Trumpetista Lukáš Oravec má album Piotrology

12. listopadu 2015 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Piotru Wojtasikovi, svému někdejšímu učiteli z akademie v polských Katovicích, věnoval své druhé album slovenský trumpetista Lukáš Oravec. Na CD Piotrology hostuje americký saxofonista Vincent Herring.

Mladý slovenský hudebník Lukáš Oravec studoval klasickou hudbu a jazz na několika školách – v Česku, Polsku, Rakousku a Dánsku. Vzpomíná především na svého učitele z Katovic Piotra Wojtasika, o němž říká: „Zanalyzoval každý problém mé hry, nátisku, dýchání a artikulace. V momentě vymyslel ideální příklad, cvičení, které přesně řešilo daný problém. Odnesl jsem si hromadu návyků a výborných cvičení, které mě po rozehrání nastaví na úplně jinou úroveň hraní. Ale u Piotra byla důležitá i lidská stránka. Byla to gesta, jichž byl schopen jen opravdový přítel.“

Vedle vlastního kvartetu, který ve studiu i na koncertech rozšiřuje o hostujícího saxofonistu, působí Lukáš Oravec také v bigbandech – v Rozhlasovém Big Bandu Gustava Broma a v Matúš Jakabčic CZ/SK Big Bandu. Říká: „Je vždy příjemné zahrát si v těchto úžasných kapelách plných tak výborných muzikantů. Je to podle mne ten nejkvalitnější výběr interpretů z Československa. Už jen to je inspirující. A pokud hrajeme vlastní kompozice a aranže, je to další lahoda.“

Své nové album Piotrology Oravec nahrál v sestavě s Vincentem Herringem (saxofon), bubeníkem Dávidem Hodkem, pianistou Kálmánem Oláhem a kontrabasistou Tomášem Barošem. Autorsky se vedle Oravce na albu podíleli Baroš a Herring.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web