Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 12

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 12

Pořad v souvislostech


Sólo pro piano 12
Budeme vysílat

Čtrnáct hudebních tváří Jana Buriana
Čtrnáct hudebních tváří Jana Buriana
Hudební výlet do východní a jižní Asie
Vysílali jsme


Sólo pro kytaru 2022

Sólo pro kytaru 2022

Tunel jménem čas – Mikimu Ryvolovi k osmdesátinám
Audioarchiv
22. června 2021 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve dvanáctém pokračování volného cyklu Sólo pro piano se můžete těšit na nahrávky devíti jazzových klavíristů různých generací a z různých zemí. Uslyšíte například brazilskou hudebnici Eloá Gonçalves, mladého slovenského hráče Alana Bartuše, v Alžírsku narozeného francouzského pianistu Francka Amsallema, Američana Grega Burka nebo Enrica Pieranunziho z Itálie, nejstaršího ze všech představovaných hudebníků. Premiéra 26. června 2021.

Jako první nám bude hrát Greg Burk, americký pianista, který žije v Římě a na svém kontě má už 18 vydaných alb u různých vydavatelů a s různými spoluhráči. Loni v listopadu vydal se svým triem album Message In The Clouds. Trio vedle něj tvoří dva italští hráči, kontrabasista Stefano Senni a bubeník Enzo Carpentieri. Greg Burk pochází z rodiny klasických hudebníků, od mládí jej ale ovlivňovala také jazzová scéna amerického Detroitu. Ve svém Expanding Triu kombinuje autorské kompozice s improvizací.

Slovenské vydavatelství Real Music House na kompilaci Young Slovak Jazz Generation představuje několik mladých, ale výrazných autorů a hudebníků – shodou okolností především klavíristů –, kteří se na slovenské jazzové scéně nedávno objevili a o kterých určitě ještě uslyšíme. Majitelé vydavatelství Robert Pospiš a Martin Sillay připomínají, že už v polovině minulého století fungovaly kompilace mladých talentů jako „mapy k dalšímu směřování jazzové scény“ a že v současné éře „digitální socializace“ je takový koncept ještě důležitější. Jedním z představovaných hudebníků je Alan Bartuš. Na svém kontě má jak úspěchy z mezinárodních soutěží, tak zajímavé spolupráce. Sám tvrdí, že klíčem k úspěchu je koncentrace, splynutí s nástrojem a schopnost vnímat publikum i spoluhráče.

Izraelský pianista Ari Erev své čtvrté autorské album Close To Home nahrál s šestičlennou skupinou, kterou dále tvoří basista Assaf Hakimi, bubeník Gasper Bertoncelj, dále světoznámý hráč na perkuse Gilad Dobrecky, saxofonista Yuval Cohen – člen známé hudební rodiny Cohenů – a na flétnu hraje Hadar Noiberg. Jedná se o jazz, ale Erev jako autor nezapře ani svůj kladný vztah k world music a konkrétně k latinskoamerické hudbě. Album Ari Erev věnoval svým přátelům, rodině a také místům, která mu připomínají domov – i proto dal slovo „domov“ také do názvu nahrávky. K osmi autorským skladbám přidal pět převzatých melodií. Najdeme mezi nimi jednu starší píseň Paula Simona, skladbu jazzového pianisty Keitha Jarretta nebo skladby dvou brazilských autorů.

Franck Amsallem se narodil v roce 1961 v Oranu na území dnešního Alžírska, tehdy ovšem ještě součásti Francie. O rok později Alžírsko vyhlásilo samostatnost a Franck pak trávil dětství v jihofrancouzském Nice. Jeho hudební dráha je však spojena zejména s Amerikou, kde dvacet let žil a doprovázel umělce, jako jsou nebo byli například Charles Lloyd nebo Gerry Mulligan.  V roce 2001 se vrátil do Francie a od té doby působí na tamní jazzové scéně. V roce 2018 vydal Franck Amsallem box 9 CD se svými nahrávkami a jedno z těchto alb nedávno vyšlo samostatně na digitálních platformách. Jmenuje se At Barloyds a jde o sólovou klavírní nahrávku.

Italský pianista Enrico Pieranunzi vydal v roce 2020 album Time’s Passage se svým Jazz Ensemblem. Jeho základ tvoří trio – Pieranunzi na akustický a elektrický klavír, Luca Bulgarelli na kontrabas a baskytaru a André Ceccarelli na bicí. Jako hosté pak s nimi vystupují zpěačka Simona Severini a vibrafonista Andrea Dulbecco. Enrico Pieranunzi je ze všech klavíristů, které si v pořadu představíme, nejstarší. Narodil se v roce 1949. V jeho stylu se mísí klasická hráčská technika s jazzovými postupy. Spolupracoval s řadou italských i amerických a dalších hudebníků včetně například kontrabasisty Charlieho Hadena nebo kytaristy Jima Halla. Své první album vydal v roce 1975. 

Eloá Gonçalves je mladá brazilská pianistka. Dalšími členy jejího tria jsou rakouský kontrabasista Tobias Steinbrück a brazilský bubeník Luis Oliveira. Trio působí v rakouském Grazu a jeho členové mají bohaté zkušenosti s koncertováním po celé Evropě i v zámoří. Do některých skladeb na svém prvním albu si trojice přizvala hosty – švédského trombonistu Karla Erikssona, francouzskou violoncellistku Mathilde Vendramin nebo slovenského saxofonistu Jaku Arha. Hudba, kterou trio hraje, má blízko jak k modernímu jazzu, tak k tradičním brazilským stylům choro nebo baião. Album se jmenuje Casa

Izraelský pianista Shai Maestro se narodil v roce 1987. Na klavír začal hrát jako velmi malý a jako osmiletého jej poprvé okouzlil jazz. Že se však bude jazzu věnovat opravdu naplno, se rozhodl až ve svých 17 letech. Už s cílem věnovat se profesionálně hudbě absolvoval dva pětitýdenní kurzy na slavné Berklee College Of Music v Bostonu. „Uvědomil jsem si, s jakou oddaností přistupují k hudbě umělci v Americe, a to mělo vliv na mé další nasměrování,“ vzpomínal později. Své nejnovější album Human natočil ve čtyřčlenné sestavě a hraje na něm – s výjimkou jedné kompozice Duka Ellingtona – své autorské skladby. Album Human je druhé, které Shai Maestro vydal u prestižního a mimochodem svého dlouhodobě oblíbeného vydavatelství ECM. Po jeho boku zde hrají Jorge Roeder na kontrabas, Ofri Nehemya na bicí a Philip Dizack na trubku.

Kubánský pianista Omar Sosa během svého koncertování po celém světě po dobu deseti let soustavně navštěvoval východní Afriku. V Keni, Zambii, na Madagaskaru nebo v Burundi vyhledával hráče na místní nástroje, jako jsou nyatiti, kalumbu, marovanny, lokanga nebo umuduri, a společně s nimi nahrával skladby, ve kterých se jazz mísí s tradiční africkou hudbou. Celkem Sosa během deseti let takto navštívil sedm afrických zemí a nacestoval desítky tisíc kilometrů. Součásí projektu je nejen album, které se jmenuje An East African Journey a vyšlo v březnu 2021, ale také dokumentární film Souvenirs d’Afrique režiséra Oliviera Taïeba.

Brad Mehldau, jeden z nejúspěšnějších jazzmanů své generace – loni mu bylo 50 – žije s rodinou od roku 2010 střídavě v New Yorku a v Amsterdamu. A právě v Nizozemsku zůstal, když loni propukla koronavirová krize. V izolaci složil album krátkých sólových skladeb, které nazval Svita – Duben 2020 a kterými se snažil vyjádřit své pocity z vylidněného světa.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web