Brazilský kovboj Borghetti míří do Prahy

10. dubna 2009 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

V rámci doprovodného programu festivalu Respect vystoupí v Praze brazilský akordeonista Renato Borghetti. Kovboj z jihoamerické pampy se českému publiku představí 12. května.

Extáze, humor a prvotřídní virtuozita, tak popisují znalci hudbu akordeonového čaroděje Renato Borghettiho. S divokou a vášnivou hudbou gauchů, jihoamerických kovbojů, udělal totéž co Astor Piazzolla s argentinským tangem. Jeho hudba spojuje strhující rytmus se spirituální nadstavbou, do níž se promítá indiánská i černošská kultura. Díky tomuto propojení evropské kultury s domorodými mýty je Borghetti hudební paralelou magického realismu latinskoamerických literátů Cortazara či Gabriela García Márqueze.

Borghetti pochází z jihobrazilského regionu u argentinské hranice. Zdejší gauchové hrají milongu, což je jeden z kořenů tanga. Kombinuje melodie latinskoamerické pampy se styly z Itálie, i Francie, z jeho hudby slyšíme TexMex, tango i sambu, ale Borghetti si přitom zachovává gauchovskou identitu, k níž patří klobouk, dlouhé vlasy a široké kalhoty. Za sebou má šestadvacetiletou profesionální dráhu, vystupoval s takovými velikány jako Stéphane Grapelli, Ron Carter či Hermeto Pascoal a je prvním brazilským hráčem, který obdržel zlaté album za čistě instrumentální hudbu. Roku 2005 získal Latin Grammy za album Gaita Ponto Com. „Mozartovi by se jeho hudba určitě líbila," napsal o něm prestižní rakouský deník Wiener Zeitung.

Renato Borghetti vystoupí v Praze v Paláci Akropolis 12. května.

(Podle oficiální tiskové zprávy)