Hudební události 2020 – 3. díl

Hudební události 2020 – 3. díl

Festivaly a „nefestivaly“, kolokvia a konference, ocenění i nová alba. Pokračujeme v mapování hudebních událostí roku 2020. Tentokrát se věnujeme měsícům červenci, srpnu a září.

Červenec

17. července: Namísto zrušeného festivalu Colours of Ostrava probíhal v Ostravě mnohem komornější NeFestival. Kvůli novým hygienickým opatřením v Moravskoslezském kraji byl z hodiny na hodinu zrušen. 

24.–25. července: Koncerty především českých a slovenských účinkujících nabídl tentokrát festival Colour Meeting v Poličce. Vzdálenější zahraničí zastupovala maďarská skupina Terra Profonda. 

28.–29. července: I když se v roce 2020 nekonaly Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, proběhlo tradiční odborné kolokvium, které bývá jejich součástí. Téma znělo Od folkloru k world music: Hudba a prostor. 

Srpen: 

14.–15. srpna: Ve vesnici Dobrš na Strakonicku proběhl festival Dobršská brána, letos zaměřený na hráče na akordeon a foukací harmoniku. Představili se hudebníci z Česka, Slovenska, Francie, Finska a dalších zemí. 

19.–22. srpna: V Košicích se konala akce s názvem JazzBus, festival a odborná konference hudebního vydavatelství Hevhetia. Vedle slovenských hudebníků se představila řada muzikantů z Polska a také hosté z dalších zemí. 

21. srpna: Zpěvačka Irena Budweiserová vydala v duu s kytaristou Jakubem Rackem nové album Křídla

28.–30. srpna: Proběhl první ročník Mohelnického Folkfestu, který navázal na dlouholetou tradici festivalu Mohelnický dostavník. 

Září

1. září: Svůj první samostatný pořad z cyklu Jak se vám líbí moderoval nový externí spolupracovník Proglasu Jannis Moras. Jeho hostem byla zpěvačka Vladivojna La Chia. 

5.–6. září: Namísto tradičního červnového termínu se až v září konal pražský festival Respect, zaměřený na world music. 

11. září: Vyšlo druhé sólové album brněnského bluesového písničkáře Jana Fice s názvem Potom. Vznikalo v době jarní karantény a produkoval je Martin Kyšperský. 

12. září: Třicet let svého trvání oslavil v pražském centru Kaštan náš partnerský časopis UNI. Své 10. narozeniny současně slavil hudební magazín Full Moon. 

23. září: Bylo oznámeno jméno držitelky prestižní ceny hudebního veletrhu WOMEX za rok 2020. Stala se jí olašská zpěvačka z Maďarska Mónika Lakatos. 

26. září: V Šumperku proběhlo z jara přeložené finále soutěže Blues Aperitiv. Na základě vítězství u odborné poroty měly do listopadového programu mezinárodního festivalu Blues Alive postoupit české skupiny Foxy Mama a The PeaNuts. Festival se však nakonec kvůli koronavirovým opatřením nemohl uskutečnit. 

28. září: Zpěvačka a hudebnice Milli Janatková vydala album Hluboko, na kterém představuje své úpravy nejstarších českých duchovních i světských písní. 

29. září až 3. října: Ve Varšavě proběhl festival Wszystkie Mazurki świata, přesunutý z jara. Představil polskou lidovou taneční hudbu včetně jejích ohlasů ve světě. Součást programu byl i trh lidových nástrojů. 

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web