Hudební události 2019 – 4. díl

Hudební události 2019 – 4. díl

Připomínáme si důležité hudební události roku 2019 optikou hudební redakce Proglasu. Čtvrý díl, říjen až listopad. Významná ocenění, nová alba, důležité koncerty, úspěchy, úmrtí…

Říjen:

Jazzový pianista Martin Brunner vydal po šesti letech nové album Levels Of Life. Vedle klavíru na něm hraje také na syntezátor a celkový zvuk se do značné míry inspiruje rockovou hudbou.

Redaktor Proglasu Milan Tesař se stal členem mezinárodního panelu rozhlasových hudebních publicistů World Music Charts Europe. Od října se tak se 42 kolegy z 24 zemí podílí na sestavování jedné ze dvou nejprestižnějších hitparád žánru world music.

Vyšlo album King’n’Doom, na které brněnští producenti Pavel Šmíd a Martin Piro pozvali mimo jiné senegalského zpěváka Cheikha Lô a další legendy i objevy západoafrické hudby.

1. října: Zemřel zpěvák Karel Gott.

16. října: Senegalský hráč na koru Seckou Keita a velšská harfenistka Cartin Finch získali cenu BBC Radio 2 Folk Award jako nejlepší duo roku. Keita byl zvolen nejlepším hudebníkem roku 2019.

23. října: Vyšlo první album pražské skupiny Nina Rosa v čele se slovenskou zpěvačkou a houslistkou Ninou Marinovou. Jmenuje se Discover.

25. října: Pianistka a zpěvačka Beata Hlavenková vydala nové album Sně, na kterém se poprvé představuje také jako zpěvačka.

28. října: Ve věku 41 let zemřela houslistka Jitka Šuranská.

Listopad:

3. listopadu: V Divadle Na Orlí v Brně se konala česká premiéra multižánrového představení Prorok větru, který vypráví příběh o proroku Nátanovi. Autorkou je flétnistka a skladatelka Martina Komínková.

3. listopadu: Ve vyprodaném Janáčkově divadle v Brně vystoupila se svým sólovým recitálem japonská jazzová pianistka Hiromi.

8. listopadu: Po deseti letech vydala brněnská folková skupina Mošny nové album. Nazvala je Dej si čas.

8. listopadu: Vertigo, naše přední jazzová skupina, složená ze špičkových českých a slovenských hráčů střední generace, vydala nové album s názvem Daleko.

8. listopadu: Po 15 letech vydala nové album folkrocková skupina Bílá nemoc. Nazvala je V tichu mezi slovy.

14. listopadu: Po postním, velikonočním a adventním albu vydala skupina Oboroh také kolekci vánočních písní. Nazvala ji Když věčnost navštívila čas.

14.–16. listopadu: V Šumperku proběhl festival Blues Alive. Jeho největšími hvězdami byli američtí zpěváci a zpěvačky Kenny Neal, Marcia Ball, Ronnie Baker Brooks a Lizz Wright.

15. listopadu: Zpěvačka Aziza Brahim ze Západní Sahary vydala nové album Sahari. Krátce po vydání se dostala ihned na první místa hitparád World Music Charts Europe a Transglobal World Music Chart.

23. listopadu: Jazzová skupina Vilém Spilka Quartet představila v Brně své druhé album Čekání na Toma.

26. listopadu: Spolupráce hudebníka a skladatele Jiřího Hradila, známého ze skupiny Tata Bojs nebo Kafka Band, a horňáckého primáše Petra Mičky vyústila ve vydání dvojalba Hrubá hudba. Kolekce nabízí dvojí pohled na horňácký folklor – nahrávky nejstarších žijících zpěváků a vedle nich Hradilovy úpravy se syntezátory, rapem nebo bicími.

29. listopadu: Po projektech Beránci a vlci a Beskydská odysea vydal hudebník a etnomuzikolog Marian Friedl s novým albem Píseň země.

Prosinec:

Hitparáda World Music Charts Europe zveřejnila svůj výroční žebříček za rok 2019. Nejúspěšnějším albem byla nahrávka Placeless v podání amerického smyčcového Kronos Quartetu a sester Mahsy a Marjan Vahdatových z Íránu.

Byly zveřejněny nominace na cenu české hudební kritiky Apollo za rok 2019. Mezi nominovanými jsou například Vladimír Mišík, Vojtěch Dyk, skupina Khoiba nebo Zvíře jménem podzim.

9. prosince: Po těžké nemoci zemřela Marie Fredriksson, zpěvačka švédské skupiny Roxette.

11. prosince: Ve věku 94 let zemřel kytarista, hudební skladatel a pedagog Jiří Jirmal.