Slyšte, lidé! – Brno hudební počtvrté

Už počtvrté se v týdeníku Slyšte, lidé! budeme věnovat hudebním novinkám z Brna. Představíme si album zhudebněných textů básnířky Evy Černé, nové CD undergroundové skupiny Děti kapitána Morgana nebo novinku kapely Ukulele Orchestra jako Brno. Dále vám budou hrát a zpívat Natalika, Květy, Pozdní sběr nebo mladé kapely Ateliér a Soundno. Poslouchejte v sobotu 27. července od 19.30 nebo v úterý 30. července v 16.55.

Básnířka a textařka Eva Černá o svém profilovém albu Mozaika pocitů říká: „Vzala jsem své dosud nepublikované texty a nabídla je ke zhudebnění. A pak jsem čekala, jestli si najdou své skladatele a interprety.“ Toto hledání a zhudebňování trvalo zhruba rok. Album obsahuje 12 písní v různých stylech – od folku přes folkrock a šanson až po jazz. Na hudebním zpracování se v několika případech podílel Jiří Kubowský ze skupiny Biomassa, který album spolu s Evou Černou produkoval. Na některých písních dále spolupracovali například Nela Mládková ze skupiny Jen tak tak, baskytarista Jakub Šimáně, Mija Peterková z kapely Lee Banda a další.

Jako druhá nám bude hrát skupina Pozdní sběr v čele s kytaristou, zpěvákem a skladatelem Jurou Pařezem. Kapela vznikla před 15 lety. Zatímco zpočátku měla blízko k jižanskému rocku, v současné době hraje melodickou hudbu postavenou na rockovém základě, bluesových prvcích a výrazných akustických momentech. Současná sestava má šest členů – tři kytary, klávesy, basu a bicí plus příležitostně hostující zpěvačku. CD Pohlednice z Paříže vyšlo letos v březnu a obsahuje jednu převzatou a 13 autorských písní.

Jedenáct hráčů na ukulele a k tomu basa a rytmické nástroje – to je skupina Ukulele Orchestra jako Brno, která letos slaví pět let od svého vzniku. Jejími členy jsou mimo jiné čtyři muzikanti z kapely Čankišou. Nové album Ukulele Orchestra se jmenuje Mad World a obsahuje úpravy 16 světových hitů v zajímavých úpravách. Najdeme mezi nimi písně od skupin Queen, Beatles, amerického zpěváka Diona, od Patti Smith, od hiphopového dua OutKast a dalších.

Folkrocková skupina Ateliér měla první koncert měla v září 2014, tedy před necelým rokem. Sestavu tvoří kytarista a zpěvák Matěj Štrunc, syn Dalibora a Katky Štruncových z Cimbal Classicu, dále hráč na marimbu Tomáš Kovanda, houslistka Natálie Kulina, baskytarista František Brázda a bubeník Tonda Hrabal. Ateliér postoupil do finále soutěže Houpací kůň na festivalu Okolo Třeboně.

Natálie Velšmídová hrála původně na violoncello ve skupině Teagrass, avšak z ní odešla víceméně na sólovou dráhu. I když totiž zdůrazňovala totiž, že ve své nové skupině Natalika je pouze jednou členkou, ve skutečnosti šlo o její sólový projekt. Skupina byla velmi oblíbená kolem roku 2000, ale poté svou činnost na deset let přerušila a Natalie z hudebního světa načas úplně odešla. Teprve v roce 2013 se skupina v novém složení – samozřejmě ale s Natálií v čele – na pódia vrátila. Natalika se v Brně jako jedna z prvních skupin zaměřovala na world music – v repertoáru měla nebo má písně romské, židovské, řecké, ruské nebo jihoslovanské.

Novým jménem na brněnské scéně je trio Ponk. Ovšem i v něm hrají zkušení hudebníci – Michala Krystýnka, bývalého člena Hradišťanu, doplňují kontrabasista Jakub Nožička a Eduard Tomaštík. Čerpají z lidové hudby moravsko-slovenského pomezí, ale písně si upravují po svém. Na obalu svého alba tvrdí: „Folklor je mrtev. Nezemřel včera ani před týdnem. Je to už hodně dávno, a to i přesto, že se snažili jeho balzamované a nastrojené tělo pravidelně vystavovat a uctívat, aby mnozí uvěřili v jeho nesmrtelnost. Ve skutečnosti byl šest stop pod zemí, už když se o něj začali zajímat. Smrt folkloru však nebyla zbytečná. Na úrodné půdě jeho ostatků se rodí postfolklor.“

V Brně vzniklo hudební vydavatelství Indies a jeho nástupnická firma Indies Scope nyní připravila albovou poctu Vladimíru Mišíkovi Bazarem proměn. Jeho hity i méně známé skladby na albu hrají například Jan Spálený, Tara Fuki, Mňága a Žďorp, Bratři Orffové, Musica Folklorica, Lucie Redlová, Jablkoň a v neposlední řadě i brněnská kapela Květy. Její kapelník Martin Kyšperský říká: „Už jsem točil hodně podobných alb, ale účast na tomto projektu byla pro mne jedna z těch nejdůležitějších. Protože v tom mám fakt citovou investici...“ Martin i jeho kolega z Květů Aleš Pilgr mají rádi desku Etc... 4, na kterém jim přijde úžasný a především moderní zvuk elektrických bicích.

Jako další nám ze svého nového alba Dead Trams bude hrát skupina Animé v čele s kytaristou Jiřím Kučerovským, kterého můžeme znát také jako spoluhráče Tomáše Kluse. Dalšími členy Animé jsou baskytarista Tomáš Otevřel a bubeník Zbyněk Raušer. Zatímco s Tomášem Klusem hraje Jiří Kučerovský folk, Animé se věnují rockové hudbě. Fungují už 16 let a za tu dobu se po zvukové i stylové stránce propracovali a usadili. Nové CD je jejich návratem po šesti letech.

Jako předposlední dostane slovo zástupce současného undergroundu, kapela Děti kapitána Morgana. Když jí v roce 2013 vyšlo album S rozkoší vylizuju omáčku, napsal hudební publicista Alex Švamberk: „Děti kapitána Morgana nefascinují ohromujícími instrumentálními schopnostmi a není na první poslech patrné, co všechno mají naposloucháno, i když je toho určitě dost.“ Švamberk skupinu označil za tuzemskou odpověď na Toma Waitse. Člen kapely Ivan Manolov se jako posluchač hlásí k severskému jazzu, světovému folkloru, Robertu Wyattovi, Craigu Tabornovi, PJ Harvey, Kanye Westovi i k soudobé vážné hudbě. Jeho kolega, svérázný zpěvák Jaroslav Záděra, který vystupuje v pruhovaných plavkách, naopak říká: „To já nejsem žádný velký posluchač. Já jsem neměl vlastně ani kazeták…“ Nové album skupiny Děti kapitána Morgana se jmenuje Mami, proč jsi nezůstala v Africe.

Na závěr si představíme skupinu, která si říká Soundno.  Jde o trio ve složení kytara, akordeon a zpěv ve slovenštině.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web