Recenze hudebních CD

Hudbu na Proglasu nevímáme jako pouhou kulisu nebo výplň mezi dalšími programovými prvky. Snažíme se i o hudební publicistiku. Jako logický doplněk našeho vysílání zveřejňujeme na tomto místě recenze těch hudebních alb, z kterých na Proglasu v poslední době nejčastěji hrajeme.

Protože recenze je „článek s názorem“, zajímá nás i váš názor na alba, o kterých píšeme. Pod většinou nových článků proto máte možnost vyjádřit své mínění v diskusi. Nebojte se toho využít.

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

Načeva/Pavlíček/Pavel Bořkovec Quartet: Na svahu (recenze CD)

12. února 2017

Zpěvačka Monika Načeva vybrala ze svého katalogu deset písní na texty Jáchyma Topola a natočila je znovu společně se smyčcovým kvartetem a s akustickou kytarou Michala Pavlíčka. Jak tyto akustické verze dopadly? Čtěte naši recenzi.

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

The Amplified Acoustic Band:  Now. Here. This. (recenze CD)

3. února 2017

The Amplified Acoustic Band je skupina, ve které se sešli tři zkušení čeští hudebníci – kytarista Radek Hlávka, kontrabasistka Svatka Štěpánková a bubeník Martin Petrásek – s anglickým písničkářem Jamiem Marshallem. Přečtěte si naši recenzi jejich CD Now. Here. This.

Emozpěv: Hebké bolesti (recenze CD)

Emozpěv: Hebké bolesti (recenze CD)

1. února 2017

Duo Emozpěv tvoří písničkář Ondřej Vratislav Vyšehradský a baskytarista Martin Drahoňovský. Poslechněte si z archivu náš rozhovor s nimi a přečtěte si recenzi jejich nejnovějšího CD Hebké bolesti.

The Odd Gifts: Migrant Songs (recenze CD)

The Odd Gifts: Migrant Songs (recenze CD)

23. ledna 2017

Ondřej Galuška vydal se svou skupinou The Odd Gifts hudební album věnované migraci. Jako hosty si na ně mimo jiné pozval hudebníky-cizince, kteří žijí a působí v Česku. Přečtěte si naši recenzi a přitom si třeba poslechněte rozhovor, který jsme s Ondřeje Galuškou vedli o jeho knize Tělo hudby a také o tomto albu.

Nico Muhly & Teitur: Confessions (recenze CD)

Nico Muhly & Teitur: Confessions (recenze CD)

22. ledna 2017

Confessions je společné album amerického skladatele Nica Muhlyho, faerského zpěváka Teitura a nizozemského souboru staré hudby Holland Baroque.

Lubomír Javůrek & Bokomara: Pro nikoho (recenze CD)

Lubomír Javůrek & Bokomara: Pro nikoho (recenze CD)

20. ledna 2017

Lubomír Javůrek se svou skupinou Bokomara a s řadou hostů vydal v roce 2016 nové CD s názvem Pro nikoho. Poslechněte si v audioarchivu rozhovor Radka Habáně s Lubošem Javůrkem a přečtěte si naši recenzi.

Jana Koubková: A tak si jdu… (recenze CD)

Jana Koubková: A tak si jdu… (recenze CD)

18. ledna 2017

Jazzová zpěvačka Jana Koubková vydala v roce 2016 nové album A tak si jdu…, které zdaleka není pouze jazzové. Pusťte si z našeho audioarchivu rozhovor s jeho autorkou a přečtěte si naši recenzi.

Soumrak: Skandál (recenze CD)

Soumrak: Skandál (recenze CD)

10. ledna 2017

Soumrak je křesťanská hudební skupina, v jejímž čele stojí náš kolega Luděk Strašák. Přinášíme vám recenzi jejího druhého CD Skandál.

David Stypka: Jericho (recenze CD)

David Stypka: Jericho (recenze CD)

8. ledna 2017

Rockový písničkář David Stypka nabízí na svém aktuálním CD Jericho pouhé čtyři písně. Všechny jsou však silné a především v úvodním podobenství Vrány taky autor ukazuje, jak dokonale dokáže propojit formu s obsahem.

Katarzia: Agnostika (recenze CD)

Katarzia: Agnostika (recenze CD)

7. ledna 2017

Slovenská písničkářka Katarzia boduje se svým druhým albem Agnostika v různých výročních anketách. Album, považované za jedno z nejlepších, která v roce 2016 na Slovensku vznikla, vám představujeme v naší recenzi.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou chystají album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Regiony

Regiony

Jazz Jaro 2017

temowo_musicV Brně probíhá festival Jazz Jaro 2017.

Hudební události roku 2016 – 1. díl

epydemye_kotlina Kotlina se stala albem roku. Skety nominovány na ceny CARA. Zemřel David Bowie. A další hudební události roku 2016.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music