Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Finska
Budeme vysílat

Hudební výlet na Balkán 2022
World Musich Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
World Musich Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
Vysílali jsme


Hudební výlet na Balkán 2022

Hudební výlet do Afriky 2022/2

Hudební výlet do Afriky 2022/2
Audioarchiv
13. prosince 2019 World music, Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! vás 14. prosince 2019 pozveme na hudební výlet do Finska. Představíme si například saxofonistu Joakima Berghälla, akordeonistky Teiju Niku a Anne-Mari Kivmäki, jazzovou skupinu Barlast nebo duo Aino & Miihkali. Po odvysílání bude pořad přístupný v audioarchivu.

Joakim Berghäll je saxofonista, známý například ze skupin Tsuumi Sound System a Helsinki-Cotonou Ensemble. Do rádia nám poslal svou novinku nazvanou Dialogues IV, která je prozatím třetí v plánované sérii hudebních rozhovorů a navazuje na tituly Dialogues I a II. Třetí část se teprve připravuje. Berghäll v rámci civilní služby pracoval v divadle v Helsinkách, kde vystupovali hudebníci z různých zemí. Saxofonista je vyzvedával na letišti, vozil je po koncertech do hotelů, připravoval jim občerstvení, pracoval jako ostraha, případně jako zvukař. S řadou zajímavých hudebníků postupně také nahrál duety. Na albu Dialogues IV se po jeho boku objevují hráč na perkuse z Tanzanie Menard Mponda, Nathan Riki Thomson z Nového Zélandu, turecký hráč na nástroj saz Irfan Özbek nebo brazilský kytarista Fabio de Oliveira.

Album s názvem Hetkessä nahrála akordeonistka Teija Niku. Její snahou bylo vyjádřit se prostřednictvím hudby bez jakéhokoli omezení – bez vnějších tlaků, bez termínů. Pracovala s širokou škálou rejstříků, s dynamikou, s technickými možnostmi nástroje, využívala metod volné improvizace.

Akordeonistka a zpěvačka Anne-Mari Kivimäki se dlouho profesionálně věnovala folkloru z Karélie na pomezí Finska a Ruska. V roce 2018 však dokončila svůj výzkumný projekt a rozhodla se zaměřit na hudbu regionu, ve kterém žila od svých pěti let, na jihofinský kraj Häme. Na albu Hämeen lauluja ji doplnil nejprve kontrabasista a producent Ville Rauhala a jaké třetí člen tria Palomylly se přidal na housle Pekko Käppi. Skladby čerpají z finské hudební tradice, ale pracují také s prvky improvizace a moderní vokální hudby.

Skupina Frigg vychází z tradiční severské hudby, kterou však obohacuje o prvky moderních stylů. V rozhovoru, který členové skupiny Frigg loni poskytli našemu rádiu, mimo jiné zaznělo: „Finsko je, pokud se bavíme o kulturní tradici, smíšená země. Pronikají tam totiž vlivy ze západu i východu. Z východu je to velmi silný vliv ruského folkloru. Kromě toho na severu Finska žijí Sámové. Je to tedy řada různých prvků, které se prolínají.“ Konkrétně hudba skupiny Frigg se blíží folkloru západního Finska. Typickými hudebními formami této oblasti jsou tance polska, waltz a schottish, které najdeme i v norském a švédském folkloru.

Barlast je finská skupina se švédským názvem, který znamená „přítěž“. Skupina vychází z jazzu a folkloru, ale díky skladatelské invenci a také díky schopnosti improvizovat se dostává daleko za hranice těchto žánrů. Navzdory svému názvu se kapela snaží o co nejvzdušnější hudbu, v níž mají smysl i pomlky mezi tóny.

Duo Aino & Miihkali tvoří kytarista Miihkali Jaatinen a hráčka na tradiční strunný nástroj kantele Aino Ruotanen. Spolupracují od roku 2017 a jejich bezejmenné album vyšlo v srpnu 2019. Aino Ruotanen je jako virtuózní hráčka na kantele známá dlouho, ale až na tomto albu se představuje také jako výrazná zpěvačka. Navíc zde zpívá ve třech různých jazycích – finsky, švédsky a anglicky.