Recenze hudebních CD

Hudbu na Proglasu nevímáme jako pouhou kulisu nebo výplň mezi dalšími programovými prvky. Snažíme se i o hudební publicistiku. Jako logický doplněk našeho vysílání zveřejňujeme na tomto místě recenze těch hudebních alb, z kterých na Proglasu v poslední době nejčastěji hrajeme.

Protože recenze je „článek s názorem“, zajímá nás i váš názor na alba, o kterých píšeme. Pod většinou nových článků proto máte možnost vyjádřit své mínění v diskusi. Nebojte se toho využít.

Miro Jilo: Hroch (recenze CD)

Miro Jilo: Hroch (recenze CD)

23. června 2017, 20:04

Slovenský písničkář Miro Jilo věnoval své nové album nejmenším posluchačům, ale nejen jim. Přečtěte si recenzi a přitom třeba poslechněte rozhovor, který s Mirem na začátku letošního roku vedl Luděk Strašák.

Bran: Beaj vat! (recenze CD)

Bran: Beaj vat! (recenze CD)

31. května 2017, 18:56

Beaj vat znamená v bretonštině Šťastnou cestu. Pražská skupina Bran hraje hudbu z Bretaně a další oblastí západní Evropy a také vlastní hudbu bretonským folklorem inspirovanou. Poslechněte si z archivu náš rozhovor s členy skupiny Vojtěchem Jindrou a Robertem Fischmannem a přečtěte si naši recenzi alba.

Bonsai č. 3: Z dlouhých poutí (recenze CD)

Bonsai č. 3: Z dlouhých poutí (recenze CD)

26. května 2017, 16:49

Rozhovor s folkovou skupinou Bonsai č. 3 o albu Z dlouhých poutí jsme vysílali v listopadu 2016. Pořad si můžete poslechnout z archivu a k tomu si přečíst naši recenzi tohoto CD.

David Helbock: Into The Mystic (recenze CD)

David Helbock: Into The Mystic (recenze CD)

1. května 2017, 07:07

Rakouský pianista David Helbock na svém albu Into The Mystic zpracoval formou jazzové hudby dějiny mystiky od starého Řecka přes křesťanství a islám až po novodobý fenomén filmových Hvězdných válek. Poslechněte si rozhovor s Davidem Helbockem z našeho archivu a přetěte si recenzi.

Jarret: Soulásky & samolásky (recenze CD)

Jarret: Soulásky & samolásky (recenze CD)

26. dubna 2017, 19:03

Liberecká skupina Jarret slaví letos 25 let od svého vzniku. Poslechněte si z archivu rozhovor s členy kapely Hankou Skřivánkovou a Markem Štulírem a přečtěte si naši recenzi nového CD Soulásky & samolásky.

Barbora Bloom: 15/7 (recenze CD)

Barbora Bloom: 15/7 (recenze CD)

22. března 2017, 06:43

Slovenská zpěvačka Barbora Bloom vydala své první sólové album 15/7. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte si záznam zpěvaččina vystoupení v našem studiu z roku 2012.

Ivan Hlas Trio: Krásnej dar (recenze CD)

Ivan Hlas Trio: Krásnej dar (recenze CD)

19. března 2017, 19:57

Zpěvák Ivan Hlas vybral deset starších písní ze svého archivu a znovu je nahrál se svým akustickým triem. Přečtěte si naši recenzi a třeba si k tomu pusťte rozhovor s Ivanem Hlasem, který jsme vysílali v lednu 2017.

Jablkoň: Vykolejená (recenze)

Jablkoň: Vykolejená (recenze)

3. března 2017, 23:01

Krátce před oslavami svých 40. narozenin vydala skupina Jablkoň nové písňové album. Kontrastem mezi ženským a mužským hlasem se vrací k albu Půljablkoň, volbou repertoáru částečně k deskám Cestující v noci a Písničky a celkovou silou písní se přiližuje dodnes nepřekonané nahrávce Bláznivá z roku 1999.

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

12. února 2017, 13:45

Zpěvačka Monika Načeva vybrala ze svého katalogu deset písní na texty Jáchyma Topola a natočila je znovu společně se smyčcovým kvartetem a s akustickou kytarou Michala Pavlíčka. Jak tyto akustické verze dopadly? Čtěte naši recenzi.

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

3. února 2017, 17:25

The Amplified Acoustic Band je skupina, ve které se sešli tři zkušení čeští hudebníci – kytarista Radek Hlávka, kontrabasistka Svatka Štěpánková a bubeník Martin Petrásek – s anglickým písničkářem Jamiem Marshallem. Přečtěte si naši recenzi jejich CD Now. Here. This.