Hudební události 2018 – 3. díl

Hudební události 2018 – 3. díl
12. ledna 2019 Aktuality, Blues, Folk, World music Autor: Milan Tesař

Pokračujeme v rekapitulaci hudebních událostí roku 2018 podle hudební redakce Proglasu. Tentokrát sledujeme měsíce červenec až září.

Červenec:

16. a 17. července: V Ostravě probíhala velmi silně obsazená hudební konference Czech Music Crossroads. Pozvaným odborníkům z celého světa se představily kapely ze střední Evropy a letos poprvé také ze Srbska. Festival byl soutěžní. V hlasování publika i odborníků zvítězila Lenka Dusilová.

18. července: V Ostravě začal festival Colours of Ostrava. Mezi účinkujícími byli například zpěvačka Oumou Sangaré a skupina Trio da Kali z Mali, kubánský klavírista Omar Sosa, anglický hudebník a producent John Parish, americká skupina Hurray For The Riff Raff, katalánské Radio Cos nebo polská skupina Krzikopa.

28. července: Finská instrumentální skupina Frigg zahájila v Náměšti nad Oslavou festival Folkové prázdniny. Na festivalu dále vystoupila například jihoitalská skupina Canzoniere Grecanico Salentino, Breabach ze Skotska nebo zpěvák a kytarista Boubacar Traoré z Mali.

29. července: Ve věku 76 let zemřel trumpetista Tomasz Stańko, jeden z předních polských jazzových muzikantů.

Srpen:

16. srpna: Na rakovinu slinivky zemřela ve věku 76 let americká soulová zpěvačka Aretha Franklin.

Září:

2. září: Cenu Za krásu slova obdržela na festivalu Mohelnický dostavník Katka Žilová ze slovensko-české skupiny Plyš. Soutěž kapel na Mohelnickém dostavníku vyhrála skupina Bonsai č. 3.

6. září: Ve slovenské Skalici proběhlo celoslovenské finále soutěže Slovakian Blues Challenge. Do evropského kola, které proběhne příští rok na Azorských ostrovech, postoupil bluesový kytarista a písničkář Štefan Uhriňák, který vystupuje pod přezdívkou Tony Bigmouth Pearsons. V mezinárodní odborné porotě zasedl i náš redaktor Milan Tesař.

13.–16. září: Konal se World music festival Bratislava. Vedle slovenských skupin se publiku a pozvaným zahraničním hostů představili například kontrabasista Adam Ben Ezra z Izraele nebo King Ayisoba z Ghany.

Dvacet let existence oslavila koncerty v Praze a v Brně rocková skupina Budoár staré dámy v čele se zpěvačkou a autorkou Martou Kovářovou.