Folklorní okénko

Folklorní okénko Tématický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností, rozhovory, pozvánky a hudební novinky - to vše ve Folklorním okénku můžete slyšet. Pořady také připravují Helena Bretfeldová a Zdeněk Vejvoda. Třetí středa v měsíci je určena projektu Muzikanti, to sú chlapci! (st 16.55, R st 3.00).

Nové dvoj cd Samko Dudík a jeho kapela

Nové dvoj cd Samko Dudík a jeho kapela

8. ledna 2018, 14:32

Pravnučka slavného primáše Alžbeta Lukáčová stojí za vydáním dvojcd mapující nahrávky legendární muziky myjavského primáše z let 1929 - 1957. Více o tomto projektu prozradí ve Folklorním okénku ve středu 11. ledna za pět minut pět odpoledne.

Vánoce, jaké to kouzelné slovo

Vánoce, jaké to kouzelné slovo

2. ledna 2018, 10:30

Tak zní první věta ve sborníčku textů věnovaných orelské mládeži, v publikaci z přelomu 20. a 30. let minulého století, kterou jsem před lety objevil v jednom z oblíbených antikvariátů Zdeněk Vejvoda. Ohmataný výtisk s vytrženou titulní stránkou, možná pozůstatek krutých dob cenzurování lidových knihoven. Uvnitř ale čekala řada veršů a příběhů o Vánocích a jejich nesmrtelném poselství...

Čas vzácný přišel

Čas vzácný přišel

18. prosince 2017, 10:22

Nový pořad VUS ONDRÁŠ je složen ze starobylých adventních a rorátních zpěvů, oděných do nového hudebního hávu a doplněný o díla českých barokních autorů. Ve středu 20. prosince od 16.30 jej přenášíme přímým přenosem z Českobratrského evangelického chrámu Jana Amose Komenského v Brně.

Svatá Lucie noci upije

Svatá Lucie noci upije

13. prosince 2017, 13:05

Pro naše předky byl adventní čas neoddělitelnou součástí života, a proto v naší lidové kultuře přetrvává řada adventních zvyků, symbolů a svátků až do dnešních dnů. Jaké lidové zvyky byly o svátku svaté Barbory, Mikuláše, Lucie a o Štědrém dnu? Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 13. prosince 2017 za pět pět odpoledne. 

Za jihočeským dudákem Miroslavem Stecherem

Za jihočeským dudákem Miroslavem Stecherem

5. prosince 2017, 10:57

Za jihočeským dudákem, výrobcem dud a fanfrnochů, Nositelem tradice lidových řemesel, vedoucím souboru Úsvit i čerstvým držitelem Ceny hejtmana Jihočeského kraje Miroslavem Stecherem se vydáme ve Folklorním okénku ve středu 6. prosince za pět minut pět odpoledne.

Dopravní nehody v lidové písni

Dopravní nehody v lidové písni

28. listopadu 2017, 11:14

Téma zdánlivě žertovné, ve skutečnosti však smutné až baladické. Ve Folklorním okénku přinese Helena Bretfeldová ve středu 29. listopadu v 16.55 několik ukázek popěvků, které dokládají, že lidová slovesnost roubovaná na melodii plnila v určitém dějinném období úlohu zpravodajské informace. Poslechnete si melodie z Horňácka, Uherskohradišťska, Zlínska, Strážnicka i Kyjovska.

Božena Němcová a Chodsko

Božena Němcová a Chodsko

21. listopadu 2017, 10:12

Božena Němcová pobývala v letech 1845–1847 v Domažlicích. Z té doby pocházejí její lidovou kulturou prodchnuté texty. Ve Folklorním okénku jejich prostřednictvím navštívíme kraj pod Čerchovem v polovině 19. století a nebudou chybět ani nejlepší chodské soubory a zpěváci. Zdeněk Vejvoda se těší na slyšenou ve středu 22. listopadu za pět minut pět odpoledne.

Chcete studovat etnologii?

Chcete studovat etnologii?

13. listopadu 2017, 14:25

Co se skrývá pod pojmem etnologie? V druhém pokračování rozhovoru s docentkou Martinou Pavlicovou přiblížíme osobnost Antonína Václavíka, systém GISTRALIK  i publikace, který Ústav evropské entologie vydává. Poslouchejte v rámci Folklorního okénka ve středu 15. listopadu za pět minut pět odpoledne.

Co nabízí studium etnologie?

Co nabízí studium etnologie?

6. listopadu 2017, 10:48

Co se skrývá pod pojmem etnologie? Na kterých vysokých školách můžete tento obor studovat? A je o etnologii z řad mladých studentů zájem? Ve Folklorním okénku ve středu 8. listopadu nabídneme rozhovor s docentkou Martinou Pavlicovou, která vede studenty na Masarykově univerzitě v Brně ke studiu lidových tradic. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

"Zase sme sa zešli"

"Zase sme sa zešli"

24. října 2017, 10:59

Pěvecký sbor Mužáci z Pohořelic vydávají nový hudební nosič. Za lety společného zpívání v okolí brněnského venkova se ohlédneme s vedoucím sboru Ivo Farkašem. Rozhovor, který uvedeme ve Folklorním okénku ve středu 25. října za pět minut pět odpoledne, doplní nové hudební nahrávky.

Všude jsme doma

Všude jsme doma

17. října 2017, 12:01

ve Folklorním okénku ve středu 18. října vysíláme za pět minut pět odpoledne sestřih z koncertu "Všude jsme doma", který připravil Orchestr Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna s primášem Jaromírem Kučerou v rámci jubilejního ročníku F-scény 2017.

Ledový rok 1784

Ledový rok 1784

9. října 2017, 11:04

Klimaticky náročný rok 1784 můžeme sledovat díky podrobným zápisům písmáka, rychtáře z Milčic na Nymbursku Jana Františka Vaváka (1741–1816). K poslechu Folklorního okénka Zdeňka Vejvody zveme ve středu 11. října 2017 za pět minut pět odpoledne

Ohlédnutí za šedesáti lety Horňáckých slavností

Ohlédnutí za šedesáti lety Horňáckých slavností

27. září 2017, 11:19

Ve Folklorním okénku nabízíme rozhovor s Františkem Šalé. S publicistkou Helenou Bretfeldovou společně zavzpomínají na dva pořady červencových Horňáckých slavností, které si mimo jiné připomněly šedesát let od prvního setkání umělců na Strážné hůrce ve Velké nad Veličkou. Poslouchejte ve středu 27. září za pět minut pět odpoledne.

Rovina představuje nové CD

Rovina představuje nové CD

18. září 2017, 16:17

"Dež sem já šil na Svaté Kopeček" je název nového hudebního nosiče Hanáckého mužského sboru Rovina z Olomouce a širokého okolí. (Nejen) o mnohaleté činnosti sboru hovoří jeho umělecký vedoucí Honza Žůrek ve Folklorním okénku na vlnách Proglasu ve středu 20. září 2017 za pět minut pět odpoledne.

Zem spieva

Zem spieva

11. září 2017, 08:20

Pohled na slovenskou hudební soutěžní folklorní show nabízí jedna z členů poroty, etnomuzikoložka Alžbeta Lukáčová. Jak show vznikala? Je na Slovensku oblíbená? Co přinesla? Na tyto a další otázky se budeme ptát ve Folklorním okénku ve středu 13. září za pět minut pět odpoledne.