Slyšte, lidé! – Písně doby koronavirové II.

Slyšte, lidé! – Písně doby koronavirové II.
10. prosince 2020 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Už podruhé jsme pro vás v rámci týdeníku Slyšte, lidé! připravili speciál o „písních doby koronavirové“. Zatímco první díl, odvysílaný v srpnu 2020, přinesl písně českých a slovenských autorů a skupin, kteří se aktuální epidemické situaci věnovali přímo ve svých textech, tentokrát bude koncept volnější. Nepůjde jen o skladby, které přímo hovoří o viru a o aktuální situaci. Půjde také o ukázky z alb nebo o singly, které vznikly v době izolace a které na tuto situaci reagují spíše formální než obsahovou stránkou. A také se na rozdíl od letního pořadu podíváme i do světa. Premiéra 12. prosince 2020, poté v audioarchivu.

Americký pianista Brad Mehldau v době jarní izolace natočil tematické instrumentální album Suite: April 2020. Skladby na tomto albu jsou sice instrumentální, ale autor se jimi snažil vyjádřit své emoce a pocity, které měl v době jarní koronavirové krize. Se svou rodinou zůstal v izolaci v Amsterdamu, kde momentálně žije, a tam zkomponoval 12 poměrně krátkých skladeb, které nahrál sólově na klavír.

Ve Velké Británii vyšlo v červenci 2020 album s názvem Musicians For Musicians – Many Voices on a Theme of Isolation. Vzniklo jako součást kampaně na podporu britských hudebníků, kteří vinou koronavirové krize přišli o velkou část svých příjmů. Na jednom albu se sešli muzikanti z různých žánrů od klasické hudby přes jazz, písničkáře, rock, alternativní pop až po reggae nebo elektronickou hudbu. Polovina z výtěžku alba jde na konto charitativní organizace Help Musicians, druhá polovina pak přímo zúčastněným umělcům. Album je v digitální podobě je k dispozici k zakoupení na webu Bandcamp. Nám bude z tohoto alba jako první hrát Matthew Robins, což je bez nadsázky renesanční umělec. Věnuje se hudbě, animaci, loutkovému divadlu a výtvarnému umění, vystavoval v mnoha důležitých galeriích a muzeím, jako filmař spolupracoval s Tori Amos nebo Philem Collinsem a se svou rodinou jezdí po Anglii s hudebně-divadelním představením se strašidelnými příběhy o strašidlech a smrti. V době karantény tento muž napsal píseň s názvem Karanténa a s podtitulem Pohádka o covidu-19.

Field Music je rocková skupina ze severoanglického přístavu Sunderlandu. Jako své vlivy a inspirace uvádí Stravinského, Serge Gainsbourga, skupinu Fleetwood Mac nebo Kate Bush. Na album Musicians For Musicians – Many Voices on a Theme of Isolation přispěla písní A House Is Not A Home (in lockdown). Tedy „v době lockdownu dům není domovem“.

Luděk Strašák, bývalý redaktor Proglasu, podomácku nahrál se svými dětmi celé koronavirové album. Vyšlo pod hlavičkou projektu Neboj! a obsahuje především Luďkovy autorské písně jako Ve městě Wu-Chanu, Jen nos roušku, Nebuďte slušnej, Prase z Osvětiman, Vraťte nám školu nebo Svátky rouškové. Album s názvem Písně z korontény pak končí úpravou někdejšího hitu Lenky Filipové Zamilovaná. V úpravě Luďka Strašáka se píseň jmenuje Zavirovaná.

Řadu písní na téma doba koronavirová jsme si pustili v prvním dílu tohoto volného cyklu, který jsme vysílali v srpnu 2020. Tam znělo například Nečekaně darované ticho Pavla Helana, píseň Pavla Čadka Všechno zlé, René Matlášek zpíval Dětským hrdinům a písničkář Láska chválil lékaře a lékárníky v písní Dík, že vás máme. Ve druhé části pořadu nám svou koronavirovou píseň s názvem Koronéra nabídne slovenský písničkář Igor Cvacho.

Izolace dala vzniknout i zajímavým projektům, které se samotnou karanténou neměly obsahově mnoho společného. Formálně ovšem ano. V době, kdy umělci nemohli nejen koncertovat, ale prakticky ani vycházet z domu a scházet se, vymyslela jazzová zpěvačka Petra Ernyeiová zajímavý projekt. Dala na dálku dohromady 14 svých kolegyně a domluvili se, že společně něco přes internet natočí. Píšou o tom: „V karanténě jsme se spojily a každá ze svého domova nahrála hlas do společné skladby. V době nejhlubšího chaosu, kdy jsme přišly o téměř veškerou práci, jsme si přály ze všeho nejvíc to, co stojí v textu téhle písně.“ Tou písní není nic jiného než slavná Modlitba pro Martu. Účinkují v ní mimo jiné Ridina Ahmedová, všechny tři zpěvačky skupiny Skety, tedy Alice Bauer, Marta Kloučková a Veronika Vítová, už zmíněná Petra Ernyeiová, Zeurítia, Taťána Rozkovcová, Dája Šimíčková a Marta Marinová ze skupiny Prime Time Voice a další. Dohromady si říkají #zpěvačkyspolu.

Katalánská skupina La Sra. Tomasa se přihlásila s „koronavirovým“ maxisinglem Houly Housy Sessions. Vznikl tak, že kapela vzala čtyři písně ze svého nejnovějšího alba Alegre Pero Peligroso a nahrála je akusticky doma v kuchyni. Ke spolupráci přizvala hosty z různých zemí a kontinentů. kteří nahráli své party na dálku přes internet.

Krize postihla také brněnský big band Cotatcha Orchestra. Epidemie mu přerušila práci na dlouho připravovaném prvním albu Bigbandová elektronika – nakonec vyšlo se zpožděním až v listopadu. V době jarní izolace si pak členové big bandu také vyzkoušeli nahrávání ve stylu „každý doma“. Takto přes internet vytvořili nahrávku skladby pianisty Martina Konvičky A Very Old Lady Driving A Ferrari

Australská zpěvačka reggae Mpress Kandace vydala v květnu singl Rescue Me, který pojednává o současných rozjitřených časech a o hledání někoho, kdo by nás zachránil. Tím někým je samozřejmě Bůh, a i když Mpress Kandace nezpívá přímo z křesťanské pozice, její píseň je rozhodně inspirativní.

Hned tři nová alba nahrál v domácí izolaci slovenský kytarista a skladatel David Kollar. První z nich se jmenuje Unexpected Isolation a vedle Davida se na něm podílel norský trumpetista Arve Henriksen. Pánové už měli na svém kontě jedno společné album, ale tentokrát se při připravě desky nemohli osobně potkat. Celé album tedy vznikalo na dálku přes internet. Další nahrávka se jmenuje 10 Poems For Ronroco. Jde o komorní album převážně akustických skladeb, nahraných na jihoamerický strunný nástroj ronroco. A do třetice vznikla naopak hodně psychedelická a hluková koláž Crime On The Bunny, inspirovaná pohozenou hračkou, plyšovým zajícem. Součástí tohoto třetího alba jsou i dvě verze skladby Coronomorphia.

Jazzovou skupinu Prime Time Voice jsme už zmínili v souvislosti se třemi zpěvačkami, které se zároveň účastnily projektu #zpěvačkyspolu. Důležitým členem této skupiny je ovšem také kontrabasista a skladatel Jaroslav Šimíček, manžel zpěvačky Dany. Šimíčkovi v době jarní karantény složili novou píseň Vůně domova.

Skupina Loutky v nemocnici zařadil na své album Divočiny píseň Antivirus. Autorkou je spisovatelka, hudebnice a principálka souboru Loutky v nemocnici Marka Míková, která tuto jen zhruba minutovou písničku i zpívá.

V dubnu 2020 vydala po osmi letech nový singl skupina Rolling Stones. Skladba se jmenuje Living In A Ghost Town a kapela k ní uvedla: „Už před karanténou jsme nahrávali ve studiu nový materiál a našli jsme jednu skladbu, která skvěle rezonuje se současnou situací. Proto jsme se rozhodli, že ji hned vydáme.“

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!