Band of Heysek: Z Brna na „piknik“ do Mississippi

Band of Heysek: Z Brna na „piknik“ do Mississippi

Pořad v souvislostech


Rozhovor se skupinou Band of Heysek
Budeme vysílat

Skupina Vertigo a album Daleko
Se skupinou Hm… o albu Nevadí
Rozhovor s africkým hudebníkem Babou Sissokem
Vysílali jsme


Rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins

Zach Day, bluesman z Mississippi

Saxofonista Joakim Berghäll a jeho projekty
Audioarchiv
8. ledna 2020 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

Brněnská bluesová skupina Band of Heysek si v roce 2019 udělala výlet ke kořenům žánru, do amerického státu Mississippi. Krátce po návratu z tamního prestižního festivalu vydala nové album I’m Glad I Met You, které natočila v roubené chalupě v Orlických horách. Rozhovor s kapelníkem Janem Švihálkem, který jsme vysílali v září 2019, si můžete pustit ze záznamu. Část rozhovoru si také můžete přečíst.

Rozhovor s Janem Švihálkem ze skupiny Band of Heysek

Honzo, zatímco Band of Heysek hraje velmi syrovou podobu blues, se svou starší kapelou Hoochie Coochie Band se věnuješ tradičnější podobě žánru. Co vlastně pro tebe blues znamená? Jsou to víc emoce, nebo příběhy? Historie, nebo současnost?

Je to asi především nějaký obecný pocit z hudby. Pojem blues nezužuji jen na formu, kterou všichni známe, na formu, které někdo říká třeba tradiční městské blues a kterou většina českých nebo i evropských posluchačů považuje za „to“ blues. Ve skutečnosti je to žánr, který má spoustu podob a i ve Spojených státech je široká škála přístupů, které tam vnímají jako blues. Hill country blues v severním Mississippi, které mě okouzlilo, nemá s „tradičním“ pojetím blues, jak je v Evropě vnímáme, moc společného. Je to repetitivní syrová hudba, založená na rytmu. Podobá se více pouštnímu blues, které se hraje v saharské Africe, než blues, které hrají české nebo německé kapely.

Na druhém albu, které jste natáčeli letos v březnu, rozšířil sestavu kapely Band of Heysek hráč na klávesy, Omer Blentić z Bosny. Jak se k vám dostal?

Je to kamarád basisty Boba Saboloviče. Seznámili se na nějakých jazzových jam sessionech v Sarajevu, kde Bob působil tři roky na univerzitě. Když jsme hráli poprvé v Sarajevu a Omer se k nám přidal, bylo to opravdu velmi silné. Ta energie mezi námi, která tam tenkrát vznikla, by se dala krájet. Omer je neuvěřitelně komplexní hudebník, zahraje v podstatě cokoli. Ale blues má pod kůží a v momentě, kdy ho to baví, cítíte opravdový dotek s něčím, čemu se říká hudba.

Ty ses podíval opakovaně do kolébky svého oblíbeného žánru, do severního Mississippi také podíval. Četl jsem tehdy tvé zážitky z tvé první cesty.

Ano, poprvé jsem tam byl před dvěma roky. Aniž bych tam jel s nějakým konkrétním úmyslem, podařilo se mi navázat kontakty s lidmi, kteří tam tím blues žijí a nedovedou si bez něj představit svůj život. Hrají tam v podmínkách, které si ani neumíme představit. Nefungují tam kluby, nedá se moc počítat s honoráři, nechodí na ně davy. Hraje se tam na zápraží a při různých příležitostech. Seznámil jsem se tam například s Duwaynem Burnsidem, synem slavného R. L. Burnsidea, dále s Kennym Brownem, jedním z největších hybatelů tamní scény, a také s Little Joe Ayersem, který hrál na basu na všech deskách Juniora Kimbrougha. Pro mne to byla zásadní setkání, ale oni to tak nebrali. To, že se potkávají s lidmi ze světa a předávají dál svou hudbu, je pro ně naprosto obyčejná věc. Letos, při další cestě, jsme měli Kennyho Browna a Little Joe Ayerse na grilování a hráli jsme společně na kytary, což by mě před dvaceti lety vůbec nenapadlo. Oni mě už při té první cestě brali jako člena své komunity a i díky tomu se nám je podařilo pozvat do Česka na festivalu Blues Alive.

V listopadu 2018 tedy tři bluesmani z Mississippi včetně Kennyho Browna nebo na Grammy nominovaného svérázného hráče RL Boyce hráli v Šumperku a také v Bystrém v Orlických horách. V létě 2019 jste pro změnu s celou kapelou Band of Heysek odcestovali znovu do severního Mississippi, a dokonce jste si tam zahráli na festivalu North Mississippi Hill Country Picnic.

Ten festival je naprostý fenomén. Je to největší akce, která se v rámci této hudby koná. Právě během pikniků, které mu daly jméno, se v minulosti v této oblasti hrála hudba. Lidé se v neděli po kostele sešli a hráli. Hill Country Picnic je nádherný festival, mohu jej jen doporučit.

Slyšel jsem, že by z vaší cesty do Mississippi měly být i nějaké plody.

Strávili jsme dva dny ve Water Valley, kde bylo původní nahrávací studio Fat Possum Records. Pozvali jsme si tam Kennyho Browna a RL Boyce a vznikla pro nás naprosto magická nahrávka. Je to vlastně materiál na dvě desky. Ve studiu panovala v dobrém smyslu napjatá energie, vznikly skvělé písničky. Kenny s námi hrál jako o život a RL Boyce byl naprosto svůj. Řekl, ať mu dám svoje texty, že je bude zpívat na svou vlastní hudbu. No a my jako Band of Heysek jsme jej doprovázeli. Bude to skvělá nahrávka, moc se na to těším.

 

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web