Folklorní okénko

Folklorní okénko – tématický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností, rozhovory, pozvánky a hudební novinky - to vše ve Folklorním okénku můžete slyšet. Pořady také připravují Helena Bretfeldová a Zdeněk Vejvoda.

Ať žijí Kateřiny!

Ať žijí Kateřiny!

25. listopadu 2020, 08:32

Kateřina na ledě, Vánoce na blátě... praví se. Zda tomu tak bude, prozradí počasí 25. listopadu, kdy všechny Kateřiny, Kačka a Katušky slaví svůj svátek. Folklorní okénko na vlnách Proglasu bude ve středu za pět minut pět odpoledne plné písní o Kateřinách. Příjemný poslech!

Folklorní sedmička z Velké Bystřice

Folklorní sedmička z Velké Bystřice

18. listopadu 2020, 09:09

Z folklorního festivalu Lidový rok ve Velké Bystřici jsme v září vysílali přímým přenosem pořad s názvem Folklorní sedmička, který představil čtyři držitele titulu "Zlatý výběr Folklorní sedmičky" - cimbálové muziky Šmykňa z Ostravy, Musica Folklorica z Horňácka, ženský pěvecký sbor Jaderničky z Bystřice pod Hostýnem a Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce. Záznam pořadu nabízíme ve Folklorním okénku ve středu 18. listopadu za pět minut pět odpoledne.

Máme dalšího vítěze Folklorní sedmičky

Máme dalšího vítěze Folklorní sedmičky

16. listopadu 2020, 09:02

Mužský sbor Boršičané a Cimbálová muzika Mladí Burčáci z Míkovic získali titul Zlatý výběr Folklorní sedmičky a stali se devatým vítězem symbolického titulu hitparády lidových písní na vlnách Proglasu.

Hej, lesem

Hej, lesem

9. listopadu 2020, 20:15

S podzimem každoročně přichází vrchol myslivecké sezóny, období honů spojených se slavnostmi a rituály. Folklorní okénko na vlnách Proglasu bude ve středu 11. listopadu patřit mysliveckým písničkám z Moravy i Čech a nebude chybět ani vyprávění o myslivosti a ochránci myslivců - svatém Hubertovi. Na slyšenou se v čase za pět minut pět odpoledne na vás těší Kateřina Kovaříková.

 Zlato v hrdle V. -  Albert Švec, Oldřich Heindl a sestry Kuželkovy

Zlato v hrdle V. -  Albert Švec, Oldřich Heindl a sestry Kuželkovy

3. listopadu 2020, 10:11

Folklorní okénko na vlnách Proglasu ve středu 4. listopadu věnujeme dvěma chodským pěveckým dvojicím, které proslavila zejména dlouholetá spolupráce s Konrádyho dudáckou muzikou z Domažlic. Na setkání s jejich nejlepšími nahrávkami se v 16.55 těší Zdeněk Vejvoda.

Vznik Československa

Vznik Československa

26. října 2020, 16:58

28. října si připomínáme vznik samostatného československého státu. Tento proces, některé souvislosti, okolnosti, související události a v neposlední řadě též osobnosti československé státnosti slovem a písní připomene Magdalena Múčková. Sváteční Folklorní okénko začíná v pravidelném čase za pět minut pět odpoledne.

Pověsti, povědačky a jine dřysty

Pověsti, povědačky a jine dřysty

21. října 2020, 08:58

Víte, jaké příběhy si vyprávěli naši předkové na Lašsku? Znáte třeba tu o panu ze Škrbalovic, koňské hlavě či hloupém Janovi? Na hudebním nosiči cimbálové muziky Pramínky se právě tyto pověsti, povědačky a jiné dřysty objevují. Seznámit se s nimi můžete ve Folklorním okénku ve středu 21. října za pět minut pět odpoledne.

Horehronský vícehlasý zpěv

Horehronský vícehlasý zpěv

12. října 2020, 07:34

Nově byl zapsán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví Slovenska Horehronský vícehlasý zpěv. Charakterizují jej hrdelní projevy s velkou nosností do dálky a dobře slyšitelnými vícehlasými souzvuky. V převzatém pořadu z radia Lumen vás s touto tradicí seznámí Alžbeta Lukáčová ve Folklorním okénku ve středu 13. října za pět minut pět odpoledne.

Po stopách sběratelů lidových písní - Václav Krolmus

Po stopách sběratelů lidových písní - Václav Krolmus

5. října 2020, 12:46

Život kněze, romantického archeologa a sběratele starožitností Václava Krolmuse (1790-1861) byl plný dramatických zvratů. Jeho sbírku s názvem "Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje a slavnosti" i jeho životní osudy ve Folklorním okénku ve středu 7. října v 16.55 představí Zdeněk Vejvoda.

Javorník sedmdesátiletý

Javorník sedmdesátiletý

30. září 2020, 08:46

Brněnský folklorní soubor Javorník slaví v roce 2020 sedmdesát let své činnosti. Ohlédnutí do jeho historie i představení osobností tohoto souboru nabízí Folklorní okénko ve středu 30. září za pět minut pět odpoledne. K mikrofonu přijali pozvání dlouholetý emeritní vedoucí souboru Ivan Nedělka a současný umělecký vedoucí, primáš Mirko Otáhal.

Folklorní okénko nabídne Legendy

Folklorní okénko nabídne Legendy

23. září 2020, 11:04

Dvoj CD Legendy je přehlídkou špičkových moravských a slezských lidových zpěváků a současně ojedinělým počinem novodobé folklorní diskografie. Doménou obou CD jsou nahrávky ostravského Techniku a BROLNu s vynikajícími pěveckými osobnostmi, které doposud nebyly publikovány na žádném digitálním hudebním nosiči. Seznámení se "staro-novými" nahrávkami z archivu Českého rozhlasu Brno a Ostrava nabízí Folklorní okénko ve středu 23. září za pět minut pět odpoledne.

Pramínky ve Zlatém výběru

Pramínky ve Zlatém výběru

21. září 2020, 08:59

Cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice se stala dalším držitelem symbolického titulu v hitparádě lidových písní na Proglasu. Se třemi písněmi bodovala celkem devětkrát; za 18 týdnů hlasování a přízně svých posluchačů se dostala do Zlatého výběru Folklorní sedmičky.

Podzim v lidové písni

Podzim v lidové písni

15. září 2020, 10:37

K podzimu na moravské vesnici patřily a někde ještě patří podzimní práce. Povídání o sklizni luštěnin, ovoce i zeleniny, jejím dalším zpracování i přípravě půdy pro příští vegetaci doplní tematické lidové písně v podání moravských muzik a sólistů. K poslechu Folklorního okénka ve středu 16. září v 16.55 zve Magdalena Múčková.

Zlato v hrdle IV. - Martin, Dušan a Luboš Holí

Zlato v hrdle IV. - Martin, Dušan a Luboš Holí

8. září 2020, 13:10

V dalším pokračováním cyklu o pěveckých osobnostech různých etnografických regionů budeme putovat na Horňácko. Jména bratrů Dušana a Luboše Holého jsou ikonou horňáckého zpěvu včetně osobnosti jejich otce, Martina Holého. Právě jim bude patřit Folklorní okénko ve středu 9. září za pět minut pět odpoledne. 

Dožínkové slavnosti v české lidové kultuře

Dožínkové slavnosti v české lidové kultuře

1. září 2020, 09:28

Lidové dožínkové slavnosti v historické perspektivě spolu s hudbou z repertoáru českých souborů a kapel představí ve Folklorním okénku ve středu 2. září Zdeněk Vejvoda. Poslouchejte v pravidelném čase za pět minut pět odpoledne.