Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skotska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skotska

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Skotska
Budeme vysílat

Hudební výlet do Finska a Karélie 2021
Hudební výlet do Finska a Karélie 2021
Hudba národnostních menšin Číny III.
Vysílali jsme


Sólo pro kytaru 2021

Sólo pro kytaru 2021

Hudební výlet do Francie 2021
Audioarchiv
28. května 2020 World music, Jazz, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V týdeníku Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do Skotska. Uslyšíte například skupiny Breabach a Talisk, duo Twelfth Day, písně ze skotské Vysočiny v podání dvojice Brian Ó hEadhra & Fiona Mackenzie, dudáka Rosse Millera nebo ukázku spolupráce skotských a indických hudebníků. Premiéra 30. května 2020, poté v audioarchivu.

Jako první nám bude hrát čtyřčlenná skupina Rura. Do roku 2017 vystupovala se zpěvákem, ale po jeho odchodu se rozhodla plně věnovat autorské tvorbě a zaměřit se na instrumentální podobu hudby s výraznými party houslí, dud a keltského bubnu zvaného bodhrán. Přitom bubeník hraje také na flétnu, dudák používá i píšťalu zvanou whistle a harmonickou složku obstarávají kytara a klávesy. Skupina vznikla na půdě Královské hudbě akademie v Glasgow a její název, který ovšem vznikl víceméně náhodně, znamená ve skotské gaelštině „chaos“. Skupina Rura v roce 2019 vystoupila v Náměšti nad Oslavou na Folkových prázdninách a vidět a slyšet jste ji mohli také na festivalu Colour Meeting v Poličce.

V pořadu se nám představí také mezinárodní trio, které tvoří dva britší a jeden indický hudebník. Skot James Yorkston hraje na klavír, kytaru, harmoniku a severskou nyckelharpu, Jon Thorne na kontrabas, kytaru a klavír a Suhail Yusuf Khan na indický smyčcový nástroj sarangi. Každý z nich vzešel z jiného kulturního prostředí. Yorkston je původně skotský folkový hudebník, Thorne má nejblíže k jazzu a Khan z Nového Dillí je představitelem severoindické klasické a súfijské hudby, příslušník rodiny, v níž se tato hudební tradice dědí již po osm generací. Trio Funguje od roku 2016 a aktuální album Navarasa – Nine Emotions je v jeho diskografii třetí. Název alba odkazuje k devíti emocím, s nimiž pracuje klasický indický tanec a umění. V hitparádě World Music Charts Europe je Navarasa v květnu 2020 na 17. místě, předtím v dubnu byla osmá a v březnu dokonce čtvrtá.

Twelfth Day je dívčí duo ze Skotska, které tvoří harfenistka Esther Swift a houslistka Catriona Price. Hrají hudbu, která vychází ze skotského folkloru, ale také z klasické hudby a jazzu. Jejich aktuální album se jmenuje Face To Face.

Ve skotské gaelštině nazpívali své společné album Tuath zpěváci Brian Ó hEadhra a Fiona Mackenzie. Název alba „tuath“ ve skotské gaelštině znamená klen nebo spolupracující skupinu lidí, ale také sever nebo venkovskou krajinu. Podtitul alba – už anglicky – zní Songs of the Northlands, tedy písně ze severu. Album je totiž poctou tradiční hudbě Skotska, ale i dalších teritorií v severní Evropě – Irska, Dánska nebo Norska. Oba zpěváci pak přímo pro toto album složili několik autorských písní ve skotské gaelštině. V roli doprovodných nástrojů se na nahrávce objeví dnes už zmíněný buben bodhrán, housle, mandolína, klavír, ovšem hlavním nástrojem je v tomto případě lidský hlas. Vedle skotské gaelštiny na albu zní také norštině, dánština, keltská irština a v jednom refrénu románská galicijština.

Album s názvem Zithers, tedy Citery, natočil anglický hudebník a také hudební publicista a fotograf Andrew Cronshaw. Ten se na hudební scéně pohybuje od počátku 70. let a Zithers je jeho dvanácté album. Velké úspěchy slavil například v roce 2018 s albem Kulku v rámci skupiny SANS, se kterou bodoval velmi vysoko v žebříčcích world music a získal cenu Emma, což je finská obdoba Grammy. Nové album Zithers je však v diskografii Andrewa Cronshawa výjimečné tím, že je poprvé nahrál úplně sám, a to pouze se dvěma nástroji. V obou případech se jedná o citera – jedna je německého původu z 30. let, má 74 strun a hudebník ji koupil v 60. letech v Edinburku a následně si ji nechal elektrifikovat. Několik skladeb pak nahrál na novější nástroj zvaný marovantele, který má 11 párů strun a přímo pro Andrewa Cronshawa jej zhotovil finský nástrojař Kimmo Sarja. Název marovantele odkazuje ke dvěma nástrojů, které Cronshawa k jeho speciální citeře inspirovaly – k madagaskarskému marovany a k finskému kantele. Finskou hudbou se totiž anglický hudebník od 90. let zabývá a v téže době také jezdil jako mistr zvuku po celém světě s jednou madagaskarskou kapelou, která tradiční nástroje z této ostrovní země používala. V pořadu si poslechneme 74strunnou bezpražcovou citeru ve skotské lidové písni Obejmi mě, má pravá lásko ze sbírky Simona Frasera ze skotské Vysočiny z roku 1815.

Na podzim 2019 vyšlo album Waifs & Strays skotského big bandu Fat-Suit. Zatímco na svém minulém albu Atlas z roku 2016 tento orchestr hrál v 27členném obsazení, na novince slyšíme muzikantů – včetně hostujících – sólistů ještě více. Skupina vznikla na univerzitě ve Strathclyde a původně hrála především skladby americké kapely Snarky Puppy. V současné době však hrají vlastní tvorbu a na koncertech fungují v několika různých sestavách – osm členů do klubu, 14 do koncertního sálu nebo divadla a více než 30 do studia. Nejde ovšem o velký jazzových orchestr v klasické sestavě trubky, trombony, saxofony a rytmika. Ve Fat-Suit totiž hraje i smyčcová sekce a také rytmika je výrazně posílená. Naopak dechových nástrojů je méně než v běžném big bandu. Mezi hosty na albu Waifs & Strays pak figuruje také harfenistka.

V roce 2018 na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou vystoupila skotská skupina Breabach, která byla například v roce 2012 zvolena nejlepší skotskou folkovou kapelou roku. Jedná se o skupinu, která se ve své tvorbě hodně inspiruje cestami po světě. V rozhovoru pro naše rádio vzpomínali spolupráci s hudebníky v kanadském Québecu, více koncertů v Norsku nebo inspiraci tradiční hudbou původních obyvatel Austrálie. Tím základním, co z jejich nahrávek slyšíme, je však hudba skotská.

Ze severního Skotska, z oblasti kolem třetího největšího skotského města Aberdeenu, pochází duo La-Llamas, které tvoří Davy Cattanach a Paddy Buchanan. Sami svou hudbu popisují jako směs americany, keltského folku a rytmů world music. Základními nástroji jsou banjo a kytara.

Pod názvem The Inventor se skrývá kolekce skladeb skotského akordeonisty Normana Mackaye. Jeho inspirační zdroje pocházejí jak ze Skotska, tak z evropské pevniny. Do studia si přizval řadu spřízněných muzikantů.

Skupinu Talisk tvoří Mohsen Amini, který hraje na concertinu, dále houslistka Hayley Keenan a kytarista Graeme Armstrong. Trio funguje šest let, na svém kontě má dvě alba a zahrálo si na několika opravdu prestižních festivalech. V anketě BBC byl navíc Mohsen Amini zvolen hudebníkem roku a skupina jako taková získala cenu pro skotskou tradiční hudbu. Trio Talisk ovšem nehraje čistý folklor. Bere si skotskou, irskou a anglickou lidovou hudbu jako inspiraci, od které se odráží k vlastnímu pojetí. Další velkou inspirací jsou zážitky, které trojice načerpala na svých cestách po světě, ať už to bylo v Evropě, ve Spojených státech nebo třeba v Kanadě.

Ross Miller studoval hru na dudy, skotské písně a hru na píšťalu whistle na Skotské královské konzervatoři. Na svém kontě má vysokoškolský diplom v oboru dudáctví. Na dudy hraje od svých sedmi let, už jako chlapec byl členem dudáckých souborů a jako dospělý hrál v prestižních tělesech a sám nasbíral spoustu národních ocenění. Pro své sólové album The Roke sestavil kapelu ze spřízněných hudebníků.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web