Hudební události 2020 – 4. díl

Hudební události 2020 – 4. díl

Přinášíme vám závěrečný díl přehledu hudebních událostí roku 2020. Tentokrát mapujeme dění od října do prosince. Nová alba, on-line festivaly, žebříčky, nominace…

Říjen: 

4.–10. října: Mezi poslední akce, které u nás mohly proběhnout před druhou vlnou koronavirové krize, patřil festival Jazz Goes To Town v Hradci Králové. Jeho dramaturgem byl letos poprvé saxofonista Michal Wróblewski. 

16. října: Pod názvem Díl první vyšlo první CD z původně zamýšleného dvojalba Roberta Křesťana a skupiny Druhá tráva. Ta na novém materiálu spolupracovala s britským producentem Eddiem Stevensem, který její zvuk obohatil o elektronické prvky. 

23. října: Slovenská houslistka a zpěvačka Miriam Kaiser vydala své čtvrté album Horúca slza. Obsahuje písně a instrumentální skladby zaranžované pro smyčcové kvarteto a hosty. 

24. října: Proběhlo virtuální předávání Porty, letos ve formě ePorty. Namísto koncertů odborná porota hodnotila natočená videa. Vítězkou se stala písničkářka Kristína Dlouhá, na druhém místě skončila skupina D.N.A. Brno a na třetím Faux Pase Fonet ze západních Čech. 

30. října: Brněnský big band B-Side Band vydal album Folk Swings s jazzovými úpravami českých folkových hitů. Jako hosté si na albu své vlastní písně zazpívali Jaromír Nohavica, Slávek Janoušek, Vlasta Redl, Pokáč nebo Radek Pastrňák. 

Listopad: 

1. listopadu: Vyšlo páté studiové album písničkáře Petra Linharta Nezvěstní, opět věnované silným příběhům z česko-německého pohraničí. 

6. listopadu: Po šesti letech vydala nové album Lenka Dusilová. Jmenuje se Řeka a jako textař se na něm podílel spolupracovník Proglasu Martin Kyšperský. 

9. listopadu: Brněnská skupina Nevermore & Kosmonaut vydala konceptuální album XCR-9 – Písně do rakety, které v písních líčí fiktivní cestu hudebníků do vesmíru. 

13. listopadu: Roman Dostál, klávesista a zpěvák skupiny Oboroh, završil trilogii svých sólových alb titulem Krása v bodláčí. 

13. listopadu: Dámské duo violoncellistek a zpěvaček Tara Fuki oslavilo 20 let společného hraní vydáním nového alba Motyle. V lednu 2021 se v hitparádě World Music Charts Europe toto album dostalo na čtvrté místo a o měsíc později bylo druhé. 

13. listopadu: Vyšlo dlouho očekávané debutové album brněnského big bandu Cotatcha Orchestra s názvem Bigbandová elektronika

14. listopadu: Ve věku 81 let zemřel zpěvák Josef Laža, jeden z nejvýraznějších představitelů mužského vokálního projevu nejen Vsetínska, ale i širšího Valašska. 

20. a 21. listopadu: Pouze v on-line prostředí internetu letos probíhal World Music Festival Bratislava. Součástí programu byla i streamovaná konference, které se jako zahraniční delegát zúčastnil i redaktor Proglasu Milan Tesař. 

26. a 27. listopadu: Na tento termín byl naplánován první Středoevropský jazzový showcase, který měl v Brně zahraničním odborníkům představit jazzovou špičku i objevy z Česka a Rakouska. Kvůli koronavirové krizi byl přesunut na červen 2021. 

Prosinec: 

1. prosince: Milan Tesař se stal sekretářem mezinárodní hitparády World Music Charts Europe. Prestižní žebříček alb z celého světa sestavují každý měsíc hudební publicisté ze 40 rozhlasových stanic z 24 evropských zemí. Centrála panelu byla od roku 1991 v Berlíně a nyní se oficiálně přesunula do Brna. Proglas tak mimo jiné koordinuje kontakty předních rozhlasových publicistů s hudebními vydavatelstvími z celého světa. 

10. prosince: Byly vyhlášeny nominace na cenu Vinyla za rok 2020. Na desku roku jsou mimo jiné nominovány Květy s albem Květy Květy, na objev roku například písničkář Člověk krve a na počin roku aktivity hudebního vydavatelství Divnosti. 

12. prosince: Proglas poprvé vysílal z nového koncertního studia na adrese Olomoucká 7, Brno. Benefiční koncert Pavla Helana moderovala Anežka Jakubcová. 

20. prosince: Ve věku 78 let zemřel evangelický farář, písničkář a někdejší politik Svatopluk Karásek. 

27. prosince: Proglas odvysílal Galahitparádu, celkové pořad posluchačské hitparády Kolem se toč za rok 2020. Vítěznou písní se stal duet Do tváří Ivo Cicvárka a Markéty Tulisové. V první desítce se umístily hned čtyři skladby, které reagují na koronavirovou krizi. 

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Nové album Anansyho Cissého z Mali

cisse_anouraAnansy Cissé vydal album inspirované zážitky z války v Mali.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web