Hudební události 2019 – 2. díl

Hudební události 2019 – 2. díl
25. prosince 2019 Aktuality, Folk, Blues, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Připomínáme si důležité hudební události roku 2019 optikou hudební redakce Proglasu. Druhý díl, duben až červen. Nová alba, významné festivaly, vítězové soutěží, koncerty v našem studiu…

Duben:

27. dubna: V Brně proběhlo jihomoravské kolo Porty. Vítězem se stala skupina aKamarádi z Blanska, druhá skončila písničkářka Jenoféfa Beta, třetí Jan Bružeňák. Všichni se během roku představili živě v našem pořadu Jak se vám líbí.

Květen:

V Memphisu byly rozdány prestižní Blues Music Awards. Mezi oceněnými byli i umělci, které jsme vám krátce předtím představili v našich pořadech. Nejlepším akustickým albem bylo zvoleno CD Journeys to the Heart of the Blues Joea Louise Walkera. Nejlepší bluesovou zpěvačkou byla vyhlášena Ruthie Foster.

Slovenská písničkářka Soňa Horňáková vydala po devíti letech nové album V šere lesklých stromov.

Brněnské trio Ponk se svým aktuálním albem Diedina získalo nominaci v kategorii World music na prestižní cenu německé kritiky Preis der Deutschen Schallplatten Kritik.

3. května: Slovenský skladatel a kytarista Daniel Salontay vydal album Startalker, na kterém se inspiroval životem Milana Rastislava Štefánika.

6. května: V našem studiu živě vystoupila skupina Evolet v čele s písničkářkou Evou Jurčákovou. V novém obsazení kapely hraje i Martin Kyšperský.

9. května: V našem studiu zahrála brněnská kapela Nebeztebe, která se představila po delší pauze s novým programem Zásobování duše.

Červen:

1. června: Zemřel Romek Hanzlík, bývalý člen skupiny Už jsme doma a dlouholetý organizátor festivalu Eurotrialog v Mikulově.

6. června: Vítězem 16. ročníku písňové soutěže Notování se stala plzeňská skupina Adams Emily.

14. června: Americký bluesový písničkář Keb Mo vydal nové album Oklahoma.

14. června: Vyšlo nové album písničkáře Jiřího Smrže Nedokončené.

21. června: Vokální skupina Pětník oslavila v Malostranské besedě v Praze 20 let existence. Při té příležitosti vydala nové album 20/19.

28. a 29. června: V Hradci nad Moravicí proběhl festival Hradecký slunovrat. Součástí programu byla Welcome scéna, na kterou se přihlásilo rekordních 149 kapel a jednotlivců z Česka, Slovenska a také Kanady. Dramaturgové Milan Tesař a Ondřej Oborný vybrali mimo jiné skupiny Together, Hmlisto, Šoulet, Bizarre Band [bizár bend] nebo zpěváka Milana Andrého.

28. a 29. června: V americkém státě Mississippi se konal festival North Mississippi Hill Country Picnic, na kterém letos vystoupila také brněnská skupina Band of Heysek.

28.–30. června: V Řevnicích u Prahy proběhlo finále festivalu Porta. Vítězem se stala skupina Větrno.