Folklorní okénko

Folklorní okénko – tématický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností, rozhovory, pozvánky a hudební novinky - to vše ve Folklorním okénku můžete slyšet. Pořady také připravují Helena Bretfeldová a Zdeněk Vejvoda.

Po stopách sběratelů lidových písní XIIX.: Amálie Kutinová

Po stopách sběratelů lidových písní XIIX.: Amálie Kutinová

30. března 2020, 16:09

Vydejte se ve Folklorním okénku se Zdeňkem Vejvodou na pouť do Krkonoš s výjimečnou průvodkyní, spisovatelkou, sběratelkou lidových písní, pohádek a pověstí paní Amálií Kutinovou. Nalaďte si Proglas ve středu 1. dubna za pět minut pět odpoledne.

Učitel národů Jan Ámos Komenský a jeho vize hudebního školství

Učitel národů Jan Ámos Komenský a jeho vize hudebního školství

23. března 2020, 17:05

Za pár dní budeme slavit Den učitelů. 28. března 1592 se narodil Jan Ámos Komenský. Náš učitel národů, zakladatel moderní pedagogiky by se svými vizionářskými myšlenkami a metodami obstál i v čele dnešního školského resortu. Byl ve své době nadčasový také v koncepci hudby, zpěvu a hudební výchovy. Neboť, jak pravil: "Muzika nejpřirozenější nám jest". Písničky J. A Komenského, zpěvy Jednoty bratrské i zpívající děti nabídne ve Folklorním okénku ve středu 25. března v 16.55 Magdalena Múčková.

Vínečko bílé Fanoše Mikuleckého

Vínečko bílé Fanoše Mikuleckého

17. března 2020, 08:59

Písně Vínečko bílé, Mikulecká dědina, V širém poli studánečka a mnoho dalších se dnes zpívají téměř na každé besedě u cimbálu i na soukromých oslavách. Možná ví málokdo, že nejsou lidové, ale že mají svého autora. U příležitosti 50. výročí úmrtí Fanoše Mikuleckého, vlastním jménem Františka Hřebačky, si ve Folklorním okénku ve středu 18. března v 16.55 zanotujte jeho nejznámější "hity". 

Šumavské mudrosloví

Šumavské mudrosloví

10. března 2020, 08:46

Rčení, přísloví, pranostiky a zvláštnosti jihočeské lidové mluvy ve svých knížkách zachytil rodák z Jistebnice, básník a autor národopisných próz ze Šumavy František Kadoch. Svérázné šumavské mudrosloví a pěknou českou muziku v podání našich předních folklorních souborů a kapel představí ve Folklorním okénku na vlnách Proglasu Zdeněk Vejvoda. Poslouchejte ve středu 11. března za pět minut pět odpoledne.

Zlato v hrdle I. - Otto Žabka a jeho čtyři dcery

Zlato v hrdle I. - Otto Žabka a jeho čtyři dcery

3. března 2020, 13:59

První díl našeho nového seriálu o pěveckých osobnostech různých etnografických regionů nás zavede na Těšínsko, kde působil Otto Žabka a Sestry Žabkovy. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 4. března 2020 za pět minut pět odpoledne. 

 Vzpomínka na Jaromíra Dadáka

Vzpomínka na Jaromíra Dadáka

16. února 2020, 07:20

27. prosince 2019 odešel z tohoto světa na prahu svých 90 let hudební skladatel, dirigent a sběratel lidových písní Jaromír Dadák. Znojemský rodák zanechal hlubokou stopu v brněnském i ostravském rozhlase, ve světě cimbálu i několika folklorních souborech. Vzpomínce na Jaromíra Dadáka bude patřit Folklorní okénkove středu 19. února za pět minut pět odpoledne. Na slyšenou se těší Magdalena Múčková.

Zpěváčci ze Strážnice

Zpěváčci ze Strážnice

11. února 2020, 11:15

Pořad Zpěváčci, který byl uveden v rámci MFF Strážnice 2019, nabídl vybrané hlásky účastníků soutěží a přehlídek lidových písní za doprovodu třech výrazných regionálních hudebních těles. Pojďte si připomenout mladé a nadějné talenty ve Folklorním okénku ve středu 12. února za pět minut pět odpoledne.

Návraty na Chodsko - Božena Němcová

Návraty na Chodsko - Božena Němcová

3. února 2020, 16:43

Ve Folklorním okénku k jubileu významné spisovatelky představí Zdeněk Vejvoda vzácné postřehy Boženy Němcové z jejích Obrazů z okolí domažlického. Ve středu 5. února 2020 za pět minut pět odpoledne nebudou chybět ani výborné chodské soubory a zpěváci.

Bohumil Smejkal a jeho husličky z javora

Bohumil Smejkal a jeho husličky z javora

28. ledna 2020, 22:17

V polovině ledna by oslavil 85. narozeniny houslista, pedagog, komorní hráč a někdejší primáš Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů Bohumil Smejkal. Jeho "husličky z javora" se rozezní ve Folklorním okénku ve středu 29. ledna za pět minut pět odpoledne. 

Folklorní CD roku 2019

Folklorní CD roku 2019

20. ledna 2020, 15:06

Ve Folklorním okénku se ještě jednou ohlednéme do roku 2019 a představíme si novinková CD. Zaměříme se na hudební nosiče brněnského vydavatelství Indies – v roce 2019 byla vydána např. dvě CD z cyklu Malovaná truhla, ale i CD pěvecké skupiny Blaženky ze Vsetína, necháme zaznít moravské hlasy a otevřeme nový i staronový hudební nosič horňáckého zpěváka a primáše Martina Hrbáče. Třeba tak zajímavým tipem obohatíte svou domácí fonotéku. Poslouchejte ve středu 22. ledna 2020 za pět minut pět odpoledne.

Muzika pod nohy

Muzika pod nohy

14. ledna 2020, 11:57

Období od Tří králů až do předvelikonočního půstu, počínajícího popeleční středou je časem plesů a bálů. Polky a valčíky znějí na tancovačkách běžně, ale na každý pořádný bál patří také regionální lidové tance. K poslechu zve ve středu 15. ledna za pět minut pět odpoledne Magdalena Múčková.

Zdeněk Bláha – 90 let s lidovou muzikou

Zdeněk Bláha – 90 let s lidovou muzikou

6. ledna 2020, 14:19

Vynikající dudák, dirigent Plzeňského lidového souboru, umělecký vedoucí hornobřízského Úsměvu, spoluzakladatel Konrádyho dudácké muziky, sběratel lidových písní a tanců, hudební skladatel, choreograf a spisovatel, zkrátka vzácný člověk devatera řemesel je čerstvý jubilant Zdeněk Bláha. 27. prosince oslavil své devadesátiny! Zdeňku Bláhovi a jeho celoživotní lásce, lidové hudbě jihozápadních Čech, věnujeme Folklorní okénko na vlnách Proglasu 8. ledna od 16.55.

Panna Maria v lidové písni

Panna Maria v lidové písni

31. prosince 2019, 20:53

1. leden je Slavností Matky Boží Panny Marie, kdy se oslavuje její mateřství. O tom, že mariánský kult měl v lidovém prostředí opravdu silnou tradici, budou vyprávět písně ve Folklorním okénku na Nový rok za pět minut pět odpoledne.

Vánoce na Valašsku

Vánoce na Valašsku

24. prosince 2019, 14:19

Kolem roku 1366 se ve šlechtické rodině v Holešově narodil syn Jan, který později přijal jméno Jan z Holešova. Napsal latinsky psaný traktát o Vánocích, ve kterém popsal, co slyšel od prostého lidu v době panování Karla IV. Co bylo na štědrovečerním stole? Proč byl kolem něj omotán silný řetěz? Jak se chodilo po koledě a co je to "šťastička"? Na Vánoce na Valašsku vás zveme ve Folklorním okénku na Boží hod vánoční. Poslouchejte v pravidelném čase za pět minut pět odpoledne.

Den se krátí, noc se dlouží...

Den se krátí, noc se dlouží...

16. prosince 2019, 14:42

Ve  Folklorním okénku si 18. prosince 2019 v pořadu s názvem Den se krátí, noc se dlouží představíme adventní zvykosloví v zápisech Čeňka Zíbrta. Hrát nám budou vynikající české kapely z jižních a západních Čech. Na setkání v 16.55 se těší Zdeněk Vejvoda.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web