Folklorní okénko

Folklorní okénko – tématický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností, rozhovory, pozvánky a hudební novinky - to vše ve Folklorním okénku můžete slyšet. Pořady také připravují Helena Bretfeldová a Zdeněk Vejvoda.

Folklorní okénko nabídne Legendy

Folklorní okénko nabídne Legendy

23. září 2020, 11:04

Dvoj CD Legendy je přehlídkou špičkových moravských a slezských lidových zpěváků a současně ojedinělým počinem novodobé folklorní diskografie. Doménou obou CD jsou nahrávky ostravského Techniku a BROLNu s vynikajícími pěveckými osobnostmi, které doposud nebyly publikovány na žádném digitálním hudebním nosiči. Seznámení se "staro-novými" nahrávkami z archivu Českého rozhlasu Brno a Ostrava nabízí Folklorní okénko ve středu 23. září za pět minut pět odpoledne.

Pramínky ve Zlatém výběru

Pramínky ve Zlatém výběru

21. září 2020, 08:59

Cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice se stala dalším držitelem symbolického titulu v hitparádě lidových písní na Proglasu. Se třemi písněmi bodovala celkem devětkrát; za 18 týdnů hlasování a přízně svých posluchačů se dostala do Zlatého výběru Folklorní sedmičky.

Podzim v lidové písni

Podzim v lidové písni

15. září 2020, 10:37

K podzimu na moravské vesnici patřily a někde ještě patří podzimní práce. Povídání o sklizni luštěnin, ovoce i zeleniny, jejím dalším zpracování i přípravě půdy pro příští vegetaci doplní tematické lidové písně v podání moravských muzik a sólistů. K poslechu Folklorního okénka ve středu 16. září v 16.55 zve Magdalena Múčková.

Zlato v hrdle IV. - Martin, Dušan a Luboš Holí

Zlato v hrdle IV. - Martin, Dušan a Luboš Holí

8. září 2020, 13:10

V dalším pokračováním cyklu o pěveckých osobnostech různých etnografických regionů budeme putovat na Horňácko. Jména bratrů Dušana a Luboše Holého jsou ikonou horňáckého zpěvu včetně osobnosti jejich otce, Martina Holého. Právě jim bude patřit Folklorní okénko ve středu 9. září za pět minut pět odpoledne. 

Dožínkové slavnosti v české lidové kultuře

Dožínkové slavnosti v české lidové kultuře

1. září 2020, 09:28

Lidové dožínkové slavnosti v historické perspektivě spolu s hudbou z repertoáru českých souborů a kapel představí ve Folklorním okénku ve středu 2. září Zdeněk Vejvoda. Poslouchejte v pravidelném čase za pět minut pět odpoledne.

Moravské hlasy

Moravské hlasy

28. července 2020, 12:56

Zpěv je jeden z dominantních rysů moravské tradiční kultury. Charisma a bohatství moravských hlasů jsou jedinečné i v mezinárodním kontextu. Dva hudební nosiče z cyklu Moravské hlasy představují obsáhlou ukázku současného regionálního zpívání. Ve Folklorním okénku představí CD jejich iniciátor Jiří Plocek. Poslouchejte ve středu 29. července.

K horám, slunečko, k horám

K horám, slunečko, k horám

13. července 2020, 13:10

Pojďte s námi na procházku na Valašsko a Lašsko. Kopce, hory i kopečky se dostaly do lidových písní. Zřejmě proto, že se na mnohých z nich odehrály rozličné životní příběhy. Ať už to bude bájná hora Radhošť, Černá hora, Lysá hora, Janova hora či Hostýn, opředeny tajemstvím uplynulých let. Poslouchejte Folklorní okénko na vlnách Proglasu ve středu 15. července v 16.55.

iFolklorní Strážnice

iFolklorní Strážnice

16. června 2020, 11:00

Ve dnech 26.–28. června 2020 připravil iFolklor a strážnický Národní ústav lidové kultury projekt, který zde za dobu pořádání 74 ročníků festivalu ještě nebyl. Prostřednictvím online vysílání na sociálních sítích se představí folklorní osobnosti, soubory, sbory i cimbálové a lidové muziky z celé České republiky i ze zahraničí. Přímo ze svých domovů nabídnou divákům tance i písně svého regionu. 

Zlato v hrdle III. - Lubomír Málek a jeho dcery

Zlato v hrdle III. - Lubomír Málek a jeho dcery

9. června 2020, 23:37

Cesty další části našeho seriálu o pěveckých osobnostech různých etnografických regionů nás zavedou na Uherskobrodsko, kde svůj život prožil Lubomír Málek, zpěvák a dlouholetý primáš cimbálové muziky souboru Olšava. Ke zpěvu vedl i své dvě dcery, Jitku a Taťánu. Ve Folklorním okénku se na vás ve středu 10. června v 16.55 těší Magdalena Múčková.

Všude jsme doma

Všude jsme doma

27. května 2020, 12:45

ve Folklorním okénku ve středu 27.května vysíláme za pět minut pět odpoledne sestřih z koncertu "Všude jsme doma", který připravil Orchestr Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna s primášem Jaromírem Kučerou v rámci jubilejního ročníku F-scény 2017.

Pavol Tonkovič

Pavol Tonkovič

19. května 2020, 10:16

Profil Pavola Tonkoviča, dirigenta, folkloristy, muzikologa, hudebního skladatele a pedagoga přinášíme v relaci Fujaročka moja slovenského radia Lumen. U příležitosti 40. výročí Tonkovičova úmrtí se zaposlouchejte do jeho úprav lidových písní i skladeb a připomeňte si osobnost slovenského folklorismu v pořadu etnografky Alžbety Lukáčové. Vysíláme ve středu 20. května za pět minut pět odpoledne.

Květiny v lidové písni

Květiny v lidové písni

12. května 2020, 09:00

Ve Folklorním okénku ve středu 13. května budeme hledat květiny, jako jsou růže, tulipány, karafiáty, rezedy nebo fialky. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Zlato v hrdle II. - Věra Rozsypalová a Václav Švík

Zlato v hrdle II. - Věra Rozsypalová a Václav Švík

4. května 2020, 08:48

Další díl našeho seriálu o pěveckých osobnostech různých etnografických regionů představí dva výjimečné hlasy české lidové hudby, dva osobité interprety, kteří vrchovatou měrou naplňují název cyklu "Zlato v hrdle". Folklorní okénko věnujeme ve středu 6. května životním osudům a nejlepším nahrávkám Věry Rozsypalové a Václava Švíka. Na slyšenou v 16.55 se těší Zdeněk Vejvoda.

Novodobí autoři lidových písní

Novodobí autoři lidových písní

27. dubna 2020, 11:37

Lidové písně jsou organismem stáe živým. Navzdory svému označení jim i kdysi původně vdechl život nadaný jedinec - tvůrce, desítky či stovky let se ústy interpretů formovaly až do podob, které známe dnes. Přesto existují - a i dnes vznikají písničky, jejichž autor je znám a v mnoha případech ještě žije. A mnozí z posluchačů ani nevědí, že mají svého autora. Právě takovým bude věnováno Folklorní okénko ve středu 29. dubna. K poslechu v 16.55 zve Magdalena Múčková.

Mária a Mirko

Mária a Mirko

21. dubna 2020, 13:13

Krásné kulaté životní jubileum nedávno oslavily dvě výrazné slovenské folklorní osobnosti - zpěvačka Mária Mačošková a dlouholetý primáš OĽUNu, Miroslav Dudík. Ve Folklorním okénku vám ve středu 22. dubna přinášíme jejich portréty prostřednictvím hudebních snímků. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.