Folklorní okénko

Folklorní okénko – tématický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností, rozhovory, pozvánky a hudební novinky - to vše ve Folklorním okénku můžete slyšet. Pořady také připravují Magdalena Múčková a Zdeněk Vejvoda.

Folklorní okénko: Andělové – Boží to poslové

Folklorní okénko: Andělové – Boží to poslové

23. září 2022, 08:00

V předvečer svátku archandělů 29. září a v předzvěsti svátku Andělů strážných (2. října) uvedeme v rámci Folklorního okénka záznam pořadu z letošního MFF Strážnice, který jsme vysílali v premiéře přímým přenosem v sobotu 25. června ze strážnického chrámu Panny Marie. Autorský pořad PhDr. Anny Hrčkové Andělové – Boží to poslové čerpá ze zpracování motivů andělů strážných i archandělů v lidové slovesnosti, kancionálech, lidových obchůzkových hrách i jednoduchých lidových popěvcích. Komponované pásmo slova a hudby si budete moci poslechnout ve středu 28. září od 16.55.

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Rebendovi ze Staré Břeclavi

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Rebendovi ze Staré Břeclavi

16. září 2022, 07:00

V dalším pokračování volného cyklu Muzika v krvi nám cimbalistka Horácké muziky ze Žďáru nad Sázavou Eva Hrnčířová představí rod Rebendů ze Staré Břeclavi, ze srdce Podluží. Rozhovor o zajímavé hudebnické rodině, z níž Eva Hrnčírová sama pochází, poslouchejte na Proglasu ve Folklorním okénku ve středu 21. září od 16.55; pořadem provází Helena Bretfeldová.

Folklorní okénko: Dalmatinske klape (dalmatské pěvecké sbory)

Folklorní okénko: Dalmatinske klape (dalmatské pěvecké sbory)

11. září 2022, 10:00

Ve středečním Folklorním okénku pozve Helena Bretfeldová své posluchače tam, kde to mnozí dobře znají – do Dalmácie. Tamější po deset století udržovaná tradice církevního sborového zpěvu přerostla do tradice světské: zprvu výhradně mužského, později též ženského a nově i smíšeného sborového zpěvu a capella, tedy bez doprovodu hudebních nástrojů. Těmto pěveckým sborům se na pobřeží i na ostrovech Dalmácie tradičně říká klapy, proto nese středeční pořad název Dalmatinske klape s podtitulem Tisíciletá cesta od gregoriálnského chorálu ke kultivované vokální interpretaci lidových písní Dalmácie. Poslouchejte ve středu 14. září od 16.55.

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Ondrovi z Nivnice

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Ondrovi z Nivnice

4. září 2022, 21:18

Ve středečním Folklorním okénku, v dalším pokračování hudebního cyklu Muzika v krvi s podtitulem Zpěvácké a muzikantské rody v lidové hudbě představí Helena Bretfeldová rod Ondrů z Nivnice. Výjimečná osobnost Vlastimila Ondry, zapáleného muzikanta, sběratele a vyhledavatele lidových písní z Boršic, Nivnice, Korytné, Hluku, Dolního a Horního Němčí, hráče na akordeon a zpěváka, vedoucího několika dětských i dospělých sborů a neúnavného hybatele kultury v rodné Nivnici i v nedalekém Bánově, kde je ředitelem základní školy, inspiruje nejen mládež ve sborech, ale především jeho vlastní děti Vojtěcha, Bělu, Noru a Metoděje. Vše korunuje manželka Zdenka Ondrová, sólová zpěvačka ženského sborečku Nivnička. Manžele Ondrovy a dva nejmladší sourozence uslyšíme spolu s hudebními ukázkami ve středu 7. září 2022 od 16.55 hodin.

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Kubíci z Hrubé Vrbky a z Velké

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Kubíci z Hrubé Vrbky a z Velké

4. srpna 2022, 10:00

Ve středečním Folklorním okénku, v dalším pokračování hudebního cyklu Muzika v krvi s podtitulem Zpěvácké a muzikantské rody v lidové hudbě představí Helena Bretfeldová dvě větve rozrodu výjimečných muzikantů Kubíků z Hrubé Vrbky a z Velké nad Veličkou včetně nynějších pokračovatelů v Horňácké cimbálové muzice Kubíci.  Poslouchejte ve středu 10. srpna od 18:55, o týden později v repríze od 3:00.

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Holí a Hrbáčé z Hrubé Vrbky

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Holí a Hrbáčé z Hrubé Vrbky

29. června 2022, 10:03

Ve středečním Folklorním okénku, v dalším pokračování hudebního cyklu Muzika v krvi s podtitulem Zpěvácké a muzikantské rody Slovácka představí Helena Bretfeldová výrazné osobnosti ze dvou po přeslici spřízněných rodů zpěváků a muzikantů Holých a Hrbáčů z Hrubé Vrbky.  Poslouchejte ve středu 29. června výjimečně od 18:00, o týden později v repríze od 3:00.

Folklorní okénko:  Páslo dívča husy

Folklorní okénko:  Páslo dívča husy

21. června 2022, 15:08

Další díl vhledu do historie i současnosti lidové písně nabízí poměrně frekventované téma: písně o husách a husičkách divokých i doma chovaných, o husopaskách i o vzájemné komunikaci mladých lidí na pastvě i při draní peří. Budeme citovat ze vzpomínek několika pamětníků domácího chovu hus, který byl ještě před padesáti lety běžnou praxí téměř v každém venkovském stavení. Písní o husách je nespočet a my si ty jedny z nejkrásnějších představíme v písňových ukázkách.

Folklorní okénko: Verbování a rekrutování, verbuňky a písně vojenské

Folklorní okénko: Verbování a rekrutování, verbuňky a písně vojenské

6. června 2022, 14:22

Další díl nahlédnutí do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu nabízí - i vzhledem k blížícímu se MFF ve Strážnici - velice oblíbené téma: zpěvný i taneční rytmus tzv. verbuňků. V krátkosti si připomeneme historii jeho vzniku i pozdějšího zdomácnění na Slovácku a také stručnou historii formování stálého vojska na území Čech a Moravy spolu se způsoby víceméně dobrovolného (verbování) i nuceného (rekrutování) náboru do jeho řad. Kromě verbuňků nabídneme k poslechu i písně rekrutské (neboli, jak se na Slovácku říká, legrútské) z Horňácka, strážnického, kyjovského i hradišťského Dolňácka a také z Kopanic.

Folklorní okénko: Hudební redaktorka Helena Bretfeldová a její oblíbení muzikanti

Folklorní okénko: Hudební redaktorka Helena Bretfeldová a její oblíbení muzikanti

25. května 2022, 12:14

V rozhovoru s Milanem Tesařem představí nastupující posila hudební redakce pro oblast folkloru Helena Bretfeldová své "oblíbence"  zpěvácké i muzikantské i své plány a náměty pro pořady věnované folkloru a příbuzným žánrům.  

Hudební redaktorka-muzikantka Kateřina Kovaříková

Hudební redaktorka-muzikantka Kateřina Kovaříková

27. dubna 2022, 10:35

Po jedenácti letech odchází z Proglasu folklorní redaktorka Kateřina Kovaříková. Jaké lidové písně má nejraději? A které ji provází již od dětství? Tentokrát v roli hosta pořadu Magdaleny Múčkové. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 27. dubna za pět minut pět odpoledne.

 Tré primášé - Jaroslav Václav Staněk

Tré primášé - Jaroslav Václav Staněk

13. dubna 2022, 09:31

V rámci Folklorního okénka nabízíme další díl ze seriálu o primášských osobnostech - trojici sběratelích lidových písní a tanců svého regionu narozených v roce 1922, kteří se stali legendami. Malíř, grafik, scénograf, hudebník, choreograf a organizátor - tak by bylo možné charakterizovat uměleckou osobnost Jaroslava Václava Staňka, primáše cimbálové muziky Hradišťan. Více o něm ve středu 13. dubna v 16.55.

Zlato v hrdle X. - Eva Pecková a Jiří Ica Pospíšil

Zlato v hrdle X. - Eva Pecková a Jiří Ica Pospíšil

5. dubna 2022, 12:04

V pořadu z cyklu „Zlato v hrdle“ aneb Pěvecké osobnosti etnografických regionů si představíme výjimečné interprety zejména jihočeských písní, sólisty souborů Chorea a Musica Bohemica Evu Peckovou a Jiřího Icu Pospíšila, který byl navíc i uměleckým vedoucím Malé české muziky J. Pospíšila a výraznou tváří zakladatelské generace pražských Vycpálkovců. Na setkání s jejich vynikajícími nahrávkami a poutavými životními příběhy se těší ve středu 6. dubna v 16.55 Zdeněk Vejvoda.

"Brněnské Špimberk" v písních

"Brněnské Špimberk" v písních

29. března 2022, 11:05

Dominanta Brna, hrad Špilberk, byl v minulosti obávaným vězením i vojenskými kasárnami. A právě tato skutečnost se odrážela v mnoha lidových písních a pověstech. Kdo patřil v minulosti ke slavným vězňům na Špilberku? A odkud se vzalo jeho jméno?  O brněnském "Špimberku" bude Folklorní okénko ve středu 30. března v 16.55. 

 Po stopách sběratelů lidových písní XXIII.

Po stopách sběratelů lidových písní XXIII.

22. března 2022, 12:17

Jiří Pajer je moravský historik, etnograf a archeolog, v odborných kruzích znám především svým celoživotním zájmem o dějiny a výrobu keramiky moravských novokřtěnců. Ve stínu jeho historického a archeologického zájmu neprávem stojí také jeho činnost sběratelská. Po Vladimíru Úlehlovi a Hynku Bímovi patří jeho sběry lidových písní ze Strážnice a okolí k nejčetnějším. Sběratelským aktivitám Jiřího Pajera bude patřit další Folklorní okénko ve středu 23. března v 16.55. K jeho poslechu zve Magdalena Múčková.

Tré primášé - Slávek Volavý

Tré primášé - Slávek Volavý

15. března 2022, 22:58

V rámci Folklorního okénka nabízíme seriál o primášských osobnostech narozených v roce 1922, kteří se stali legendami. Primáš, muzikant, zpěvák a etnolog Vítězslav Volavý stál v roce 1946 u zrodu Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, od roku 1956 byl ředitelem tamějšího Národního ústavu lidové kultury.