Hudební události 2018 – 2. díl

Hudební události 2018 – 2. díl

Úspěchy na mezinárodní scéně. Úmrtí. Nová alba. Festivaly. Pokračujeme v rekapitulaci hudebních událostí roku 2018 optikou redakce Proglasu. Tentokrát duben až červen.

Duben:

28. dubna: Milan Tesař byl předsedou odborné poroty v jihomoravském kole festivalu Porta. Vítězem se stala skupina Kupodivu, na druhém místě skončili bluesoví The Weathermakers.

Vyšlo album skupiny Tugriki, kterou tvoří zpěvačka a violoncellistka Dorota Barová a tři hudebníci ze slovenské skupiny Korben Dallas.

V rámci The Independent Music Awards, které se udělují každoročně v New Yorku, zabodovaly dvě zpěvačky českého původu. V různých kategoriích zvítězily Milli Janatková a Lenka Lichtenberg.

Květen:

23. května: V Divadle Archa v Praze vystoupil americký saxofonista Kamasi Washington, jeden z největších jazzových objevů poslední dekády. Našemu rádiu se podařilo s ním natočit a odvysílat telefonický rozhovor.

Ve věku 83 let zemřel Pavel Šafařík, znalec folkové scény, velký podporovatel a zejména v počátcích vysílání i spolupracovník Proglasu.

Červen:

7. června: Ve finále 15. ročníku soutěže Notování zvítězil na základě hlasů diváků violoncellista a písničkář Pavel Čadek. Rada Notování ocenila brněnskou skupinu Kupodivu.

12. června: Ve věku 73 let zemřel britský bubeník Jon Hiseman, zakladatel jazzrockové skupiny Colosseum. Ještě na jaře vystupoval se svým novým triem JCM a poskytl telefonický rozhovor Proglasu.

18. června: Ve věku 79 let zemřel jazzový bubeník Laco Tropp. Spolupracoval například s pianistou Emilem Viklickým.

26. června: Zemřel baskytarista Fedor Frešo, někdejší člen skupiny Prúdy a Collegium Musicum. Bylo mu 71 let. V roce 2016 hrál živě v našem studiu se skupinou Dura & Blues Club.

26. června: Zemřel textař a hudební publicista Jiří moravský Brabec. Bylo mu 62 let.

29. a 30. června: V Hradci nad Moravicí se konal Hradecký slunovrat. Vystoupili na něm mimo jiné Dan Bárta, Iva Bittová, Zrní, Longital nebo Vltava.

29. června až 1. července: V Řevnicích u Prahy se konalo finále Porty 2018. Vítězkou se stala písničkářka Tereza Balonová.

30. června: Proběhlo finále soutěže Houpací kůň v rámci festivalu Okolo Třeboně. Zvítězila skupina Huménečko.

Česká skupina BraAgas s albem O ptácích a rybách bodovala na třetím místě v žebříčku World Music Charts Europe, který sestavují rozhlasoví publicisté z celé Evropy.

NyníHymna a chorál
Píseň: Canticum Simeonis Nunc dimittis (2008); Interpret: The Cistercian Monks of Stift Heiligenkreuz; Album: The Cistercian Monks: Chant
00:05Na stole je téma
01:00Komorní hudba
02:00Studna slova (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písně

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web