Recenze hudebních CD

Hudbu na Proglasu nevímáme jako pouhou kulisu nebo výplň mezi dalšími programovými prvky. Snažíme se i o hudební publicistiku. Jako logický doplněk našeho vysílání zveřejňujeme na tomto místě recenze těch hudebních alb, z kterých na Proglasu v poslední době nejčastěji hrajeme.

Protože recenze je „článek s názorem“, zajímá nás i váš názor na alba, o kterých píšeme. Pod většinou nových článků proto máte možnost vyjádřit své mínění v diskusi. Nebojte se toho využít.

Oboroh: Vane, kde chce (recenze CD)

Oboroh: Vane, kde chce (recenze CD)

30. dubna 2018, 15:53

Po albech s pašijovými a adventními písněmi natočila skupina Oboroh CD písní velikonoční a svatodušních. Jmenuje se Vane, kde chce a v pořadu Jak se vám líbí si o něm budeme povídat se Slávkem Klecandrem 3. května 2018. Nyní si můžete přečíst naši recenzi.

Szidi Tobias: Sedmoláska (recenze 2CD)

Szidi Tobias: Sedmoláska (recenze 2CD)

26. dubna 2018, 18:16

Dvacet čtyři písní na dvou discích. To je kolekce Sedmoláska s výběrem písní zpěvačky Szidi Tobias. Až na jednu výjimku s textem Michala Horáčka jsou autory všech skladeb Milan Vyskočáni a před třemi lety zesnulý Peter Lipovský. A všechny skladby zpěvačka znovu nahrála se svou současnou kapelou.

Hutka & Hladík: Nebeští malíři (recenze CD)

Hutka & Hladík: Nebeští malíři (recenze CD)

18. dubna 2018, 13:41

Album lidových písní s duchovními náměty v podání písničkáře Jaroslava Hutky a kytaristy Radima Hladíka mělo vyjít na počátku 90. let. Nakonec nedokončená nahrávka ležela čtvrt století v šuplíku, až se jí v roce 2017 ujalo nakladatelství Galén. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte si z archivu rozhovor s Jaroslavem Hutkou, který jsme vysílali o Vánocích 2017.

Alibaba: Vracím se domů (recenze CD)

Alibaba: Vracím se domů (recenze CD)

14. dubna 2018, 09:45

Rozhovor s manželi Mirkem a Jarkou Vepřkovými ze skupiny Alibaba jsme vám nabídli v prosinci 2017. Poslechnout si jej můžete z našeho archivu. A k tomu si přečtěte naši  recenzi alba Vracím se domů.

Kittchen: Akt (recenze CD)

Kittchen: Akt (recenze CD)

4. dubna 2018, 16:04

Písničkář Kittchen, vlastním jménem Jakub König, nabídl svým kolegům k přepracování skladby ze svého třetího řadového alba Kontakt. Výsledek vyšel pod názvem Akt. Přečtěte si naši recenzi.

Beata Bocek, Trevor Coleman: One Moment (recenze CD)

Beata Bocek, Trevor Coleman: One Moment (recenze CD)

31. března 2018, 15:23

Písničkářka Beata Bocek se během svého pobytu na Novém Zélandě zúčastnila natáčení rozsáhlého (tříalbového) projektu skladatele Trevora Colemana. Na CD One Moment je mu rovnocennou partnerkou. Přečtěte si recenzi alba.

Jana Bezek / Milan Rúfus: Modlitbičky (recenze CD)

Jana Bezek / Milan Rúfus: Modlitbičky (recenze CD)

25. března 2018, 13:21

Skladatelka a pianistka Jana Bezek zhudebnila básně z cyklu Modlitbičky Milana Rúfuse. Písně v podání Bratislavského detského zboru znáte i z našeho vysílání.

Marián Slávka: vLáska (recenze CD)

Marián Slávka: vLáska (recenze CD)

18. března 2018, 13:31

Marián Slávka, bubeník a klávesista skupiny Longital a člen řady dalších skupin, natočil v roce 2017 sólové album vLáska. Přečtěte si naši recenzi.

Bombarďák: 3fo3 (recenze CD)

Bombarďák: 3fo3 (recenze CD)

6. března 2018, 22:57

Skupina Bombarďák, které se věnuje moderním písním pro děti, vydala nové album 3fo3. Poslechněte si z archivu rozhovor, který s kapelou vedl Luděk Strašák, a přečtěte si naši recenzi.

Michal Bystrov:  O den starší, o dům dál (recenze)

Michal Bystrov:  O den starší, o dům dál (recenze)

1. března 2018, 09:19

Michal Bystrov je muž mnoha řemesel. V archivu si můžete poslechnout rozhovor o jeho knize Od samomluvy k chóru aneb Písniček se držte! A k tomu si přečtěte recenzi na jeho sólové album O den starší, o dům dál.