Recenze hudebních CD

Hudbu na Proglasu nevímáme jako pouhou kulisu nebo výplň mezi dalšími programovými prvky. Snažíme se i o hudební publicistiku. Jako logický doplněk našeho vysílání zveřejňujeme na tomto místě recenze těch hudebních alb, z kterých na Proglasu v poslední době nejčastěji hrajeme.

Protože recenze je „článek s názorem“, zajímá nás i váš názor na alba, o kterých píšeme. Pod většinou nových článků proto máte možnost vyjádřit své mínění v diskusi. Nebojte se toho využít.

Luboš Soukup Quartet + Lionel Loueke: Země (recenze CD)

Luboš Soukup Quartet + Lionel Loueke: Země (recenze CD)

17. července 2018, 18:26

Saxofonista Luboš Soukup si na své nejnovější album Země přizval beninského kytaristu Lionela Louekeho. Poslechněte si z archivu náš rozhovor s Lubošem a přečtěte si naši recenzi alba, které bylo nominováno na cenu Anděl.

Rózinky: Cvrkot (recenze CD)

Rózinky: Cvrkot (recenze CD)

10. července 2018, 10:00

Druhé album dívčí skupiny Rózinky ze ZUŠ ve Veselí nad Moravou má název Cvrkot. Přečtěte si naši recenzi a z archivu si poslechněte rozhovor s učitelkou dívek a autorkou písní Kateřinou Mičkovou.

Potichu: Vodě (recenze CD)

Potichu: Vodě (recenze CD)

5. července 2018, 18:36

Potichu je pražská skupina v čele s písničkářem Vojtěchem Roupou. Její album Vodě je harmonicky plné, aranžérsky bohaté a v textech místy překvapivé. Podobenství se střídají s vyznáními a s příběhy z běžného života. Přečtěte si naši recenzi.

Przemek Kleczkowski: Time (recenze CD)

Przemek Kleczkowski: Time (recenze CD)

3. července 2018, 18:46

Košické vydavatelství Hevhetia se mimo jiné soustavně věnuje polské jazzové scéně. Jedním z nejzajímavějších titulů z poslední době je album Time zpěváka Przemka Kleczkowského.

Martin Chrobák: Radosť & záujem (recenze CD)

Martin Chrobák: Radosť & záujem (recenze CD)

28. června 2018, 18:46

Rozhovor se slovenským písničkářem Martinem Chrobákem o albu Radosť & záujem, jeho prvním po sedmnácti letech, si můžete poslechnout z našeho archivu. A k tomu si můžete přečíst naši recenzi tohoto CD.

Kalle: Saffron Hilll (recenze CD)

Kalle: Saffron Hilll (recenze CD)

23. června 2018, 15:43

Táborské duo Kalle letos obdrželo cenu české hudební kritiky Apollo a také Anděla v kategorii Alternativa. Z archivu si můžete pustit náš rozhovor z února 2018. A zde najdete recenzi alba Saffron Hills.

Yellow Sisters: Zvěřinec 2 (recenze CD)

Yellow Sisters: Zvěřinec 2 (recenze CD)

22. června 2018, 18:16

Ženská vokální skupina Yellow Sisters vydala po pěti letech nové album pro děti. Tentokrát pro ještě menší děti než první Zvěřinec. Přečtěte si naši recenzi.

Cimbal Classic: Nepřestaň si malovat (recenze CD)

Cimbal Classic: Nepřestaň si malovat (recenze CD)

21. června 2018, 09:09

Už 25 let působí skupina Cimbal Classic v čele s cimbalistou a skladatelem Daliborem Štruncem. Rozhovor o novém albu Nepřestaň si malovat, který jsme vysílali v lednu 2018, si můžete pustit z našeho audioarchivu. Nyní vám přinášíme také recenzi alba.

Deepers: Bouřek bál (recenze)

Deepers: Bouřek bál (recenze)

12. června 2018, 14:12

Skupinu Deepers jsme vám v pořadu Jak se vám líbí představili už v roce 2015. O dva roky později vydala své debutové album Bouřek bál, které nyní recenzujeme. Při čtení si můžete z archivu pustit zmíněný starší rozhovor.

Jan Burian: Jihotaje (recenze 2CD)

Jan Burian: Jihotaje (recenze 2CD)

9. června 2018, 17:35

Na novém dvojalbu písničkáře Jana Buriana doprovází osmičlenná skupina Bizarre Band. Namísto obvyklých „zpěvů u klavíru“ nebo elektronického doprovodu, známého z řady jiných Burianových alb, zde slyšíme klarinet, flétnu, housle nebo akordeon.

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Regiony

Regiony

Perkuse a hlasy v Náměšti

11kytaraSoučástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou bude koncert Perkuse a hlasy.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music