Jak se vám líbí: Lednový žebříček WMCE

Jak se vám líbí: Lednový žebříček WMCE
1. ledna 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Od ledna 2021 vás budeme vždy na začátku měsíce provázet aktuálním žebříčkem prestižní  hitparády World Music Charts Europe (WMCE). Sestavují ji čtyři desítky rozhlasových publicistů z více než dvaceti evropských zemí. Proglas je od prosince 2020 oficiálním centrem panelu porotců. V ledném vydání pořadu uslyšíte nahrávky z Izraele, Kolumbie, Beninu, Česka, Belgie, Francie a Turecka.

Vítězkou lednového žebříčku je v Izraeli žijící íránská zpěvačka Liraz, která si na své album Zan virtuálně pozvala některé další íránské kolegyně. Ty své nástrojové party nahrály na dálku pod podmínkou anonymity, protože jako ženy účastí na albu porušují zákony své země.

Na druhém místě skončil vítěz prosincového vydání, kompilace La Locura de Machuca. Jedná se o výběr nahrávek nezávislého kolumbijského vydavatelství Machuca, které fungovalo ve druhé polovině 70. let minulého století.

Třetí je senznace z afrického Beninu, Star Feminine Band, skupina dívek ve věku 10–17 let. Děvčata dala dohromady na inzerát místní rozhlasová stanice. Pod vedením učitele z místní hudební školy se dívky za dva roky naučily ovládat hudební nástroje a nahrály album, které dnes obdivují odborníci na celém světě.

Na čtvrté místo do žebříčku vstupuje české duo Tara Fuki s albem Motyle. Zpívající violoncellistky Dorota Barová a Andrea Konstankiewiczová se tak řadí k nejlépe umístěným českým interpretům ve 30letého historii žebříčku. (V roce 2018 se skupina BraAgas dostala až na třetí příčku.)

V pořadu si dále pustíme belgické dívčí trio Las Lloronas z pátého místa, alžírsko-francouzskou zpěvačku a violoncellistku Nesrine z deváté příčky a tureckou klasickou pěvkyni Efruze, která se se svým albem filmových písní dostala na 15. místo.

Porota WMCE tento měsíc ohodnotila celkem 162 alb. Přitom v první stovce se umístilo hned pět českých titulů. Vedle Tara Fuki to jsou Clarinet Factory (37), Ensemble Flair (44), Milli Janatková (82) a Marian Friedl (96). Do první dvacítky se jako nováček dostala také slovenská zpěvačka a houslista Miriam Kaiser s albem Horúca slza.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web