Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska II.

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska II.

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Finska 2
Budeme vysílat

Hudební výlet na Balkán 2022
World Musich Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
World Musich Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
Vysílali jsme


Hudební výlet na Balkán 2022

Hudební výlet do Afriky 2022/2

Hudební výlet do Afriky 2022/2
Audioarchiv
27. ledna 2020 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Po měsíci vás v pořadu Slyšte, lidé! zveme opět na hudební výlet do Finska. Věnujeme se jak kapelám, které vycházejí z tradiční severské hudby, tak například interpretům, kteří kombinují finskou hudbu s klezmerem, balkánskou hudbou nebo hudbou africkou. V pořadu si představíme například skupinu Freilach mit Kneidlach, duo Zäpämmät, zpěvačku Emmi Kujanpää a další. Poslouchejte z našeho audioarchivu.

Skupina Jaakko Laitinen & Väärä Raha funguje od roku 2009. Založilo ji pět hudebníků z finského Laponska žijících v Helsinkách. Skupina kombinuje romskou hudbu z Balkánu, náladu ruských písní a finské tango. Sestavu tvoří zpěvák Jaakko Laitinen, trumpetista Ilkka Arola, Marko Roininen, který hraje na akordeon, Tuomo Kuure na basu a Janne Hast na bicí. Laponsko-balkánská skupina Väärä Raha hraje převážně vlastní tvorbu a album Börek, z kterého si v pořadu pouštíme ukázku, vyde v únoru a bude páté v její diskografii.

Na klezmer a vůbec židovskou hudbu se zaměřuje helsinská skupina Freilach mit Kneidlach, která na sebe poprvé výrazněji upozornila v roce 2008 albem Klezmorim fun Helsinki. V kapele hrají Benjamin Hirschovits na housle, Laura Airola na house, mandolínu a výjimečně také na švédskou nyckleherpu, Daniel Shaul na cimbál a hoboj, Eva Jacob na akordeon a Ilkka Heinnonen na kontrabas. Skupina vznikla v roce 1998 a při interpretaci skladeb vychází z pečlivého studia archivních materiálů. Freilach mit Kneidlach hrají tradiční židovské melodie a také písně v jidiš, ruštině a maďarštině. Název jejich nového alba Gefilte Fidl pak odkazuje na tradiční pokrm aškenázských židů – gefilte fish.

Trumpetista Ilkka Arola vydal své první sólové album v roce 2017 a v říjnu 2019 mu vyšla další deska Land Ahead!, tentokrát nahraná s širší sestavou, nazvanou Ilkka Arola Sound Tagine. V kapele, která kombinuje různé styly a barvy, dále hrají Max Zenger na basklarinet, saxofon a flétnu, Eeti Nieminen na bicí, Topi Korhonen na arabskou loutnu a na kytary, Esko Grundström hraje na basu a také na finský tradiční nástroj kantele a konečně Juuso Hannukainen hraje na perkuse a obstarává elektronický doprovod. Samotný Ilkka Arola hodně cestoval po Blízkém Východu a Africe a používá speciální čtvrttónovou trubku, která mu umožňuje používat arabské tónové řady, pro naše uši poměrně exotické. Další technika, kterou Ilkka Arola používá, je takzvaný zpěv skrze trubku.

Zpěvačku Emmi Kujanpää na jejím albu Nani doprovází bulharský sbor. Pod názvem Le Mystère des Voix Bulgares Vocal Academy se skrývá nová generace slavných bulharských sborů, populárních už začátkem 90. let. Jde o sbor mladých lidí, které vede profesorka Dora Hristova. Finská zpěvačka Emmi Kujanpää s tímto sborem spolupracovala poprvé v roce 2017 při koncertech věnovaných výročí 100 let nezávislosti Finska. Tyto koncerty se odehrály v Sofii a pořádala je tamní finská ambasáda. V roce 2018 pak Emmi vystoupila s bulharským sborem v bulharské televizi v programu Ide našenskata musika. Album Nani vychází 31. ledna 2020 a jde o zpěvaččino první sólové CD. Emmi Kujanpää na něm spojila svůj silný hlas s finským národním nástrojem kantele – hraje na něj sama – a právě s mnohohlavým bulharským sborem. Jako hosté pak na albu, věnovaném především radostem, smutkům a touhám ženy, hrají Jarkko Niemelä na trubku, Eero Grundström na harmonium a Sauli Heikkilä na mongolský nástroj morin chuur.

Pod názvem Zäpämmät se skrývá finské ženské duo, které tvoří Pauliina Kauppila a Marjo Smolander. První z nich zpívá a hraje na perkuse, druhá vedle zpěvu střídá finský nástroj kanetel, africkou loutnu ngoni a melodiku. Ve své tvorbě propojují svou lásku k tradiční finské hudbě s flamenkem, afro-kubánskou a západoafrickou hudbou. Jejich nové album se jmenuje Äiti maa, což znamená Matka Země.

Cuejero finsko-španělsko-chilská skupina, která své první album natáčela v roce 2016 v Bostonu, v Madridu a v Helsinkách. Podobně i novinka Inmerso vznikala na několika místech – nahrávalo se v Madridu, v dánském Aarhusu a v Helsinkách ve Finsku. V čele skupiny stojí kontrabasista Javier Sánchez Pérez, dalšími členy jsou houslistka Lotta-Maria Pitkänen, hráč na perkuse Ricardo Padilla a kytarista Toni Jokiniitty. Na své nové album skupina kromě toho přizvala dalších 20 hudebníků z celého světa.

Folk’Avant je švédsko-finské ženské trio, které tvoří zpěvačka Anna Wikenius, hráčka na kantele Maija Pokela a houslistka Anna Rubinsztein. V roce 2017 dámy vydaly na značce Nordic Notes své první alubm Gryningsland, kterému se dostalo příznivých ohlasů od fanoušků i od kritiky a které zabodovalo také v žebříčku World Music Charts Europe. Druhé album trojice připravuje na letošní rok. Z Finska pochází Maija Pokela, která je vedle Folk’Avant členkou také dalších skupin Enkel a Kardemimmit. Vystudovala lidovou hudbu na Sibeliově akademii, kde v současné době působí na část úvazku jako pedagožka.

Skupinu Lehtojärven Hirvenpää tvoří zpěvák Jaakko Laitinen a akordeonista Harri Kuusijärvi. Sestavu doplňují Sara Puljula na basu a Tuomas Timonen na bicí. Skupina je ze severu Finska, z provincie Lapland neboli Laponsko. Hudebně čerpá z tradiční finské hudby a také z takzvaného finského tanga. Texty vycházejí z každodenního lidského života, ale dotýkají se také přírody, ekologie, metafyziky a kosmologie. Album Lehtojärven Hirvenpää, nazvané tedy stejně jako kapela, je její první dlouhohrající kolekcí.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Sonáta pro klavír As dur "Návrat do Paříže" (Le retour a Paris) op. 64 C 221 - Allegro non troppo ed espressivo; Autor: Dusík Jan Ladislav; Sóla: Tůma Jaroslav - klavír
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Na stole je téma
01:00Komorní hudba
02:00Studna slova (Rádio 7)

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web