Folklor a dechovka na Proglasu

Vonička lidových písní - půlhodinka v rámci Dopoledního proudu nabízí krátké zastavení s lidovou hudbou na různá témata (podle aktuálních ročních dob a zvykoslovných svátků); také upozorňuje na různá aktuální výročí muzik a akcí a jubilea zpěváků a muzikantů - folkloristů. Rádi zveřejňujeme také pozvánky na různé koncerty, festivaly a další akce spojené s lidovou hudbou. Vysíláme každé pondělí, středu, pátek a sobotu dopoledne od 10.30.

Vonička pro milovníky dechovky - půlhodinka v rámci Dopoledního proudu nabízí tematické okruhy z repertoáru českých i moravských dechových hudeb a především informuje o akcích, koncertech a festivalech spojených s tímto hudebním žánrem. Vysíláme v úterý a ve čtvrtek (výjimečně v sobotu) dopoledne od 10.30.

Folklorní okénko – tematický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností (mimo jiné volný cyklus Hudba v krvi mapující muzikantské a zpěvácké rody napříč regiony), rozhovory, pozvánky a hudební novinky – to vše každou středu odpoledne od 16.00.

Folklorní sedmička – cílem folklorní hitparády je upozornit na nahrávky cimbálových muzik a lidových hudeb napříč etnografickými regiony Čech, Moravy a Slezska a s pokorou k lidové písni ukázat jejich krásu „moderním“ stylem, s možností pro posluchače, aby sami rozhodli, které nahrávky se jim nejvíc líbí a které si chtějí poslechnout znovu. Vysíláme v sobotu v 18.30 (1x za 14 dní premiéra střídavě s reprízou).

Čaj do pátéhodinka hudby (nejen) pro pamětníky a pamětnice odpoledních čajů. Nepravidelně se v ní budou střídat rubriky Křižovatky/Crossroads pro mezní a hraniční hudební žánry, Vlak v 16.01 pro příznivce country, trampské hudby a bluegrassu, Swing, to mě baví pro posluchače a tanečníky swingové hudby a konečně Hodinka s dechovkou. Můžete poslouchat ve čtvrtek odpoledne od 16.00. 

O chod celé folklorní redakce se stará Helena Bretfeldová (bretfeldova@proglas.cz). Pokud máte připomínky, pozvánky, postřehy, náměty i poděkování, napište nám.

Nestihli jste si poslechnout pořad? Poslechněte si jej v našem audioarchivu.

 

Folklorní okénko - Písně ptačí VII: Letěla bílá hus

Folklorní okénko - Písně ptačí VII: Letěla bílá hus

30. května 2023, 15:44

Písně ptačí nabízejí širokou paletu hudebních forem oscilujících od rozverných popěvků až k tragickým baladám – a tak tomu bude i v tomto dílu s názvem Letěla bílá hus. Tentokrát se vrátíme k tažným ptákům z volné přírody, dokonce k ptačímu druhu, který se obvykle ze zimovišť k nám vrací jako jeden z prvních – k divokým husám. Existuje samozřejmě celá řada lidových písní věnovaných husám zdomácnělým i jejich divokým družkám. Husa divoká je známa jako výjimečně dobrý a vytrvalý letec a také jako pták s velkým smyslem pro rodinu. Husí pár je si věrný po celý život a o mláďata se stará až do dalšího hnízdění. To všecho nalezlo ohlas v četných lidových písních. Folklorní okénko redaktorky Heleny Bretfeldové si naladíte ve středu 31. května od 16 hodin.

Folklorní sedmička - 134. kolo

Folklorní sedmička - 134. kolo

29. května 2023, 11:02

Folklorní sedmička vám jako obvykle nabízí sedm lidových písní z Čech, z Moravy i již sedmé kolo po sobě i jednu ze Slovenska. Výsledné pořadí odpovídá vašemu hlasování - hlasy můžete posílat třem vybraným písním, a to od pondělka až do čtvrtka 8.června do 12 hodin v poledne. Můžete si své oblíbené písně zazpívat spolu s námi; zatím každá z těch, které uslyšíte dnes, má šanci, že ji svým hlasováním posunete do dalšího kola. Píseň může zaznít pouze třikrát, potom ji – jako tomu bude také tentokrát - v případě úspěšného postupu vystřídá jiná píseň od téhož interpreta, většinou i ze stejného hudebního nosiče. 

Folklorní okénko: Písně ptačí - Kačena divoká letěla zvysoka

Folklorní okénko: Písně ptačí - Kačena divoká letěla zvysoka

23. května 2023, 17:20

Písně ptačí nabízejí širokou paletu hudebních forem oscilujících od rozverných popěvků až k tragickým baladám. Po ptácích z volné přírody existuje samozřejmě celá řada lidových písní věnovaných ptačím druhům zdomácnělým a přitom paralelně jejich divokým formám; klasickým příkladem jsou kachny - kačeny, kačenky, kačičky, kačky, jak je oslovuje a pojmenovává lidová slovesnost. Šestý díl volného cyklu ptačích písní proto nese název Kačena divoká letěla zvysoka. Nevynecháme ani písně věnované jejich mužským protějškům – kačerům nebo též káčerům, kteří, jak si později řekneme, mají v některých zvykoslovných rituálech významnou symbolickou roli. Kachna-kačenka je ptákem natolik oblíbeným, že její jméno užíváme i jako zdrobnělinu dívčího jména Kateřina. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 24. května od 16 hodin.

Vonička lidových písní: pozvánka  na koncert CM Jasénka do Vsetína

Vonička lidových písní: pozvánka  na koncert CM Jasénka do Vsetína

18. května 2023, 14:17

V páteční Voničce lidových písní vás rádi pozveme na vzpomínkový pořad na Zdeňka Kašpara, mimořádného muzikanta, který výrazně ovlivnil nejen folklorní hnutí na Valašsku, s názvem  A jak ňa tu nebude, gdo tu zpívať bude? Uskuteční již tuto sobotu 20. května od 19:25 hodin v Lidovém domě ve Vsetíně. Známá i neznámá hudební a pěvecká čísla z autorského pera sběratele lidových písní a tanců, zakladatele folklorního souboru Jasénka a legendárního valašského primáše Zdeňka Kašpara ve speciálním programu představí Cimbálová muzika Jasénka a sólisté Saša Dobrovolná, Rudolf  Danajovič, David Konvičný, Pavel Ptáček a Jan Vaculín. Pořadem bude provázet Klára Císaríková, vnučka Zdeňka Kašpara. Jeho hlas i originální primování na housle si poslechněte v pátek od 10:30 v Dopoledním proudu ve Voničce lidových písní.

Folklorní sedmička - 133. kolo

Folklorní sedmička - 133. kolo

15. května 2023, 00:10

Je tu další, již 133. kolo Folklorní sedmičky a jako obvykle vám nabízí sedm lidových písní z Čech, z Moravy i jednu vaši oblíbenou ze Slovenska. Výsledné pořadí vždy záleží na vašem hlasování - hlasy můžete posílat pro tři písně, a to od pondělka až do čtvrtka 25.května do 12 hodin v poledne. Udělá nám radost, když si své oblíbené písně zazpíváte spolu s námi; každá z nich má šanci, že ji svým hlasováním posunete do dalšího kola. Každá píseň může zaznít pouze třikrát, potom ji – jako tomu bude tentokrát - v případě úspěšného postupu vystřídá jiná píseň od téhož interpreta, většinou i ze stejného hudebního nosiče. Pokud kapela a zpěvák, zpěvačka či sbor uspěje ve vašem hlasování celkem devětkrát, dosáhne na metu nejvyšší – dostane se do Zlatého výběru Folklorní sedmičky, v němž jsme nedávno přivítali paní Věru Příkazskou s Plzeňáky a minule paní Michaelu Bařinovou a  valašskou cimbálovou muziku Soláň.

Folklorní okénko ŽIVĚ : Horácká muzika - Pocta sv. Janu Nepomuckému

Folklorní okénko ŽIVĚ : Horácká muzika - Pocta sv. Janu Nepomuckému

9. května 2023, 17:16

Ve Folklorním okénku vysílaném z brněnského Koncertního studia Radia Proglas vám rádi zprostředkujeme bezprostřední zážitek z živého vystoupení Horácké muziky ze Žďáru nad Sázavou s jejich koncertním programem Pocta svatému Janu Nepomuckému. Zazní úpravy písní vybraných ze sbírek lidových zpěvů i z dobových barokních kancionálů. Pořad provází úryvky z kázání proslovených v první polovině 18. století z kazatelny poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Naše živé Folklorní okénko můžete sledovat ve středu 17. května 2023 od 16 hodin na vlnách Radia Proglas, i s obrazem přímým přenosem ze studia na našem kanálu YouTube, popřípadě můžete přijít povzbudit naše účinkující přímo na koncert do našeho studia v Brně na Olomoucké ulici (vchod přes vrátnici na ulici Životského, v areálu bývalé První brněnské strojírny) - rádi své posluchače uvidíme a poznáme osobně.

Folklorní okénko: Písně ptačí V - Zazpíval slavíček

Folklorní okénko: Písně ptačí V - Zazpíval slavíček

2. května 2023, 15:11

Písně ptačí je název našeho seriálu mapujícího písně věnované opěvovaným ptačím druhům. V pořadí pátý díl - Zazpíval slavíček - věnujeme slavíkům a slavíčkům, dalším našim tažným ptákům, kteří se právě na přelomu dubna a května vracejí ze svého zimoviště v tropickém pásmu ve střední Africe a chystají se (jako každé jaro) zahnízdit v našich končinách. Slavík jako výjimečný zpěvák i jako mužský symbol je zachycen v celé řadě lidových písní. K poslechu Folklorního okénka ve středu 3. května od 16 hodin vás zve Helena Bretfeldová.

Folklorní sedmička - 132. kolo

Folklorní sedmička - 132. kolo

30. dubna 2023, 21:16

U poslechu 132. kola naší hitparády lidových písní na Proglasu vás v sobotu přivítala hudební redaktorka Helena Bretfeldová. Je tu další Folklorní sedmička a jako obvykle vám nabídla sedm lidových písní z Čech, z Moravy i jednu ze Slovenska. Zde jsou výsledky aktuálního kola:

Folklorní okénko: Písně ptačí IV - Zakukala kukulenka

Folklorní okénko: Písně ptačí IV - Zakukala kukulenka

26. dubna 2023, 13:39

Ve středečním Folklorním okénku čeká naše posluchače pokračování volného cyklu lidových písní o ptácích. Písně ptačí je název našeho seriálu mapujícího písně věnované všemožným ptačím druhům. V pořadí čtvrtý díl věnujeme kukačkám a žežulkám, ptákům s charakteristickým silným hlasovým projevem, v našich krajích symbolizujícím návrat jara. Kukačka je v lidové písni symbolem vrtkavého štěstí – je nejen poslem jara, ale také příslibem přicházejícího tepla, úrody, radosti a lásky. Jsou jí přisuzovány vlastnosti posla dobrých zpráv a zvěstovatele budoucího štěstí člověka, a s tím je spojena řada pověr, pranostik a rčení. O všeobecné úctě, jíž se kukačka v lidové kultuře těší, svědčí i celá řada nářečních pojmenování: kukačka, kukučka, kukulenka, dále podobně citově zabarvené žežulka, žež(h)ulka, zezulka, zezulenka, kukavka, kukalka, kukálenka – jsou něžná a většinou zdrobňovací (deminutivní). V ukázkách začneme dětskými popěvky Kdes, kukačko, kde si byla a Prší prší – a ještě pár v jiném nářečí jich přidáme; pokračovat budeme sérii milostných táhlic z Podluží s incipitem Jak kukačka kuká; nalaďte si Proglas středu 26.dubna v 16 hodin nebo později náš Audioarchiv.

Vonička lidových písní: pozvánka na finále soutěžní přehlídky Děti a píseň Slovácka

Vonička lidových písní: pozvánka na finále soutěžní přehlídky Děti a píseň Slovácka

20. dubna 2023, 21:29

V páteční Voničce lidových písní vás pozveme na sobotní odpoledne (od 15 hodin) do kulturního domu Veselí nad Moravou, kde se koná finále soutěžní přehlídky mladých zpěváků Děti a píseň Slovácka. V rámci přehlídky se tu představí ti nejlepší zpěváčci z Horňácka, Podluží, Kyjovska,Uherskohradišťstka,Uherskobrodska, Strážnicka, Veselska, Mikulovska, moravských Kopanic, Podluží a Hanáckého Slovácka. Dětské zpěváčky obou soutěžních kategorií doprovodí Cimbálová muzika Radošov a Cimbálová muzika Šmytec.  Výkony soutěžících posoudí třináctičlenná odborná porota složená z významných osobností lidové hudby v jednotlivých regionech. Vítězové přehlídky postoupí do celostátního kola soutěže pod záštitou Českého rozhlasu a orchestru BROLN. V dnešní Voničce vám tedy zazpívají dětští zpěváci z celého moravského Slovácka.

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Dušan Holý devadesátiletý

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Dušan Holý devadesátiletý

18. dubna 2023, 22:54

Další díl nahlédnutí do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu vám nabízí volné pokračování volného cyklu Muzika v krvi s podtitulem Zpěvácké a muzikantské rody v lidové hudbě – tentokrát věnované emeritnímu profesorovi etnomuzikologie Masarykovy univerzity v Brně, sběrateli, dramaturgovi, upravovateli, hudebnímu publicistovi – ale především tanečníkovi a zpěvákovi Dušanu Holému, který 25. dubna završí neuvěřitelných devadesát let svého muzikou i prací naplněného života. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 19. dubna od 16 hodin.

Vonička lidových písní: pozvánka na  koncert Brněnského Valášku

Vonička lidových písní: pozvánka na  koncert Brněnského Valášku

18. dubna 2023, 22:34

Ve středeční Voničce lidových písní vás pozveme na sobotní celosouborové představení Brněnského Valášku s názvem Vítaj, vítaj, máji. Koncert proběhne v sobotu 22. dubna 2023 v Kulturním centru Semilasso v brněnském Králově Poli a začíná v 16.30. Kromě vystoupení tanečníků, muzikantů a zpěváků pořadatelského Brněnského Valášku proběhnou ve foyer sálu ukázky výroby a prodej výrobků lidových řemeslníků. Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Rokytovi z Jasenné na Valašsku

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Rokytovi z Jasenné na Valašsku

12. dubna 2023, 13:43

v nejnovějším Folklorním okénku vás jeho autorka  Helena Bretfeldová v rámci volného cyklu Muzika v krvi pozve k poslechu rodinné geneze rodu Rokytů z valašské Jasenné u Vizovic; nejvýznamnější osobnost tohoto rodu, muzikant, upravovatel, zakladatel a vedoucí muziky Technik, publicista a dlouholetý folklorní redaktor ostravského studia Českého rozhlasu Jan Rokyta by se totiž v neděli 16. dubna dožil pětaosmdesáti let. Ve stručné rekapitulaci si připomeneme jeho bohatý muzikantský život jako cimbalisty, sběratele a upravovatele lidových písní, uměleckého vedoucího muziky Technik, hudebního publicisty, režiséra a rozhlasového redaktora, ale také skvělého cimbalisty (ač samouka) a citlivého doprovazeče svých pěveckých oblíbenců - Valachů Jarmily Šulákové a Josefa Laži, ale také častých sólistů muziky Technik Magdaleny Múčkové, Jana Zaviačiče i bratrů Dušana a Luboše Holých. Důstojné pokračování svého rodu nalezl Jan Rokyta v synech Pavlovi a Janovi mladším. Všechny tři Rokyty i Janovu snachu Liselotte Rokytu uslyšíme v hudebních ukázkách.

Folklorní okénko: Písně ptačí III - Křepelka a vlaštovička

Folklorní okénko: Písně ptačí III - Křepelka a vlaštovička

5. dubna 2023, 11:16

Ve středečním Folklorním okénku se vrátíme k volnému cyklu Písní ptačích; protože se nám postupně z teplých krajin vracejí první tažní ptáci, budou to tentokrát písničky o vlaštovkách a křepelkách v četných nářečových variantách jejich pojmenování. Uslyšíme tedy v písni "křepelenku křepelat", "vyletět z prosa", "vlaštověnku", "vlaštovičku" i "lastověnku" lítat ze skály i časně ráno, jak napovídají rozmanité texty o obou ptačích druzích. Folklorní okénko autorky Heleny Bretfeldové si nalaďte ve středu 5. dubna v 16 hodin.

Folklorní sedmička - 130. kolo

Folklorní sedmička - 130. kolo

3. dubna 2023, 12:37

V dalším dílu Folklorní sedmičky vám nabízíme obvyklých sedm lidových písní z Čech, z Moravy – a jako postupující z minulého kola – i jednu ze Slovenska. Po novém členovi našeho Zlatého výběru FS, Jiřině Mikloškové a HCM Miroslava Minkse, se vysněné metě přibližují další dvě adeptky. Hlasy můžete posílat pro tři písně, a to až do čtvrtka 13. dubna dopoledne. Můžete si také své oblíbené písně zazpívat spolu s námi – a především máte možnost je hlasováním posunout do dalšího kola, popřípadě se přičinit o zařazení další písně téže kapely nebo interpreta do naší soutěžní přehlídky. Hlasujte prostřednictvím formuláře na webu Proglasu, mailem nebo smskou. Nejméně tři, při rovnosti hlasů čtyři písničky postoupí do dalšího kola a na místě těch méně úspěšných uslyšíte písně nové. Zde máme výsledky aktuálního kola: 

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web