Slyšte, lidé! – Brno hudební 8

Slyšte, lidé! – Brno hudební 8

Pořad v souvislostech


Brno hudební VIII.
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
14. prosince 2020 Aktuality, Jazz, Blues Autor: Milan Tesař

V rámci týdeníku Slyšte, lidé! vám tentokrát nabídneme osmý díl volného cyklu Brno hudební. Uslyšíte například skupinu Dust in the Groove, projekt Tiché lodi, kapelu Nevermore & Kosmonaut, bluesové trio Band of Heysek s americkým hostem nebo big band B-Side Band. Premiéra 19. prosince 2020 od 19.15, poté v archivu.

Cotatcha Orchestra pod vedením trumpetisty Jiřího Kotači vydal nedávno album Bigbandová elektronika. Přináší studiovou verzi projektu, který orchestr před koronavirovou krizí úspěšně představoval na svých koncertech. V autorských skladbách pianisty Martina Konvičky, případně Jiřího Levíčka a Jiřího Kotači soubor propojuje tradiční bigbandový jazz s vkusnými prvky elektronické a ambientní hudby. Album vyšlo u amerického vydavatelství Big Round Records a jako hosté na něm účinkují zpěvačka Lenka Dusilová a nizozemský trombonista Ilja Reijngoud.

Brněnská bluesová kapela Band of Heysek natočila v roce 2019 v americkém státě Mississippi materiál hned na dvě nová alba. Na jednom zpívá bluesman-samorost s nominací na Grammy RL Boyce a druhé dozdobila svou hrou další bluesová legenda, kytarista Kenny Brown. Jan Švihálek, kytarista a zakladatel skupiny Band of Heysek, líčí svou cestu k blues: „Dlouho jsem pátral po různých bluesových stylech a dostal jsem se k produkci vydavatelství Fat Possum Records, které ve Spojených státech vzniklo v 90. letech a které vydávalo to nejšpinavější blues, jaké jsem do té doby slyšel. To mě nadchlo tak, že jsem od tradičnějšího blues začal uhýbat.“ Tím pádem se i to, co Band of Heysek hraje, blíží takzvanému hill country blues ze Severního Mississippi.

Od roku 2014 působí v Brně folkrocková skupina Ateliér. V roce 2015 si zahrála živě u nás ve studiu a zhruba v téže době vydala svou první nahrávku s názvem Půlcédé. První oficiální album skupiny se jmenuje Kalevala a obsahuje víceméně souvislý písňový příběh, inspirovaný více severskou krajinou než stejnojmenným finským eposem. Skupinu Ateliér založili kytarista Matěj Štrunc a hráč na vibrafon Tomáš Kovanda. Úplnou novinkou v produkci této kapely je singl Vlk, který nám pánové nedávno poslali do rádia.

Skupina Poutníci vznikla před 50 lety v Brně, ale v současné době už žádný z členů v Brně nežije. Přesto se kapela k Brnu jako místu svého vzniku stále hlásí. V roce svých padesátin Poutníci pro své fanoušky připravili nové studiové album Stíny na střechách. I když obsahuje i titulní starší píseň s textem již zesnulého Josefa Prudila, především na něm Poutníci rozvíjejí novou spolupráci s textařem Davidem Konopáčem, která vznikla díky Proglasu. Kapelník Jiří Pola v rozhovoru u nás v rádiu řekl, že Poutníci hledají textaře, a David, náš posluchač, se mu ozval.

B-Side Band pod vedením Josefa Buchty vydal na podzim album Folk Swings se swingovými úpravami českých folkových hitů. Hlavním aranžérem a vlastně jedním z autorů prvotního nápadu je člen orchestru Petr Kovařík. Výběr písní vysvětluje slovy: „Předvýběr asi pětatřiceti skladeb jsem sepsal já. Poté jsme si sedli s jádrem B-Side Bandu u nás doma v obýváku u několika dobrých lahví a postupně je třídili. Spousta z nich vypadla nebo se nemohla uskutečnit – nepovedlo se nám například domluvit s Karlem Plíhalem. Z těch mých původních zbylo asi deset, další věci se doplnily s tím, jak přibývali interpreti, a deska se nám mělnila pod rukama. Konečný výběr a pořadí písní na desce je dílo Pepy Buchty a dnes už si neumím představit, že by to bylo jinak. On má na sestavování pořadí písní do playlistu mimořádný dramaturgický čich a talent.“ Na aranžích se v menší míře podílel také Pavel Zlámal, saxofonista, kterého můžeme znát i z různých velmi experimentálních projektů. Album obsahuje písně, které si s orchestrem některé písně zazpívali jejich původní interpreti jako Jarek Nohavica, Pokáč, Vlasta Redl nebo Slávek Janoušek.

Pavel Zlámal, člen a jeden z aranžérů B-Side Bandu, vydal také nové album svého improvizačního Divergent Connections Orchestra. V roce 2017 Pavel popisoval, jak takový improvizační orchestr funguje: „Orchestr vznikl jako součást mého doktorandského výzkumu, který se zaměřoval na volnou improvizaci zejména ve skupinové podobě. Je to orchestr pro řízené improvizace, složený z hráčů, kteří společně improvizují, a já navíc tento hudební tok různými gesty – řekněme netradičně dirigentskými – iniciuji a usměrňuji.“

Brněnská kapela Kabinet vydala album Apokryfy, které obsahuje osm písní, jež mají otevírat „nové pohledy na známé příběhy“. Skupina v bookletu CD uvádí: „Ucelené album vás provede historickými milníky i obyčejnými událostmi od časů faraona Ramese II. až po současné osudy mexických emigrantů. Příběhy v sobě nesou zprávu o štěstí i zmaru, alternativních pravdách i obyčejných osudech lidí – avšak bez konspiračních teorií a se vždy přítomnou nadějí.“ Skupinu Kabinet tvoří kytarista Richard Lukes, baskytarista Petr Hloušek, na klávesy hraje Milan Podroužek, na klavír hraje a zpívá Eva Ventrubová a zpívá také Petr Haša plus ostatní zmínění pánové. Mezi hosty pak najdeme hráče na saxofon, trubku a housle.

Nováčkem na jihomoravské bigbandové scéně je Lukáš Oravec Orchestra, orchestr pod vedením slovenského, ale u Brna usazeného trumpetisty Lukáše Oravce. V rozhovoru pro Český rozhlas Jazz Lukáš vzpomíná, že big band byl první jazzové těleso, ve kterém jako student konzervatoře v Žilině hrál a že od té doby je velký milovník big bandů. A pokračuje: „Myšlenku založit vlastní orchestr jsem někde v podvědomí nosil dlouho, ale nikdy dříve nenastala taková situace, že bych měl kolem sebe dostatek kvalitních hráčů, s nimiž bych orchestr založil tak, aby mě to uspokojilo. Ovšem jednoho dne jsem si v Brně uvědomil, že díky Janáčkově akademii už takové muzikanty kolem sebe mám. Jsou to buď bývalí nebo současní studenti JAMU, nebo pedagogové školy. S nimi jsem tedy orchestr založil. Všechno to jsou muzikanti, s kterými jsem v minulosti už spolupracoval. Jsou to mí dobří přátelé, máme spolu dobré vztahy. A právě ta kolektivní práce v partě kamarádů mě i dnes na orchestru velmi baví.“ Album Light of Blue, které Lukáš Oravec Orchestra natočil, obsahuje osm kompozic a jedno delší klavírní intro. Z osmi skladeb je šest přímo Lukášových, jednu napsal kontrabasista Peter Korman a jednu pianista Ľudovír Kotlár.

Na pomezí jazzu, soudobé a improvizované hudby se pohybuje soubor s názvem Dust in the Groove, v jehož čele stojí další brněnský renesanční umělec, člen řady projektů a improvizátor, saxofonista Radim Hanousek. Skupinu založil také na brněnské JAMU. Cílem bylo propojit v jednom souboru jazzové a klasické hráče. Vedle Hanouska, který střídá saxofony a basklarinet, sestavu tvoří Jan Přibil na trubku, Martin Opršál na marimbu, Žaneta Vírová na akordeon, Vlado Micenko na kontrabas a zpívají Michaela Bóková a Jana Vondrů. Své první album skupina představila v létě v Košicích na festivalu hudebního vydavatelství Hevhetia.

Skupina Květy vydala 17. listopadu své deváté album s názvem Květy Květy. Nahrávka vznikla ve spolupráci s osvědčeným mistrem zvuku Ondřejem Ježkem, který se postaral také o mix a mastering. Květy se zde poprvé představují v nové sestavě s bubeníkem Jakubem Kočičkou. Dlouholetý bubeník Květů Aleš Pilgr zůstává členem kapely, ale přešel ke kontrabasu. Dalším členem je samozřejmě Martin Kyšperský s kytarou a Ondřej Kyas hraje na klávesové nástroje. Květy Květy jsou první album Květů po třech letech. V roce 2017 vyšly dokonce dvě řadové desky – Komik do půl osmé a Spí vánoční pták. V mezičase se členové květů představili na dvou albech mimořádného projektu YM – na country desce Martina Kyšperského Lorenzovi hoši a na elektronickém albu Aleše Pilgra Japonec. Ondřej Kyas loni vydal sólové album Solárium.

Přesně o týden dříve než nové album Květů vyšla nová nahrávka brněnské folkrockové skupiny Nevermore & Kosmonaut. Jmenuje se XCR-9 a má podtitul Písně do rakety. Jak skupina zdůrazňuje, „album bylo natočeno před plánovanou cestou muzikantů do vzdálených míst nejbližšího Vesmíru. Deska s sebou nese zprávu o lidech, imaginaci, odhodlání i pochyby před dalekou misí s určitým cílem, ale bez pravděpodobného návratu. Samotnou vesmírnou cestu ilustruje deset obrazů uznávaného tvůrce Jindřicha Janíčka, které jsou součástí výpravného bookletu. Na XCR-9 najdete devět autorských písní, ale také jedno nehudební intermezzo, které jako vesmírný vzkaz pro skupinu namluvil legendární astronom Jiří Grygar. Hudebně skupina navazuje na své předchozí album Bleděmodré město z roku 2018, které obdrželo nominaci v žánrových cenách Anděl“.

Tiché lodi je sólový projekt písničkáře Reného Müllera. Zatímco na minulém albu Časy vody z roku 2015 jej ještě doprovázel Roman Cipísek Cerman, jeho někdejší spoluhráč z kapely Hynkovy zámky, novinku Mezi námi si Müller nahrál úplně sám. Písně se vyznačují autorovým polorecitovaným projevem a také existenciálními texty.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web