámci Seriálu koncertů dechových hudeb. Soutěžní Voničky vysíláme v sobotu a v úterý (6. a 9. ledna) od půl jedenácté dopoledne. Chcete vyhrát? Buďte nejrychlejší!

Pětasedmdesátník Václav Maňas ml.

Pětasedmdesátník Václav Maňas ml.

4. ledna 2018, 13:06

Václav Maňas ml. je český skladatel, pedagog a hudebník, pokračovatel muzikantské a skladatelské rodiny ze Sehradic u Luhačovic. Působil jako saxofonista a klarinetista v orchestru Československé televize Václava Zahradníka v Praze. Za autorem více jak 200 skladeb se vydáme v pořadu Hrajte, kapely! a budeme mu blahopřát k jeho životnímu jubileu - ve čtvrtek 4. ledna 2018 za pět minut pět odpoledne.

Vánoce, jaké to kouzelné slovo

Vánoce, jaké to kouzelné slovo

2. ledna 2018, 10:30

Tak zní první věta ve sborníčku textů věnovaných orelské mládeži, v publikaci z přelomu 20. a 30. let minulého století, kterou jsem před lety objevil v jednom z oblíbených antikvariátů Zdeněk Vejvoda. Ohmataný výtisk s vytrženou titulní stránkou, možná pozůstatek krutých dob cenzurování lidových knihoven. Uvnitř ale čekala řada veršů a příběhů o Vánocích a jejich nesmrtelném poselství...

Koleda nám nastala

Koleda nám nastala

28. prosince 2017, 10:16

V lidové tradici se k vánočnímu období vázalo koledování, obchůzky spojené s přáním zdaru. Koledy lidové i umělé najdete v repertoáru mnoha dechových orchestrů. Nabízíme je k poslechu v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 28. prosince za pět pět odpoledne na vlnách Proglasu.

Folklorní Vánoce na sv. Kopečku – Rovina a její hosté

Folklorní Vánoce na sv. Kopečku – Rovina a její hosté

26. prosince 2017, 10:11

Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce a okolí a jeho hosté – letos Cimbálová muzika Soláň a tanečníci - v tradičním koncertním programu plném vánočních lidových písní a koled z Hané i Valašska. Atmosféru vánočního koncertu ze svatokopecké baziliky naplněné hudbou zažijete v přímém přenosu ve středu 27. prosince od 18 hodin.

Na Vánoce... aneb Soláň si koleduje

Na Vánoce... aneb Soláň si koleduje

25. prosince 2017, 11:02

V pondělí 25. prosince od půl sedmé večer poslouchejte na vlnách Proglasu koledy z Valašska a Lašska a soutěžte o nový hudební nosič cimbálové muziky Soláň z Rožnova pod Radhoštěm.

Radujte se, křesťané

Radujte se, křesťané

19. prosince 2017, 11:07

Dětský národopisný soubor Brněnský Valášek zve na vánoční koncert a současně také nabízí vstupenky. Zasoutěžte si o ně ve středu 20. prosince o půl jedenácté dopoledne ve Voničce lidových písní.

Čas vzácný přišel

Čas vzácný přišel

18. prosince 2017, 10:22

Nový pořad VUS ONDRÁŠ je složen ze starobylých adventních a rorátních zpěvů, oděných do nového hudebního hávu a doplněný o díla českých barokních autorů. Ve středu 20. prosince od 16.30 jej přenášíme přímým přenosem z Českobratrského evangelického chrámu Jana Amose Komenského v Brně.

Soutěžte o vstupenky na koncert Javorníku

Soutěžte o vstupenky na koncert Javorníku

14. prosince 2017, 08:58

Ve Voničce lidových písní v pátek 15. prosince od půl jedenácté dopoledne můžete vyhrát dvojici vstupenek na vánoční koncert brněnského souboru Javorník.

Svatá Lucie noci upije

Svatá Lucie noci upije

13. prosince 2017, 13:05

Pro naše předky byl adventní čas neoddělitelnou součástí života, a proto v naší lidové kultuře přetrvává řada adventních zvyků, symbolů a svátků až do dnešních dnů. Jaké lidové zvyky byly o svátku svaté Barbory, Mikuláše, Lucie a o Štědrém dnu? Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 13. prosince 2017 za pět pět odpoledne.