Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 12

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 12

Pořad v souvislostech


Sólo pro piano 12
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
22. června 2021 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve dvanáctém pokračování volného cyklu Sólo pro piano se můžete těšit na nahrávky devíti jazzových klavíristů různých generací a z různých zemí. Uslyšíte například brazilskou hudebnici Eloá Gonçalves, mladého slovenského hráče Alana Bartuše, v Alžírsku narozeného francouzského pianistu Francka Amsallema, Američana Grega Burka nebo Enrica Pieranunziho z Itálie, nejstaršího ze všech představovaných hudebníků. Premiéra 26. června 2021.

Jako první nám bude hrát Greg Burk, americký pianista, který žije v Římě a na svém kontě má už 18 vydaných alb u různých vydavatelů a s různými spoluhráči. Loni v listopadu vydal se svým triem album Message In The Clouds. Trio vedle něj tvoří dva italští hráči, kontrabasista Stefano Senni a bubeník Enzo Carpentieri. Greg Burk pochází z rodiny klasických hudebníků, od mládí jej ale ovlivňovala také jazzová scéna amerického Detroitu. Ve svém Expanding Triu kombinuje autorské kompozice s improvizací.

Slovenské vydavatelství Real Music House na kompilaci Young Slovak Jazz Generation představuje několik mladých, ale výrazných autorů a hudebníků – shodou okolností především klavíristů –, kteří se na slovenské jazzové scéně nedávno objevili a o kterých určitě ještě uslyšíme. Majitelé vydavatelství Robert Pospiš a Martin Sillay připomínají, že už v polovině minulého století fungovaly kompilace mladých talentů jako „mapy k dalšímu směřování jazzové scény“ a že v současné éře „digitální socializace“ je takový koncept ještě důležitější. Jedním z představovaných hudebníků je Alan Bartuš. Na svém kontě má jak úspěchy z mezinárodních soutěží, tak zajímavé spolupráce. Sám tvrdí, že klíčem k úspěchu je koncentrace, splynutí s nástrojem a schopnost vnímat publikum i spoluhráče.

Izraelský pianista Ari Erev své čtvrté autorské album Close To Home nahrál s šestičlennou skupinou, kterou dále tvoří basista Assaf Hakimi, bubeník Gasper Bertoncelj, dále světoznámý hráč na perkuse Gilad Dobrecky, saxofonista Yuval Cohen – člen známé hudební rodiny Cohenů – a na flétnu hraje Hadar Noiberg. Jedná se o jazz, ale Erev jako autor nezapře ani svůj kladný vztah k world music a konkrétně k latinskoamerické hudbě. Album Ari Erev věnoval svým přátelům, rodině a také místům, která mu připomínají domov – i proto dal slovo „domov“ také do názvu nahrávky. K osmi autorským skladbám přidal pět převzatých melodií. Najdeme mezi nimi jednu starší píseň Paula Simona, skladbu jazzového pianisty Keitha Jarretta nebo skladby dvou brazilských autorů.

Franck Amsallem se narodil v roce 1961 v Oranu na území dnešního Alžírska, tehdy ovšem ještě součásti Francie. O rok později Alžírsko vyhlásilo samostatnost a Franck pak trávil dětství v jihofrancouzském Nice. Jeho hudební dráha je však spojena zejména s Amerikou, kde dvacet let žil a doprovázel umělce, jako jsou nebo byli například Charles Lloyd nebo Gerry Mulligan.  V roce 2001 se vrátil do Francie a od té doby působí na tamní jazzové scéně. V roce 2018 vydal Franck Amsallem box 9 CD se svými nahrávkami a jedno z těchto alb nedávno vyšlo samostatně na digitálních platformách. Jmenuje se At Barloyds a jde o sólovou klavírní nahrávku.

Italský pianista Enrico Pieranunzi vydal v roce 2020 album Time’s Passage se svým Jazz Ensemblem. Jeho základ tvoří trio – Pieranunzi na akustický a elektrický klavír, Luca Bulgarelli na kontrabas a baskytaru a André Ceccarelli na bicí. Jako hosté pak s nimi vystupují zpěačka Simona Severini a vibrafonista Andrea Dulbecco. Enrico Pieranunzi je ze všech klavíristů, které si v pořadu představíme, nejstarší. Narodil se v roce 1949. V jeho stylu se mísí klasická hráčská technika s jazzovými postupy. Spolupracoval s řadou italských i amerických a dalších hudebníků včetně například kontrabasisty Charlieho Hadena nebo kytaristy Jima Halla. Své první album vydal v roce 1975. 

Eloá Gonçalves je mladá brazilská pianistka. Dalšími členy jejího tria jsou rakouský kontrabasista Tobias Steinbrück a brazilský bubeník Luis Oliveira. Trio působí v rakouském Grazu a jeho členové mají bohaté zkušenosti s koncertováním po celé Evropě i v zámoří. Do některých skladeb na svém prvním albu si trojice přizvala hosty – švédského trombonistu Karla Erikssona, francouzskou violoncellistku Mathilde Vendramin nebo slovenského saxofonistu Jaku Arha. Hudba, kterou trio hraje, má blízko jak k modernímu jazzu, tak k tradičním brazilským stylům choro nebo baião. Album se jmenuje Casa

Izraelský pianista Shai Maestro se narodil v roce 1987. Na klavír začal hrát jako velmi malý a jako osmiletého jej poprvé okouzlil jazz. Že se však bude jazzu věnovat opravdu naplno, se rozhodl až ve svých 17 letech. Už s cílem věnovat se profesionálně hudbě absolvoval dva pětitýdenní kurzy na slavné Berklee College Of Music v Bostonu. „Uvědomil jsem si, s jakou oddaností přistupují k hudbě umělci v Americe, a to mělo vliv na mé další nasměrování,“ vzpomínal později. Své nejnovější album Human natočil ve čtyřčlenné sestavě a hraje na něm – s výjimkou jedné kompozice Duka Ellingtona – své autorské skladby. Album Human je druhé, které Shai Maestro vydal u prestižního a mimochodem svého dlouhodobě oblíbeného vydavatelství ECM. Po jeho boku zde hrají Jorge Roeder na kontrabas, Ofri Nehemya na bicí a Philip Dizack na trubku.

Kubánský pianista Omar Sosa během svého koncertování po celém světě po dobu deseti let soustavně navštěvoval východní Afriku. V Keni, Zambii, na Madagaskaru nebo v Burundi vyhledával hráče na místní nástroje, jako jsou nyatiti, kalumbu, marovanny, lokanga nebo umuduri, a společně s nimi nahrával skladby, ve kterých se jazz mísí s tradiční africkou hudbou. Celkem Sosa během deseti let takto navštívil sedm afrických zemí a nacestoval desítky tisíc kilometrů. Součásí projektu je nejen album, které se jmenuje An East African Journey a vyšlo v březnu 2021, ale také dokumentární film Souvenirs d’Afrique režiséra Oliviera Taïeba.

Brad Mehldau, jeden z nejúspěšnějších jazzmanů své generace – loni mu bylo 50 – žije s rodinou od roku 2010 střídavě v New Yorku a v Amsterdamu. A právě v Nizozemsku zůstal, když loni propukla koronavirová krize. V izolaci složil album krátkých sólových skladeb, které nazval Svita – Duben 2020 a kterými se snažil vyjádřit své pocity z vylidněného světa.

NyníPísně
Píseň: Engem úgy veszel körül/I’m Surrounded By You (2022); Interpret: Meszecsinka; Album: Meszecsinka: Árnyék/Shadow
04:55Za 5 pět
05:40Nedělní promluva papeže
05:40Radio Vatikán (české...
05:48Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web