Folklor a dechovka na Proglasu

Radio Proglas přináší týdně přes osm hodin vysílání pro milovníky folkloru i dechovky. Tématické pořady Folklorní okénko a Hrajte, kapely! doplňují ranní dechovkové čtvrthodinky i nedělní odpolední zastavení s dětskými interprety. Vámi zaslané pozvánky na koncerty, hody, festivaly a besedy nabízíme v půlhodinkách dopoledních Voniček.

O chod celé folklorní redakce se stará Kateřina Kovaříková (kovarikova@proglas.cz). Pokud máte připomínky, postřehy i poděkování, napište nám.

Nestihli jste si poslechnout pořad? Poslechněte si jej v našem audioarchivu.

 

Jožka Kubík a jeho následovníci

Jožka Kubík a jeho následovníci

28. března 2017

V posledním Folklórním okénku měsíce března připomene Helena Bretfeldová osobnost horňáckého primáše, Majstra Jožky Kubíka, od jehož narození letos na jaře uplyne 110 let. Poslouchejte ve středu 29. března 2017 za pět minut pět odpoledne.

Po sedmdesáté druhé a přesto poprvé

Po sedmdesáté druhé a přesto poprvé

22. března 2017

Bývá zvykem, že v psaní úvodního sloupku programového sborníku mezinárodního folklorního festivalu Strážnice se pravidelně střídají předseda programové rady festivalu, předseda senátu festivalu a ředitel Národního ústavu lidové kultury. Zdravici posílá PhDr. Martin Šimša, PhD., ředitel NÚLK.

Jarní toulky s dechovkou

Jarní toulky s dechovkou

22. března 2017

Přijměte pozvání k malému nahlédnutí do předvelikonočního obřadního kalendáře našich předků. V pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 23. března 2017 tak dáme prostor vyprávění o jaru a nebudou chybět ani písně s jarní tématikou v podání moravských a českých dechových hudeb. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Velikonoční koncerty "Hudba pravdy"

Velikonoční koncerty "Hudba pravdy"

22. března 2017

„Hudba pravdy“ - to je název mimořádného velikonočního cyklu koncertů, které se uskuteční 10. - 12. dubna 2017 v Havířově, Jasenné a Ostravě za účasti předních moravských lidových zpěváků Magdaleny Múčkové, Kláry Blažkové a Jana Zaviačiče s doprovodem nadžánrového uskupení Ensemble FLAIR Jana Rokyty. Řady nadžánrového tělesa pro tuto vzácnou příležitost rozšíří přední barokní instrumentalisté pod vedením zkušené houslistky Dagmar Valentové.

Živě s Kužełovskými zpěvulkami

Živě s Kužełovskými zpěvulkami

20. března 2017

Dívčí sbor, který zpívá od roku 2011, má ve svém repertoáru písně ze svého regionu - Horňácka. Přivítáme jej v dalším díle projektu Muzikanti, to sú chlapci! ve středu 22. března 2017 společně s cimbálovou muzikou s primášem Martinem Kománkem. Poslouchejte v živém vysílání z brněnského studia Proglasu za pět minut pět odpoledne.

Z nových nahrávek českých kapel

Z nových nahrávek českých kapel

14. března 2017

V dalším díle pořadu Hrajte, kapely! si poslechneme nahrávky z CD českých kapel - Havlíčkobrodské 12, Řečické kapely – Městečko v kraji rybníků a Pardubické 6. Zajímavostí určitě je, že všechny kapely zařadily na svá CD nové písničky, které pro ně byly napsány. Ve čtvrtek 16. března 2017 za pět minut pět odpoledne se na slyšenou těší Václav Hlaváček.

Archivní nahrávky lidové hudby

Archivní nahrávky lidové hudby

13. března 2017

Ve Folklorním okénku ve středu 15. března 2017 se za pět pět odpoledne zaposloucháte do historických záznamů tradiční lidové hudby.

Hrajeme na přání ve čtvrtek 9. března 2017

Hrajeme na přání ve čtvrtek 9. března 2017

6. března 2017

Za pět minut pět odpoledne v pořadu Hrajte, kapely! budeme hrát opět na vaše přání.

Primášské cifry Jaroslava Staňka

Primášské cifry Jaroslava Staňka

6. března 2017

Malíř, grafik, scénograf, hudebník, choreograf a organizátor - tak by bylo možné charakterizovat uměleckou osobnost Jaroslava Václava Staňka, primáše cimbálové muziky Hradišťan. Zejména jeho primášské umění přiblíží středeční vydání Folklorního okénka na vlnách Proglasu. Poslouchejte 8. března 2017 za pět minut pět odpoledne.

Soutěž o vstupenky do Hodonína 3/2017

Soutěž o vstupenky do Hodonína 3/2017

3. března 2017

Ve Voničkách pro milovníky dechovky soutěžíme o dvě dvojice vstupenek na koncert Vlčnovjanky a slovenské Vištučanky, který se koná ve čtvrtek 9. března 2017 v Hodoníně. Soutěžní Voničky vysíláme v sobotu a v úterý (4. a 7. března) od půl jedenácté dopoledne. Chcete vyhrát? Buďte nejrychlejší!

Jubilantka Helena Červenková

Jubilantka Helena Červenková

3. března 2017

V těchto dnech se dožívá významného životního jubilea Helena Červenková, která působila jako cimbalistka v Brněnském rozhlasovém orchestru lidových. Její osobnost připomene Vonička lidových písní v sobotu 4. března 2017 od půl sedmé večer. A nebudou chybět ani hudební ukázky.

Zpívání III

Zpívání III

2. března 2017

Folklorní soubor Javorník Brno pořádá ve čtvrtek 2. března 2017 v brněnském Dělnické domě další večer nazvaný "Zpívání".

Portrét skladatele Jiřího Vrány

Portrét skladatele Jiřího Vrány

1. března 2017

„Život plný štěstí nebo nesnází, všechny naše cesty hudba provází. Jako úsměv mámy píseň umí hřát, jen si přej, ať s námi je tu napořád….“ V pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 2. března za pět minut pět odpoledne nabídneme portrét Jiřího Vrány u příležitosti jeho nedožitých 70. narozenin.

Zdeněk Vejvoda oceněn

Zdeněk Vejvoda oceněn

28. února 2017

Akademie věd České republiky v pondělí 27. února 2017 udělila čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Ocenění letos získal (mimo jiné) etnolog Zdeněk Vejvoda, spolupracovník Proglasu a tvůrce pořadů Folklorní okénko. Gratulujeme!

Jubilejní Festival masopustních tradic ve Strání

Jubilejní Festival masopustních tradic ve Strání

26. února 2017

Festival masopustních tradic probíhá ve Strání vždy na přelomu února a března již od roku 1987. Začíná vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které tančí „fašančáré“ všech věkových kategorií mečový tanec Pod šable. Tento festival je největším festivalem masopustních tradic v České republice, v letošním roce se koná jubilejní třicátý ročník