Recenze hudebních CD

Hudbu na Proglasu nevímáme jako pouhou kulisu nebo výplň mezi dalšími programovými prvky. Snažíme se i o hudební publicistiku. Jako logický doplněk našeho vysílání zveřejňujeme na tomto místě recenze těch hudebních alb, z kterých na Proglasu v poslední době nejčastěji hrajeme.

Protože recenze je „článek s názorem“, zajímá nás i váš názor na alba, o kterých píšeme. Pod většinou nových článků proto máte možnost vyjádřit své mínění v diskusi. Nebojte se toho využít.

Barbora Bloom: 15/7 (recenze CD)

Barbora Bloom: 15/7 (recenze CD)

22. března 2017

Slovenská zpěvačka Barbora Bloom vydala své první sólové album 15/7. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte si záznam zpěvaččina vystoupení v našem studiu z roku 2012.

Ivan Hlas Trio: Krásnej dar (recenze CD)

Ivan Hlas Trio: Krásnej dar (recenze CD)

19. března 2017

Zpěvák Ivan Hlas vybral deset starších písní ze svého archivu a znovu je nahrál se svým akustickým triem. Přečtěte si naši recenzi a třeba si k tomu pusťte rozhovor s Ivanem Hlasem, který jsme vysílali v lednu 2017.

Jablkoň: Vykolejená (recenze)

Jablkoň: Vykolejená (recenze)

3. března 2017

Krátce před oslavami svých 40. narozenin vydala skupina Jablkoň nové písňové album. Kontrastem mezi ženským a mužským hlasem se vrací k albu Půljablkoň, volbou repertoáru částečně k deskám Cestující v noci a Písničky a celkovou silou písní se přiližuje dodnes nepřekonané nahrávce Bláznivá z roku 1999.

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

12. února 2017

Zpěvačka Monika Načeva vybrala ze svého katalogu deset písní na texty Jáchyma Topola a natočila je znovu společně se smyčcovým kvartetem a s akustickou kytarou Michala Pavlíčka. Jak tyto akustické verze dopadly? Čtěte naši recenzi.

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

3. února 2017

The Amplified Acoustic Band je skupina, ve které se sešli tři zkušení čeští hudebníci – kytarista Radek Hlávka, kontrabasistka Svatka Štěpánková a bubeník Martin Petrásek – s anglickým písničkářem Jamiem Marshallem. Přečtěte si naši recenzi jejich CD Now. Here. This.

Emozpěv: Hebké bolesti (recenze CD)

Emozpěv: Hebké bolesti (recenze CD)

1. února 2017

Duo Emozpěv tvoří písničkář Ondřej Vratislav Vyšehradský a baskytarista Martin Drahoňovský. Poslechněte si z archivu náš rozhovor s nimi a přečtěte si recenzi jejich nejnovějšího CD Hebké bolesti.

The Odd Gifts: Migrant Songs (recenze CD)

The Odd Gifts: Migrant Songs (recenze CD)

23. ledna 2017

Ondřej Galuška vydal se svou skupinou The Odd Gifts hudební album věnované migraci. Jako hosty si na ně mimo jiné pozval hudebníky-cizince, kteří žijí a působí v Česku. Přečtěte si naši recenzi a přitom si třeba poslechněte rozhovor, který jsme s Ondřeje Galuškou vedli o jeho knize Tělo hudby a také o tomto albu.

Nico Muhly & Teitur: Confessions (recenze CD)

Nico Muhly & Teitur: Confessions (recenze CD)

22. ledna 2017

Confessions je společné album amerického skladatele Nica Muhlyho, faerského zpěváka Teitura a nizozemského souboru staré hudby Holland Baroque.

Lubomír Javůrek & Bokomara: Pro nikoho (recenze CD)

Lubomír Javůrek & Bokomara: Pro nikoho (recenze CD)

20. ledna 2017

Lubomír Javůrek se svou skupinou Bokomara a s řadou hostů vydal v roce 2016 nové CD s názvem Pro nikoho. Poslechněte si v audioarchivu rozhovor Radka Habáně s Lubošem Javůrkem a přečtěte si naši recenzi.

Jana Koubková: A tak si jdu… (recenze CD)

Jana Koubková: A tak si jdu… (recenze CD)

18. ledna 2017

Jazzová zpěvačka Jana Koubková vydala v roce 2016 nové album A tak si jdu…, které zdaleka není pouze jazzové. Pusťte si z našeho audioarchivu rozhovor s jeho autorkou a přečtěte si naši recenzi.

Hudba pravdy

Hudba pravdy_2017_orezVelikonoční koncerty Ensemble FLAIR Jana Rokyty.

 

Regiony

Regiony

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou natočili album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music