Folklor a dechovka na Proglasu

Folklorní okénko – tematický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností (mimo jiné volný cyklus Hudba v krvi mapující muzikantské a zpěvácké rody napříč regiony), rozhovory, pozvánky a hudební novinky – to vše každou středu odpoledne od 16.00.

Folklorní sedmička – cílem folklorní hitparády je upozornit na nahrávky cimbálových muzik a lidových hudeb napříč etnografickými regiony Čech, Moravy a Slezska a s pokorou k lidové písni ukázat jejich krásu „moderním“ stylem, s možností pro posluchače, aby sami rozhodli, které nahrávky se jim nejvíc líbí a které si chtějí poslechnout znovu. Vysíláme v sobotu v 18.30.

Čaj do páté (dříve Hrajte, kapely!) – hodinka hudby (nejen) pro pamětníky a pamětnice odpoledních čajů. Nepravidelně se v ní budou střídat rubriky Hodinka s dechovkou, Vlak v 16.01 pro příznivce country, trampské hudby a bluegrassu, Swing, to mě baví pro posluchače a tanečníky swingové hudby a konečně Křižovatky pro mezní a hraniční hudební žánry. Můžete poslouchat ve čtvrtek odpoledne od 16.00. 

O chod celé folklorní redakce se stará Helena Bretfeldová (bretfeldova@proglas.cz). Pokud máte připomínky, pozvánky, postřehy, náměty i poděkování, napište nám.

Nestihli jste si poslechnout pořad? Poslechněte si jej v našem audioarchivu.

 

Folklorní sedmička – 122. kolo

Folklorní sedmička – 122. kolo

26. listopadu 2022, 19:05

A je to tady! Pomyslná fanfára pro vítěze vítá – již podruhé! – Horáckou muziku ze Žďáru nad Sázavou mezi ty nejúspěšnější kapely v naší folklorní hitparádě. Jejich třetí „želízko“ v soutěži, milostná táhlice Kdybych já byla věděla v podání zpěvačky a cimbalistky Evy Hrnčířové suverénně opanovala i 121. kolo hlasování a my muzice s radostí udělujeme prestižní titul „Zlatý výběr Folklorní sedmičky“ a za všechny naše posluchače – zejména za ty, kteří posílali hlasy do hitparády – blahopřejeme!

Vonička lidových písní: pozvánka na koncert BROLN ve Strání

Vonička lidových písní: pozvánka na koncert BROLN ve Strání

24. listopadu 2022, 11:00

U příležitosti 70. výročí založení Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů se v neděli 27. listopadu 2022 od 16 hodin uskuteční v nově zrekonstruovaném Kulturním domě Květná slavnostní koncert BROLNu s jeho sólisty a domácími spolky. Pořadatelé (Český rozhlas Brno, Český rozhlas Zlín a Obec Strání) zvou do příjemného prostředí koncertního sálu v Květné. V rámci programu předáme ocenění Cimbálové muzice Vlasty Grycové za vítězství v hitparádě lidových písní Radia Proglas - Zlatý výběr Folklorní sedmičky.

Vonička lidových písní: pozvánka na Hudecké dny v Břeclavi

Vonička lidových písní: pozvánka na Hudecké dny v Břeclavi

22. listopadu 2022, 14:08

Ve středeční Voničce lidových písní v Dopoledním proudu od 10.30 naše posluchače rádi pozveme na Podluží na třicátý sedmý ročník Hudeckých dní – tradiční akci po léta spojenou se jménem legendárního strážnického primáše Slávka Volavého, na jehož počest byl festival Jožkou Kobzíkem založen. Nadcházející víkend, přesněji v pátek 25. a v sobotu 26. listopadu bude v Kulturním domě Na Obecní ve Staré Břeclavi příležitost si od půl osmé večer poslechnout špičkové soubory a cimbálové muziky celého Slovácka (a nejen to).

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Slávek Volavý a Pálenští ze Strážnice

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Slávek Volavý a Pálenští ze Strážnice

22. listopadu 2022, 11:18

V dalším pokračování volného cyklu Muzika v krvi s podtitulem Zpěvácké a muzikantské rody v lidové hudbě se tentokrát ocitneme ve Strážnici: je totiž věnované Vítězslavu – tedy Slávkovi – Volavému a pokračovatelům jím započaté rodové tradice. 

Folklorní okénko: Muzika v krvi –⁠ Zdeněk Kašpar z Jasénky a jeho rod

Folklorní okénko: Muzika v krvi –⁠ Zdeněk Kašpar z Jasénky a jeho rod

16. listopadu 2022, 13:07

Zdeněk Kašpar, rodák z Jasénky u Vsetína, prožil svůj profesní život za katedrou jako učitel a později ředitel základních škol na Vsetínsku. Celý život také muzicíroval, dlouhá léta jako primáš souboru Jasénka, kterou založil a vedl 58 let. Zaznamenal spoustu písní a tanců rodného Valašska a už za života se stal legendou. Zemřel právě před dvaceti lety –⁠ 19. listopadu 2002. O jeho životě muzikantském, sběratelském i osobním a také o jeho rodinných následovnících si redaktorka Helena Bretfeldová porozpráví s jeho vnučkou, taktéž učitelkou, a navíc folklorní dokumentaristkou Klárou Císaríkovou (rozenou Kašparovou). Premiéru vysíláme ve středu 16. listopadu od 16.00 hodin.

Folklorní sedmička – 121. kolo

Folklorní sedmička – 121. kolo

12. listopadu 2022, 19:20

V sobotu 12. listopadu jsme vysílali premiéru 121. kola hitparády lidových písní Folklorní sedmička. I podruhé se svou v pořadí třetí písní, sugestivní milostnou táhlicí Kdybych já byla věděla v podání Evy Hrnčířové, s přehledem zvítězila Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou, které chybí poslední krok k tomu, aby se stala dvojnásobnou nositelkou titulu Zlatý výběr Folklorní sedmičky. Stejně suverénně udržela druhé místo cimbálová muzika souboru Světlovan a žertovná písnička Na vrch Lopeníčka sivý vlček vyje zazpívaná Ladislavem Breznickým. Postoupit se podařilo také dvěma novinkám v podání Jiřiny Mikloškové a Jitky Šuranské.

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Málkovi z Uherskobrodska

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Málkovi z Uherskobrodska

8. listopadu 2022, 11:59

Další díl nahlédnutí do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu vám nabízí pokračování volného cyklu Muzika v krvi s podtitulem Zpěvácké a muzikantské rody v lidové hudbě – tentokrát věnované Lubomíru Málkovi a jeho rodině. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 9. listopadu od 16.00 hodin, v repríze o týden později v noci od 3.00 hodin nebo kdykoliv v našem audioarchivu.

Vonička lidových písní: oslava devadesátin zakladatelky Klebetníčku Marie Pachtové

3. listopadu 2022, 14:59

Páteční půlhodinku Voničky lidových písní  od 10.30 hodin s radostí věnujeme neuvěřitelnému životnímu jubileu jedné z nejvýraznějších představitelek hanáckého folkloru, paní magistře Marii Pachtové. „Tetička Pachtová“, jak ji s úctou a respektem oslovují Hanáci, v sobotu 5. listopadu oslaví krásné 90. narozeniny.

Folklorní okénko: Muzikantská cesta Jitky Šuranské

Folklorní okénko: Muzikantská cesta Jitky Šuranské

2. listopadu 2022, 16:22

V pátek 28. října uplynuly tři roky od náhlého úmrtí jedinečné zpěvácké a muzikantské osobnosti, houslistky, zpěvačky a osobité interpretky lidových písní Jitky Šuranské. Svůj muzikantský příběh nám sama připomene a o svém Triu porozpráví v archivním Folklorním okénku: Muzikantská cesta Jitky Šuranské ve středu 2. listopadu od 16 hodin v rozhovoru s Helenou Bretfeldovou.

Folklorní sedmička – 120. kolo

Folklorní sedmička – 120. kolo

29. října 2022, 19:01

120. kolo naší hitparády lidových písní Folklorní sedmička zaznělo v premiéře v sobotu 29. října od 18.30, reprízu odvysíláme o týden později, tedy v sobotu 5. listopadu ve stejném čase. Znovu jsme vás vybídli k výběru z kytice sedmi písní z různých regionů v podání lidových souborů, ženských i mužských sborů, výjimečných sólových zpěváků, hudebníků i muzik.

Vonička: pozvánka na přehlídku dětských souborů Na lidovú notečku

Vonička: pozvánka na přehlídku dětských souborů Na lidovú notečku

27. října 2022, 13:07

Jste zváni na jubilejní 10. ročník přehlídky dětských folklorních souborů s názvem Na lidovú notečku. Tradiční akce se uskuteční v sobotu 5. listopadu 2022 od 15.00 v Kulturním centru Semilasso. Účinkují dětské folklorní soubory Jatelinka z Moravské Nové Vsi, Javorníček z Brna, Laštověnka ze Žarošic a „domácí“ Ondrášek z Brna.

Vonička lidových písní: pozvánka na představení Brněnského Valášku

Vonička lidových písní: pozvánka na představení Brněnského Valášku

27. října 2022, 12:21

Dětský folklorní soubor Brněnský Valášek vás zve na celosouborové představení s názvem Na téj lúce zelenéj. Akce se koná v sobotu 5. listopadu 2022 od 16.00 hodin v Dělnickém domě na Jamborově 65 v Brně-Juliánově. Následuje od cca 18.30 Martinská zábava s besedou u cimbálu s Velkou cimbálovou muzikou Brněnského Valášku a s hostující Musicou Folkloricou.

Vonička: pozvánka na 16. světový cimbálový kongres

Vonička: pozvánka na 16. světový cimbálový kongres

25. října 2022, 16:12

Ve středeční Voničce lidových písní vás zveme na Cimbalom World Congress neboli Světový kongres cimbalistů. Bude zahájen ve středu 26. října v 19.00 v sále kulturního domu ve Valašském Meziříčí slavnostním koncertem cimbalistů-konzervatoristů, předních reprezentantů české cimbálové školy.

Vyšlo nové číslo dvouměsíčníku Slovácka Malovaný kraj

Vyšlo nové číslo dvouměsíčníku Slovácka Malovaný kraj

19. října 2022, 13:50

Právě vyšlo podzimní číslo národopisného a vlastivědného časopisu Slovácka Malovaný kraj. Hned v úvodníku Františka Synka se ocitáme na Horňácku a na moravských Kopanicích. Vzápětí Alena Káňová charakterizuje historii břeclavských židovských podnikatelských rodin a Vojtěch Urbančík připomíná rozporuplnou pověst válečného periodika v článku Zlopověstný časopis Uprkův kraj. V obsáhlém rozhovoru Marie Budíkové se blíže seznámíme s historičkou a spisovatelkou Jarmilou Bednaříkovou.

Vonička pro milovníky dechovky: pozvánka na výroční koncert Mistříňanky

Vonička pro milovníky dechovky: pozvánka na výroční koncert Mistříňanky

19. října 2022, 10:22

Čtvrteční a sobotní Vonička pro milovníky dechovky dopoledne od 10.30 zve příznivce tohoto hudebního žánru na výroční koncert Mistříňanka: 55 let na sobotu 22. října od 17.30 do Kulturního domu v Hodoníně. Pod heslem „hrajeme ze srdce“ se můžete těšit na koncert své oblíbené dechové hudby v čele s kapelníkem Františkem Pavlušem, se zpěvačkami Dominikou a Štěpánkou Pavlušovými a zpěváky Janem Olexou, Ivo Drobiličem a Vítem Noskem. Ke každé zakoupené vstupence dostanete navíc jako dárek CD Mistříňanky podle vlastního výběru. 

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Sonáta pro klavír As dur "Návrat do Paříže" (Le retour a Paris) op. 64 C 221 - Finale. Scherzo. Allegro con spirito; Autor: Dusík Jan Ladislav; Sóla: Tůma Jaroslav - klavír
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Na stole je téma
01:00Komorní hudba
02:00Studna slova (Rádio 7)

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web