Folklorní okénko

Folklorní okénko – tématický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností, rozhovory, pozvánky a hudební novinky - to vše ve Folklorním okénku můžete slyšet. Pořady také připravují Helena Bretfeldová a Zdeněk Vejvoda.

iFolklorní Strážnice

iFolklorní Strážnice

16. června 2020, 11:00

Ve dnech 26.–28. června 2020 připravil iFolklor a strážnický Národní ústav lidové kultury projekt, který zde za dobu pořádání 74 ročníků festivalu ještě nebyl. Prostřednictvím online vysílání na sociálních sítích se představí folklorní osobnosti, soubory, sbory i cimbálové a lidové muziky z celé České republiky i ze zahraničí. Přímo ze svých domovů nabídnou divákům tance i písně svého regionu. 

Zlato v hrdle III. - Lubomír Málek a jeho dcery

Zlato v hrdle III. - Lubomír Málek a jeho dcery

9. června 2020, 23:37

Cesty další části našeho seriálu o pěveckých osobnostech různých etnografických regionů nás zavedou na Uherskobrodsko, kde svůj život prožil Lubomír Málek, zpěvák a dlouholetý primáš cimbálové muziky souboru Olšava. Ke zpěvu vedl i své dvě dcery, Jitku a Taťánu. Ve Folklorním okénku se na vás ve středu 10. června v 16.55 těší Magdalena Múčková.

Všude jsme doma

Všude jsme doma

27. května 2020, 12:45

ve Folklorním okénku ve středu 27.května vysíláme za pět minut pět odpoledne sestřih z koncertu "Všude jsme doma", který připravil Orchestr Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna s primášem Jaromírem Kučerou v rámci jubilejního ročníku F-scény 2017.

Pavol Tonkovič

Pavol Tonkovič

19. května 2020, 10:16

Profil Pavola Tonkoviča, dirigenta, folkloristy, muzikologa, hudebního skladatele a pedagoga přinášíme v relaci Fujaročka moja slovenského radia Lumen. U příležitosti 40. výročí Tonkovičova úmrtí se zaposlouchejte do jeho úprav lidových písní i skladeb a připomeňte si osobnost slovenského folklorismu v pořadu etnografky Alžbety Lukáčové. Vysíláme ve středu 20. května za pět minut pět odpoledne.

Květiny v lidové písni

Květiny v lidové písni

12. května 2020, 09:00

Ve Folklorním okénku ve středu 13. května budeme hledat květiny, jako jsou růže, tulipány, karafiáty, rezedy nebo fialky. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Zlato v hrdle II. - Věra Rozsypalová a Václav Švík

Zlato v hrdle II. - Věra Rozsypalová a Václav Švík

4. května 2020, 08:48

Další díl našeho seriálu o pěveckých osobnostech různých etnografických regionů představí dva výjimečné hlasy české lidové hudby, dva osobité interprety, kteří vrchovatou měrou naplňují název cyklu "Zlato v hrdle". Folklorní okénko věnujeme ve středu 6. května životním osudům a nejlepším nahrávkám Věry Rozsypalové a Václava Švíka. Na slyšenou v 16.55 se těší Zdeněk Vejvoda.

Novodobí autoři lidových písní

Novodobí autoři lidových písní

27. dubna 2020, 11:37

Lidové písně jsou organismem stáe živým. Navzdory svému označení jim i kdysi původně vdechl život nadaný jedinec - tvůrce, desítky či stovky let se ústy interpretů formovaly až do podob, které známe dnes. Přesto existují - a i dnes vznikají písničky, jejichž autor je znám a v mnoha případech ještě žije. A mnozí z posluchačů ani nevědí, že mají svého autora. Právě takovým bude věnováno Folklorní okénko ve středu 29. dubna. K poslechu v 16.55 zve Magdalena Múčková.

Mária a Mirko

Mária a Mirko

21. dubna 2020, 13:13

Krásné kulaté životní jubileum nedávno oslavily dvě výrazné slovenské folklorní osobnosti - zpěvačka Mária Mačošková a dlouholetý primáš OĽUNu, Miroslav Dudík. Ve Folklorním okénku vám ve středu 22. dubna přinášíme jejich portréty prostřednictvím hudebních snímků. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Vzpomínka na Zdenu Jelínkovou

Vzpomínka na Zdenu Jelínkovou

14. dubna 2020, 15:55

Etnografka, tanečnice, sběratelka a pedagožka Zdenka Jelínková významně přispěla k udržení a obnovení lidového tance na Moravě a ve Slezsku. Díky její neutuchající pracovitosti zanechala budoucím generacím na tisíce zápisů lidových tanců.

Bylinky v lidové písni

Bylinky v lidové písni

7. dubna 2020, 08:01

Rozmarýn, fialka, kopřiva, černobýl - o všech těchto drobných rostlinkách si poslechnete nejen písně v podání cimbálových muzik, ale i povídání o jejich významu a užití. Poslouchejte ve Folklorním okénku ve středu 8. dubna za pět minut pět odpoledne.

Po stopách sběratelů lidových písní XIIX.: Amálie Kutinová

Po stopách sběratelů lidových písní XIIX.: Amálie Kutinová

30. března 2020, 16:09

Vydejte se ve Folklorním okénku se Zdeňkem Vejvodou na pouť do Krkonoš s výjimečnou průvodkyní, spisovatelkou, sběratelkou lidových písní, pohádek a pověstí paní Amálií Kutinovou. Nalaďte si Proglas ve středu 1. dubna za pět minut pět odpoledne.

Učitel národů Jan Ámos Komenský a jeho vize hudebního školství

Učitel národů Jan Ámos Komenský a jeho vize hudebního školství

23. března 2020, 17:05

Za pár dní budeme slavit Den učitelů. 28. března 1592 se narodil Jan Ámos Komenský. Náš učitel národů, zakladatel moderní pedagogiky by se svými vizionářskými myšlenkami a metodami obstál i v čele dnešního školského resortu. Byl ve své době nadčasový také v koncepci hudby, zpěvu a hudební výchovy. Neboť, jak pravil: "Muzika nejpřirozenější nám jest". Písničky J. A Komenského, zpěvy Jednoty bratrské i zpívající děti nabídne ve Folklorním okénku ve středu 25. března v 16.55 Magdalena Múčková.

Vínečko bílé Fanoše Mikuleckého

Vínečko bílé Fanoše Mikuleckého

17. března 2020, 08:59

Písně Vínečko bílé, Mikulecká dědina, V širém poli studánečka a mnoho dalších se dnes zpívají téměř na každé besedě u cimbálu i na soukromých oslavách. Možná ví málokdo, že nejsou lidové, ale že mají svého autora. U příležitosti 50. výročí úmrtí Fanoše Mikuleckého, vlastním jménem Františka Hřebačky, si ve Folklorním okénku ve středu 18. března v 16.55 zanotujte jeho nejznámější "hity". 

Šumavské mudrosloví

Šumavské mudrosloví

10. března 2020, 08:46

Rčení, přísloví, pranostiky a zvláštnosti jihočeské lidové mluvy ve svých knížkách zachytil rodák z Jistebnice, básník a autor národopisných próz ze Šumavy František Kadoch. Svérázné šumavské mudrosloví a pěknou českou muziku v podání našich předních folklorních souborů a kapel představí ve Folklorním okénku na vlnách Proglasu Zdeněk Vejvoda. Poslouchejte ve středu 11. března za pět minut pět odpoledne.

Zlato v hrdle I. - Otto Žabka a jeho čtyři dcery

Zlato v hrdle I. - Otto Žabka a jeho čtyři dcery

3. března 2020, 13:59

První díl našeho nového seriálu o pěveckých osobnostech různých etnografických regionů nás zavede na Těšínsko, kde působil Otto Žabka a Sestry Žabkovy. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 4. března 2020 za pět minut pět odpoledne. 

Mielo – nové album z Finska

kalaniemi_mieloMielo je nové album finské akordeonistky Marie Kalaniemi.

Regiony

Regiony

To nejlepší z WMCE

imamovic_singerV pořadu Slyšte, lidé! představíme nejlepší nahrávky world music z 1. pololetí 2020.

Album pohřebních zpěvů z Ghany

frafra_funeralSkupina Fra Fra na svém albu nabízí autentické pohřební písně z Ghany.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Partneři

Harmonie_logo_velke_web