B-Side Band vydal studiovou nahrávku Jazzové mše

B-Side Band vydal studiovou nahrávku Jazzové mše
16. prosince 2020 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Naprosto zásadní skladba trumpetisty a skladatele Jaromíra Hniličky, Missa Jazz, se dočkala úplně první oficiální studiové nahrávky. Natočil ji brněnský big band B-Side Band pod vedením Josefa Buchty. Rozhovor o albu chystáme na leden 2021.

Unikátní dílo, které sklidilo v 70. letech velký úspěch v západní Evropě nebo získalo uznání papeže. To je Jazzová mše Jaromíra Hniličky, která se nyní konečně dočkala svého studiového záznamu. V podání brněnského big bandu B-Side Band pod vedením Josefa Buchty, Komorního orchestru Brno a pěveckého sboru Ars Brunensis pod taktovkou dirigenta Dana Kalouska vyšla Missa Jazz na CD a LP 3. prosince.

„Dílo Jaromíra Hniličky je důležitou součástí brněnské jazzové kultury. Jeho vydání nám pomůže jej zachovat pro další generace. Jaromír Hnilička je stále ikonou jazzové scény a představuje progresivní přístup k duchovní hudbě. Mám radost, že se jej podařilo nahrát v tak dokonalé podobě. Zvláště proto, že záznam bude jistě přínosný i pro budoucí generace,“ říká brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Obnovená Jazzová mše, rozšířená o komorní orchestr a nové sborové části, měla světovou premiéru v září roku 2008 v Bazilice Minor v Brně. Na podzim 2019 se pod záštitou primátorky Markéty Vaňkové uskutečnil v katedrále sv. Petra a Pavla koncert k připomínce výročí Hniličkova úmrtí. Mše zazněla ve stejné sestavě jako nyní na albu. V této komplexní podobě nebyla dříve vydána na žádném nosiči.