Hudební události roku 2017 – 1. díl

Hudební události roku 2017 – 1. díl

I letos si ve čtyřdílném seriálu shrneme nejzajímavější hudební události roku 2017 z pohledu hudební redakce Proglasu – festivaly a soutěže, hudební ceny i úmrtí slavných osobností.

Leden:

28. ledna: V anketě hudební redakce Proglasu Album roku 2016 zvítězila Martina Trchová s deskou Holobyt.

Únor:

11. února: Ve věku 87 let zemřela zpěvačka Jarmila Šuláková.

12. února: Ve věku 76 let zemřel americký jazzový zpěvák Al Jarreau.

Vydavatelství Indies Happy Trails vydalo kolekci 8 CD s reedicemi alb i raritními nahrávkami Karla Velebného, zakládající postavy moderního českého jazzu.

Ceny Grammy v kategorich Nejlepší jazzové sólo a Nejlepší instrumentální jazzové album získal John Scofield. Nejlepším jazzovým vokálním albem se stal titul Take Me To The Alley Gregoryho Portera, na kterém účinkuje i český varhaník Ondřej Pivec. Písničkářka Sarah Jarosz získala Grammy v kategorii American Roots.

Vítězem kategorie Deska roku v 6. ročníku hudebních cen Vinyla se stal hudebník dné s albem These Semi Feelings, They Are Everywhere.

Web BluesMusic.sk zveřejnil výsledky výroční bluesové ankety, která reflektuje především slovenskou hudební scénu. V kategorii Nejoblíbenější album vyhrálo CD Conversion dua Erich Boboš Procházka & Marek Wolf, nejoblíbenějším zpěvákem je Peter Bonzo Radványi, nejoblíbenější skupinou ZVA 12-28 Band. V kategorii Osobnost na české bluesové scéně zvítězilo duo Petra Börnerová & Tomáš Bobrovniczký.

Březen:

2. března: Cenu české hudební kritiky Apollo za rok 2016 obdržel hudebník Ondřej Holý alias dné za album These Semi Feelings, They Are Everywhere.

16. března: Ve věku 81 zemřel přední americký bluesový hráč na foukací harmoniku James Cotton.

18. března: V Šumperku proběhlo finále mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Do hlavního programu podzimního festivalu Blues Alive [elajv] postoupili česká skupina King Bee a slovenští Mississippi Mixtape. Do programu festivalu Boskovice a také na polský festival Front Porch Blues postupuje český bluesový písničkář Bužma.

18. března: V americkém státě Missouri zemřel ve věku 90 let průkopník rokenrolu, kytarista a zpěvák Chuck Berry.

19. března: Vítězem mezinárodní soutěže Pianista roku, jejíž finále proběhlo v pražském Rudolfinu, se stal Zdeněk Urbanovský. Na druhém místě se umístil Pavel Kuznětsov a na třetím Zdeněk Král

26. března: Zemřela zpěvačka Věra Špinarová.

31. března: Skupina Clarinet Factory představila v Praze své nové album Meadows, vydané u belgické společnosti Homerecords.

NyníTřikrát z Proglasu: David...
Píseň: Thirst For Life (2017); Interpret: Kollar David - syntezátor, kytary; Album: Kollar David: Notes From The Underground
15.00Zprávy Proglasu, počasí
15.05Modlitba Korunky k Božímu...
15.05Modlitba Korunky k Božímu...
15.15Písničky pro hezké...
16.00Všimli jsme si
16.45Písničky

Petra Börnerová Trio – rozhovor

P5247106Chystáme rozhovor s rodinnou kapelou zpěvačky Petry Börnerové

Regiony

Regiony

Skład Niearchaiczny

skladNiearchaiczny_crossroadsRozhovor se skupinou Skład Niearchaiczny jsme vysílali na Nový rok 2018.

Nominace na ceny Vinyla 2017

kalle_saffronPodívejte se na nominace na ceny Vinyla 2017.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music