Folklorní okénko

Folklorní okénko Tématický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností, rozhovory, pozvánky a hudební novinky - to vše ve Folklorním okénku můžete slyšet. Pořady také připravují Helena Bretfeldová a Zdeněk Vejvoda. Třetí středa v měsíci je určena projektu Muzikanti, to sú chlapci! (st 16.55, R st 3.00).

Moji milí, drazí...

Moji milí, drazí...

20. února 2017

„Paní doktorku je radost poslouchat, je vtipná, moudrá a má vypravěčský talent. Mluví pěknou češtinou, rozvážně, hezky po sousedsku, jako kdyby seděla doma naproti vám. V jejím projevu je něco babičkovsky milého a uklidňujícího.“ K rozhlasovému setkání s plzeňskou etnografkou a vynikající vypravěčkou Marií Ulčovou zveme ve Folklorním okénku ve středu 22. února 2017 za pět minut pět odpoledne.

Cimbálová muzika Kunovjan hraje na Proglasu

Cimbálová muzika Kunovjan hraje na Proglasu

15. února 2017

V rámci projektu Muzikanti, to sú chlapci! zahrála v březnu roku 2015 živě v našem studiu cimbálová muzika Kunovjan. Záznam pořadu naladíte ve středu 15. února 2017 za pět minut pět odpoledne.

Z kraje pod Hostýnem

Z kraje pod Hostýnem

6. února 2017

Ve Folklorním okénku přinášíme záznam pořadu z Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2016, jehož autorky Markéta Hnilicová a Kateřina Kovaříková získaly Cenu ředitele Národního ústavu lidové kultury za mimořádný dramaturgický přínos. Přeneseme se tak v písních i vyprávění do kraje pod Svatým Hostýnem. Poslouchejte ve středu 8. února 2017 od 16.55.

Po stopách sběratelů lidových písní XV.

Po stopách sběratelů lidových písní XV.

1. února 2017

Ve středu 1. února 2017 za pět minut pět odpoledne nabízí (nejen) nahlédnutí do rozsáhlých sbírek Valašských pěsniček, ale také do života sběratelů Jana Nepomuka Poláška a Arnošta Kubeši.

70 let Cimbálové muziky Jury Petrů

70 let Cimbálové muziky Jury Petrů

23. ledna 2017

Ve Foklórním okénku ve středu 25. ledna 2017 připomene Helena Bretfeldová se svým hostem Jiřím Petrů výročí jedné z legendárních slováckých kapel z kyjovského regionu. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Živě s brněnskými Gajdoši

Živě s brněnskými Gajdoši

17. ledna 2017

V rámci projektu Muzikanti, to sú chlapci! nabídneme ve středu 18. ledna za pět minut pět odpoledne záznam vystoupení brněnské skupiny Gajdoši se svým uměleckým vedoucím, zpěvákem a multiinstrumentalistou Václavem Kováříkem. 

Když přiletěl čáp

Když přiletěl čáp

9. ledna 2017

Na prahu nového roku bude ve Folklorním okénku řeč o narození a raném dětství v tradici a obyčejích české lidové kultury. Spolu s nejlepšími českými muzikami a zpěváky se na vlnách Proglasu 11. ledna 2017 v 16.55 na slyšenou těší Zdeněk Vejvoda.

Rinaldo Oláh - Paganini zo Slatiny

Rinaldo Oláh - Paganini zo Slatiny

4. ledna 2017

Ve Folklorním okénku ve středu 4. ledna 2017 si za pět minut pět odpoledne poslechnete pořad slovenského radia Lumen.

Betlémářství (nejen) u nás

Betlémářství (nejen) u nás

26. prosince 2016

K mikrofonu přijala pozvání přední česká betlémářka PhDr. Jiřina Hánová. Je autorkou či spoluautorkou řady publikací, které se věnují tomuto fenoménu. Folklorní okénko přinese rozhovor ve středu 28. prosince za pět minut pět odpoledne.

Adventní prozpěvování s Rovinou a Záletníky

20. prosince 2016

V rámci projektu Muzikanti, to sú chlapci! si Hanácký mužský sbor Rovina u Olomouce společně s cimbálovou muzikou Záletníci připravili hanácké adventní prozpěvování. Poslouchejte ve středu 21. prosince za pět minut pět odpoledne.

Po stopách sběratelů lidových písní VII.

Po stopách sběratelů lidových písní VII.

14. prosince 2016

Ve středu 14. prosince 2016 budeme opět ve Folklorním okénku putovat po stopách sběratelů lidových písní. Připomeneme osobnost Jana Poláčka, který se narodil před 200 lety. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Toč se a vrč, kolovrátku

Toč se a vrč, kolovrátku

6. prosince 2016

V tradičním vesnickém společenství patřilo v zimním období k hlavním domácím činnostem spřádání lnu. K přástkám se vztahovala i řada různých zvyků, nezřídka s milostným podtextem. K příjemnému adventnímu posezení – třeba i bez kolovratu – zve Zdeněk Vejvoda ve Folklorním okénku ve středu 7. prosince 2016 za pět minut pět odpoledne.

Cimbálová muzika Strážničan slaví 30

Cimbálová muzika Strážničan slaví 30

28. listopadu 2016

V listopadu letošního roku slaví třicet let od svého založení Cimbálová muzika Strážničan, nástupnická kapela slavné strážnické Cimbálové muziky Slávka Volavého. CM Strážničan vede primáš Víťa Pálenský, vnuk Slávka Volavého. Rozhovor s ním naladíte ve Folklorním okénku ve středu 30. listopadu 2016 za pět minut pět odpoledne.

Pověsti, povědačky a jine dřysty

Pověsti, povědačky a jine dřysty

21. listopadu 2016

Víte, jaké příběhy si vyprávěli naši předkové na Lašsku? Znáte třeba tu o panu ze Škrbalovic, koňské hlavě či hloupém Janovi? Na hudebním nosiči cimbálové muziky Pramínky se právě tyto pověsti, povědačky a jiné dřysty objevují. Seznámit se s nimi můžete ve Folklorním okénku ve středu 23. listopadu 2016 za pět minut pět odpoledne.

Živě s VBU

Živě s VBU

14. listopadu 2016

Projekt Muzikanti, to sú chlapci! vplouvá do další desítky svých pořadů. Ve středu 16. listopadu 2016 přivítáme v živém vysílání v brněnském studiu Proglasu Vlčnovské búdové umělkyně. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou chystají album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Regiony

Regiony

Jazz Jaro 2017

temowo_musicV Brně probíhá festival Jazz Jaro 2017.

Hudební události roku 2016 – 1. díl

epydemye_kotlina Kotlina se stala albem roku. Skety nominovány na ceny CARA. Zemřel David Bowie. A další hudební události roku 2016.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music