JazzFestBrno 2018: Marsalis, Cohen, Mehldau, McCaslin

JazzFestBrno 2018:
7. listopadu 2017 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Organizátoři festivalu JazzFestBrno prozradili první jména z programu ročníku 2018. Do Brna se vrátí například Avishai Cohen, Brad Melhdau nebo Wynton Marsalis, přijede také saxofonista Donny McCaslin. Více o programu prozradí dramaturg a umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka v pořadu Jak se vám líbí v úterý 7. listopadu 2017 od 19.15.

Pořadatelé mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno odtajnili první čtyři koncerty z programu 17. ročníku, který odstartuje 1. února 2018. Do Brna se vrátí oblíbenec místního publika, izraelský basista Avishai Cohen s novou rozšířenou kapelou a albem 1970, vycházejícím z jazzových a etnických kořenů, ale kritiky označovaném jako „rafinovaný“ či „sofistikovaný“ pop. Číslovka 1970 je rokem Cohenova narození a naznačuje tak osobní rozměr tohoto alba, kterým Avishai vzdává hold svým hudebním vzorům od africké a latinskoamerické hudby přes sefardskou tradici až po sofistikovaný soul a pop Stevieho Wondera a dalších legend afroamerické hudby. Zvuk nové kapely obohacují jak etnické nástroje jako perkuse a arabská loutna oud, tak klávesy, jež dodávají výsledné hudbě plnokrevnost. Avishai Cohen ale nezapomíná na svoji vlastní instrumentální bravuru a demonstruje ji jak na kontrabasu, tak na baskytaře. A vedle toho se mu otvírá nový prostor v disciplíně pěvecké, která se v posledních letech stává nedílnou součástí Cohenových nahrávek i vystoupení.

Vedle Cohena figuruje v programu saxofonista Donny McCaslin, který i pod vlivem angažmá u Davida Bowieho definitivně podlehl kouzlu elektronických krabiček. V programu však nechybějí ani zástupci tradičních jazzových stylů. Bigband Jazz at Lincoln Center Orchestra v čele s kapelníkem Wyntonem Marsalisem v roce 2016 dvakrát vyprodal Sono Centrum a podobně nabitou swingující jízdu nabídne i v nadcházejícím ročníku, kdy se ansámbl přesune do větších prostor Bobycentra.

Intenzivní zážitek v komorním prostředí pak slibuje sólový koncert pianisty Brada Mehldaua v Besedním domě. „Mehldau je nevídaný virtuos, který ovšem své technické dovednosti využívá plně ve prospěch hudby. Jeho posluchači se rekrutují ze všech generací, uspokojí jak tradicionalistu, tak hledače nových cest. Jeho brněnské sólové vystoupení v nádherném prostředí Besedního domu bude oslavou fenoménu improvizace,“ těší se umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka a dodává: „Dlouhodobým posláním festivalu je představovat jazz ve všech jeho rozmanitých podobách a myslím, že pohled na první odtajněná jména z nadcházejícího ročníku opět potvrzuje, že jazz jako žánr již zcela ztratil jasné kontury.“

1. 2. 2018, 19:30, Bobycentrum
Jazz at Lincoln Center with Wynton Marsalis (US)

18. 2. 2018, 19:30, Besední dům
Brad Mehldau Solo (US)

15. 3. 2018, 19:30, Sono Centrum
Pavel Wlosok Trio + Rick Margitza (CZ/US)
Donny McCaslin (US)

5. 4. 2018, 19:30, Bobycentrum
Avishai Cohen ‘1970’ (IL)

KOMPLETNÍ PROGRAM FESTIVALU BUDE ZVEŘEJNĚN NA KONCI LEDNA 2018.

Více informací o festivalu nabízí web www.jazzfestbrno.cz

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web