Procházka Argentinou ve Slyšte, lidé!

22. července 2008 Jazz, World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V sobotu 26. července se v hudebním týdeníku Slyšte, lidé! budeme věnovat hudbě z Argentiny: tangu, latinskoamerickým stylům, jazzu, rocku i popu. Pořad začíná v 19.15, opakujeme jej v úterý 29. července v 16.55.

V příštím vydání týdeníku Slyšte, lidé! vás pozveme na výlet do Argentiny, osmé největší země světa a hudební velmoci. Když se řekne Argentina, mnohým z nás se vybaví tanec tango, který v této zemi vznikl. My se budeme věnovat i dalším žánrům – jazz, folku a také rocku nebo popu.

Hrát nám budou například následující interpreti:

  • Skupina Tumbatú Cumbá vznikla v roce 2002. Inspiruje se mimo jiné tradičními afro-americkými rytmy, tedy folklórem potomkům černošských otroků.
  • Argentinskou jazzovou scénu bude v pořadu zastupovat mimo jiné skladatel Pedro Menéndez, který se narodil v Buenos Aires v roce 1957. Jeho skladby souvisejí nejen s jazzem, ale nejdeme v nich i prvky tanga a dalších argentinských stylů – zamby, chacarery nebo candembes – a také brazilské bosanovy nebo capoeiry. Sám se doprovází na různé nástroje – od flétny přes sopránový saxofon a kytaru až po bandoneón, původně německý druh knoflíkové tahací harmoniky, který se dnes využívá především v tangu a ostatním folklóru Argentiny a Uruguaye.
  • Dále si představíme jednu rockovou kapelu z Buenos Aires. Jmenuje se Bicicletas a tvoří ji pět muzikantů. Agustín Pardo hraje na basu, Federico Wiske na kytary, Ignacio Valdez na syntezátory, Julio César Crivelli hraje na kytaru a zpívá a Mariano Repetto hraje na bicí. Na svém kontě mají tři EP desky a první album, které vydali v roce 2006.
  • Další kapela hraje reggae, původně jamajský žánr, který byl v Argentině velmi populární v první polovině 90. let. A tehdy také – konkrétně v roce 1994 – vznikla v Buenos Aires skupina Los Cafres, pojmenovaná podle původně arabského názvu pro nevěřící, tedy nemuslimy. Kapelu tvoří zpěvák Guillermo Bonetto, basista Gonzalo Albornoz, kytarista Tomás Pearson, bubeník Sebastián Paradisi a klávesista Claudio Illiobre. 
  • Ikonou argentinské hudby byl Astor Piazzolla, nejslavnější skladatel stylu tango a neméně slavný hráč na bandoneon. Právě on stál u zrodu nového stylu, takzvaného tango nuevo, když tradiční argentinský žánr obohatil o prvky jazzu a vážné hudby. Piazzolla sice zemřel v roce 1992, avšak ve své zemi je stále vnímaný jako velký učitel už několikáté generace hudebníků a Argentinci mu přezdívají El Gran Ástor, velký Astor. Piazzolla pocházel z města Mar de la Plata na břehu Atlantského oceánu a jeho rodiče byli původem Italové. Důležitý byl pro malého Astora několikaletý pobyt v New Yorku, kde měl možnost poslouchat jednak raný jazz a také dílo Johanna Sebastiana Bacha. Hovořil plynule španělsky, anglicky, francouzsky a italsky a na bandoneon se začal učit také v New Yorku z nostalgie po domově. Do Argentiny se vrátil v roce 1937 a později měl možnost studovat vážnou hudbu v Paříži, znovu pobýval v New Yorku a mezitím nejen propojoval styly, ale především psal dějiny argentinské hudby, vážné i populární.
  • Jedním z nejuznávanějších žijících jazzových skladatelů Argentiny je Fernando Tarrés, který jazz propojuje právě s tangem a dalšími tradičními styly. Spolupracoval například s Danielem Binellim, někdejším Piazzollovým spoluhráčem, pro kterého složil svůj Bandoneón Concerto.
  • Jako další nám bude hrát Litto Nebbia, kytarista, vlastním jménem Felix Francisco Nebbia Corbacho. V raných 60. letech vedl průkopnickou tango-rockovou skupinu Los Gatos a později se věnoval různým žánrům jako sólista a také jako člen experimentální skupiny Huinca a v 70. let také jako kapelník vlastního jazzového tria. K jeho prvním hitům patřilia v roce 1967 skladba La Balsa, které se na singlu prodala 200 000 kopií. K dalším Nebbiovým aktivitám patřily v 70. letech fúze argentinského folklóru s rockovou hudbou.
  • Další zajímavou postavou argentinské hudební scény je Guillermo Zarba. je to skladatel a klavírista, který pochází z Gualeguaychú z provincie Entre Ríos. Studoval nejprve klavír na konzervatoři, později se věnoval studiu harmonie a kontrapuktu. Jeho žánrový rozptyl sahá od argentinského folklóru až po jazz a rhythm&blues.
  • V hudbě skupiny Fanfarron se spojují městský rockový zvuk s rytmickým tepem argentinského folklóru. Hudebníci sami svůj styl nazývají Nuevo Folclore Huija. Kapelu tvoří zpěváci a kytaristé Benito Malacalza a Fabio Rey, hráči na perkuse Morris Iglesias a Sebastián Iraola, basista Nacho Bianchi a další zpěvák Pablo Bensignor, který obsluhuje také sampler.
  • Další postavou argentinské hudební scény je zpěvačka Hilda Lizarazu, která se narodila v roce 1963 v provincii Corrientes. V letech 1988–99 byla členkou dua Man Ray společně s kytaristou Titem Losaviem. Současně zpívala ve skupině velmi vlivného rockového hudebníka Charlieho Garcíi. Své první sólové album Gabinette de curiosidades natočila Hilda v roce 2004.
  • Fúzi tradiční hudby s elektronikou se věnuje duo Tonolec, které tvoří zpěvačka Charo Bogarín a hudebník Diego Pérez. Konkrétně čerpají především z folklóru indiánského kmene Toba, kterému dávají nový hudební kabát.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!