Hudební události 2020 – 1. díl

Hudební události 2020 – 1. díl

Nová alba, významná výročí, držitelé cen, úmrtí i jedna unikátní fotografie. Pojďte si s námi připomenout významné události roku 2020 z pohledu hudební redakce Proglasu. V první části se vracíme do ledna, února a března.

Leden:

 1. ledna: Zemřel Petar Introvič, kapelník Bluesberry, nejdéle působící české bluesové skupiny. Bylo mu 68 let. Na konci života se věnoval kontrolování cyklotras a nehoda na kole mu také byla osudnou.
 1. ledna: Vyšlo album Lina_Raül Refree, spolupráce portugalské zpěvačky Lina Rodriguez a katalánského producenta Raüla Refreeho. Dvojice na něm hraje portugalské fado v nevšední podobě, s doprovodem syntezátorů namísto obvyklé portugalské kytary. Album zvítězilo v celoročním pořadí hitparády World Music Charts Europe.
 1. ledna: Své debutové album Nani vydala finská zpěvačka Emmi Kkujanpää. Stala se nejhranější zahraniční interpretkou (s výjimkou slovenských) na Proglasu za rok 2020.
 1. ledna: Nové album s názvem Old Wow vydal anglický písničkář Sam Lee. V celoročním pořadí prestižní hitparády World Music Charts Europe se s ním umístil na druhém místě.

Únor:  

 1. února: Byly vyhlášený výsledky 20. ročníku odborné ankety Proglasu o Album roku. Naprosto přesvědčivě zvítězil Vladimír Mišík s albem Jednou tě potkám.
 1. února: Ve věku 71 let zemřel Ivan Král, český hudebník, který spolupracoval se světovými hvězdami jako Patti Smith, Iggym Popem nebo Davidem Bowiem.
 1. února: David Pomahač, dříve polovina dua Kieslowski, vydal své první sólové album Do tmy je daleko. V textech autor odhaluje své vlastní psychické problémy.
 1. února: V brněnském Sono centru proběhly oslavy 30 let od vzniku hudebního vydavatelství Indies Records.
 1. února: Vítězem devátého ročníku hudebních cen Vinyla v kategorii Deska roku se stala skupina B4 s albem Plastová okna. Objevem roku je zpěvačka a producentka Margo a v kategorii Počin roku zvítězily aktivity klubu Punctum.

Březen:  

 1. března: ČRo Jazz zveřejnil unikátní společnou fotografii 101 českých jazzmanů a na ni navázanou webovou stránku Jazzmani.cz.
 1. března: Ve věku 77 let zemřel zakladatel skupiny Greenhorns, zpěvák, skladatel a kreslíř Jan Vyčítal.
 1. března: Ve věku 85 zemřel recitátor, básník, publicista a velký propagátor poezie Miroslav Kovářík.
 1. března: Skupina Zrní vydala nové album Nebeský klid.
 1. března: Ve věku 81 let zemřel McCoy Tyner, jeden z nejslavnějších jazzových pianistů, někdejší člen skupiny Johna Coltranea.
 1. března: Dan Bárta se skupinou Illustratosphere vydal po šesti letech nové album Kráska a zvířený prach. Skupina v tomto roce zároveň oslavila 20 let své existence.
 1. března: Ve věku 80 let zemřela zpěvačka Eva Pilarová, trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík.
 1. března: Zemřel v Německu působící americký písničkář John Vaughan. Bylo mu 69 let.
 1. března: Slovenskou cenu Radio_Head Award v kategorii World music a folk za rok 2019 obdržel herec, písničkář a básník Martin Geišberg za album Na modrej planéte. V dalších kategoriích získali ceny například kytarista David Kollar (jazz) a zpěvačka Katarína Máliková (cena novinářů za album roku).
 1. března: Zpěvačka Věra Martinová vydala po deseti letech nové řadové album Meritum.

To nejlepší z hitparády WMCE

vahdatMahsa_EnlightenTo nejlepší z hitparády World Music Charts Europe v pořadu Slyšte, lidé!

Regiony

Regiony

Sedmé vánoční album evropských jazzmanů

christmas-with-my-friends-viiVyšlo sedmé album z řady Christmas with my Friends.

Rozhovor se skupinou Tęgie chłopy

tegie_chlopyPoslechněte si rozhovor s polskou skupinou Tęgie chłopy.

Krása v bodláčí Romana Dostála

dostal_krasa-v-bodlaciPoslechněte si rozhovor s Romanem Dostálem z Oborohu o jeho novém sólovém albu.

Hudba národnostních menšin Číny II.

folk-music-china-4Poslechněte si druhou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web