Slyšte, lidé! – Novinky z českého a slovenského blues

Slyšte, lidé! – Novinky z českého a slovenského blues

Pořad v souvislostech


Novinky z českého a slovenského blues
Budeme vysílat

Hudební výlet do Francie 2021
Hudební výlet do Francie 2021
Sólo pro kytaru 2021
Vysílali jsme


Hudební tváře Tomáše Lišky

Hudební tváře Tomáše Lišky

Někdo to rád elektronické 6
Audioarchiv
31. října 2020 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

Tři slovenské a sedm českých interpretů nebo kapel si představíme v týdeníku Slyšte, lidé! s premiérou 7. listopadu 2020. Společný budou mít hudební žánr – blues. Hrát si budeme například ze sólového alba Marka Hlavici, dlouholetého moderátora festivalu Blues Alive. Brněnská skupina Band of Heysek nabídne ukázku z alba, které natočila v Mississippi s tamním bluesmanem RL Boycem. Blues nám zahraje také Dan Šustr, známý především ze skupiny Tichá dohoda. Těšit se můžete také na slovenského varhaníka Petra Koreně, na havířovskou skupinu PBK Blues nebo na slovenskou kapelu Kiero Grande.

Marek Hlavica je bývalý člen skupin Tucet nebo Žáha a hlavně dlouholetý moderátor podzimního mezinárodního festivalu Blues Alive. V roce 2019 se však po delší době přihlásil i jako hudebník, a sice se sólovým albem Solitaire. V rozhovoru pro naše rádio mi přesně před rokem Marek vysvětloval, že na sólovou desku pomýšlel řadu let. „Už za Žáhy se mi hromadily písně, které se nehodily do profilu kapely,“ říká a pokračuje: „Sólový projekt mi poskytuje tolik svobody, kolik mi žádná kapela nemůže nabídnout. Můj posluchačský záběr sahá od jazzu přes semaforské písně 60. let až po Jamese Browna. Chtěl jsem si tedy udělat něco pro sebe, ale trvalo to osm až deset let, než jsem k tomu dozrál.“

Jiným způsobem si v poslední době plní sny brněnská skupina Band of Heysek. V jejím čele stojí kytarista Jan Švihálek, který jinak v Brně dlouho hraje také s kapelou Hoochie Coochie Band. Vzpomíná, že k blues se dostal přes rock, hardrock a heavy metal a pokračuje: „Zjišťoval jsem, jaké měli tito muzikanti vzory, a došel jsem k tomu, že všechno má svůj počátek v blues. Dlouho jsem pátral po různých bluesových stylech a dostal jsem se k produkci vydavatelství Fat Possum Records, které ve Spojených státech vzniklo v 90. letech a které vydávalo to nejšpinavější blues, jaké jsem do té doby slyšel. Svou energií se blížilo punku nebo hardcoru, mixovaným s africkou hudbou. To mě nadchlo tak, že jsem od tradičnějšího blues, které hrajeme s Hoochie Coochie Bandem, začal uhýbat.“ A právě z tohoto důvodu Honza založil novou kapelu Band of Heysek, která se inspiruje především špinavým blues Severního Mississippi. Brněnský bluesman nakonec nezůstal jen u sledování této odrůdy blues z nahrávek, a v roce 2017 se do Mississippi sám vypravil. Navštívil mimo jiné festival v tamním městě Oxfordu a tam se poprvé naživo potkal s RL Boycem, významnou osobností současné mississippské scény. Příběh pokračoval, dohledat si jej můžete i v rozhovorech s Honzou Švihálkem pro naše rádio. Jedním z vrcholů bylo pozvání mississippských hudebníků na festivalu Blues Alive a dalším pak cesta celé formace Band of Heysek na jih Spojených států, kde brněnští hudebníci nejen zahráli na významném festivalu, ale natočili hned dvě alba se špičkovými bluesmany. Jedno právě s RL Boycem, druhém s Kennym Brownem.

V říjnu 2020 se v Šumperku uskutečnilo finále soutěže Blues Aperitiv v Šumperku. Z původních sedmi finalistů nakonec letos do Šumperka dorazily jen čtyři kapely, tři české a jedna polská. Cenu poroty získaly dvě velmi mladé formace – nejen co do existence, ale především co do věku hudebníků. Tvoří je totiž muzikanti, kterým je jen málo přes 20 let. Jedna z nich se jmenuje Foxy Mama a ta druhá The Peanuts. Tu tvoří kytarista a zpěvák Matěj Myslivec, který je také autorem písní, dále bubeník Václav Matěcha a basista Tomáš Valenta.

Dan Šustr je mnoho let a vlastně stále spojený s kapelou Tichá dohoda. Ta se sice blues ve své tvorbě dotýká spíše svátečně, ale Danovo loni natočené sólové album Old Shootterhand je prakticky od začátku do konce bluesové. Šustr album nejen složil a nazpíval, ale také nahrál většinu nástrojů.

Dnes už ke špičkám slovenského blues patří skupina Kiero Grande, vítěz soutěže Slovakian Blues Challenge z roku 2017. O rok později se kapela stala také jedním z vítězů soutěže Blues Aperitiv, a mohla si tak zahrát už dvakrát na festivalu Blues Alive. Kiero Grande nehrají čisté blues. V jejich energické hudbě, kterou komponuje zpěvák a kytarista Ady Kelemen, najdeme přímočarý rock i funk.

Miss Mikey May je izraelsko-americká zpěvačka, která své nové album Play On nahrála s českou skupinou The Organ Grinders. Tu vedle zpěvačky tvoří dva hráči na varhany a další klávesové nástroje, Jan Kořínek a Jakub Zomer. Hudba kapely stojí především na souzvuku Hammondových varhan a akustického piana a pohybuje se na pomezí jazzu, soulu a blues.

Jan Fic, hudebník, skladatel, výrobce kytar, je původně bluesman, ale na svém novém albu Potom se bluesovou formou rozhodně nenechává svazovat. Navíc minimálně stejně jako hudební složka, ne-li víc, jsou u něj důležité texty písní. Jan Fic je letošním držitelem ceny Proglasu Za krásu slova. V jednom rozhovoru například řekl: „Mám strašně rád poezii. Rád čtu beatniky, z českých autorů Kainara a Skácela. Kainar přenesl blues do češtiny, i když i jemu z toho vyšlo tak trochu jiné blues… A Skácel je hrozně autentický. Pocházel z jihomoravského venkova podobně jako já a myslím, že si dokážu si vybavit příběhy, které za jeho verši stály.“ V roce 2018 Jan Fic ve spolupráci s producentem Martinem Kyšperským natočil své první sólové album Město a na ně nyní navázal – se stejným producentem – novinkou Potom. O ní říká: „Potom je westernový příběh, ve kterém hlavní hrdina spoluvytváří děj a bojuje o své štěstí aktivně a také dost urputně a statečně.“

Dura & Blues Club je volné hudební sdružení kolem zpěváka, skladatele a jedné z klíčových osobností slovenského blues Juraje Turteva. Ten si na své nejnovější album Buterfláje lecá pozval někteřé další zásadní hráče, jako jsou basisté Martin Gašpar a Roman Kraic, harmonikář Erich Boboš Procházka, bubeník Igor Sabo nebo kytaristé Martin Zajko a Miloš Železňák. V epizodní roli se na albu objeví zpěvačka Suí Vesan nebo „otec zakladatel“ slovenského blues Ján Litecký Šveda. Důležitým hostem je také hráč na varhany Peter Koreň, o kterém bude ještě řeč za chvíli. Podobně jako Jan Fic zpívá česky, používá i Juraj Turtev jako autor bluesových písní slovenštinu. Některé texty si píše sám, ale zhudebnil také spoustu textů své partnerky, básnířky Judity Kaššovicové.

Varhaník Peter Koreň ve druhé polovině 60. let zakládal s Petrem Lipou skupinu Blues Five a později hrál na klávesové nástroje v kapele Meditating Four. Pak se na dlouho odmlčel a až v roce 2010 se znovu objevil na pódiu s vlastní kapelou Root’s Band. A v roce 2020 vydal nové album The Hammond Time Delayed. Na něm je mu partnerem opět Juraj Turtev a mezi hosty jsou Peter Lipa nebo další slovenská hudební legenda Jožo Barina.

Skupina PBK Blues v čele s Petrem Kubíčkem své nejnovější album věnovala odkazu velké postavy polské bluesové scény Tadeusze Nalepy. Skupina PBK Blues vznikla v Havířově v roce 1984. První koncert skončil fiaskem. V rozhovoru pro naše rádio Petr Kubíček vzpomínal: „Koncerty se musely dopředu hlásit na úřad a my jsme to nahlásili nikoli jako koncert, ale jako oslavu narozenin. Jenže to žádné narozeniny nebyly – sjela se tam skoro celá republika. Představitelé moci se na nás přijeli podívat a nelíbilo se jim. Chtěli akci okamžitě zrušit, jenže lidé na místě protestovali. A tak přijela jednotka pohotovostního pluku z Frýdku-Místku, sebrali nás, zmlátili a dali nás do vazby. Kvůli jednomu jedinému koncertu, který ani nemohl skončit, jsem tedy strávil dva měsíce ve vazbě.“ Brzy po propuštění šel Petr Kubíček na vojnu a skupinu znovu založil po návratu v roce 1986. „Nechali nás sice hrát, ale ani potom nám Státní bezpečnost nedala úplně pokoj,“ vzpomíná.

NyníPísně
Píseň: Holka pro tebe (2019); Interpret: Kotlínová Eliška; Album: Kotlínová Eliška: Live Radio Proglas 2019
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán
07:15Písně
08:00Na sobotní frekvenci...

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web