Hudební události roku 2017 – 3. díl

Hudební události roku 2017 – 3. díl

Ve třetí části přehledu hudebních událostí roku 2017 sledujeme měsíce červenec až září. Protože jde o letní období, rekapitulujeme především zajímavé festivaly, mimořádné koncertní projekty a také hudební soutěže.

Červenec:

1. července: Vítězem soutěže Houpací kůň na festivalu Okolo Třeboně se stala skupina Isara z Mladé Boleslavi.

3. července: Ve věku 70 let zemřel významný český rockový kytarista Zdeněk Juračka, postupně mimo jiné člen skupin George & Beatovens Petra Nováka, Rebels, Flamengo, Framus Five Michala Prokopa nebo Žlutý pes.

5. července: Ztracená kapela, která se věnuje písňové tvorbě pro děti, obdržela na Velehradě od České biskupské konference děkovné uznání za za dlouholetou tvorbu a interpretaci křesťanských písní pro děti i rodiče.

6.–9. července: Proběhl jubilejní 25. ročník festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice.

13.–15. července: V Jindřichově Hradci se konal poslední ročník festivalu Folková růže.

17.–18. července: V rámci mezinárodní konference Czech Music Crossroads se v Ostravě představilo 14 pečlivě vybraných kapel z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. V hlasování přítomných odborníků z celého světa zvítězila slovenská zpěvačka Katarína Máliková, u publika vyhrál Tomáš Liška se svým mezinárodním projektem.

19.–22. července: V Ostravě probíhal festival Colours Of Ostrava. Několik dnů před začátkem pořadatelé ohlásili, že je vyprodáno. Na festivalu vystoupili například Midnight Oil, Imagine Dragons, Norah Jones. LP, ale také mnoho interpretů world music, folku, alternativy, elektronické hudby a dalších žánrů.

24. července: V Náměšti nad Oslavou proběhlo první živé uvedení ambiciózního projektu Beránci a vlci, na kterém se pod taktovkou Mariana Friedla a Jitky Šuranské sešly čtyři skupiny různých žánrů od folkoru po jazz.

25. a 26. července: V rámci Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou se konalo další odborné kolokvium, tentokrát na téma Od folkloru k world music – Zrcadlení.

27. července: Na Folkových prázdninách v Náměšti proběhla koncertní premiéra programu Mateřština skladatele a hudebníka Jiřího Slavíka. Slavík, který za toto album obdržel cenu Anděl, je nahrál původně téměř celé sám a nepočítal s jeho živým provedením.

Po devíti letech vydala nové album písničkářka Dagmar Voňková. Nazvala je Hostina.

Srpen:

4.–5. srpna: V Tasově u Veselí nad Moravou se konal 25. ročník festivalu Beseda u bigbítu. Poprvé ve své historii měl vyprodáno.

9. srpna: Po dlouhé nemoci zemřel Marián Varga, varhaník, skladatel, jeden z nejdůležitějších představitelů slovenské (nejen) rockové hudby.

Září:

1. září: V soutěži kapel na Mohelnickém dostavníku zvítězil ostravský písničkář Mike Fojtík se svou skupinou.

2. září: V Dolních Loučkách u Tišnova proběhly oslavy 10 let hudebního vydavatelství Indies Scope.

2. září: V Rožnově pod Radhoštěm se konal první ročník festivalu Hlasy. Vystoupili na něm například Iva Bittová, polský písničkář Fismoll nebo skupina Banda ze Slovenska.

3. září: Držitelkou Ceny Radia Proglas Za krásu slova se na 42. ročníku festivalu Mohelnický dostavník stala písničkářka Martina Trchová.

7. září: Vítězem soutěže Slovakian Blues Challenge se stala skupina Kiero Grande, která tak v roce 2018 pojede reprezentovat Slovensko do celoevropské soutěže do Norska. Předsedou mezinárodní poroty ve slovenské Skalici byl redaktor Proglasu Milan Tesař.

8. září: V rozšířené reedici – a poprvé na CD – vyšla jedna ze základních nahrávek české populární hudby, album Kresby tuší zpěvačky Marthy Elefteriadu z roku 1980.

20. září: V rámci festivalu JazzFestBrno vystoupila v Brně kanadská zpěvačka a pianistka Diana Krall.

Josef Janíček ze skupiny The Plastic People Of The Universe nebo publicista Jan Rejžek obdrželi ve Vojenském klubu Praha osvědčení a ocenění za účast ve třetím odboji.