Hudební události 2020 – 2. díl

Hudební události 2020 – 2. díl

Významná alba, ocenění i úmrtí. Pokračujeme v rekapitulaci hudebních událostí roku 2020, tentokrát za měsíce duben až červen.

Duben: 

3. dubna: Vyšlo album Singer of Tales bosenského zpěváka Damira Imamoviče, v celoročním pořadí hitparády World Music Charts Europe třetí nejlepší album roku 2020. 

16. dubna: Ve věku 82 let nečekaně zemřel Dušan Vančura, dlouholetý člen skupiny Spirituál kvintet a kapelník vokálního souboru Antikvartet. 

24. dubna: Finská akordeonistka Maria Kalaniemi vydala album Mielo, na kterém ji doprovází Eero Grundstöm na harmonium. Album skončilo v celoročním pořadí hitparády World Music Charts Europe na devátém místě, a stalo se tak nejlépe umístěným instrumentálním albem roku. 

28. dubna: Ve Spojených státech byly vyhlášených výsledky Indie Acoustic Awards za rok 2019. V kategorii Nejlepší akustický soubor zvítězila pražská mezinárodní skupina Korjen s albem Sabur

Květen: 

17. května: Ve věku pouhých 55 let zemřel americký bluesový zpěvák a kytarista Lucky Peterson. 

22. května: Ve věku 70 let zemřel zpěvák Mory Kanté z Guineje. 

28. května: U příležitosti 10 let hudebního časopisu Full Moon vyšla kompilace, na které české i zahraniční kapely speciálně pro tento časopis natočily po jedné písni. Zastoupeni jsou například Katarzia, Bára Zmeková, skupina Please The Trees, Houpací koně nebo polská skupina Trupa Trupa. 

Červen: 

12. června: Vyšlo album For Him And Her, na kterém bosenská zpěvačka Amira Medunjanin vzdává hold dvěma ikonám jugoslávské populární hudby, Tomovi Zdravkovičovi a Silvaně Armenulić. Album skončilo na sedmém místě v celoročním pořadí hitparády World Music Charts Europe. 

12. června: Vyšlo album Pipers skupiny Clarinet Factory, které v celoročním pořadí World Music Charts Europe skončilo v konkurenci nahrávek z celého světa na krásném 22. místě. 

19. června: Íránská zpěvačka Mahsa Vahdat vydala album Enlighten The Night, na kterém zpívá zhudebněné verše starých perských básník s doprovodem norských jazzových hudebníků. V celoročním pořadí žebříčku World Music Charts Europe album skončilo na pátém místě. 

20. června: Byly předány ceny Anděl za rok 2019. Hned šest ocenění včetně vítězství v žánrových kategoriích Rock a Folk získal Vladimír Mišík za album Jednou tě potkám. Sólovou interpretkou roku hudební akademie zvolila Beatu Hlavenkovou. 

25.–27. června: Ve Valašském Meziříčí proběhl festival Valašský špalíček. Program se musel na poslední chvíli přizpůsobit aktuálně platným nařízením, kapely ze zahraničí včetně několika bluesových skupin z Polska nemohly do Česka přijet. 

28. června: Proglas udělil poosmnácté cenu Za krásu slova. Na festivalu Hradecký slunovrat v Hradci nad Moravicí ji převzal z rukou ředitele našeho rádia Martina Holíka písničkář Jan Fic. Samotný festival pořadatelé rozdělili kvůli hygienickým omezením na dvě části, nakonec mohla proběhnout pouze letní polovina s českými účinkujícími. 

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web