Poutníci oslavili 40 let

Poutníci oslavili 40 let
8. prosince 2010 Folk, Country, Aktuality Autor: Milan Tesař

Čtyřicet let od svého vzniku oslavila letos (původně) brněnská bluegrassová skupina Poutníci. Při té příležitosti právě vydává koncertní CD Poutníci slaví 40 let live.

skupina Poutníci Na webových stránkách skupiny Poutníci čteme: „Dne 4. 12. 1970 se konalo v Country klubu v Brně-Maloměřicích první vystoupení dnes již legendární kapely hrající bluegrass a country, která si říká Poutníci. Již od prvních koncertů a hudebních přehlídek se skupina řadí do brněnské a krajské špičky této hudby, což potvrdila i svými postupy do celostátního finále soutěže, jež měla tenkrát velký zvuk a jmenovala se Porta. Samozřejmě že čím déle Poutníci hráli, tím se zdokonalovala jejich hra, ale také se měnily sestavy. Jediným, kdo stále zůstával, byl jeden ze zakládajících členů skupiny, František Linhárek.“ Ten byl aktivním členem Poutníků do roku 1991 a v dalších letech se věnoval manažerské činnosti v rámci své Umělecké agentury Poutníci, která funguje dodnes.

V roce 1987 Poutníci vydali své první album a vydali se na plně profesionální dráhu. V té době skupina fungovala ve své nejslavnější sestavě, jejímiž členy byli vedle kapelníka Linhárka banjista a zpěvák Robert Křesťan, banjista Luboš Malina, kytaristé Mirek Hulán a Zdeněk Kalina, mandolinista Jiří Plocek a kontrabasista Jiří Pola. Součástí sestavy byl také konferenciér a textař Josef Prudil. Právě tato sestava vydala pět CD, navštívila spoustu zemí Evropy a dostala dvakrát ocenění za nejlepší neamerické CD roku v USA (1989 a 1990 od organizace SPBGM).

Po odchodu Roberta Křesťana a Luboše Maliny, kteří v roce 1991 založili skupinu Druhá tráva, pokračovali Poutníci v různých dalších sestavách. V současné době je kapelníkem kontrabasista Jiří Pola, dalšími členy jsou kytarista Honza Máca, zpěvák a kytarista Jakub Bílý a slovenský banjista a hráč na dobro Peter Mečiar.

V současné době Poutníci vydávají své třinácté album s názvem Poutníci slaví 40 live. Je záznamem stejnomenného koncertu, se kterým kapela jezdila po celý rok 2010. Najdete zde skladby z počátků souboru, největší hity od Roberta Křesťana i ukázku současné poutnické tvorby.

Témata Jak se vám líbí

Teepee_ve-studiuPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web